Carenţe de Stil

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data:
Clasa: a X-a
Profesor: Feghiu Ludmila
Obiectul: Limba şi literatura română
Subiectul: Pleonasmul, tautologia
Tipul lecţiei: asimilare de noi cunoştinţe
Competențe specifice:
1.1. Utilizarea adecvată a achizițiilor lingvistice în receptarea diferitelor
texte
1.5. Utilizarea corectă și adecvată a formelor exprimării orale și scrise în
diferite situații de comunicare
Competențe derivate:
- să definească pleonasmul și tautologia
- să identifice construcțiile pleonastice și tautologice din textele date și din
comunicarea orală
- să corecteze enunțurile în care au identificat erori semantico-lexicale
- să se exprime corect și nuanțat, evitând greșelile de limbă
Strategia didactică:
a. Metode și procedee: conversația euristică, exercițiile, explicația,
problematizarea, jocul didactic, algoritmizarea, analiza sintactică
b. Forme de activitate: frontală, individuală, pe grupe.
c. Mijloace de învățământ: manualul, fișe de muncă independentă,
dicționare, texte suport.

Scenariu didactic
Momentele
lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevuului Evaluare

I. Momentul Notarea absenţilor. Organizarea Pregătirea pentru lecţie.


organizatoric clasei.

II. Verificarea Relatarea Relatarea este povestirea amănunțită


cunoştinţelor Se reactualizează cunoștințele despre a unei întâmplări, istorisirea unui
anterioare și a relatare și caracteristicile ei. eveniment, într-o manieră cât mai Activitate
temei de casă apropiată de modul în care acestea s- individual
au petrecut.
În relatarea unui eveniment personal
sau a unei situații neutre, trebuie să Activitate
respectăm următoarele particularități: individual
-concordanța dintre titlu și conținutul şi frontală
materialului;
-prezentarea clară a subiectului;
-evitarea repetițiilor;
-utilizarea adecvată a timpurilor
verbale;
- adaptarea registrului limbii în
funcție de tipul relatării
Se verifică tema pentru acasă. (obiectivă/subiectivă), de cauza și
scopul relatării.
Elevii vor citi tema (relatarea unor
evenimente diverse).
III. Captarea Se scrie pe tablă următorul text: Elevii vor identifica și explica toate Activitate
atenţiei. ,, Stimați potențiali și virtuali clienți, greșelile din fragmentul dat. frontală
Produsele firmei noastre au devenit
foarte arhicunoscute pe plan național
de circa aproximativ trei ani. De
aceia, am fost solicitați să colaborăm
împreună cu alte firme. Perspectivele
de viitor sunt tot mai promițătoare.
Deci, prin urmare, am inițiat un
program originar, care nu-l mai
utilizează nimeni. Deviza noastră
este: ,,Munca e muncă iar profitul e
de aur.”
IV.Enunțarea Astăzi vom continua studierea unor Elevii își notează titlul lecției în
noului titlu greșeli de exprimare la nivelul caiete.
semanticii și anume pleonasmul și
tautologia.
Activitate
V.Transmiterea Se notează pe tablă următoarele Elevii identifică erorile semantice: frontală
noilor enuțuri: a repeta din nou
cunoștințe Voi repeta din nou lecția. a prefera mai bine
Ar fi preferat mai bine să vizioneze a se întoarce înapoi
un film. a se grăbi repede
M-au sunat să mă întorc înapoi să
văd despre ce este vorba.
Grăbiți-vă repede!
Dați alte exemple! a coborî în jos, a avansa înainte, babă
bătrână, mijloacele mass-media, cel
mai optim, magnat mare, limuzină de
lux, faimă publică.
Se formulează definiția pleonasmului Pleonasmul este o eroare de
exprimare care constă în folosirea
alăturată a unor cuvinte cu același
înțeles.
Tipuri de pleonasme:
a) acceptate (tolerabile):
Timp de un an de zile
Taci din gură!
Fugi repede!
Am văzut cu propriii mei ochi.
b) interzise (intolerabile):
autobiografia vieții mele
a se bifurcă în două
a urma în continuare
contrabandă ilegală

Se notează pe tablă alte enunțuri:


