Minggu 1
Minggu 1
Minggu 1
1. Murid berbual-bual tentang gambar. 4. Murid menyebut sesuatu yang diujarkan semula
2. Murid membaca serta meneliti teks dan dalam situasi tidak formal.
gambar. 5. Murid melengkapkan maklumat yang diperlukan.
3. Murid mendengar sebutan dan 6. Murid semak jawapan bersama guru.
mengecam sebutan dengan bimbingan 7. Murid yang melakukan kesilapan akan membuat
guru. Watch & Listen (Lihat & Dengar) pembetulan.
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN
-
1 AHAD 20/3/22 4D Matematik
60 minit
STANDARD
1.1 nilai nombor
KANDUNGAN
1.1.1 Menyatakan nombor hingga 100 000
STANDARD i) Baca mana-mana nombor yang diberi dalam perkataan.
PEMBELAJARAN ii) Sebut sebarang nombor yang diberi dalam angka.
iii) Tulis nombor dalam angka dengan perkataan.
Murid dapat :
OBJEKTIF 1. Namakan nilai nombor hingga 100 000.
2. Tulis nombor dalam angka dan perkataan.
KRITERIA 1. Namakan nilai nombor hingga 100 000.
KEJAYAAN 2. Tulis nombor dalam angka dan perkataan.
1) Mengenal dan Menulis Nombor (Buku teks – Halaman 1-3)
2) Murid mendengar guru LO.
3) Murid diberi penekanan untuk menyebut nombor dengan betul.
4) Guru menjalankan aktiviti kumpulan menyebut nombor secara rawak menggunakan
kad nombor. (CA ke-21)
AKTIVITI 5) Murid memadankan perkataan dan nombor menggunakan kad imbasan (campur
dan padan). (CA ke-21)
6) Murid melibatkan diri dalam aktiviti pengayaan yang diberikan oleh guru.
7) Murid menyebut nombor menggunakan kalkulator, pembilang. (HOTS)
8) Murid menguji diri mereka di muka surat 3.(CBA)
9) Guru merumuskan pelajaran pada hari ini.
BBM Buku teks
HOTS Analisis CCE Berterima kasih
PAK 21 Kuiz pantas MORAL VALUE membantu
CLASSROOM BASED kuiz
TAHAP
4 ASSESSMENT
PENGUASAAN Buku Aktiviti
(CBA/PBD)
STANDARD
1.1 Aplikasi sebarang nombor
KANDUNGAN
STANDARD 1.1.1 mewakilkan penggunaan kalkulator bagi menyelesaikan pengiraan termasuk
PEMBELAJARAN pembundaran dan pola nombor
Murid dapat :
OBJEKTIF Menggunakan kalkulator bagi menyelesaikan pengiraan termasuk pembundaran dan
pola nombor
KRITERIA Menggunakan kalkulator bagi menyelesaikan pengiraan termasuk pembundaran dan
KEJAYAAN pola nombor
A. Ketahui cara menggunakan kalkulator (Buku Teks, muka surat 1-5)
1. Pelajar mendengar penerangan guru tentang kandungan mata pelajaran dan
kaitannya dengan subjek.
2. Pelajar memahami penggunaan pengiraan kalkulator untuk melengkapkan
AKTIVITI
pengiraan termasuk pembundaran dan corak berangka.
3. Murid melengkapkan latihan yang diberikan oleh guru. (Latihan, muka surat 5)
4. Pelajar mendengar guru untuk merumuskan isi pelajaran
STANDARD
1.1 nilai nombor
KANDUNGAN
1.1.1 Menyatakan nombor hingga 1 000 000:
(i) Membaca sebarang nombor dalam perkataan.
STANDARD
(ii)Sebut sebarang nombor dalam angka.
PEMBELAJARAN
(iii) Tulis nombor dalam angka dan perkataan.
KRITERIA Murid boleh baca, sebut dan tulis nombor sehingga 10 000 000 dalam nombor juta yang
KEJAYAAN melibatkan situasi harian.
1. Set induksi
2. Murid mendengar penerangan guru
AKTIVITI
3. Sesi soal jawab antara murid dan guru
1. Murid mendengar penerangan guru inbas Kembali tentang pelajaran semalam salam perkenalan.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan
maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang
untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk
1. Murid membaca semula bersama- 4. Murid menyebut sesuatu yang diujarkan semula dalam
sama dialog situasi pertama dan situasi tidak formal.
situasi 2 serta meneliti teks dan 5. Murid di bahagikan kepada beberapa kumpulan yang
gambar. mewakili setiap watak dan membuat lakonan simulasi
2. Murid mendengar sebutan dan situasi 1 dan simulasi situasi 2. Role-Play (Main
mengecam sebutan dengan Peranan)
bimbingan guru. Watch & Listen
(Lihat & Dengar)
3. Murid senaraikan maklumat dalam
situasi pertama dan situasi kedua.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang salam perkenalan dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 001-002 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Kecerdasan
Pelbagai
PAK-21 Watch & Listen (Lihat & Dengar) PAK-21 Role-Play (Main
Peranan)
KBAT Mengapplikasi KB Mengecam
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Drama
EMK : ILMU - EMK : NILAI Kerjasama
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
STANDARD
1.1 nilai nombor
KANDUNGAN
1.1.1 Menyatakan nombor hingga 1 000 000:
STANDARD (ii)Sebut sebarang nombor dalam angka.
