Rancangan Pengajaran Harian Sesi Jun 2019 Minggu 26

Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Anda di halaman 1dari 11

RANCANGAN

PENGAJARAN HARIAN
SESI JUN 2019
MINGGU 26

Nama Guru : Jackryson Ahyit


Kelas yang diajar : 4 Merah ( PSV) , 4
Biru (BM & PSV), 5 Biru (PJ) , 5
Kuning (PJ) , 5 Merah (BM & PJ).

Isnin (8 Julai 2019)


Guru terlibat dalam forum yang diadakan di Sekolah Kebangsaan Jawi-Jawi Kota Belud
sehingga jam 1.00 petang.

Selasa (16 Julai 2019)

SELASA 16 Julai 2019


TAHUN 5 Merah
TAJUK Tajuk:
Ikatan dan Simpulan
MASA 8.10 am – 8.40 am
STANDARD 1.14 Berkebolehan melakukan aktiviti rekreasi dan kesenggangan
KANDUNGAN
STANDARD 1.14.1 Melakukan kemahiran ikatan untuk menghasilkan gajet
PEMBELAJARAN 2.14.1 Menyenaraikan jenis-jenis ikatan dan simpulan berdasarkan gajet yang
dihasilkan
OBJEKTIF Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
1Fokus:
Melakukan ikatan dan simpulan untuk menghasilkan gajet mengikut kreativiti.

AKTIVITI 1. Murid melihat banyak contph gajet.


2. Murid ditayangkan cara menghasilkan gajet dengan ikatan dan simpulan.
3. Murid membuat ikatan dan simpulan yang ringkas.
4. Murid menghasilkan gajet dalam kumpulan.
5. Pameran gajet masing-masing.
PENGISIAN Nilai : Bekerjasama, kerajinan, ketekunan, bertanggungjawab.
KURIKULUM EMK :
KB : Menjana Idea, menghubung kait,mengenal pasti, menaakul
BAHAN BANTU Lidi, benang, tali.
BELAJAR
REFLEKSI 26 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan/pengukuhan.
- orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Catatan (jika ada) : 1 orang murid sakit.

SELASA 16 Julai 2019


TAHUN 5 Kuning
TAJUK Tajuk:
Ikatan dan Simpulan
MASA 9.10 am – 9.40 am
STANDARD 1.14 Berkebolehan melakukan aktiviti rekreasi dan kesenggangan
KANDUNGAN
STANDARD 1.14.1 Melakukan kemahiran ikatan untuk menghasilkan gajet
PEMBELAJARAN 2.14.1 Menyenaraikan jenis-jenis ikatan dan simpulan berdasarkan gajet yang
dihasilkan
OBJEKTIF Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
1Fokus:
Melakukan ikatan dan simpulan untuk menghasilkan gajet mengikut kreativiti.
AKTIVITI 1. Murid melihat banyak contph gajet.
2. Murid ditayangkan cara menghasilkan gajet dengan ikatan dan simpulan.
3. Murid membuat ikatan dan simpulan yang ringkas.
4. Murid menghasilkan gajet dalam kumpulan.
5. Pameran gajet masing-masing.
PENGISIAN Nilai : Bekerjasama, kerajinan, ketekunan, bertanggungjawab.
KURIKULUM EMK :
KB : Menjana Idea, menghubung kait,mengenal pasti, menaakul
BAHAN BANTU Lidi, benang, tali.
BELAJAR
REFLEKSI 26 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan/pengukuhan.
- orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Catatan (jika ada) :

Masa/Kelas/Mata
11.00-12.00 pm / 4 Biru / BM
Pelajaran
TEMA: Wira Kebanggaan
Tajuk TAJUK: Warga yang Terbilang

2.5
Standard Kandungan
1.6
2.5.1
Standard Pembelajaran
1.6.1
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Berbicara untuk mendapatkan maklumat yang tersirat dengan tepat tentang
Objektif Pembelajaran tokoh negara daripada fakta yang dibaca secara bertatasusila.
2. Membina ayat berdasarkan gambar dengan betul.

1. Berbicara untuk mendapatkan 3 maklumat yang tersirat dengan tepat tentang


tokoh negara daripada fakta yang dibaca secara bertatasusila.
Kriteria Kejayaan
2. Membina 5 ayat berdasarkan gambar dengan betul.

