RPH Matematik THN 4 Perpuluhan (Tolak)
RPH Matematik THN 4 Perpuluhan (Tolak)
RPH Matematik THN 4 Perpuluhan (Tolak)
:
:
: Tahun Empat
: Bilangan murid sebenar
: 25 orang
: 23 / 25 orang
: 3 orang
Mata Pelajaran
Tajuk
Standard Kandungan
Standard Pembelajaran
:
:
:
:
Standard Prestasi
perpuluhan.
: Tahap Penguasaan 3:
Menambah, menolak hingga tiga tempat perpuluhan dan
mendarab, membahagi dengan satu digit, 10, 100 dan 1000,
Objektif
tolak.
: Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat;
( i ) menyusun ayat matematik operasi tolak yang melibatkan
perpuluhan hingga tiga tempat perpuluhan ke bentuk lazim
dengan betul.
(ii) menunjukkan cara menolak dua nombor perpuluhan
Aktiviti
Penerapan Nilai
Pengetahuan Murid Sedia Ada
lembaran kerja
: Bekerjasama, sistematik
: 1. Murid sudah dapat membaca dan menulis nombor
perpuluhan sehingga tiga tempat perpuluhan.
2. Murid sudah mempelajari membandingkan nilai dua
nombor perpuluhan sehingga tiga digit.
Langkah-langkah Pengajaran
Langkah
Set Induksi
(i)
Bahan Bantu
( 3 Minit )
Jalur pecahan
Rajah 1
Rajah I atas ditunjukkan kepada kelas dan muridmurid diminta untuk membaca maksud kawasan
berlorek rajah itu. Murid mungkin memberikan
jawapan dalam bentuk pecahan tetapi murid ditegaskan
bahawa kawasan berlorek itu boleh dibaca dalam
bentuk perpuluhan sebagai 0.4
Rajah 2
Begitu juga Rajah 2, murid-murid diminta membaca
dalam bentuk perpuluhan.
Kemudian murid diminta membandingkan saiz kedua(ii)
Langkah 1
-Tunjukcara
( 7 minit )
Yang Sama.
(i)
Kad imbasan
nombor
perpuluhan
sehingga 3 tempat
perpuluhan.
2 Kad imbasan
nombor
perpuluhan
secara beramai-ramai.
sehingga 1 tempat
perpuluhan.
2.6
dan
4.8
( Kad imbasan 4.8
dan 2.6 )
dan 2.6
4.8
2.6
Guru menegaskan bahawa titik perpuluhan mesti
sebaris secara menegak.
- Aktiviti
Berkumpulan
( 8 minit )
(i)
(ii)
whiteboard
marker.
Kad imbasan
perpuluhan
sehingga 3 tempat
perpuluhan.
(iii
yang perlu.
Setiap kumpulan diminta untuk melekatkan hasil kerja
Langkah 3
Aktiviti Individu
- Aktiviti
Individu
(i)
( 9 minit )
Lembaran kerja..
Penutup
( 3 minit )
Rumusan Pelajaran.
(i)
kertas putih A4
ditulis dengan
5.63
- 2.5
(ii)
5.63
- 2.5
- 5.63
- 2.5
soalan.
(iii
- 5.63
- 2.5
Kad imbasan
Refleksi
i) 3 orang murid tidak dapat mengikuti pembelajaran pada sesi ini kerana tidak
hadir ke sekolah. Murid-murid berkenaan akan diberi sessi khas selama 10 minit
pada waktu rehat pada masa akan datang apabila mereka telah hadir semua. Mereka
akan diberi penerangan isi kandungan dan diberi tugasan untuk dibuat di rumah.
ii) Dalam sesi pembelajaran ini 3 orang murid kupulan PROTIM lambat
menyelesaikan tugasan, jadi saya berikan perhatian yang lebih untuk mereka
sewaktu langkah 3.
iii) Masa pengajaran-pembelajaran adalah singkat iaitu 30 minit sahaja maka kira
tolak melibatkan pecahan tanpa mengumpul semula dipilih. Kemahiran kira tolak
melibatkan pecahan dengan mengumpul semula akan dijalankan pada sesi PDP
selama 60 minit akan datang.
iv) Secara keseluruhannya, objektif pengajaran-pembelajaran ini tercapai walaupun
berhadapan dengan masa singkat dan kepantasan penerimaan murid yang terlibat
adalah pada tahap sederhana.