Proiect Didactic Diagrame

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Data/ număr ore: 24.11.2016 / o oră


Disciplina: informatică Unitatea de învățare: Diagrame
Clasa/grupa: a VIII-a Subiectul lecției: Diagrame, crearea și editarea
Profesor: Zaponovschi LIliana Formarea competenței de aplicare a facilităților MS
Tipul lecției:
Excel la crearea și editarea diagramelor
Locul de desfășurare: Laboratorul de informatică

COMPETENȚE SPECIFICE:
(CS7) Colectarea, păstrarea şi prelucrarea informaţiei cu ajutorul aplicaţiilor software specializate.

SUBCOMPETENȚE:
- Deosebirea tipurilor frecvent utilizate de diagrame;
- Identificarea elementelor unei diagrame: axa valorilor, axa categoriilor, axa seriilor de date;
- titlurile pentru axe, textele explicative, titlul diagramei;
- Crearea diagramelor fixate în foaia de calcul şi diagrame ca documente separate;
- Alegerea tipului de diagramă în funcţie de specificul datelor reprezentate;
- Editarea diagramelor: modificarea valorilor reprezentate, adăugarea şi excluderea anumitor elemente, modificarea modului şi ordinii de trasare;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:


O1: Să defiească verbal termenii : diagramă, serie de date, categorie, rînd, axă, legendă
O2: Să creeze diagrame pe baza tabelelor propuse
O3: să modifice datele din tabele cu afectarea diagramei
O4: să editeze elementele diagramei
O5: să elaboreze pentru problema propusă diagrame de diferite tipuri.

Resurse materiale:
Sala de calculatoare,
Proiector multimedia.
Resurse didactice digitale:
Program MS Excel 2010;
Prezentări necesare în diferite momente ale lecției;
Metode și tehnici:
 problematizarea, conversaţia euristică, observarea investigativă, metoda exerciţiului

Resurse bibliografice/Web:
- Informatica. Curriculum pentru învățămîntul gimnazial, Chișinău, Știința, 2010;
- Anatol Gremalschi, Ludmila Gremalschi, Informatica. Manual pentru clasa a VIII-a, Știința, Chișinău, 2010;
Metode de evaluare:
- testare la calculator;
- întrebări orale;
- activități practice;
Scenariul lecției

Momentul Durata Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse / strategii


(min)
1. Captarea 3 Salut elevii. Verific prezența. Salută profesorul. Îşi organizează locul
atenției Transmiterea mesajului : dorința de a deschide o de muncă. Secvență de
afacere - florărie prezentare

Elevii deschid cartea electronică


Repartizez sarcinile didacice
Afacerea mea. Afacerea mea.xls
Prezint modalitatea de evaluare a cunoștințelor
Ascultă modalitatea de evaluare a
activităților din cadrul lecției.
Fiecare pereche primește cîte un portofoliu pe care este
Elevii poziționează portofoliile în poziția Explicație
scris numărul stației de lucru. Pe perete este amplasată
de start.
o săgeată după modelul din desen. Pentru activitățile
din cadrul lecției sînt preconizate trei stări emoționale:
nu știu, încerc să mă descurc și pot
Momentul Durata Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse / strategii
(min)
1. Evocarea 10 Sarcina 1. Prezentarea sarcinii Ascultă sarcina și găsesc formulele Secvență de
/ Explorarea corecte pentru a completa tabelul prezentare

Anunț elevii despre faptul că ajutîndu-mă vor descoperi Elevii notează în caiete subiectul lecției
o modalitate nouă de a prezenta informația din tabel - și cuvintele-cheie. Evaluare
diagrama

Prezint spre vizualizare subiectul lecției, obiectivele


lecției și cuvintele-cheie .

Anunț elevii să deschidă aplicația Afacerea mea


Elevii găsesc formulele corecte

Secvență de
prezentare
Momentul Durata Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse / strategii
(min)

Profesorul dirijează activitatea elevilor

După ce elevii finisează introducerea formulelor în


tabel, profesorul propune elevilor o modalitate nouă de
prezentare a datelor – diagrama

Elevii, ghidați de profesor parcurg calea


de creare a diagramei
Momentul Durata Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse / strategii
(min)
2. Explorare 15 O3 După ce elevii finisează procedura de creare a
/Structura diagramei, definesc diagrama Explicație
re
Elevii notează definiția și elementele
diagramei

După ce explic elevilor definițiile și elementele Elevii modifică datele problemei


O4 diagramei, solicit ca ei să modifice datele cheltuielilor Observă cum paralel se schimbă datele
astfel ca să evit datoriile din diagramă

Pentru diagrama creată solicit elevilor să dea un nume


- Diagramei
- Axei categoriilor
Secvență de
- Axei valorilor
- Să modifice formatu diagramei prezentare

Sarcini practice
Momentul Durata Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse / strategii
(min)
Elevii execută la calculatoare
sarcinile propuse

3. Explorare 15 Propun elevilor pentru consolidare următoarele sarcini Elevii lucrează în perechi .
/ Structurare O3 de lucru Calculator -
/ Exersare Gestionarea vînzărilor unui magazin de lactate individual/pere-
Propun mai întîi să completăm formulele ce lipsesc Verifică corectitudinea formulelor chi.
scrise

Fișe
Calculator -
individual/pere-
chi.
După completarea formulelor trec la scrierea Elevii lucrează în perechi .
diagramei în care seriile de date sînt domenii cu  Aplică posibilitățile tastei CTRL
celue nealăturate pentru selectarea domeniilor ce vor
alcătui diagrama
Momentul Durata Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse / strategii
(min)

Elevii realizează arcina de lucru după


modelul propus

Monitorizez activitatea perechilor.


Evaluiez pe săgeată activitatea perechilor

4. Extindere 2 Propun elevilor independent să creeze o diagramă


pentru problemele rezolvate anterior Secvență de
Evaluare: anunț că cine a reușit primește portofoliul prezentare
de antreprenor

Temă pentru acasă:


De proiectat planul unei afaceri

S-ar putea să vă placă și