1. Murid melihat gambar Profesor Emeritus Datuk Dr. Nik Safiah Karim.
2. Murid membaca petikan secara beramai-ramai.
3. Guru dan murid bersoal jawab tentang petikan yang dibaca.
Aktiviti 4. Murid menyatakan maklumat yang tersirat daripada teks.
5. Murid membina ayat berdasarkan gambar yang diberi dengan bimbingan guru.
6. Membuat rumusan pelajaran.

KBAT/ i-Think/Skil
Peta alir
Pembelajaran
Laman EDM, video, gambar
BBM
Tahap 2 – Terhad
PBS Memberikan respons dengan betul terhadap pelbagai jenis ayat yang diperdengarkan
pada tahap terhad.

Refleksi 28/31 orang murid dapat berbicara untuk mendapatkan maklumat yang tersirat dengan
tepat tentang tokoh negara daripada fakta yang dibaca secara bertatasusila. Murid yang
tidak menguasai akan diberikan bimbingan secara individu.
Mata Pelajaran Bahasa Melayu 5 Merah
Kelas

Tema/Tajuk Seni Tulisan- Seni Tulisan Jawi


Masa 12.00 t/hari - 1.00 t/hari

Standard Kandungan 1.3


Standard Pembelajaran 1.3.2
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Objektif Pembelajaran
Membina ayat kata tanya dengan betul.
1) Set induksi - murid melengkapkan dialog.
2) Melakonkan dialog.
Aktiviti 3) Murid diterangkan contoh dan penggunaan kata tanya.
4) Murid diminta untuk membina ayat kata tanya dalam buku latihan.
5) Murid menyiapkan latihan.
6) Penutup
EMK
Ilmu : Kemahiran Hidup
Nilai : Kasih Sayang
Kreativiti dan inovasi

Bahan Bantu Belajar


Penilaian Pengajaran KB : mengaplikasi, mencipta
dan Pembelajaran Bahan maujud, gambar, buku teks
Murid memberikan respons terhadap arahan mengikut kronologi dengan betul.

26 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran.


Refleksi 1 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Catatan (jika ada) : ___ tidak hadir

Rabu (17 Julai 2019)

Masa/Kelas/Mata
9:45 – 10:45 PAGI / 4 Biru / BM
Pelajaran
TEMA: Wira Kebanggaan
Tajuk TAJUK: Mengenang Wira Bangsa

1.5
Standard Kandungan
3.5
1.5.2
Standard Pembelajaran
3.5.2
Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Membaca petikan Mengenang Wira Bangsa dengan sebutan dan intonasi yang
betul.
2. Mencatat maklumat yang betul mengikut kronologi pada borang pengurusan
grafik daripada pelbagai sumber.

1. Membaca 3 ayat daripada petikan Mengenang Wira Bangsa dengan sebutan dan
intonasi yang betul.
Kriteria Kejayaan 2. Mencatat 3 maklumat yang betul mengikut kronologi pada borang pengurusan
grafik daripada pelbagai sumber.

1. Murid menonton video tentang bekas Perdana Menteri Malaysia.


2. Murid membaca petikan dalam buku teks secara beramai-ramai.
3. Murid dan guru berbincang tentang bekas Perdana Menteri dalam petikan.
Aktiviti 4. Murid melengkapkan borang pengurusan grafik yang disediakan oleh guru.
5. Murid mencatat maklumat dalam bentuk grafik dalam buku latihan.
6. Membuat rumusan pelajaran.

KBAT/ i-Think/Skil
Peta alir
Pembelajaran
Smartboard, laman EDM, gambar
BBM

Tahap 2 – Terhad
PBS Menulis jawapan pemahaman, mencatat maklumat, dan menulis ulasan yang betul pada
tahap terhad.

30 orang murid dapat mencatat maklumat yang betul mengikut kronologi pada borang
pengurusan grafik daripada pelbagai sumber. Murid yang tidak menguasai akan
Refleksi
diberikan bimbingan secara klinikal.

RABU 17 Julai 2019


TAHUN 5 Biru
TAJUK Tajuk:
Ikatan dan Simpulan
MASA 9.10 am – 9.40 am
STANDARD 1.14 Berkebolehan melakukan aktiviti rekreasi dan kesenggangan
KANDUNGAN
STANDARD 1.14.1 Melakukan kemahiran ikatan untuk menghasilkan gajet
PEMBELAJARAN 2.14.1 Menyenaraikan jenis-jenis ikatan dan simpulan berdasarkan gajet yang
dihasilkan
OBJEKTIF Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
1Fokus:
Melakukan ikatan dan simpulan untuk menghasilkan gajet mengikut kreativiti.

