Pengajaran Makro
Pengajaran Makro
Pengajaran Makro
Definisi Makro
Jumlah pelajar.
Jumlah pelajar yang terlibat jauh lebih ramai bergantung kepada bilangan pelajar di
dalam kelas sebenar. Pelajar yang terlibat adalah pelajar yang sebenar dan bukan
dari lakonan rakan-rakan. Justeru itu, pengajaran guru adalah mencabar dengan
karenah para pelajar.
Strategi pengajaran.
Dalam pengajaran mikro, guru perlu mempelbagaikan teknik dan strategi pengajaran
supaya sesi pengajaran dan pembelajaran lebih berkesan dan menarik.
Jangkamasa Pengajaran.
Jangkamasa yang ditentukan dalam pengajaran makro adalah berdasarkan kepada
jadual waktu kelas yang memakan masa selama antara 35 hingga 45 minit satu
masa. Ekoran itu, guru perlu bijak merancang pengajaran dan pembelajaran dengan
peruntukan masa yang ditetapkan.
Bahan pelajaran.
Dalam pengajaran makro, guru perlu menyampaikan keseluruhan isi pengajaran
yang telah dirancang dalam Rancangan Pengajaran Harian (RPH). Oleh itu, guru
perlu menguasai sepenuhnya bahan yang hendak disampaikan dan tumpuan guru
ketika menyampaikan adalah menyeluruh.
Perbincangan dan refleksi.
Penilaian kendiri perlu dibuat selepas guru selesai melaksanakan pengajaran
sebagai refleksi atau muhasabah berkaitan pengajaran guru. Kekurangan dan
kelemahan di dalam pengajaran perlu diperbaiki dalam pelajaran akan datang.
Antara perkara yang perlu dibuat refleksi ialah objektif, disiplin kelas dan penglibatan
murid disamping keazaman guru untuk memperbaiki pengajarannya.
Matlamat makro
Melahirkan guru-guru yg mempunyai keyakinan yg tinggi apabila mula
menjalankan tugas kelak
Menjadi lebih berkaliber dan kreatif semasa menagajar
Pendedahan yg dipelajari semasa dimaktab menjadi satu kayu pengukur dalam
menjalankan pengajaran
Mengetahui setiap persediaan yg perlu dibuat apabila memulakan tuigas
mengajar
Perancangan
Kejayaan bergantung kpd perancangan yg rapi.
Komponen persediaan;- tarikh/masa/mata pelajaran/kelas/bil pelajar dan tajuk
Kemahiran:-nombor kemahiarn /isinya
Pengetahuan sedia ada
Objektif pelajaran (kognitif/psikomotor/afektif)
Sumber P&P
Penerapan Nilai murni
Penggabungjalinan kemahiran
Komponen Penyampian
Set induksi
Perkembangan- langkah pengajaran.
Strategi pengajaran