BM RPH

Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) BAHASA MELAYU TAHUN 2

A. BUTIRAN PdP
Bahasa Melayu
Mata Pelajaran
09 Julai 2019
Tarikh
07.40 pagi – 08.40 pagi (60 minit)
Masa
2 Cerdik
Kelas
29 Orang (11 lelaki, 18 perempuan)
Bilangan Murid
Tema 5: Jati Diri, Patriotisme, dan Kewarganegaraan
Tema M/P

Tajuk Tajuk 13: Bersikap Mulia


1. Murid pernah melihat amalan yang baik.
Kemahiran Sedia Ada 2. Murid pernah mendengar pelbagai kata dasar.
3.3 Menghasilkan penulisan
Standard Kandungan 5.2 Memahami dan menggunakan pembentukan kata mengikut
konteks
3.3.1 Menghasilkan penulisan naratif dan bukan naratif secara;
Standard Pembelajaran (i) separa terkawal
5.2.1 Memahami, mengenal pasti dan menggunakan kata
mengikut konteks;
(i) kata dasar
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat;
Objektif Pembelajaran 1. Menghasilkan karangan secara separa terkawal.
2. Mengenal pasti dan menulis kata dasar berdasarkan perkataan
berimbuhan.
1. Murid menjawab soalan secara lisan.
Pentaksiran 2. Murid mengenal pasti kata dasar berdasarkan perkataan
berimbuhan.
Nilai Murni, Sivik dan Kewarganegaraan, Patriotisme
Elemen Merentas Kurikulum (EMK)
Memupuk semangat perpaduan, cinta akan negara, hormat-
Penerapan Nilai menghormati, kasih sayang
Buku teks, lembaran kerja
Bahan Bantu Mengajar

1
B. BUTIRAN GURU
Kemahiran komunikasi, kemahiran sosial
Kemahiran Insaniah (KI):
Didik Hibur
Pedagogi Masa Kini(PMK):

Langkah / Aktiviti Pengajaran dan


Isi Pelajaran Catatan
Masa (Minit) Pembelajaran
1. Murid bersama guru menyanyikan BBM: lagu Jalur Gemilang
Lagu ‘Jalur Gemilang’ lagu ‘Jalur Gemilang’. KI: kemahiran komunikasi
2. Murid disoal apakah yang telah EMK: Nilai Murni,
Set Induksi Jangkaan jawapan: dipelajari pada sesi pengajaran dan Patriostisme
(5 minit) Pantun, lagu rasa pembelajaran yang lepas. Nilai:cinta akan negara
sayang 3. Murid dengan bimbingan guru
mengaitkan set induksi dengan isi
pelajaran pada hari ini.
1. Murid dengan bimbingan guru BBM: buku teks
Menghasilkan menghasilkan penulisan karangan KI: Kemahiran komunikasi,
penulisan karangan secara separa terkawal berdasarkan kemahiran sosial
Langkah 1 secara separa terkawal buku teks. EMK: Nilai Murni,
(15 minit) 2. Murid diminta membaca semula Patriostisme
karangan yang dihasilkan. Nilai: Memupuk semangat
perpaduan, cinta akan
negara, hormat-
menghormati
1. Murid diterangkan oleh guru BBM:lembaran kerja
Kata Dasar tentang kata dasar. KI: Kemahiran komunikasi,
2. Murid diberikan lembaran kerja. kemahiran sosial
Langkah 2 3. Murid dengan bimbingan guru EMK: Nilai Murni,
(15 minit) mengenal pasti kata dasar Patriostisme
berdasarkan lembaran kerja yang Nilai: rajin, bekerjasama
diberikan.

1. Murid bermain permainan ‘Kotak KI: : Kemahiran komunikasi


Permainan ‘Kotak Beracun’. PMK:Didik hibur
Beracun’. 2. Murid diminta mengenal pasti kata EMK: Nilai Murni,
Langkah 3 dasar yang terdapat di dalam lirik lagu Patriostisme
(15 minit) Kata Dasar ‘Jalur Gemilang’ yang dinyanyikan Nilai: hormat-menghormati
tadi dengan bimbingan guru.

Rumusan: 1. Murid dengan bimbingan guru KI: Kemahiran


Sosial merumuskan isi pelajaran pada hari komunikasi
Kognitif ini. EMK: Nilai Murni,
Penutup 2. Murid dengan bimbingan guru Patriostisme
(10 minit) menyatakan warna yang terdapat Nilai: Memupuk semangat
pada Jalur Gemilang. perpaduan, cinta akan
negara

2
Catatan Refleksi Pelajar:

___ /___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan.

___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi ________________.

Aktiviti PdP ditangguhkan kerana:

Catatan Guru Pembimbing:

Catatan Pensyarah Penyelia:

3
4
