0 Proiect de Activitate Integrata 1

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

COSUL DE LEGUME AL TOAMNEI


Gradinita: G.P.N Patuleni
Nivel: II
Data:27.10.2013
Tema de studiu: Cand, cum si de ce se intampla?
Tema proiectului: TOAMNA
Tema saptamanii: Harnica si de roade darnica(legume)
Forma de realizare: activitate integrata: ALA+ADE( DLC, DOS)+ADP
Durata: 1 zi
Activitati de invatare:
ADP Intalnirea de dimineata: Pregatim legumele pentru mancare!
ALA Sa facem salata de legume-joc de rol; Ce culoare se potriveste?-arta
desen dupa contur;Ghici cine sunt?-tranzitie
ADE(DLC,DOS) Toamna-memorizare
Cosul cu legume al toamnei-mototolire, lipire
Optional : Eu spun una,tu spui multe
Scopul activitatii:
Imbogatirea cunostintelor copiilor despre legumele toamnei
Dezvoltarea capacitatii copiilor de a descrie imagini, obiecte. Educarea unei
exprimari corecte in versuri din punct de vedere fonetic, lexical si sintactic.
Dezvoltarea deprinderii de a utiliza material marunt pentru realizarea unei
activitati practice. Dezvoltarea capacitatii de a exprima verbal actiunile
efectuate utilizand propozitii adecvate. Dezvoltarea capacitatii de a colabora
la rezolvarea unor sarcini in perechi sau in grup.
Obiective operationale:
ALA Sa facem salata de legume Joc de rol
sa descrie legumele dupa forma si culoare;
sa realizeze actiunile de pregatire a legumelor pentru mancare:
spalare,
tocare si amestecare;
Ce culoare se potriveste?-Arta desen dupa contur
sa recunoasca legumele dupa conturul lor;
sa deseneze conturul legumelor cu culoarea potrivita;
Ghici cine sunt?-Tranzitie
sa dea raspunsuri corecte la ghicitori ;

ADE DLCToamna-de Demostene Botez-memorizare


sa precizeze caracteristicile legumelor si fructelor din imaginile prezentate
specifice anotimpului toamna;
sa se exprime clar si corect in propozitii;
sa retina cuvintele noi;
sa alcatuiasca propozitii cu cuvintele nou invatate;
sa recite poezia clar si expresiv cu ajutorul educatoarei;

DOS Cosul cu legume al toamnei-mototolire, lipire


sa recunoasca materialele primite pentru activitatea practica;
sa identifice culorile legumelor pentru a le lipi coresunzator pe fisa data;
sa lucreze curat si ingrijit ;
sa evalueze lucrarile colegilor si pe cele personale;

ALA Cosuletele cu legume- joc distractiv


sa aleaga legumele preferate in cosulet;
sa participe alaturi de colegi la joc pentru a castiga echipa proprie;
METODE SI PROCEDEE:invatarea prin descoperire, observatia, explicatia,
experimentul, demonstratia, exercitiul, ciorchinele, turul galeriei.
MATERIAL DIDACTIC: Zana Toamna, cos cu legume naturale,farfuriute,
lingurite, cutit, planse, hartie creponata, cosulete, lipici, fise,culori calculator,
tablou cu Zana Toamna, panou, vas cu apa, buline,recompense.
SCENARIUL ZILEI
Dimineata, inainte de sosirea copiilor, am asezat la coltul cu jocul de rol o
papusa costumata in Zana Toamna care are un cosulet cu legume pe mana, iar
langa ea sunt acoperite mai multe obiecte necesare pentru activitatea de pregatire a
salatei de legume.
In coltul arta am asezat fisele pentru desenul dupa contur al legumelor,iar pe
masute au penare cu culorile necesare.
La centrul tematic am asezat legumele anotimpului toamna.
Pe un panou sunt asezate planse pentru memorizarea de la DLC.
Am pregatite materialele pentru activitatea de mototolire si lipire ca o
surpriza pe o masuta.
Clasa exte amenajata pe grupuri de masute si scaunele.
La intrarea in clasa copii o vor zari pe Zana Toamna si vor fi curiosi sa afle
ce are in jurul ei acoperit, dar vor trebui sa astepte pana la inceperea activitatilor.

Vor analiza continutul cosuletului cu legume pe care le cunosc din activitatile


anterioare.
Pentru ca din activitatile anterioare au cunostinte despre anotimpul toamna
port o discutie despre schimbarile din natura si despre roadele toamnei, punand
accent pe legumele despre care am discutat saptamana aceasta.
Anunt copii ca astazi avem in vizita pe Zana Toamna care a sosit la grupa
noastra sa vada ce stiu copiii despre legumele care se coc in aceasta perioada, iar
noi vom juca mai multe jocuri prin care-i vom arata cunostintele acumulate in
saptamana aceasta. La sfarsitul zilei vom impodobi panoul toamnei cu lucrari
realizate de prescolari.

DESFASURAREA ACTIVITATII
EVENIMENTUL
DIDACTIC

CONTINUT STIINTIFIC

STRATEGII EVALU
DIDACTICE (instrum
indica

1.Organizarea Salutul, aranjarea gentutelor la cuier, completarea


activitatii
calendarului naturii.-rutine
Dupa amenajarea colturilor in sala de grupa si
observarea lor de catre copii , discut cu ei depre
cele observate.
2.Captarea
Discut despre imbracamintea Zanei Toamna si a Conversatia
atentiei
podoabelor ei: flori in par, frunze uscate si mai
ales cosuletul cu legume. Descoperim surpriza
adusa de Zana Toamna: materiale necesare pentru
o salata de legume-joc de rol,fise pentru desen
dupa contur la coltul arta:Ce culoare se
potriveste?
3.Anuntarea
temei

Azi vom realiza impreuna salata de legume.


