Kemahiran 8 KVK

Unduh sebagai doc, pdf, atau txt
Unduh sebagai doc, pdf, atau txt
Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PROGRAM PEMULIHAN KHAS

TARIKH / HARI / MINGGU 3 Okt 2021 Ahad 31 KELAS 3 Delima

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU PEMULIHAN MASA 12.00 – 1.30 pm

Kemahiran 8 : Perkataan KVK


KEMAHIRAN PEMULIHAN
8.1 Menyebut perkataan KVK
1.2 Mendengar, mengecam dan menyebut bunyi bahasa, iaitu abjad, suku kata, frasa dan ayat dengan
STANDARD betul.
PEMBELAJARAN 1.2.6 Mendengar, memahami dan menyebut frasa, ayat tunggal dan ayat majmuk dengan betul dan
tepat.
PENGETAHUAN SEDIA
Murid sudah tahu menulis perkataan KV KV KV.
ADA

PAK21 ¨ Komunikasi ¨ Kolaboratif ¨ Kreatif ¨ Kritis ¨ Nilai

BAHAN BANTU
BELAJAR/BAHAN BANTU LCD, Laptop, lagu, slaid powerpoint, pen marker, papan putih si comel
MENGAJAR
Pada akhir PdP, murid berupaya:
OBJEKTIF 1. Menyebut 7 daripada 9 perkataan KVK dengan betul.
PEMBELAJARAN
1. Murid menyebut dengan betul perkataan yang dipelajari tanpa bimbingan.
KRITERIA KEJAYAAN 2. Murid mengeja dengan betul perkataan yang disebut.

Set Induksi
1. Guru dan murid bersoal-jawab tentang video tersebut.

Langkah 1
1. Guru memaparkan suku kata KVK menggunakan slaid powerpoint.
2. Guru meminta murid menyebut perkataan KVK dengan betul.

jam kek bom


bas beg cat
gam jet tin

3. Guru membimbing murid jika murid menghadapi masalah dalam menyebut perkataan KVK.
AKTIVITI PEMBELAJARAN
DAN PEMUDAHCARAAN
(PdPc) Bridging Up’ (KSSR)
1. Membimbing murid mendengar, memahami dan menyebut frasa, ayat tunggal dan ayat majmuk
dengan betul dan tepat.

Langkah 2
Guru memberikan lembaran kerja kepada murid-murid mengikut kumpulan
Guru akan membimbing murid jika murid menghadapi masalah dalam menyelesaikan lembaran kerja.
Penutup
1. Guru menyoal murid secara lisan.
2. Murid yang dapat menjawab soalan dengan betul akan diberikan ganjaran atau token.
3. Guru memberikan kerja rumah kepada murid.

REFLEKSI : PdPc ditangguhkan kerana :


 ... / ... murid dapat menguasai objektif pembelajaran.  Mesyuarat / Kursus
 ... / ... murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran.  Cuti Rehat / Cuti Sakit
 Murid tidak hadir :  Program Sekolah
1.  Cuti Khas
2. Murid berada di dalam
kelas perdana
CATATAN DAN TINDAKAN SUSULAN :
Link google meet - https://meet.google.com/dae-iqsc-mqc

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PROGRAM PEMULIHAN KHAS


TARIKH / HARI / MINGGU 4 Okt 2021 Ahad 31 KELAS 3 Delima

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU PEMULIHAN MASA 8.30 – 10.00 am

Kemahiran 8 : Perkataan KVK


KEMAHIRAN PEMULIHAN
8.2 Menulis perkataan KVK

STANDARD 3.2 Menulis huruf, suku kata, perkataan, frasa dan ayat secara mekanis dengan betul dan kemas.
PEMBELAJARAN 3.2.4 Menulis pelbagai perkataan dan frasa yang mengandungi perkataan dua atau lebih suku kata.
3.2.5 Menulis ayat yang mengandungi perkataan dua atau lebih suku kata.

