Rancangan Pengajaran Harian TS25

Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 1


TEMA: 1 : KELUARGA
KELAS: 1 DIAMOND
PENYAYANG MASA: 7.30-8.30 pagi /
MINGGU: 8
UNIT: 2 : Bergembira Dengan 12.00-12.30 tengahari
TARIKH: 16/5/2022

Keluarga HARI: Isnin


TEMPOH: 90 minit
TOPIK: Sehari di Putrajaya
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
1.1 1.1.1 (iii), (iv) Bersyukur Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Murid berjaya :
Pada akhir PdPC murid dapat :
a) Menyebut lima frasa dengan suara kuat.
a) Membaca lima frasa dengan betul
b) Membaca lima frasa dengan sebutan yang betul.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBM / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 9-10, Buku Aktiviti 9-10.
Mendengar dan Bertutur
STRATEGI PEMBELAJARAN & PENGAJARAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid melihat gambar dalam buku teks halaman 9 dan menyebut perkataan yang
terdapat dalam gambar.
KEHADIRAN: 26 / 36
Aktiviti:-
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk Seramai 26 orang murid telah
pelajaran. mengikuti sesi PdPC pada hari ini. 23
orang murid telah mencapai objektif
2. Murid diminta membuka buku teks ms 10.
yang telah ditetapkan. Manakala, 3 lagi
3. Murid mendengar perkataan frasa dan ayat yang mengandungi diftong dan murid tidak mencapai objektif. Murid
vokal berganding yang disebut oleh guru. ini telah diberikan latihan pemulihan
iaitu mengenali dan menyebut huruf
4. Kemudian murid diminta menyebut pula secara latih tubi. (KBAT)
vokal secara latih tubi.
5. Murid melengkapkan latihan dalam Buku Aktiviti ms 9-10. (PBD)
6. Murid dikehendaki menceritakan sebuah kisah rakyat dalam kumpulan. (PAK PdPC pada hari ini:
21) (PBD) Memuaskan /
Tidak memuaskan
Penutup:-
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.
KBAT Menganalis PAK-21 Hot Seating (Kerusi Panas)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 1
TEMA: 1 : KELUARGA
KELAS: 1 Diamond
PENYAYANG MASA: 8.30-9.30 pagi / 10.00-
MINGGU: 8
UNIT: 2 : Bergembira Dengan 10.30 pagi
TARIKH: 17/5/2022