Pregatim legumele pentru salata, le amestecam,
apoi le vom servi impreuna cu Zana Toamna.
Mai departe vrem sa-I facem o surpriza Zanei
Toamna si-i vom arata ca stim sa recunoastem
legumele si dupa forma, nu doar sub aspectul lor
natural si pentru aceasta am pregatit niste fise cu
legume in cosulet desenate doar in contur. De
asemenea azi vom invata o poezie: Toamna de
Demostene Botez, apoi vom lucra un cosulet cu
legume pe care le vom realiza din hartie
mototolita si lipita pe contur dat.
4.Reactualizarea ALA Sa facem salata de legume!-joc de
cunostintelor rol.Cer copiilor sa denumeasca toate legumele
care le vin in minte, apoi sa le aleaga pe cele ale
toamnei si sa le identifice in cosulet.
Discutam despre importanta consumului
legumelor si modul de pregatire al lor
Ce culoare se potriveste?-arta desen dupa
contur. Copii sunt impartiti pe grupuri si au fise
cu diverse legume. Au ca sarcina sa identifice
legumele si culoarea care se potriveste, apoi sa o
deseneze. Lucrarile vor fi asezate la panoul

Observar
interesulu

Observar
capacitat
atentie vo

Explicatia

Ciorchinele

Evaluare

Aprecier
Experimentul
Exercitiul

Evaluare

harniciei cu bulinute.. Vor lucra in liniste sub


supravegherea educatoarei, iar la final fiecare
copil va denumi legumele din cosulet si culoarea
sa.
5.Desfasurarea Are loc o intalnire in fata tabloului toamnei si Explicatia
activitatii
cer copiilor sa spuna cat mai multe idei despre
aceasta. Voi spune o ghicitoare: tranzitie.
Demonstratia
Cand vara calduroasa ne-a parasit/Iata, si eu am
sosit,/Cu multe si reci ploi,/Si zilele mici ca
Exercitiul
voi./Vin pe deal, vin pe campie./Chiar asa imi
place mie,/In rochita ruginie.(Toamna)
DLC Toamna-de Demostene Botez
memorizare Anunt copii ca vom invata o poezie
despre toamna si le cer sa asculte.

Evaluare
practica

Aprecier

TOAMNA
De Demostene Botez

Toti acei ce-ntreaga vara /Au lucrat din zori in


seara,/Toamna au roade bogate,/Au si fructe, si
bucate./Mere, pere in panere,/Prune bune, si
alune,/Si gutui amarui,/Cu puf galben, ca de
pui./Si tot felul de legume,/De nu le mai stii pe
nume.
Recit poezia si explic cuvintele noi:
roade=fructe,legume;bucate=mancare.Urmarim
plansele de la poezia prezentata si le descriem .
Voi invata poezia pe strofe cu copii, apoi o recita
impreuna cu mine.Cer copiilor sa alcatuiasca
propozitii cu cuvintele noi.
Zana Toamna le ofera poezia pentru a o repeta
acasa cu parintii.
6.Obtinerea
performantei

Cu lipici si cu hartie-creponata, doar se stie,/O


leguma vrea sa fie asezata pe panou/ Intr-un
cosulet de-al nou./Spune-mi acum, indata,
Observatia
activitatea desfasurata:lipire - tranzitie
DOS Cosul cu legume al toamnei-mototolire, Exercitiul
lipire
Copii primesc pe masute materialele pentru
activitatea de mototolire si lipire a legumelor in
cosulet. Recunosc materialele si activitatea.
Prezint modelul creat de mine, apoi copiii
lucreaza impreuna cu mine tema data.

Aprecier

7.Evaluarea
performantei

8.Incheierea
activitatii

Lucrarile vor fi evaluate de mine, dar si de catre Turul galeriei


copii personal si pe cele ale colegilor. Primesc
buline pe fiecare lucrare.Asezam lucrarile la
panoul harniciei.
ADP : Eu spun una,tu spui multe: numarul si
genul substantivelor.
ALA Cosulete cu legume-joc distractiv
Intr-un saculet Zana Tomna are niste surprize:
legume si doua cosulete. Copiii care gasesec
cosuletele vor forma doua echipe si din gramada
de legume vor cumpara pe rand cate un copil
pentru echipa sa. Cele doua cosulete se prind
de maini, iar copiii din echipa se tin de mijlocul
celui din fata.Intre cosulete se afla o linie pe care
cei care o vor calca primii pierd jocul.
Zana Toamna multumeste copiilor pentru
activitati si le ofera recompense.

BIBLIOGRAFIE:
Revista INVATAMANTUL PRESCOLAR nr. 3-4/2008,
Revista INVATAMANTUL PRESCOLAR Editura Arlechin numar
temati proiectare integrata;
Metodica activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii
Editura Gheorghe-Cirtu Alexandru Craiova-2009
Planificarea tematica si proiectarea didactica a activitatilor de
invatare din gradinita nivelul II Editura DIANA
CURRICULUM PENTRU INVATAMANTUL PRESCOLAR
Prezentare si explicitari Bucuresti 2009

Evaluare

Evaluare

S-ar putea să vă placă și