Portofoliu Iasi
Portofoliu Iasi
Portofoliu Iasi
PROIECT DIDACTIC
Disciplina:Administrarea medicamentelor
Anul scolar:2018-2019
Sala 10
Data:15.04.2019
Durata:2 ore
Competente specifice
CS.4.Administreaza medicamentele
Competente individuale
CI.1.Respecta regulile de administrare a medicamentelor pe cale parenterala
Continuturi tematice
-definitie,
-scop,
-loc de elective,
-pregatierea pacientului,
-pregatirea medicamentelor,
Valori si atitudini:
-abordarea unei comunicari terapeutice si positive cu toti membrii echipei de ingrijire , cu
pacientul si cu familia acestuia;
Strategia didactica:
1.Principii didactice
3.Procedee de instruire
AN I SEMESTRUL II
2. Investigații
Recoltarea produselor bio-
patologice pentru examene de S25-12h
laborator: 18.III - 22. III
Recoltarea sângelui prin
puncție venoasă pentru examene
biochimice, hematologice, 6
serologice, bacteriologice
Recoltarea urinei pentru
examen sumar urină, proba
Addis, urocultură
Recoltarea materiilor fecale
pentru examen parazitologic,
coprocultură, probe de digestie,
proba Adler 6
Recoltarea exsudatului S26-12h
faringian; recoltarea sputei 25. III- 29. III
pentru examen citologic,
bacteriologic
Recoltarea secrețiilor 6
purulente din plagă
Recoltarea vărsăturilor pentru
examen toxicologic. 6
S27-12h
01.IV- 05. IV
6
15.3.4. Administrarea
Manifestarea medicamentelor 6
receptivității în Reguli generale de
însușirea administrare a medicamentelor
S28-12h
regulilor Căi de administrare, criterii 08.IV – 12.IV
generale de de alegere a căii de administrare
administrare a Condica de medicamente, 6
15.1.5. 15.2.5. medicamentelor circuitul medicamentelor în
Explicarea Selectarea 15.3.5. spital
regulilor regulilor Implicarea Administrarea
generale de generale și a activă în medicamentelor pe cale
pregătire și căilor de analizarea parenterală: 6
administrare a administrare a produsului o Injecția intravenoasă (I.V):
medicamentelo medicamentelor farmaceutic definiție, scopuri, tehnica S29-12h
r în funcție de înainte de injecției 15.IV – 19.IV
15.1.6. prescripție administrare o Injecția intramusculară
Descrierea 15.2.6. 15.3.6. (I.M.): definiție, scopuri, tehnica
căilor de Identificarea Asumarea injecției 6
administrare a tipurilor de responsabilității o Injecția subcutanată (S.C.):
medicamentelo medicamente pentru definiție, scopuri, tehnica
r și a administrate pe înscrierea injecției
criteriilor de diferite căi și a corectă a o Injecția intradermică (I.D.):
selectare situațiilor de medicamentelor definiție, scopuri, tehnica
bazate pe incompatibilitat prescrise în injecției
prescripție, e condica de
forme de medicamente Administrarea medicamentelor
prezentare, pe cale orală: prin înghițire,
incompatibilită sublingual, translingual; forme
ți de prezentare, efecte locale și S30-12h
generale 06. V. – 10.V
6
Realizarea de acțiuni
educative cu pacienții / familia
pentru un stil de viață sănătos. 6
Stabilirea diagnosticelor
de nursing, analiza
calității îngrijirilor și
completarea planului de
îngrijire pentru 3
pacienți.
RECAPITULARE 12 S35-12h
10.VI - 14. VI
PREGATIRE PENTRU STAGIU
CLINIC
COLEGIUL PEDAGOGIC ‘’VASILE LUPU’’IASI
Modulul 15
NURSING
GENERAL II
COLEGIUL PEDAGOGIC ‘’VASILE LUPU’’IASI
SUPORT DE CURS
INJECŢIA SUBCUTANATĂ
Scop –terapeutic
Obiectivele procedurii - introducerea în ţesutul celular subcutanat a unor
medicamente în doza prescrisă.
