Proiect de Activitate Integrată

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de activitate integrat Data: 31.01.2013 Grupa: nr.3 Domeniul: Matematica Tema: Numratul n limita 1-5; 1-10.

Acordarea numeralului cu substantivul Categoria activitii: activitate de grup Mijlocul de realizare: joc didactic Tipul de activitate: consolidarea i aprofundarea de cunotine Timp: 30 min.

Scopul: verificarea i consolidarea numratului n limta 1-5; 1-10 - dezvoltarea gndirii logice

Obiective de referin: - evaluarea raportrii numrului la cantitate i invers; - depistarea dintr-un ir numeric a cifrei mai mari/mai mici 1

- verificarea cunotinelor fa de culoare, form; - acordarea numeralului cu substantivul; - identificarea prin denumirea mijloacelor de transport. Obiective operaionale: 1. S numere corect, cresctor i descresctor, n limita 1-5; 1-10; 2. S numeasc mijloacele de transport terestru; 3. S raporteze cantitatea la numr; 4. S gseasc locul cifrei n irul numeric; 5. S recunoasc i s denumeasc figurile geometrice; 6. S numeasc culorile figurilor geometrice; 7. S acorde numeralul cu substantivul; 8. S foloseasc corect numeralul ordinal; 9. S creeze mulimi de obiecte; 10.S rezolve corect sarcinile din fiele individuale; 11. S respecte regulile i cerinele jocului.

Sarcina didactic Metode i procedee: joc didactic, explicaia, exerciiul, observarea, problematizarea, evaluarea, conversaia Material didactic: ecusoane, machet de drum i cale ferat, trenule, chitare, greiera, figuri geometrice, jucrii, imagini, fie individuale, creioane colorate, sgei, copaci

Descrierea activitii Nr. 1. 2. Etapele activitii Activitatea Copiilor Intrarea copiilor n sala de grup Strategii didactice Ob. Op. Pedagogului Momentul Pregtirea slii de grup i a materialului organizatoric didactic; Captarea ateniei - Noi azi vom merge ntr-o scurt cltorie. - Suntei de acord? - Cu noi dorete s mearg i greieraul, dar are o mica problem, i-a pierdut chitarele i din cauza aceasta este tare necjit. - Ce zicei dac il vom ajuta s le gseasc, sunteti de acord? ntroducerea n - Cu ce transport mergem n cltorie? tem - Aa este. i noi vom merge azi cu autobuzul, maina i trenul. Le dau copiilor cte un ecuson care reprezint aceste mijloace de transport. - Acuma putem ncepe. - Vom urma traseul indicat de cifre i sgei. - De la care cifr ncepem traseul? - i la care cifr l vom termina? Desfurarea activitii

- Da! Ascult

Conversaia

- Da, vom ajuta greieraul s le gseasc. - Cltorim cu maina, trenul, autobuzul. Primesc ecusoanele i se bucur de ele.

O2

3.

- ncepem traseul de la cifra 1 Se uit la tabl unde este cifra 6 - Vom termina cltoria la cifra 6.

4.

- S nceap cltoria! - Copii ce sunt aici jos? - Acestea sunt cifre - Sunt sigur c ele vor ca voi s v 3

Joc didactic Gsete cifra

jucai cu ele. - Fiecare va primi cteva imagini, voi trebuie s le numrai i s gsii cifra corespunztoare. Mai apoi de la un copil iau cte o imagine, iar la altul adaug. - Ce se ascunde sub cifre? Mi se pare c vd ceva. - Greieraul a primit chitarele, iar voi pentru c l-ai ajutat primii cte un cercule.

Ascult condiiile jocului Primesc imaginile, le numr i gsesc cifra corespunztoare. Numr iari imaginile. Caut sub cifre i gsesc dou chitare. Le duc greieraului. Primesc cerculee de diferite culori pentru fiecare copil. Se bucur