PELAJARAN (iii) Tulis nombor dalam angka dan perkataan.
Murid boleh baca, sebut dan tulis nombor sehingga 10 000 000 dalam nombor juta
KRITERIA KEJAYAAN
yang melibatkan situasi harian.
1. Set induksi
2. Murid mendengar penerangan guru
AKTIVITI
3. Sesi soal jawab antara murid dan guru
STANDARD
1.1 Aplikasi sebarang nombor
KANDUNGAN
STANDARD 1.1.1 mewakilkan penggunaan kalkulator bagi menyelesaikan pengiraan termasuk
PEMBELAJARAN pembundaran dan pola nombor
Murid dapat :
OBJEKTIF Menggunakan kalkulator bagi menyelesaikan pengiraan termasuk pembundaran dan
pola nombor
KRITERIA Menggunakan kalkulator bagi menyelesaikan pengiraan termasuk pembundaran dan
KEJAYAAN pola nombor
SELASA
STANDARD
1.1 nilai nombor
KANDUNGAN
1.1.1 Menyatakan nombor hingga 100 000
STANDARD i) Baca mana-mana nombor yang diberi dalam perkataan.
PEMBELAJARAN ii) Sebut sebarang nombor yang diberi dalam angka.
iii) Tulis nombor dalam angka dengan perkataan.
Murid dapat :
OBJEKTIF 1. Namakan nilai nombor hingga 100 000.
2. Tulis nombor dalam angka dan perkataan.
1. Namakan nilai nombor hingga 100 000.
KRITERIA KEJAYAAN
2. Tulis nombor dalam angka dan perkataan.
10) Mengenal dan Menulis Nombor (Buku teks – Halaman 1-3)
11) Murid mendengar guru LO.
12) Murid diberi penekanan untuk menyebut nombor dengan betul.
13) Guru menjalankan aktiviti kumpulan menyebut nombor secara rawak
menggunakan kad nombor. (CA ke-21)
AKTIVITI 14) Murid memadankan perkataan dan nombor menggunakan kad imbasan (campur
dan padan). (CA ke-21)
15) Murid melibatkan diri dalam aktiviti pengayaan yang diberikan oleh guru.
16) Murid menyebut nombor menggunakan kalkulator, pembilang. (HOTS)
17) Murid menguji diri mereka di muka surat 3.(CBA)
18) Guru merumuskan pelajaran pada hari ini.
BBM Buku teks
HOTS Analisis CCE Berterima kasih
PAK 21 Kuiz pantas MORAL VALUE membantu
CLASSROOM kuiz
TAHAP BASED
4
PENGUASAAN ASSESSMENT Buku Aktiviti
(CBA/PBD)
1. Murid mendengar guru menerangkan 3. Guru menerangkan mengenai teknik garisan selari
mengenai bahasa seni visual (BT dan jenis-jenis
ms 2-3) garisan selari
2. Guru memberikan beberapa contoh mengenai 4. Murid diminta untuk melukis gambar tiga biji buah
bahasa seni visual sama tomato dan di dalam
ada di dalam buku teks, lukisan di papan putih setiap buah tomato murid perlu mengguna salah
ataupun melalui satu teknik garisan selari.
penglihatan keadaan sekeliling kelas.
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
1. Murid meneliti teks dan gambar. 5. Murid menulis ayat dalam bentuk tulisan berangkai
2. Murid membaca perenggan bersama- di dalam buku tulis atau kad. Cursive Writer
sama. Collaboration (Kolaborasi) (Penulis Tulisan Berangkai)
3. Murid membaca tulisan dalam kad. 6. Murid menghias kad dengan kreatifnya, jika
4. Murid memahami perenggan dan tulisan menggunakan kad.
dalam kad. 7. Sesi perbincangan dijalankan antara guru dan murid
untuk mengukuhkan pemahaman.
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RABU
STANDARD
1.1 Nilai nombor
KANDUNGAN
1.1.2 Menentukan nilai nombor hingga 1 000 000:
(i) Menyatakan tempat nilai dan nilai digit bagi sebarang nombor.
(ii) Tulis sebarang nombor dalam lanjutan tatatanda berdasarkan nilai tempat dan nilai
STANDARD digit.
PEMBELAJARAN (iii) Bandingkan nilai bagi dua nombor.
(iv) Susun nombor mengikut tertib menaik dan menurun.
(v) Lengkapkan sebarang urutan nombor dalam tertib menaik dan menurun.
Murid dapat :
1. Murid dapat menyatakan nilai tempat dan nilai digit bagi sebarang nombor.
OBJEKTIF 2. Murid boleh menulis sebarang nombor dalam tatatanda lanjutan berdasarkan
nilai tempat dan nilai digit.