Locul injectiei- regiuni bogate in tesut celular, lax, extensibil:
-fata externa a bratului,
-fata supero-externa a coapsei;
-fata supra- si subspinoasa a omoplatului;
-reg subclaviculara;
-flancurile peretelui abdominal.
Injectiile subcutanate sunt contraindicate in zonele inflamate, edematiate, care
prezinta felurite leziuni sau semne din nastere. Pot fi, de asemnea, contraindicate
persoanelor cu tulbrari de coagulare.Nu se administrează în regiunea gâtului, cap,
faţa internă a braţului, plica cotului, faţa antero-internă a coapsei, perineu şi
organele genitale. Se efectuează în regiunile cu ţesut celular subcutanat bogat
(regiunea externă a braţelor, a coapselor, regiunea pectorală, fosele iliace).
Îngrijirea pacientului
- aşezaţi pacientul într-o poziţie comodă în repaus
- observaţi în permanenţă faciesul pacientului, tegumentele, comportamentul
(posibil frison, agitaţie).
Consideratii speciale
- locul indicat de adminstrare a heparinei este in abdomenul inferior, sub ombilic.
- se va avea intotdeauna in vedere sa se alterneze locurile de injectare pentru a
preveni complicatiile (lipodistrofia, de exemplu, un raspuns imun normal al
organismului ce apare in cazul injectarii repetate in acelasi loc)
- nu se dezinfecteaza cu alcool la administrarea insulinei
- dupa injectarea cu heparina, se mentine seringa cu acul inca 10 secunde inainte de
a se scoate. Se va evita masarea zonei de injectare
- daca apar echimoze la locul injectarii cu heaprina se poate aplica gheata in priele
5 minute dupa injectare si apoi se face compresie
- nu se recapeaza acul pentru a evita inteparea
- materialele folosite se arunca in recipientele potrivite.
Concluzii:
→ Incidente şi accidente:
~ Revărsat lichidian – când acul a intrat parţial în derm.
~ Tumefacţia stratului subcutanat, fără apariţia papulei cu aspect de coajă de
portocală când acul a pătruns prea profund.
~ Lipotimie.
~ Stare de şoc – în caz de testare a unor alergeni.
~ Reacţie intensă la necroza unor porţiuni de tegument din cauza distensiei
puternice prin injectarea de soluţii hipotone.
Observaţii:
~ Nu se face dezinfecţia cu alcool a locului injecţiei dacă se face testare la
tuberculină – alcoolul inactivează tuberculina.
~ Pentru anestezie locală injecţie se poate face pe orice suprafaţă a corpului.
În cazul efectuării testelor alergologice, se pregătesc: Adrenalină, Efedrină,
Hemisuccinat de Hidrocortizon, cardiotonice
COLEGIUL PEDAGOGIC ‘’VASILE LUPU’’IASI
PLANIFICARE CALENDARISTICA
Competente:
1. Identifica medicamentele prescrise.
2. Pregateste materialele si medicamentele in vederea administrarii.
3. Pregateste bolnavul.
4. Administreaza medicamentele.
5. Urmareste evolutia bolnavului dupa administrare.
SCHEMA TABLEI
↓
Obiectivele procedurii si identificarea medicamentelor prescrise
↓
Pregatirea materialelor si a medicamentelor in vederea administrarii
↓
Pregatirea psihica si fizica a pacientului
↓
Efectuarea procedurii
↓
Notarea procedurii
↓
Reorganizarea locului de munca
↓
Evaluarea eficacitatii procedurii
Profesor Nursing
POPESCU MARIANA-LOREDANA
Nume si Prenume Data
Clasa
TEST DE EVALUARE
INJECTIA SUBCUTANATA
3.Verificarea integritatii ambalajului individual al seringii si acului inainte de utilizare este obligatorie.
5.Fraxiparina se administreaza :
…………………………………………..
COLEGIUL PEDAGOGIC ‘’VASILE LUPU’’IASI
BAREM DE CORECTARE
-fiecare intem este notat cu 10 puncte
II.
5.a- Ingrijirea omului sanatos si a omului bolnav Florian Chiru –pag.324
III.