Explicaia Exerciiu Joc didactic Problematizarea

O3 O11

Joc didactic Corecteaz greeala

- S mergem mai departe. - Dup cifra 1 care urmeaz? - Dup cifra 1 urmeaz cifra 2 - i sgeata ne indica spre cifra 2. Urmeaz traseul indicat de sgeat. - Ce animal este acesta? - Acesta este leu - Probabil leul dorete c voi s Numr n ordine cresctoare i numrai mpreun cu el. descrsctoare n limita 1-5, 1-10. - Cum ai numrat? - Am numrat de la mic la mare i de la mare la mic. - Acuma am s v rog pe voi s nchid ochii nchidei ochii. n acest timp se schimb locul cifrelor n irul numeric. - Deschidei ochii i observai greeala. Deschid ochii i corectez greeala. Un copil va aranja cifrele de la mic la mare, iar altul de la mare la mic. - Eu cred c leul ascunde aici ceva, s Se uit atent i gsesc nc dou ne uitm. chitare, pe care le duc greieraului. - i pentru c iari a-i gsit chitare Bucuroi primesc cerculeele. 4

Exerciiu Problematizarea O1 Joc didactic O11

Observarea O4

greieraului, primii cte un cercule. - S continum cltoria noastr. - Dup cifra doi care cifr urmeaz? - S urmm sgeata, care ne duce la cifra 3 i la ursule. - Privii copii, aici ne ateapt ursuleul care ine ceva n labe. S vedem ce are. - Sunt nite sarcini, pe care ursuleul nu le poate rezolva fr ajutorul vostru. Se explic cerinele sarcinilor

- Dup cifra doi urmeaz cifra trei. Privesc atent ce are ursuleul Primesc fiele individuale O10 Ascult cerinele i ndeplinesc sarcinile. Explicaia Exerciiul

- Pentru c ai ajutat ursuleul n semn de mulumire v ajut i el pe voi. El a gsit cteva chitare care i aparin Iau chitarele i le duc greieraului. greieraului. i iarai primii cte un Primesc cerculeul. cercule. - S mergem mai departe. - Dup cifra trei, care cifr urmeaz? - Dup cifra trei urmeaz cifra patru. Merg n direcia indica de sgeat i ajung la cifra 4. - Ce sunt acestea de pe msu? - Aceastea sunt figuri geometrice - S le numim - Cerc, patrat, triunghi, dreptunghi - Ce culoare are cercul? - Cercul este galben - Iar patratul ce culoare are? - Patratul este albastru - Cine mi spune ce culoare are - Triunghiul este rou triunghiul? - Dar acest dreptunghi ce culoare are? - Dreptunghiul este verde. - Acuma spunei-mi ce putem construi - Din dreptunghiuri putem face din dreptunghiuri? vagoanele trenuului 5

Conversaia

O5 O6

Iau cte un dreptunghi i l pun pe plan. - De ce culoare este primul vagon, al - Primul vagon este albastru doilea, al treilea vagon? - Al doilea vagon este verde - Al treilea vagon este galben Gsesc chitarele, primesc cte un cercule. Minuta fizic Trenulet, trenu, trenu Unde pleci drguule? Jucrii m duc s-a duc Un vagon de jucrii Pentru voi iubii copii Tuc-tuc-tuc, tuc-tuc-tuc, tuc-tuc-tuc - Trenuleul nostru se duce la copii, dar nu are jucrii. S le punem noi - n primul vagon punei dou jucrii - n urmtorul vagon punei o jucrie. - Care este urmtorul vagon? - n al treilea vagon punem 4 jucrii. - Cte jucrii ai pus? - n care vagon ai pus dou jucrii? - Iar tu cte jucrii ai pus? - n care vagon ai pus dou jucrii? - Dar tu cte jucrii ai pus? - n care vagon ai pus dou jucrii? 6 Merg n trenule

O7 Exerciiul

Pun jucriile n vagoane - Urmtorul vagon este al doilea - Eu am pus dou jucrii - Am pus dou jucrii n primul vagon - Eu am pus o jucrii - Am pus o jucrii n al doilea vagon - Eu am pus patru jucrii - Am pus o jucrii n al treilea vagon.

Joc didactic Exerciiul

O11 O9

O8

Gsesc chitarele greieraului i le duc lui, primesc cte un cercule - Iat copii c am ajuns i la cifra (se - ase face o pauz) - S numrm cte chitare am gsit noi. Numr chitarele gsite. - Bravo copii, greieraul este foarte Se bucur. bucuros c a-i gsit chitarele lui, acuma nu mai suprat. Generalizarea 5. - Acuma s numrm cte cerculee a-i primit voi - Pentru ce a-i primit voi aceste cerculee? Fiecare copil numr cte cerculee au primit Spun ce au fcut pe parcursul activitii i pentru ce au primit cerculeele. Evaluarea

O1

S-ar putea să vă placă și