PENGETAHUAN SEDIA
Murid sudah tahu menyebut perkataan KVK.
ADA

PAK21 ¨ Komunikasi ¨ Kolaboratif ¨ Kreatif ¨ Kritis ¨ Nilai

BAHAN BANTU
BELAJAR/BAHAN BANTU LCD, Laptop, lagu, slaid powerpoint
MENGAJAR
Pada akhir PdP, murid berupaya:
OBJEKTIF 1. Menulis 7 daripada 9 perkataan KVK dengan betul.
PEMBELAJARAN
1. Murid dapat menulis perkataan dengan ejaan yang betul tanpan bimbingan.
KRITERIA KEJAYAAN

Set Induksi
1. Guru menayangkan video mengenai perkataan KVK.
2. Guru dan murid bersoal-jawab tentang video tersebut.

Langkah 1
1. Guru memaparkan perkataan KVK menggunakan slaid powerpoint.
2. Guru meminta murid menyebut perkataan KVK dengan betul.
3. Seterusnya, murid menulis perkataan KVK pada papan putih si comel menggunakan pen marker.
4. Guru membimbing murid jika murid menghadapi masalah dalam menulis perkataan KVK.
AKTIVITI PEMBELAJARAN
DAN PEMUDAHCARAAN ‘Bridging Up’ (KSSR)
(PdPc) 1. Meminta murid pelbagai perkataan dan frasa dalam ayat yang mengandungi perkataan dua atau tiga
suku kata.

Langkah 2
Guru memberikan lembaran kerja kepada murid-murid.
Guru akan membimbing murid jika murid menghadapi masalah dalam menyelesaikan lembaran kerja.
Penutup
4. Guru menyoal murid secara lisan.
5. Murid yang dapat menjawab soalan dengan betul akan diberikan ganjaran atau token.

REFLEKSI : PdPc ditangguhkan kerana :


 ... / ... murid dapat menguasai objektif pembelajaran.  Mesyuarat / Kursus
 ... / ... murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran.  Cuti Rehat / Cuti Sakit
 Murid tidak hadir :  Program Sekolah
1.  Cuti Khas
2. Murid berada di dalam
kelas perdana
CATATAN DAN TINDAKAN SUSULAN :
Link google meet - https://meet.google.com/dae-iqsc-mqc

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PROGRAM PEMULIHAN KHAS


TARIKH / HARI / MINGGU 5 Okt 2021 Ahad 31 KELAS 3 Delima

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU PEMULIHAN MASA 12.00 – 1.30 pm

Kemahiran 8 : Perkataan KVK


KEMAHIRAN PEMULIHAN
8.3 Membaca frasa mudah mengandungi perkataan KVK
2.2 Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan
yang betul.
STANDARD 2.2.1 Membaca dan memahami perkataan dalam ayat tunggal yang mengandungi perkataan dua atau
PEMBELAJARAN tiga suku kata.
2.2.2 Membaca dan memahami frasa dalam ayat yang mengandungi perkataan dua atau tiga suku
kata.

PENGETAHUAN SEDIA
Murid sudah tahu menulis perkataan KVK
ADA

PAK21 ¨ Komunikasi ¨ Kolaboratif ¨ Kreatif ¨ Kritis ¨ Nilai

BAHAN BANTU
BELAJAR/BAHAN BANTU LCD, Laptop, lagu, slaid powerpoint
MENGAJAR
Pada akhir PdP, murid berupaya:
OBJEKTIF 1. Membaca 3 daripada 5 frasa mudah menggunakan perkataan KVK.
PEMBELAJARAN
1. Murid dapat membaca dan menulis frasa yang dipelajari tanpa bimbingan.
KRITERIA KEJAYAAN

Set Induksi
1. Guru meminta murid menyebut semula perkataan KVK yang telah dipelajari.
2. Murid mengeja dan menyebut perkataan.

