RPH BM Tahun 4

Unduh sebagai docx
Unduh sebagai docx
Anda di halaman 1dari 4

Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu

Tarikh : 2 Mac 2010

Masa : 9.45 - 10.15 pagi

Tahun :4C

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Tema : Pendidikan Moral

Tajuk : Kisah Sang Kancil dan Buaya

Objektif : Pada akhir pelajaran, murid dapat :

i. Menyampaikan cerita dengan menggunakan sebutan,


intonasi yang betul dan gaya penyampaian yang
sesuai.
ii. Membaca pantas sekurang-kurangnya dengan 80%
sebutan dan intonasi yang betul berdasarkan teks
yang bertajuk ‘Sang Kancil dengan Buaya’. dengan
intonasi yang betul

Fokus Utama : 2.1 Bercerita dengan menggunakan kata, frasa, ayat serta
sebutan dan intonasi yang baik dan jelas.

Aras 3

i. Bercerita dengan menggunakan sebutan, intonasi


yang betul dan gaya penyampaian yang sesuai.

Fokus Sampingan : 7.1 Membaca dan menerangkan maksud kandungan teks


yang tersurat dan tersirat.

Aras 2

i. Menyatakan maksud ayat dalam perenggan

Sistem Bahasa : Tatabahasa : kata hubung, ayat tunggal, ayat majmuk

Kosa kata : cerdik, kelakuan, tolong-menolong,


kebijaksanaan
Ilmu : Pendidikan Islam

Nilai : Bekerjasama, berterima kasih

KBT : Kemahiran Berfikir : mencirikan

Belajar Cara Belajar : bacaan secara luncuran,bercerita.

BBM : Video ‘Sang kancil dan Buaya’

Skrip ‘Sang kancil dan Buaya’

Masa/Langkah Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan


Set induksi Tayangan video 1. Guru Kecerdasan pelbagai
(5 minit) Sang Kancil dan menayangkan
Buaya. video tentang - Muzik
Sang Kancil
Nilai murni : dengan Buaya. Nilai :
 Tolong- 2. Murid diminta
menolong menonton dan - Bijaksana
 Berbuat baik menghayati nilai
 Bijaksana murni yang
terdapat dalam
video tersebut.
3. Guru bersoal
jawab dengan
murid tentang
nilai murni yang
terdapat di dalam
cerita tersebut.

Langkah 1 Melakonkan cerita 1. Guru bersoal Kecerdasan Pelbagai


(10 minit) berdasarkan gambar jawab dengan
yang ditunjukkan murid. - Interpersonal

2. Guru meminta
beberapa orang
murid tampil ke
hadapan.

3. Setiap orang murid


diberi watak
masing-masing
berserta skrip.
4. Murid-murid itu
perlu melakonkan
tentang cerita yang
diberi.

Langkah 2 Teks ‘Sang Kancil 1. Guru Nilai:


(5 minit) dengan Buaya’ mengedarkan teks
yang bertajuk - Bijaksana
‘ Sang Kancil Sang Kancil dan
merupakan Buaya.
binatang yang paling
cerdik di dalam 2. Guru membaca
hutan dan cerita ini teks
mengisahkan tersebut terlebih
bagaimana dia telah dahulu.
memperdayakan
buaya. Sang Kancil 3. Murid membaca
berhasrat untuk bersama- sama
memakan buah- guru.
buahan diseberang
sungai....’

Langkah 3 Teks ‘Sang Kancil 1. Guru Belajar Cara Belajar


(5 minit) dan Buaya’ mengedarkan teks
pada setiap - Membuat
Ayat Majmuk kumpulan. rujukan
Ayat Majmuk ialah - Mencirikan
ayat yang 2. Guru
mengandungi dua menerangkan
atau lebih ayat - ayat tentang ayat Kecerdasan Pelbagai:
tunggal majmuk
disambungkan - Interpersonal
oleh perkataan Kata 3. Guru menulis
Hubung seperti dan, beberapa ayat di
atau, kecuali, tetapi, papan tulis dan
sambil, seraya dan murid diminta
lain-lain. menulis semula.
Penutup Karangan yang 1. Guru bersoal Kecerdasan Pelbagai
(5 minit) bertajuk ‘Sang jawab dengan
Kancil yang murid untuk - Interpersonal
bijaksana’ menguji - Intrapersonal
kefahaman mereka
tentang nilai murni
yang terdapat
dalam klip video
itu.

2. Guru menyuruh
murid-murid
membuat satu
karangan tentang
Sang Kancil yang
bijaksana

Refleksi :