Copilu-i copil. Subiect-nume predicativ
De citit, citesc mereu. Complement de relație-predicat
Prietenul tot prieten; te ajută la Subiect- nume predicativ
nevoie.
Elevii vor sublinia repetițiile și vor
preciza funcțiile sintactice ale
cuvintelor, marcate prin altă formă
sau intonație.
Se formulează definiția tautologiei Tautologia este o greșeală de
exprimare care constă în repetarea
inutilă a aceleiași idei prin construcții
cu funcții sintactice diferite și cu
valoare expresivă deosebită.
Tipuri de tautologii:
a) admise:
Joaca e joacă și munca-i muncă.
Cine e cinstit e cinstit oriunde s-ar
afla.
b) interzise:
Cerem respectarea tuturor cerințelor.
În nuvela istorică întâmplările s-au
întâmplat cu mult timp în urmă.

Activitate
Se împart fişele de lucru celor trei pe grupe
VI. Dirijarea grupe care conțin exerciții complexe. Elevii rezolvă exercițiile de pe fișele
învățării și de lucru.
obținerea
performanțelor
VII. Asigurarea
feed-back-ului Se fac aprecieri generale și
individuale legate de particparea
elevilor la lecție.
Tema pentru acasă: pagina 167 din
VII. Asigurarea
manual (Exerciții)
retenției și a Elevii își notează tema în caiete.
transferului

FIȘE DE LUCRU
GRUPA I

1. Subliniați cu o linie construcțiile pleonastice și cu două linii construcțiile tautologice din


următoarele
fragmente: ,, Mă întrebi
cine sunt? Sunt un june tânăr și nefericit…” ,, Nevastă, e
băiat onorabil și credincios; n-ai ce face: ce-i al omului e al omului!”
,,Angel radios! De când te-am văzut întâiași dată pentru prima oară, mi-am pierdut uzul
rațiunii…”
,, Mă știi tu; când zic o vorbă e vorbă.”
(Ion Luca Caragiale)
2. Corectați structurile tautologice din enunțurile de mai jos:
În vacanța de iarnă a fost cum a fost. (…………………………………………)
A mers el cât a mers și a dat peste o cabană. (…………………………………………)
Emisiunile sportive vor începe începând cu ora 12.00. (……………..……………………)
Vorbește ca să vorbească, fără niciun rost. (…………………..…………………….)
3. Rescrieți enunțurile, corectând greșelile de orice tip; numiți greșeala de exprimare!
Eu, când mă relaxez, îmi place să ascult muzică.
…………………………………………………………………………………………………
În școala s-a sa desfășurat concursul de șah.
…………………………………………………………………………………………………
Problemele a căror rezolvări mi-au creeat dificultăți sunt din trigonometrie.
…………………………………………………………………………………………………
Haideți să mergem pe ce nu merge!
…………………………………………………………………………………………………
Vă vom oferi detalii și multe alte amănunte în zilele următoare.
…………………………………………………………………………………………………
Nici Ana, nici Andreea nu au răspuns afirmativ solicitării mele.
………………………………………………………………………………………………….
O mulțime de studenți vor promova ezamenul de licență.
………………………………………………………………………………………………….
Tânărul îi explică că a fost obligat să procedeze așa.
…………………………………………………………………………………………………
4. Identifică seria în care nu există structuri pleonastice:
a) ba chiar mai mult, avalanșă de zăpadă, afluență mare, hit de succes;
b) ba chiar, avalanșă periculoasă, afluență de cumpărători, hit englezesc;
c) ba chiar, avalanșă iminentă, afluență mică de cumpărători, hit de top.

5. Alcătuiți un text, de 5-7 rânduri, în care să existe cel puțin cinci expresii pleonastice și
tautologice, apoi rescrieți-l sub formă corectă.