Langkah 1
1. Guru memaparkan frasa bagi perkataan KVK menggunakan slaid powerpoint.
2. Guru meminta murid menyebut perkataan KVK dengan betul.
3. Guru meminta murid membaca beberapa frasa mudah yang mengandungi perkataan KVK.
Contohnya, atap besi, akar kayu.
4. Guru membimbing murid jika murid menghadapi masalah dalam menulis dan membaca frasa mudah
AKTIVITI PEMBELAJARAN yang mengandungi perkataan KVK.
DAN PEMUDAHCARAAN
(PdPc) ‘Bridging Up’ (KSSR)
1. Meminta murid membaca dan memahami perkataan dalam ayat tunggal yang mengandungi
perkataan dua atau tiga suku kata.
Langkah 2
Guru memberikan lembaran kerja kepada murid-murid.
Guru akan membimbing murid jika murid menghadapi masalah dalam menyelesaikan lembaran kerja.
Penutup
1. Guru menyoal murid secara lisan.
2. Murid yang dapat menjawab soalan dengan betul akan diberikan ganjaran atau token.

REFLEKSI : PdPc ditangguhkan kerana :


 ... / ... murid dapat menguasai objektif pembelajaran.  Mesyuarat / Kursus
 ... / ... murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran.  Cuti Rehat / Cuti Sakit
 Murid tidak hadir :  Program Sekolah
1.  Cuti Khas
2. Murid berada di dalam
kelas perdana
CATATAN DAN TINDAKAN SUSULAN :
Link google meet - https://meet.google.com/dae-iqsc-mqc

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PROGRAM PEMULIHAN KHAS


TARIKH / HARI / MINGGU 6 Okt 2021 Ahad 31 KELAS 3 Delima

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU PEMULIHAN MASA 8.00 – 9.30 am

Kemahiran 8 : Perkataan KVK


KEMAHIRAN PEMULIHAN
8.3 Membaca frasa mudah mengandungi perkataan KVK
2.2 Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan
yang betul.
STANDARD 2.2.1 Membaca dan memahami perkataan dalam ayat tunggal yang mengandungi perkataan dua atau
PEMBELAJARAN tiga suku kata.
2.2.2 Membaca dan memahami frasa dalam ayat yang mengandungi perkataan dua atau tiga suku
kata.

PENGETAHUAN SEDIA
Murid sudah tahu menulis perkataan KVK
ADA

PAK21 ¨ Komunikasi ¨ Kolaboratif ¨ Kreatif ¨ Kritis ¨ Nilai

BAHAN BANTU
BELAJAR/BAHAN BANTU LCD, Laptop, lagu, slaid powerpoint
MENGAJAR
Pada akhir PdP, murid berupaya:
OBJEKTIF 1. Membaca 3 daripada 5 ayat mudah mengandungi perkataan KVK.
PEMBELAJARAN
1. Murid dapat membaca ayat mudah dengan lancar.
KRITERIA KEJAYAAN

Set Induksi
1. Guru memulakan PDP dengan menayangkan benda, manusia, tempat dan haiwan secara umum
melalui slaid.
2. Guru bertanyakan kepada murid objek dalam kumpulan benda-benda tersebut?
Langkah 1
1. Murid membaca kad ayat mudah yang disediakan.
2. Murid membaca kad-kad ayat mudah dan kad gambar.
3. Murid diminta untuk melengkapkan peta titi.
AKTIVITI PEMBELAJARAN
DAN PEMUDAHCARAAN ‘Bridging Up’ (KSSR)
(PdPc) 1. Meminta murid membaca dan memahami perkataan dalam ayat tunggal yang mengandungi
perkataan dua atau tiga suku kata.
Langkah 2
1. Murid melengkapkan ayat dengan menulis perkataan yang sesuai pada tempat kosong.
2. Murid menuturkan semula frasa di atas dengan bantuan lukisan.
Penutup
1. Guru meminta murid menyenarai nilai-nilai yang terdapat dalam video yang ditonton.

REFLEKSI : PdPc ditangguhkan kerana :


 ... / ... murid dapat menguasai objektif pembelajaran.  Mesyuarat / Kursus
 ... / ... murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran.  Cuti Rehat / Cuti Sakit
 Murid tidak hadir :  Program Sekolah
1.  Cuti Khas
2. Murid berada di dalam
kelas perdana
CATATAN DAN TINDAKAN SUSULAN :
Link google meet - https://meet.google.com/dae-iqsc-mqc