6.a)-lichida
b)-seringa
7.clorura de sodium- - Ingrijirea omului sanatos si a omului bolnav ,Florian Chiru pag.320
9.sezand cu mana sprijinita pe sold - Ingrijirea omului sanatos si a omului bolnav ,Florian Chiru
pag.322
Bibliografie:
FISA DE LUCRU
ADMINISTRAREA MEDICAMENTULUI…………………………………
SCOPUL PROCEDURII:
.………………………………………………………………………………………...................
......………………………………………………………………………………………...............
........……………………………………………………………………………………….............
..............……………………………………………………………………………………….......
ETAPE DE EXECUTIE:
1. Pregtirea materialelor
……………………………………………………………………………………...................
………………………………………………………………………………………...............
……………………………………………………………………………………...............
………………………………………………………………………………………...................
………………………………………………………………………………………..................
3. Efectuarea procedurii……………………………………………………………..............
....………………………………………………………………………………………................
.....………………………………………………………………………………………................
..........………………………………………………………………………………………...........
.............………………………………………………………………………………………........
.. COLEGIUL PEDAGOGIC ‘’VASILE LUPU’’IASI
.........………………………………………………………………………………………..........
...............………………………………………………………………………………………......
..................…………………………………………………………………………………….......
……………………………………………………………………………………….....................
4.Ingrijirea pacientului…………………………………………………………….........
....…………………………………………………………………………………………….........
............………………………………………………………………………………………........
......………………………………………………………………………………………..............
......………………………………………………………………………………………...............
......………………………………………………………………………………………...............
......………………………………………………………………………………………......................………………………………………………
………………………………………........................………………………………………………………………………………………...........
6.Notarea procedurii………………………………………………………………...........
……………………………………………………………………………………......................
………………………………………………………………………………….........................
.………………………………………………………………………………………........................…………………………………………………
……………………………………................. .....………………………………………………………………………………………................
....……………………………………………………………………………………….................
…………………………………………………………………………………......................
COLEGIUL PEDAGOGIC ‘’VASILE LUPU’’IASI
Ora a-2-a
3.Concluzii
COLEGIUL PEDAGOGIC ‘’VASILE LUPU’’IASI
DATA: 10.05.2019
PROIECTARE DIDACTICA
Modulul: ADMINISTRAREA MEDICAMENTELOR(60 de ore de teorie, din care invatamant clinic 30 ore,
1 credit)
Durata: 1 ORA
Obiectiv pedagogic :
1. Elevii vor fi capabili sa dobandeasca deprinderile necesare administrarii medicamentelor prin injectie
subcutanata.
2. Elevii vor fi capabili sa demonstreze deprinderile necesare administrarii medicamentelor prin injectie
subcutanata.
COLEGIUL PEDAGOGIC ‘’VASILE LUPU’’IASI
Obiective operationale
Strategia didactica
Desfasurarea lectiei
1. Moment organizatoric
- verificarea tinutei;
2. Discutie introductiva.
Elevii asculta.
tehnicii.
- testarea sensibilitatii;
- evaluarea rezultatelor;
9. Verificarea modului de completare a fisei, actiune pe grupe . Elevii isi evalueaza reciproc fisele sub
indrumarea profesorului.
Competente individuale
CI.1.Respecta regulile de administrare a medicamentelor pe cale parenterala
Valori si atitudini:
-abordarea unei comunicari terapeutice si positive cu toti membrii echipei de ingrijire , cu
pacientul si cu familia acestuia;
ORA 2
APLICATII PRACTICE
Fisa de lucru
FISA DE LUCRU
Elaborati cate un plan de ingrijire dupa modelul dat plecand de la urmatoarele problem de
dependenta:
Grupa nr.1-HTA
HTA
COLEGIUL PEDAGOGIC ‘’VASILE LUPU’’IASI
HIPERTERMIE
COLEGIUL PEDAGOGIC ‘’VASILE LUPU’’IASI
TAHICARDIE
COLEGIUL PEDAGOGIC ‘’VASILE LUPU’’IASI
FISA DE LUCRU