AKTIVITI 1. Murid melihat banyak contph gajet.


2. Murid ditayangkan cara menghasilkan gajet dengan ikatan dan simpulan.
3. Murid membuat ikatan dan simpulan yang ringkas.
4. Murid menghasilkan gajet dalam kumpulan.
5. Pameran gajet masing-masing.
PENGISIAN Nilai : Bekerjasama, kerajinan, ketekunan, bertanggungjawab.
KURIKULUM EMK :
KB : Menjana Idea, menghubung kait,mengenal pasti, menaakul
BAHAN BANTU Lidi, benang, tali.
BELAJAR
REFLEKSI 26 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan/pengukuhan.
- orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Catatan (jika ada) :

Masa/Kelas/Mata
10.00 – 11.00 pagi / 4 Biru / PSV
Pelajaran
TEMA: Objek Buatan Manusia
Tajuk TAJUK: Tulisan yang Cantik

1.1 Persepsi estetik 1.2 Persepsi estetik 1.3 Persepsi estetik


1.1.1:Unsur seni 1.1.1:Unsur seni 1.1.1:Unsur seni
Standard Pembelajaran 1.1.1.1 1.1.1.1 1.1.1.1
1.1.1.2 1.1.1.2 1.1.1.2
1.1.1.3 1.1.1.3 1.1.1.3
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat
Objektif Pembelajaran lukisan.
2. Menghasilkan tulisan menggunakan teknik kaligrafi.

1. Mengenal, memahami dan menyatakan 2 bahasa seni visual dalam membuat


lukisan.
Kriteria Kejayaan
2. Menghasilkan 1 tulisan menggunakan teknik kaligrafi.

1. Guru menunjukkan contoh kaligrafi dan bersoal jawab dengan murid.


2. Guru menunjukkan cara menghasilkan kaligrafi melalui tayangan video.
3. Murid menyediakan bahan-bahan untuk menghasilkan kaligrafi.
4. Murid menghasilkan kaligrafi.
Aktiviti
5. Murid menghias di sekeliling kaligrafi dengan corak yang sesuai.
6. Murid mempamerkan karya seni yang dihasilkan.
7. Guru dan murid membuat rumusan terhadap pembelajaran.

BBM: contoh hasil karya guru, bahan bercetak.


BBM Media - pensel, kertas lukisan, surat khabar, pen kaligrafi

Tahap 4 – Mencipta dan menghasilkan karya berdasarkan penerokaan idea yang kreatif
PBS
31/31 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan. Murid yang tidak dapat
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa
Refleksi
akan datang
Mata Pelajaran dan Kelas Bahasa Malaysia Tahun 5 Merah
Tema/ Tajuk Seni Tulisan Cina
Tarikh / Masa 11.00 am – 12.00 pm
Standard Pembelajaran 2.4
Standard Kandungan 2.4.1

Objektif Pembelajaran Pelajar akan berjaya jika mereka boleh :


Membina dan menulis jawapan dengan betul berdasarkan teks.

Kemahiran Penulisan

Aktiviti 1. Pemula – murid meneka tulisan setiap kaum.


2. Murid membaca mekanis teks Seni Tulisan Cina.
3. Murid menjawap soalan yang ditujukan oleh guru.
4. Murid membina soalan berdasarkan teks.
5. murid menjalankan aktiviti HOT SEAT.
6. Penutup.

EMK Nilai Murni : menghargai


TMK – belajar melalui TMK
Bahan Bantu Belajar Smartboard, buku teks, gambar
Penilaian Pengajaran dan Murid-murid dapat membina karangan ulasan dengan baik.
Pembelajaran
Refleksi 25 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan/pengukuhan.
- orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Catatan (jika ada) :

18 Julai 2019 (Khamis)

KHAMIS 18 Julai 2019


TAHUN 5 Kuning
TAJUK Tajuk:
Ikatan dan Simpulan
MASA 7.10 am – 7.40 am
STANDARD 1.14 Berkebolehan melakukan aktiviti rekreasi dan kesenggangan
KANDUNGAN
STANDARD 1.14.1 Melakukan kemahiran ikatan untuk menghasilkan gajet
PEMBELAJARAN 2.14.1 Menyenaraikan jenis-jenis ikatan dan simpulan berdasarkan gajet yang
dihasilkan
OBJEKTIF Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
1Fokus:
Melakukan ikatan dan simpulan untuk menghasilkan gajet mengikut kreativiti.

