RPH Kemahiran Mendengar Dan Bertutur

Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Anda di halaman 1dari 5

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Tingkatan : 3 Cemerlang
Bilangan murid : / 36 orang
Tarikh / Hari : 19 Februari 2020 / Rabu
Masa : 10. 20 – 11.20 Pagi
Tema: : Waspada Selalu !
Tajuk: : Berhati- hati di alam siber
STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN
1.4 Berbicara tentang sesuatu perkara dalam 1.4.2 Berbicara untuk menganalisis isu semasa yang didengar,
pelbagai situasi formal dan tidak formal. ditonton atau dibaca dalam situasi formal secara bertatasusila.

Objektif / Kriteria Kejayaan Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

1. Berbicara untuk menganalisis isu gejala rasuah dalam situasi formal secara bertatasusila.
2. Melakonkan dialog dalam situasi formal secara bertatasusila.

Sistem bahasa:
• Kosa kata – alam siber, fitnah, membuli
• Sebutan dan intonasi yang betul

Pengisian kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


• Ilmu – Keselamatan di media sosial
• Nilai murni – keberanian, bertanggungjawab
• Bahasa – Aspek sebutan dan laras bahasa yang betul.
• Sains dan teknologi – Penggunaan teknologi dalam Pdp
• Kreativiti: melakonkan watak dalam situasi formal secara bertatasusila.

Kepelbagaian kaedah dan teknik [Strategi]


• Kemahiran berfikir (KB)
• Kepintaran pelbagai (KP)
• Pendekatan Didik Hibur

Bahan Bantu Mengajar

Jenis Bilangan
1 Video (sumber youtube) 1
2 Komputer Riba 1
3 Projektor 1
4. Teks dialog 9
4 Lampiran 1 : Pengayaan 1
5 Lampiran 2 : Pemulihan 1

Pengetahuan sedia ada: Murid mempunyai pengetahuan tentang etika ketika berbicara dalam
situasi formal secara bertatasusila.
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran / Perincian Aktiviti

Langkah Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan


Set Induksi 1. Video 1. Murid dipaparkan dengan sedutan BBM
(Lima Sedutan video gejala rasuah video berkaitan dengan gejala Video (sumber youtube)
minit) rasuah.
2. Murid bersoal jawab dengan guru KP
berkaitan dengan video tersebut. Verbal- linguistik
3. Murid diterangkan oleh guru
tentang objektif pembelajaran KB
pada hari ini. Kemahiran berfikir kritis

Nilai murni
2. Soalan Bertanggungjawab
- Apakah tindakan
yang dilakukan oleh Ilmu
remaja tersebut? Keselamatan di media sosial
- Adakah tindakan
remaja tersebut
betul atau tidak?

Langkah 1 1. Teks dialog isu 1. Murid diedarkan lampiran teks BBM:


(25 minit) gejala rasuah. perbualan gejala rasuah. Teks dialog
(Rujuk Lampiran) 2. Secara berpasangan , murid tampil
di hadapan kelas dan melakonkan KB:
perbualan yang terdapat di dalam Menganalisis
teks dialog tersebut. Kemahiran berfikir kritis
3. Kemudian, murid diminta untuk
menganalisis maklumat yang KP :
terdapat di dalam teks dialog Verbal – linguistik
tersebut dan membuat rumusan
keseluruhan teks dialog tersebut. Nilai murni:
Bertanggungjawab
Langkah 2 1. Permainan Bual bicara 3. Murid diberikan tanggungjawab Pak -21
(25 minit) - Guru memberi satu untuk memegang suatu peranan Bual TV
isu berkaitan atau watak.
dengan 4. Murid diberikan masa untuk
penyalahgunaan membuat persediaan. KB
media sosial. 5. Murid membuat persembahan Membanding dan membezakan
- Aktiviti bual bicara dengan memainkan peranan atau
di salah sebuah watak yang telah diberikan. KP
program 6. Seorang murid dilantik menjadi Verbal- lingsuitik
televisyen. pengacara televisyen dalam satu
program bual bicara yang Kreativiti
2. Ahli panel diminta berkaitan dengan isu Kebolehan menjana idea
untuk mengutarakan penyalahgunaan media sosial.
pendapat masing- 7. Empat orang murid diminta tampil
masing berdasarkan ke hadapan kelas sebagai ahli Nilai Murni :
soalan yang diajukan panel di dalam bual bicara Kerjasama
tersebut.
oleh pengacara Bertanggungjawab
8. Sebuah video berkaitan dengan
televisyen tersebut.
penyalahgunaan media sosial
Ilmu
dipaparkan.
Pengucapan
9. Kesemua panel diminta untuk
mengutarakan pendapat masing-
masing.
10. Murid lain diminta untuk mencatat
isi penting semasa pendapat
diutarakan.

Penutup 1. Sebutkan apa yang telah kita 1. Murid menjawab soalan yang KB
(5 minit) pelajari hari ini? diutarakan oleh guru. Kemahiran merumus
2. Berikan punca- punca 2. Murid merumuskan pelajaran hari
berlakunya isu gejala ini. Ilmu
rasuah? Keselamatan

Kerja Pemulihan Pengukuhan Penggayaan


susulan
murid Rujuk Lampiran 1 Soalan :
Pada pendapat anda, mengapakah Fokus kepada pemulihan dan
(bagi murid yang tidak langkah- langkah keselamatan negara pengukuhan
mencapai objektif pdpc)
dititikberatkan?
Lampiran 1:
