Rancangan Pengajaran Harian Kebersihan

Unduh sebagai doc, pdf, atau txt
Unduh sebagai doc, pdf, atau txt
Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Nama Kelas

: Prasekolah Pintar

Umur

: 6 tahun

Bilangan Kanak-kanak

: 25 orang

Tarikh

: 19 Ogos 2009

Masa

: 30 minit

Komponen

: Perkembangan Kerohanian dan Moral

Aktiviti

: Aktiviti kelas

Tema

: Kebersihan

Sub-tema

: Kebersihan alam sekitar

Fokus MI

: Kecerdasan interpersonal

KB

: Membanding beza dan padanan

Hasil Pembelajaran

:1.1 mengelaskan objek


1.1.1.

Mengelaskan mengikut ciri

Bersayap dan tidak bersayap

3.2.4 Bertolak ansur dan bekerjasama semasa menjalankan


aktiviti
Objektif

: Di akhir pelajaran ini, kanak-kanak dapat:

1. Menjaga kebersihan alam sekitar.


2. Mengetahui tentang pentingnya menjaga kebersihan alam sekitar.
3. Memupuk sikap bertolak ansur dan bekerjasama semasa menjalankan aktiviti di
dalam kelas.

Pengetahuan sedia ada

: Murid telah mengetahui seni kata lagu.

Penerapan Nilai

: Bertanggungjawab, bekerjasama, tolong-menolong,


bertolak ansur.

Bahan Bantu Mengajar

: laptop, speaker,

Penggabungjalinan

: Bahasa dan Komunikasi, Kreativiti dan Estetika

LANGKAH PELAKSANAAN
LANGKAH

ISI

Set Induksi

Nyanyian lagu bertajuk

(5 minit)

Tanya Sama Pokok

AKTIVITI P & P
1. Murid menyanyi sambil membuat
gerakan dengan bimbingan guru.

CATATAN/BAHAN
Laptop
Speaker
Kesepaduan :

Langkah 1

Guru menunjukkan wayang

1. Guru bersoaljawab dengan murid

(10 minit)

kulit tentang kempen

tentang wayang kulit kempen

kebersihan kepada murid.

kebersihan yang ditayangkan


kepada murid.

Kreativiti dan estetika


Laptop
Speaker
Kesepaduan :

Contoh :

Sosioemosi

1. Apa yang terjadi kepada pakcik

Bahasa dan komunikasi

dalam tayangan itu?


2. Kenapa pakcik itu terkena penyakit
tersebut?
Guru menunjukkan

2. Guru bersoaljawab dengan

persembahan powerpoint
kepada murid tentang
Langkah 2

pencemaran alam sekitar

Kad imbasan

( 10 minit )

dan cara menjaga alam

Kad perkataan

sekitar.

Kesepaduan :
Bahasa dan komunikasi
Kognitif

Penutup /

1. Guru menerangkan pentingnya menjaga

Kesepaduan :

Refleksi

kebersihan alam sekitar.

Bahasa dan komunikasi

(5 minit)

Contoh:
- Untuk mengelakkan penyakit seperti
denggi.

2.Guru menerangkan pentingnya sikap


bekerjasama dan tolong menolong di
dalam kumpulan.

Refleksi

Kekuatan : 1. Kanak-kanak sudah mengetahui serba sedikit tentang penjagaan kebersihan diri.
2. Kanak-kanak dapat mengeja perkataan dengan betul.
3. Kanak menunjukkan respons yang positif ketika menjalankan aktiviti.
4. Guru menggunakan ICT dalam pengajaran dan pembelajaran.
Kelemahan :1. Sesetengah murid tidak dapat menjawab soalan yang disoal oleh guru.
2. Sesetengah murid tidak dapat mengeja perkataan dengan betul.