AKTIVITI 1. Murid melihat banyak contph gajet.


2. Murid ditayangkan cara menghasilkan gajet dengan ikatan dan simpulan.
3. Murid membuat ikatan dan simpulan yang ringkas.
4. Murid menghasilkan gajet dalam kumpulan.
5. Pameran gajet masing-masing.
PENGISIAN Nilai : Bekerjasama, kerajinan, ketekunan, bertanggungjawab.
KURIKULUM EMK :
KB : Menjana Idea, menghubung kait,mengenal pasti, menaakul
BAHAN BANTU Lidi, benang, tali.
BELAJAR
REFLEKSI 26 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan/pengukuhan.
- orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Catatan (jika ada) :

KHAMIS 18 Julai 2019


TAHUN 5 Merah
TAJUK Tajuk:
Ikatan dan Simpulan
MASA 8.10 am – 8.40 am
STANDARD 1.14 Berkebolehan melakukan aktiviti rekreasi dan kesenggangan
KANDUNGAN
STANDARD 1.14.1 Melakukan kemahiran ikatan untuk menghasilkan gajet
PEMBELAJARAN 2.14.1 Menyenaraikan jenis-jenis ikatan dan simpulan berdasarkan gajet yang
dihasilkan
OBJEKTIF Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
1Fokus:
Melakukan ikatan dan simpulan untuk menghasilkan gajet mengikut kreativiti.

AKTIVITI 1. Murid melihat banyak contph gajet.


2. Murid ditayangkan cara menghasilkan gajet dengan ikatan dan simpulan.
3. Murid membuat ikatan dan simpulan yang ringkas.
4. Murid menghasilkan gajet dalam kumpulan.
5. Pameran gajet masing-masing.
PENGISIAN Nilai : Bekerjasama, kerajinan, ketekunan, bertanggungjawab.
KURIKULUM EMK :
KB : Menjana Idea, menghubung kait,mengenal pasti, menaakul
BAHAN BANTU Lidi, benang, tali.
BELAJAR
REFLEKSI 26 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan/pengukuhan.
- orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Catatan (jika ada) : 1 orang murid sakit

Mata Pelajaran dan Kelas Bahasa Malaysia Tahun 5 Merah


Tema/ Tajuk Karangan Laporan
Tarikh / Masa 11.00 am – 12.00 pm
Standard Pembelajaran 3.6
Standard Kandungan 3.6.2

Objektif Pembelajaran Pelajar akan berjaya jika mereka boleh :


Menulis untuk menyampaikan maklumat berbentuk laporan yan jelas dengan
menegaskan bahasa yang santun.

Kemahiran Penulisan

Aktiviti 1. Pemula – Murid menceritakan pengalaman semasa mengikuti lawatan.


2. Murid diterangkan format laopran.
3. Murid diberi soalan laporan lawatan ke Taman Kinabalu.
3.Berdasarkan kumpulan, murid diminta melengkapkan laporan.
4. Murid menyalin hasil kerja.
EMK Nilai Murni : menghargai
TMK – belajar melalui TMK
Bahan Bantu Belajar Smartboard, buku teks, gambar
Penilaian Pengajaran dan Murid-murid dapat membina karangan ulasan dengan baik.
Pembelajaran
Refleksi 27 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan/pengukuhan.
- orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Catatan (jika ada) :

19 Julai 2019 (Jumaat)

JUMAAT 19 Julai 2019


TAHUN 5 Biru
TAJUK Tajuk:
Ikatan dan Simpulan
MASA 7.10 am – 7.40 am
STANDARD 1.14 Berkebolehan melakukan aktiviti rekreasi dan kesenggangan
KANDUNGAN
STANDARD 1.14.1 Melakukan kemahiran ikatan untuk menghasilkan gajet
PEMBELAJARAN 2.14.1 Menyenaraikan jenis-jenis ikatan dan simpulan berdasarkan gajet yang
dihasilkan
OBJEKTIF Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
1Fokus:
Melakukan ikatan dan simpulan untuk menghasilkan gajet mengikut kreativiti.