FIȘĂ DE LUCRU
GRUPA A II-A

1. Subliniați cu o linie construcțiile pleonastice și cu două linii construcțiile tautologice din


următoarele fragmente:
,, Te iubesc la nemurire și îți dedic lira mea! Al tău pentru o eternitate și per toujours.”
,, Bine, frate, revuluție ca revuluție, da nu-ți spusei că nu-i voie de la poliție să dai focuri în
oraș?”
,, Bărbatu-meu sufere grozav de gelozie și e în stare a fi capabil să te omoare.”
,, O săptămână, o lună, un an de zile, n-o să se mai vorbească decât de aventura asta…”
(Ion Luca Caragiale)
2. Corectați structurile tautologice din enunțurile de mai jos:
De citit aș citi, numai să-mi împrumuți cartea. (……………………………………..)
Jocul s-a jucat în condiții optime. (……………………………………..)
Învățătura este ceea ce se învață. (……………………………………..)
Naratorul narează întâmplări la care a participat. (……………………………………..)
3. Rescrieți enunțurile, corectând greșelile de orice tip:
Pentru că curiozitatea îl caracterizează citește mult.
………………………………………………………………………………………...................
Misiunea oamenilor aceștia nu este de loc facilă.
…………………………………………………………………………………………………..
De învățat, învață, dar rezultatele întârzie să fie vizibile.
………………………………………………………………………………………………….
Acest student iminent va deveni în continuare un medic renumit.
………………………………………………………………………………………………….
Omul care l-ați invitat la spectacol nu mai vine.
………………………………………………………………………………………………….
Cristian sau Daniel vor lua premiul I la sfârșitul clasei a IX-a.
…………………………………………………………………………………………………
Săptămâna următoare vor mai persista ninsorile în crișana.
………………………………………………………………………………………………….
Elevul a cărui note sunt mari este fericit.
………………………………………………………………………………………………....
4. Numiți tipul de greșeală din sintagmele: încercarea de descifrare, a merge la lac, cheamă-
mă mâine:
a) anacolut;
b) pleonasm;
c) cacofonie.

5. Alcătuiți un text, de 5-7 rânduri, în care să existe cel puțin cinci expresii pleonastice și
tautologice, apoi rescrieți-l sub formă corectă.

FIȘĂ DE LUCRU
GRUPA A III-A

1. Subliniați cu o linie construcțiile pleonastice și cu două linii construcțiile tautologice din


următoarele fragmente:
,, Ei acum, cumnate, ia să vorbim o vorbă colea între bărbați…”
,, Noi aclamăm munca, travaliul, care nu se face deloc în țara noastră!”
,, Mă duc; scuzați, pardon, bonsoar!”
,, Omul, bunioară, de par egzamplu, dintr-un nu-știu-ce ori ceva, cum e nevricos, de
curiozitate, intră la o idee…”
(Ion Luca Caragiale)
2. Corectați structurile tautologice din enunțurile de mai jos:
Am visat un vis frumos. (……………………………………..)
Vom cânta un cântec patriotic. (……………………….…………….)
Studenții sunt examinați la examene. (…….……………………………….)
De muncit muncesc, dar nu prea am profit. (……………………………………..)
3. Rescrieți corect enunțurile, corectând greșelile de orice tip; numiți greșeala de exprimare!
Vom discuta pe tema subiectului nostru de astăzi.
…………………………………………………………………………………………………
Cristina, când a obținut bursa de studi, i s-au umezit ochii.
…………………………………………………………………………………………………..
Nu știu care este prețul la lalele în acest moment.
………………………………………………………………………………………………….
Majoritatea elevilor au manifestat aceași atitudine față de disciplină.
…………………………………………………………………………………………………..
Judecătorul a judecat cazul cu mult profesionalism.
…………………………………………………………………………………………………..
Trebuie să recitești din nou sfaturile date în această carte.
…………………………………………………………………………………………………..
Prietenie înseamnă să fii alături de prieteni nu când au dreptate, ci când greșesc.
…………………………………………………………………………………………………..
Respectarea normelor lingvistice sunt cerute de nevoia unei comunicări corecte.
…………………………………………………………………………………………………..
4. Încercuiți varianta corectă din următoarele enunțuri:
a) ,,Moromeții” sunt considerați romanul reprezentativ al lui Marin Preda.
b) ,,Amintiri din copilărie” dovedesc marele talent al povestitorului național.
c) ,,Moromeții” și ,,Amintiri din copilărie” sunt romane familiale și realiste.

5. Alcătuiți un text, de 5-7 rânduri, în care să existe cel puțin cinci expresii pleonastice și
tautologice, apoi rescrieți-l sub formă corectă.

S-ar putea să vă placă și