1. Murid dapat menyatakan nilai tempat dan nilai digit bagi sebarang nombor.
KRITERIA KEJAYAAN 2. Murid boleh menulis sebarang nombor dalam tatatanda lanjutan berdasarkan
nilai tempat dan nilai digit.
1. Set induksi
2. Murid memahami konsep nilai tempat dan nilai digit.
AKTIVITI
3. Murid menulis di papan tulis.
4. Sesi Soal Jawab.
5. Murid meneliti teks dan gambar. 8. Murid menulis ayat dalam bentuk tulisan berangkai
6. Murid membaca perenggan bersama- di dalam buku tulis atau kad. Cursive Writer
sama. Collaboration (Kolaborasi) (Penulis Tulisan Berangkai)
7. Murid membaca tulisan dalam kad. 9. Murid menghias kad dengan kreatifnya, jika
menggunakan kad.
8. Murid memahami perenggan dan tulisan 10. Sesi perbincangan dijalankan antara guru dan
dalam kad. murid untuk mengukuhkan pemahaman.
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
5. Murid meneliti teks dan gambar. 8. Murid membaca petikan dengan sebutan yang betul
6. Murid memahami isi kandungan dan intonasi yang sesuai dengan bimbingan guru.
perenggan. 9. Murid berbincang melengkapkan Peta Alir
7. Murid mengetahui intonasi dan sebutan berdasarkan aktiviti yang dilakukan Hadif dan
yang betul. keluarganya. Mind Map (Peta Minda)
8. Lima murid dipilih untuk membaca satu 10. Sesi perbincangan dijalankan antara guru dan
perenggan secara bergilir-gilir. Hot murid untuk mengukuhkan pemahaman.
Seating (Kerusi Panas)
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
STANDARD
1.1 Nombor Bulat
KANDUNGAN
1.1.1 Gunakan kalkulator untuk mewakili pengiraan termasuk nombor bulat
dan pola nombor.
1.1.2 Menentukan nilai nombor hingga 1 000 000:
(i) Menyatakan tempat nilai dan nilai digit bagi sebarang nombor.
STANDARD
(ii) Tulis sebarang nombor dalam lanjutan tatatanda berdasarkan nilai tempat dan nilai
PEMBELAJARAN
digit.
(iii) Bandingkan nilai bagi dua nombor.
(iv) Susun nombor mengikut tertib menaik dan menurun.
(v) Lengkapkan sebarang urutan nombor dalam tertib menaik dan menurun.
OBJEKTIF Murid dapat :
1. Murid dapat menyatakan nilai tempat dan nilai digit bagi sebarang nombor.
2. Murid boleh menulis sebarang nombor dalam tatatanda lanjutan berdasarkan
nilai tempat dan nilai digit.
1. Murid dapat menyatakan nilai tempat dan nilai digit bagi sebarang nombor.
KRITERIA KEJAYAAN 2. Murid boleh menulis sebarang nombor dalam tatatanda lanjutan berdasarkan
nilai tempat dan nilai digit.
1. Set induksi
2. Murid memahami konsep nilai tempat dan nilai digit.
AKTIVITI
3. Murid menulis di papan tulis.
4. Sesi Soal Jawab..
KHAMIS
STANDARD
1.1 Nilai nombor
KANDUNGAN
1.1.2 Menentukan nilai nombor hingga 100 000.
STANDARD
(i) Nyatakan nilai tempat dan nilai digit bagi sebarang nombor.
PEMBELAJARAN
(ii) Tulis nombor dalam tatatanda lanjutan berdasarkan nilai tempat dan nilai digit.
Murid dapat :
OBJEKTIF (i) Nyatakan nilai tempat dan nilai digit bagi sebarang nombor.
(ii) Tulis nombor dalam tatatanda lanjutan berdasarkan nilai tempat dan nilai digit.
(i) Nyatakan nilai tempat dan nilai digit bagi sebarang nombor.
KRITERIA KEJAYAAN
(ii) Tulis nombor dalam tatatanda lanjutan berdasarkan nilai tempat dan nilai digit.
AKTIVITI Teroka Nombor (Buku Teks –Halaman 4-5)
1) Murid mendengar guru LO.
2) Murid mencari maklumat tentang nombor daripada majalah, akhbar atau artikel
dan menulis nilai tempat, nilai digit dan nombor pembahagian. (HOTS)
3) Dalam kumpulan, murid menjalankan aktiviti menulis nilai tempat, nilai digit dan
nombor pembahagian. (CA ke-21)
4) Murid melakukan aktiviti menguji sendiri di Halaman 5.(CBA)
5) Guru merumuskan pelajaran pada hari ini.
BBM Buku teks
HOTS Analisis CCE Berterima kasih
PAK 21 Kuiz pantas MORAL VALUE membantu
CLASSROOM kuiz
BASED
TP 4
ASSESSMENT Buku Aktiviti
(CBA/PBD)