AKTIVITI 1. Murid melihat banyak contph gajet.


2. Murid ditayangkan cara menghasilkan gajet dengan ikatan dan simpulan.
3. Murid membuat ikatan dan simpulan yang ringkas.
4. Murid menghasilkan gajet dalam kumpulan.
5. Pameran gajet masing-masing.
PENGISIAN Nilai : Bekerjasama, kerajinan, ketekunan, bertanggungjawab.
KURIKULUM EMK :
KB : Menjana Idea, menghubung kait,mengenal pasti, menaakul
BAHAN BANTU Lidi, benang, tali.
BELAJAR
REFLEKSI 30 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan/pengukuhan.
- orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Catatan (jika ada) :

Masa/Kelas/Mata Pelajaran 7:20 – 8:20 PAGI / 4 Biru / BM


TEMA: Wira Kebanggaan
Tajuk TAJUK: Tokoh Wanita

2.2
Standard Kandungan
5.3
2.2.2
Standard Pembelajaran
5.3.2
Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Membaca dan membina ayat perintah menggunakan tanda baca yang betul
dalam pelbagai situasi dengan betul.
2. Membaca dan membina ayat seruan menggunakan tanda baca yang betul
dalam pelbagai situasi dengan betul.

1. Membaca dan membina 3 ayat perintah menggunakan tanda baca yang betul
dalam pelbagai situasi dengan betul.
Kriteria Kejayaan 2. Membaca dan membina 3 ayat seruan menggunakan tanda baca yang betul
dalam pelbagai situasi dengan betul.

1. Murid melihat gambar tokoh wanita.


2. Murid membaca maklumat dalam buku teks secara mentalis.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang ayat perintah dan ayat seruan.
Aktiviti 4. Murid mengenal pasti ayat perintah dan ayat seruan dalam petikan.
5. Murid membina ayat perintah dan ayat seruan dalam buku latihan.
6. Membuat rumusan pelajaran.

KBAT/ i-Think/Skil
Kemahiran menaakul
Pembelajaran
Laman EDM, video, gambar
BBM
Tahap 2 – Terhad
Memberikan respons dengan betul terhadap pelbagai jenis ayat yang diperdengarkan
PBS
pada tahap terhad.

29/31 orang murid dapat membaca dan membina ayat perintah dan ayat seruan
menggunakan tanda baca yang betul dalam pelbagai situasi dengan betul. Murid yang
Refleksi
tidak menguasai akan diberikan bimbingan secara individu.

Masa/Kelas/Mata
10:45 – 11:45 PAGI / 4M / PSV
Pelajaran
Tajuk TEMA: Objek Buatan Manusia
TAJUK: Tulisan yang Cantik
1.4 Persepsi estetik 1.5 Persepsi estetik 1.6 Persepsi estetik
1.1.1:Unsur seni 1.1.1:Unsur seni 1.1.1:Unsur seni
Standard Pembelajaran 1.1.1.1 1.1.1.1 1.1.1.1
1.1.1.2 1.1.1.2 1.1.1.2
1.1.1.3 1.1.1.3 1.1.1.3
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
3. Mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat
Objektif Pembelajaran lukisan.
4. Menghasilkan tulisan menggunakan teknik kaligrafi.

3. Mengenal, memahami dan menyatakan 2 bahasa seni visual dalam membuat


lukisan.
Kriteria Kejayaan
4. Menghasilkan 1 tulisan menggunakan teknik kaligrafi.

1. Guru menunjukkan contoh kaligrafi dan bersoal jawab dengan murid.


2. Guru menunjukkan cara menghasilkan kaligrafi melalui tayangan video.
3. Murid menyediakan bahan-bahan untuk menghasilkan kaligrafi.
4. Murid menghasilkan kaligrafi.
Aktiviti
5. Murid menghias di sekeliling kaligrafi dengan corak yang sesuai.
6. Murid mempamerkan karya seni yang dihasilkan.
7. Guru dan murid membuat rumusan terhadap pembelajaran.

BBM: contoh hasil karya guru, bahan bercetak.


BBM Media - pensel, kertas lukisan, surat khabar, pen kaligrafi

Tahap 4 – Mencipta dan menghasilkan karya berdasarkan penerokaan idea yang kreatif
PBS
30 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan. Murid yang tidak dapat mencapai
Refleksi objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang
