PROIECT de ACTIVITATE Modelaj Ridichea Gr. Mica

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA:
NIVEL: I
GRUPA: Mica
TEMA PROIECTULUI: Natura - Primavara
SUBTEMA: "Vitamine din livada"
CATEGORIA DE ACTIVITATE: activitate artistico-plastica
ACTIVITATEA: Modelaj - legume de primavara
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
 Dezvoltarea capacităţii de a utiliza tehnici simple pentru modelarea plastilinei;

OBIECTIVELE OPERAŢIONALE:

 sa combine intr-un ansamblu partile componente folosind procedee ca: lipire, netezire,
apasare; obiectivul se consideră realizat dacă douăzeci din douăzeci şi doi de copii
combina intr-un ansamblu partile componente folosind procedee ca: lipire, netezire,
apasare;

1
 sa modeleze prin miscarea circulara a palmelor asezate fata - fata, sa modeleze prin
miscarea translatorie a palmelor fata-n fata; obiectivul se consideră realizat dacă
douăzeci din douăzeci şi doi de copii modeleaza prin miscarea circulara a palmelor
asezate fata - fata, modeleaza prin miscarea translatorie a palmelor fata-n fata;
 sa modeleze forme rotunde si alungite (ridichea, frunza); obiectivul se consideră
realizat dacă douăzeci din douăzeci şi doi de copii modeleaza forme rotunde si
alungite (ridichea, frunza);
 sa reproduca imaginea ridichii prin modelare; obiectivul se consideră realizat dacă
douăzeci din douăzeci şi doi de copii reproduc imaginea ridichii prin modelare;
 sa aseze ridichea in tava din fata clasei, diferentiat dupa marime; obiectivul se
consideră realizat dacă douăzeci din douăzeci şi doi de copii aseaza ridichea in tava
din fata clasei, diferentiat dupa marime.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: exerciţiul, conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, munca
individuala
Material didactic: plastilina, plansete, tava de plastic, ecusoane.
Locul de desfăşurare: sala de grupă
Forma de organizare: frontal, individual
Durata: 15 minute

MATERIAL BIBLIOGRAFIC

 „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, S.Borţeanu, R. Brănişteanu, S.


Breben, M. Fulga, F. Grama, R. Haiden, E. Ignat, L. Mânzu, G. Necula, I. Nicolae,
C. Popescu, D.Răileanu, editura DPH, Bucureşti, 2009
 Metodica predarii activitatilor instructiv educative in gradinita de copii,
Coordonator Viorica Preda, editura Sitech, Craiova, 2010

2
SCENARIUL DIDACTIC
EVENIMENTUL CONŢINUTUL STRATEGII EVALUARE
DIDACTIC ŞTIINŢIFIC DIDACTICE
1. Moment Se vor asigura condiţiile optime Conversaţia Copiii intră
organizatoric pentru desfăşurarea activităţii: ordonaţi în
- aerisirea sălii de grupă; sala de grupă.
- aranjarea mobilierului;
- pregătirea materialului didactic;
- introducerea copiilor în sala de
grupă;
2.Captarea Introducerea in activitate o voi face
printr-o ghicitoare referitoare la
atenţiei Conversaţia Chestionarea
anotimpul primavara.
Ziua se mareste, orala

Zapada se topeste, Problematizarea

Gradina a-nverzit,
Ce anotimp a sosit? (Primavara)
Copiii, vor ghici despre ce
anotimp este vorba. Apoi voi
intreba: Ce legume de primavara
cunoasteti? Se prezintă apoi
copiilor o planşă care conţine o
leguma ce urmează a fi modelata
(ridichea).
3.Anunţarea Astazi la activitatea noastra vom Conversaţia Copiii sunt
temei noi şi a modela o leguma de primavara: Explicaţia atenţi la
obiectivelor ridichea, ca sa ne bucuram si noi de explicaţiile
venirea anotimpului primavara. mele.
4. Reactualizarea Voi ruga copiii sa-si aminteasca de
cunostintelor la activitatea de observare ce Conversaţia Chestionarea
culoare are ridichea si ce culoare orala
are frunza ei. Cu aceste culori: rosu
si verde vom lucra noi astazi.
5. Prezentarea Se prezinta modelul si se Conversaţia Copiii sunt
continutului analizeaza impreuna cu copii. Explicaţia atenţi la
explicaţii.
3
6. Demonstrarea Pentru a obtine ridichi de
si explicarea primavara vom rupe din plastilina Conversaţia Aprecierea
rosie o bucata mare pentru a face orala
aceasta leguma. Ea se realizeaza
prin miscarea palmelor fata de
planseta. Dupa aceea o vom pune
pe planseta, vom lua apoi din
plastilina verde pentru a realiza
frunza si o vom lipi de leguma.
7.Dirijarea Inainte de a incepe activitatea Conversaţia Se considera
invatarii haideti sa ne jucam cu mainile Explicatia performanta
(incalzirea mainilor). Exemple: "daca toti
ploaia, framantam coca, miscam Problematizarea copii reusesc
degetelele, cantam la pian, sa realizeze
inchideti si deschideti pumnul. Manuirea leguma din
Si acum veti lucra si voi. "Spor la materialului plastilina in
lucru!" proportie de
Voi trece printre masute si voi da 80%"
explicatii acolo unde este cazul.
8.Incheierea Sarcina copiilor este sa aseze
activitatii ridichea in tava din fata clasei, Conversaţia Aprecierea
diferentiat dupa marime. verbala
Se face aprecierea lucrarilor
precizandu-se daca au fost
respectate forma, proportia si
asezarea partilor componente. Se
va aprecia acuratetea.
Se dau copiilor stimulente
(abtipilduri).

S-ar putea să vă placă și