Luna - Corp Ceresc

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de nvmnt: Centrul Special de Educaie Incluzic nr.2 Trgu Mure


Clasa : a V-a A, - deficiene mintale uoare i moderate
Profesor-psihopedagog : Videan Alina Rodica
Aria curricular: Om i societate
Materia: Geografie
Unitatea de nvatare: Pmntul, corp cosmic
Titlul leciei: Luna corp ceresc
Tipul activitii : nsuire de noi cunotine
Durata: 45 min

Subcompetene:
3.1. Achiziionarea i utilizarea n comunicarea tiinific a termenilor cheie: Lun, satelit natural.
3.4. nregistrarea grafic (tabel, schem, fi de observare) a constatrilor efectuate asupra unor fenomene naturale.

Obiective operaionale:
La finalul leciei, elevul va fi capabil:
O 1 S utilizeze n comunicarea tiinific termenii cheie nvai;
O 2 S relateze desre lun pe baza observaiilor proprii;
O 3S demonstreze, prin experiene simple, nsuirea Lunii de a reflecta razele solare;
O 4 S explice cauza apariiei Lunii pe cer sub diferite forme;
O 5 S conlicreze cu colegii n cadrul activitilor propuse;
O 6 S aprecieze obiectiv aprecierea colegilor.

1
Tehnologii i strategii didactice
a) Metode i tehnici: conversaia euristic, prezentare Power Point, observaia, problematizarea, descoperirea, demonstraia, Graficul
CCC, Pnza de pianjen, softul educaional.
b) Forme rganizaionale: frontal, individual, n echipe i n perechi.
c)Mijloace utilizate: manualul (p. 48 50); laptopul; proectorul; imagini ce reprezint: Luna, fazele ei, lunomobilul; portrete ale primilor
oameni care au fost pe Lun; fie pentru lucrul n grup i individual.
Vocabular tematic: Lun, satelit natural; forme ale Lunii; lunomobil; telescop.
Suport bibliografic:

1. Curriculumul colar, clasele I IV. Chiinu, 2010.


2. Ghid de implementare a curriculumului modernizat pentru treapta primar de nvmnt. Chiinu, 2011
3. Zinaida Galben-Panciuc; Svetlana Galben; Stela Diaconu; Ion Botgros; tiinemanual pentru clasa a II-a;
4. Zinaida Galben-Panciuc; Stela Diaconu;Ion Botgros; tiine Ghid pentru nvtori i prini, clasa a II-a;
5. Internetul: softul educaional Desen educaional desre Lun; poveste video Soarele i Luna; imagini video Suprafaa Lunii.

2
Design instrucional

Etapele Ob. Timp Activitatea Strategii


leciei nvtorului / elevului didactice
1 2 3 4 5
Evocare 1min. Se asigur condiiile necesare pentru o bun desfurare a lec iei.
Anun elevii c pe parcursul leciei elevii vor primi stichere
3 min. simboluri pentru rspunsurile corecte.(stelue)
O1 1. Captarea ateniei. Jocul S ne concentrm. problematizarea
nvtorul face o afirmaie greit / corect care se refer la tematica
leciei.

Realizarea 1 min. Se anun subiectul, obiectivele leciei i cuvintele - cheie.


sensului O2 1. Rubrica Descoper singur!
O2 - Observai imaginea. Ce reprezint? descoperirea
O1 5 min. - Sub ce forme ai observat Luna pe cer?
2. Tehnica Graficul CCC
Elevii completeaz primele dou coloane, pe a treia o vor completa pe Graficul CCC
parcursul leciei.

Ce tiu? Ce vreau s tiu? Ce am nvat? observaia

O3
O4

O5
3
15 3. Studiul textului tiinific. Lectur intensiv
min. Elevii se mpart n 4 echipe, conform simbolurilor extrase. Dup ce s-au descoperirea
repartizat, citesc fragmentul din manual (p. 48 49) i completeaz fi ele
popuse. (Anexa 3.) Moderatorul grupului prezint cum grupul a completat lucrul n grup
fia, clesei i se adreseaz ntrebri pentru a verifica dac au fost ateni.
O4 problematizarea
Dup ce elevii rspund le prezint imagini cu LUNOMOBIL, diferite
TELESCOPURI, primii oameni care au pit pe lun n anul 1969: pnza de
americanii Neil Armstrong i Edwin Aldrin. Apoi le prezint imagini video pianjen
1 min. care reprezint suprafaa Lunii.
http://www.youtube.com/watch?v=PODCa9sA34A

5 min. 4. Demonstrarea filmului educaional Luna plin. soft-ul


http://www.youtube.com/watch?v=ne789M5aXxg educaional

Sarcin: privii cu atenie i relatai despre ce form a Lunii se povestete.

3 min. 5. Lucrul n perechi. (p. 50)


Sarcini: Citii imaginea. Repere: lucrul n
- Ce corpuri alctuiesc imaginea? perechi
- Ce legturi exist ntre aceste corpuri?
- Ce form are Luna? Numii i alte forme. observarea

Reflecie O4 1. Elevii rezolv cerinele de pe Fia de evaluare. (Anexa 3) evaluare


i O1 curent
extindere O5 lucrul
4
individual
2. Discuii n baza expresiilor:
a) A fi czut din lun = a nu ti ce se petrece n jurul lui; a nu fi
n tem; a fi rupt de realitate; conversaia
b) A promite luna de pe cer = a promite lucruri pe care nu le poate euristic
realiza;
4 min. c) A cere luna de pe cer = a cere imposibilul;
d) Cte-n lun i n stele (sau n soare) = de toate, tot ce se poate nchipui.
3. Vizionarea filmului Soarele i Luna.
http://www.youtube.com/watch?v=YlxV8OBtKS8
Copiii vor viziona cu atenie filmul poveste, apoi vor rspunde la
ntrebri.
Sarcini: Ce cadou le-a druit tata copiilor?
Cum au mprit copiii cadoul?
4. Completarea Graficului CCC (rubrica Ce am nvat?)
5. Tema pentru acas. Lecia 3. Luna de povestit, de scris
6. Notarea elevilor. Elevii snt rugai s numere sticherile(stelue, lun,
globulee, soare) primite pe parcursul leciei, pentru a fi apreciai de
ctre colegi i nvtoare.

S-ar putea să vă placă și