Keluarga HARI: Selasa


TEMPOH: 90 minit
TOPIK: Rajin membaca
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
2.1 2.1.1 (iii) Kerjasama Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Murid berjaya :
Pada akhir PdPC murid dapat :
a) Menyebut empat suku kata dengan jelas.
a) Membaca empat suku kata dengan betul.
b) Membaca empat suku kata dengan sebutan yang betul.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 11, Buku Aktiviti 11.
Membaca
STRATEGI PEMBELAJARAN & PENGAJARAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
KEHADIRAN: 28 / 36
Murid diberikan lembaran kerja seperti teka silang kata.
Aktiviti:-
Seramai 28 orang murid telah
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk
mengikuti sesi PdPC pada hari ini. 25
pelajaran. orang murid telah mencapai objektif
2. Murid diminta membuka buku teks ms 11. yang telah ditetapkan. Manakala, 3 lagi
murid tidak mencapai objektif. Murid
3. Murid dibimbing membaca suku kata dengan betul.
ini telah diberikan latihan pemulihan
4. Murid menyebut e pepet dan e taling dengan sebutan yang betul. (KBAT) iaitu mengenali dan menyebut huruf
5. Murid membuat latihan di dalam Buku Aktiviti ms 11. (PBD) vokal secara latih tubi.
6. Murid menyelesaikan teka silang kata dalam kumpulan. (PAK 21)
PdPC pada hari ini:
Penutup:- Memuaskan /
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi Tidak memuaskan
pelajaran.
KBAT Mengaplikasi PAK-21 Suai-padan (Mix and Match)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 1 (PKJR)
TEMA: 1 : KELUARGA
KELAS: 1 Diamond
PENYAYANG MASA: 7.00-7.30 pagi / MINGGU: 8
UNIT: 2 : Bergembira Dengan 10.00-10.30 pagi TARIKH: 18/5/2022
Keluarga TEMPOH: 90 minit HARI: Rabu
TOPIK: Harmoninya Saudara mara
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
Kebersihan Fizikal
3.1 3.1.1 (ii), (iii) Nilai Murni
dan Mental
Tema PKJR Tajuk PKJR Kod Fokus PKJR Kod HP PKJR
1 : Pengangkutan darat Jenis-jenis Kenderaan Darat 1.1 1.1.1
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Murid berjaya :
Pada akhir PdPC murid dapat :
a) Menyebut enam suku kata dengan sebutan
a) Menulis enam perkataan dengan betul.
b) Menulis enam dengan tulisan yang betul dan kemas.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi Buku Teks: 12, Buku Aktiviti 12, Lagu ABC daripada YouTube.
Menulis Buku Aktiviti Murid PKJR m/s 3.
STRATEGI PEMBELAJARAN & PENGAJARAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid menyanyikan lagu ABC dengan iringan muzik. ___ / ___ murid dapat mencapai
Aktiviti:- objektif pembelajaran dengan baik dan
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk diberi latihan pengayaan.
pelajaran.
2. Murid membuka buku teks ms 12. ___ / ___ murid dapat mencapai
3. Murid dibimbing menyebut suku kata yang terdapat dalam buku teks. objektif pembelajaran dengan
bimbingan dan diberi latihan
4. Murid dibimbing menulis perkataan dengan cara yang betul secara latih tubi
pengukuhan.
ke dalam buku tulis. (KBAT)
5. Murid membuat latihan di dalam Buku Aktiviti ms 12. (PBD) ___ / ___ murid tidak dapat mencapai
6. Murid menyanyikan lagu ABC dalam kumpulan. (PAK 21) objektif pembelajaran dan diberi
7. Guru menunjukkan beberapa keping gambar dan bersoal-jawab dengan latihan pemulihan.
murid nama kenderaan darat tersebut. (KBAT)
PdPC pada hari ini:
8. Murid membuat latihan di dalam Buku Aktiviti ms 3. (PBD)
Memuaskan
Penutup:-
Tidak memuaskan
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.
Presentations (Persembahan)-
KBAT Mengaplikasi PAK-21
berkumpulan.
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut ______________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 1
TEMA: 1 : KELUARGA
PENYAYANG KELAS: MINGGU: 7
UNIT: 2 : Bergembira Dengan MASA: TARIKH:
Keluarga TEMPOH: 60 minit HARI: Rabu
TOPIK: Keluarga Bahagia
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
4.2 4.2.2 (i) Kasih sayang Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Murid berjaya menyanyikan lagu dengan sebutan yang betul.
Pada akhir PdPC murid dapat :
(Irama lagu: Keluarga Bahagia - RTM
1. Menyanyikan lagu dengan sebutan yang betul.
URL: https://youtu.be/Is8FwievY3A?list=RDIs8F )
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi Buku Teks: 13
Seni Bahasa
STRATEGI PEMBELAJARAN & PENGAJARAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:- ___ / ___ murid dapat mencapai
Murid memberikan pendapat mereka tentang maksud keluarga bahagia. objektif pembelajaran dengan baik dan
Aktiviti Utama:- diberi latihan pengayaan.
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran. ___ / ___ murid dapat mencapai
objektif pembelajaran dengan
2. Murid diminta membuka buku teks ms 13.
bimbingan dan diberi latihan
3. Murid dibimbing menyebut seni kata lagu. pengukuhan.
4. Murid menyanyikan lagu dengan sebutan yang betul secara dalam kumpulan.
___ / ___ murid tidak dapat mencapai
(PAK 21)
objektif pembelajaran dan diberi
5. Murid membuat persembahan di hadapan kelas. (PBD) latihan pemulihan.
Penutup:-
PdPC pada hari ini:
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi Memuaskan
pelajaran. (KBAT)
Tidak memuaskan
Presentations (Persembahan)-
KBAT Menganalisis PAK-21
berkumpulan.
TAHAP PENGUASAAN 2 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Projek Mudah
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI

Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut ______________________________________________
