Bratara Prieteniei

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lectie

Data: 11.05.2018
Scoala Gimnazială Sarafineşti
Propunător: Ciobanu Claudia
Clasa a III-a B
Aria curriculara: Arte şi tehnologii
Obiectul: Arte vizuale şi abilităţi practice
Unitatea de invăţare: Simfonia florilor
Subiectul: Brăţara prieteniei
Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi

Scopul lectiei: Formarea de priceperi şi deprinderi de a realiza obiecte folosind diferite materiale şi tehnici .

COMPETENȚE SPECIFICE:
Arte vizuale şi abilităţi practice

2.3. Valorificarea elementelor de limbaj plastic în compoziții tematice


2.2. Realizarea de creații funcționale în diverse tehnici pe diferite suporturi (hârtie, confecții textile, ceramică, sticlă etc).

Limba şi literatura română

2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare

Muzică şi mişcare

1.1. Receptarea unor cântece din folclorul copiilor, colinde, a unor lucrări accesibile din patrimoniul cultural, cu sesizarea unor diferenţe
Obiective operationale:
O1 - să descrie conţinutul etapelor de parcurs în realizarea lucrării;
O2 - să aplice tehnicile cunoscute de tăiere, împletire, respectând ordinea operaţiilor;
O3 – să asambleze corect, estetic şi creativ în spaţiul de lucru elementele componente
respectând modelul;
O4 – să aprecieze calitatea creaţiilor proprii şi ale colegilor
O5- să interpreteze în grup cântece despre prietenie.
STRATEGII DIDACTICE:
1. Resurse procedurale:

 Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstraţia, audiţia muzicală


 Mijloace de învăţământ: metru de croitorie, fire textile, foarfece, ace de siguranţă
 Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală
 Forme şi tehnici de evaluare: Observaţia sistematică, aprecieri verbale

Resurse temporale: 45 minute


Resurse umane: 14 elevi

BIBLIOGRAFIE:

 Programa şcolară pentru clasa a III-a (2015);


Etapele Conţinutul informaţional al lecţiei Resurse
Ob.
instruirii şi Procedural Organizat Evaluare
Op. Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor Materiale
dozarea e orice
Stabilesc ordinea şi disciplina în
1. sala de clasă; - se pregătesc pentru conversaţia Lucrarea frontal
Moment Pregătesc materialele necesare în desfăşurarea lecţiei; model, Observarea
organizatoric desfăşurarea activităţii; foarfece, fire sistematică
1min textile.

2. Se realizează printr-o conversaţie


Captarea atenţiei legată de tema discutată la ora de - elevii participă la Observarea
5min Educaţie civică- Prietenia discuţii Conversaţia Frontal sistematică

3. Anunţ tema de zi: Împletirea- frontal


Anunţarea tehnică de lucru –Brăţara prieteniei. - ascultă şi reţin titlul Observarea
titlului lecţiei şi a lecţiei ; sistematică
obiectivelor Prezint câteva obiective într+un conversaţia
operaţionale mod accesibil elevilor
1 min
4. Intuirea modelului şi a Urmăresc etapele de Coli carton
Dirijarea materialului lucru şi demonstraţia: Conversaţia foarfece Observarea
învăţării Solicit elevilor: lipici Frontal sistematică
30min - să urmărească modelul; *Enumeră tehnicile paiete Individual
- să identifice materialele necesare utilizate: măsurare, sclipici
O1 - să observe etapele de lucru, taiere, împletire
demonstraţia, tehnicile utilizate, Explicaţia
să asculte explicaţiile.
Demonstrarea şi explicarea
modului de lucru (Anexa 1) Cd player
Elevii vor taia 3 fire colorate si le
vor innoda la un capat. Pentru a
determina cât de lungi să fie firele,
voi recomanda elevilor să-şi Observare
măsoare încheietura cu metrul de sistematică
croitorie şi să înmulţească rezultatul
cu 5.
Se va lua primul fir si se va innoda
de doua ori, pe rand cu celelalte
doua fire ramase. Firul cu care s-a Evaluare
lucrat va ramane la coada. S-a orala
realizat primul rand.
Se va lua firul care a juns primul si
se va innoda de doua ori, pe rand cu
celelalte doua fire ramase. Firul cu
care s-a lucrat va ramane la coada.
S-a realizat al doilea rand.
Se va lua următorul fir si se va
innoda de doua ori, pe rand cu
celelalte doua fire ramase. Firul cu
care s-a lucrat va ramane la coada. * Ascultă, respectă
S-a realizat al treilea rand. cerinţele şi încep să
Operatia se va relua de cate ori e lucreze pe fondul
necesar pentru a realiza lungimea muzical propus.
dorita.
La incheiere se va face nod la
capat.
La finalizarea bratarii elevii o vor Exerciţiul
atasa la mana sau o vor darui unui
prieten.
Realizarea lucrǎrilor de cǎtre Lucrează în linişte şi
O2 elevi ordine.
O3 Supraveghez modul de
realizare a lucrărilor, îndrum
corectez, accord sprijin elevilor
care întâmpină dificultăţi

5. Evaluarea O5 Cer elevilor să aprecieze lucrările


după următoarele criterii: Copiii expun lucrările, frontal Aprecierea
Activității - corectitudinea executării; îşi exprimă părerea Conversaţia verbală
5 min - aranjarea elementelor; despre acestea, apoi le
- acurateţea lucrării; vor oferi colegului de
-creativitatea copiilor bancă.
O6 Se va interpreta cantecul „Prieteni” Elevii interpretează în
colectiv cântecul.

6.Încheierea Se fac aprecieri generale asupra Ascultă aprecierile Exerciţiul Fişa de lucru frontal Aprecierea
activităţii modului de desfăşurare a activităţii verbală
3 min
Anexa 1

S-ar putea să vă placă și