Carte de Vizita

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 28.11.2019
ORA: 9 - 10
PROFESOR CONSILIER ŞCOLAR: Deliman Laura Maria
UNITATEA ŞCOLARĂ: Şcoala Gimnazială „Miron Pompiliu”, Ştei
CLASA: a VI-a A
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Consiliere psihologică de grup
TEMA: Carte de vizită
TIPUL ACTIVITĂŢII: Formare de priceperi și deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂŢII: formarea capacităţii de autocunoaştere şi a atitudinii pozitive faţă de sine şi faţă de ceilalţi.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Cognitive:
O1. Să facă diferenţa între semnificaţia termenilor calitate şi defect;*
O2. Să identifice calităţile cele mai reprezentative pe care le are;*
O3. Să realizeze o proiecţie a eventualelor calităţi care îi avantajează;
O4. Să-şi structureze abilităţile de caracterizare şi promovare a particularităţilor personale;

Psihomotorii:
O5. Să efectueze, după model, sarcina de lucru;*
Afective:
O6. Să-şi exprime calităţile proprii, într-un discurs ;
O7. Să participe cu interes la activitate.*

STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: M1. Conversaţia, M2. Expunerea, M3. Problematizarea, M4. Demonstraţia, M5. Exerciţiul.
Mijloace didactice: Fişa de lucru Cartea mea de vizită (Anexa 1), Plicuri colorate, Foi A4 pentru exerciţiul de încălzire, Fotografii,
Petale şi frunze confecţionate din hârtie (Anexa 2).

Resurse temporale: 45 min.;


1
Resurse umane: 5 elevi + 1 elev CES;
Forme de organizare: Consiliere în grup
Sistem de evaluare:
- Metode de evaluare: observarea curentă, evaluare orală;
- Forme de evaluare: continuă
BIBLIOGRAFIE:
1. COJOCARIU, V., Teoria şi metodica instruirii, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 2002;
2. GHERGUŢ A., FRUMOS L., RAUS M., Educaţia specială. Ghid metodologic, Editura Polirom, 2016.

* Obiective comune şi pentru elevii cu CES.

Desfășurarea activității
Ob.
Nr. Etapele Metode Materiale
Operaț Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evaluare
Crt. activității didactice didactice
.
1. Moment Pregăteşte sala de clasă şi grupul de elevi pentru Elevii se așează ȋn cerc. Materiale
organizatoric activitate. necesare
activităţii
2. Captarea O7 Joc de “spargere a gheţii” ‚Fulg de zăpadă’. Aşteaptă in bănci. Observare
atenției Împarte câte o foaie de hârtie pentru fiecare dintre Foi A4 curentă și
elevi şi prezintă instructajul pentru realizarea continuă
exerciţiului.
La începutul activităţii noastre de astăzi o să ne Ascultă cu atenţie
jucăm puţin. O să facem nişte fulgi de zăpadă. indicaţiile.
Fiecare dintre voi a primit o foaie de hârtie pe care
vă rog să o îndoiţi pe lungime în două părţi egale
(execută cele expuse în faţa elevilor).
Acum vă rog să fiţi foarte atenţi la ceea ce vă voi M4
spune în cele ce urmează, pentru că de aceasta
depinde rezultatul pe care îl veţi obţine. Veţi fi
foarte atenţi şi fiecare va face ceea ce a înţeles fără Execută după model
să pună întrebări. sarcina de lucru,
Acum vă rog să ţineţi foaia în poziţia în care o ţin şi respectând indicaţiile M5
eu şi să o mai îndoiți o dată. Rupeţi mai întâi colţul primite.
din dreapta jos. Toată lumea a rupt colţul din dreapta
jos? Acum vom rupe iarăşi colţul din dreapta sus, şi

2
rupem iarăşi colţul din partea stângă sus. Toată
lumea a parcurs etapele? Haideţi acum să desfacem
foile şi să vedem ce aţi obţinut.
Câţi dintre voi aţi obţinut fulgi identici? Există fulgi Răspund la întrebare.
de zăpadă care să fie perfect identici? Dar persoane Desfac foile pentru a
care să fie perfect identice? Observăm aşadar că, observa rezultatele
deşi cu toţii aţi ascultat aceleaşi indicaţii, rezultatele obţinute.
la care am ajuns sunt total diferite (fulgii noştri de
zăpadă nu sunt identici la fel cum nici noi nu suntem Răspund la întrebări.
identici). Ascultă explicaţiile.
3. Anunțarea Tocmai despre aceste aspecte vom discuta în cadrul
temei și a activităţii de azi, despre diferenţele care există între
obiectivelor noi. Vom face o sinteză a trăsăturilor pe care le
M1
avem fiecare dintre noi şi vom alcătui o carte de
vizită pe care o vom expune pe panoul pe care l-am
pregătit aici.
4. Dirijarea Cine poate să îmi spună ce este o carte de vizită? Cartea de vizită a unei M4 Observare
învățării O7 Noi vom încerca astăzi să construim o carte de vizită persoane este un bileţel curentă și
puţin diferită, prin care să ne promovăm pe noi care cuprinde numele continuă
înşine şi să realizăm o caracterizare a lucrurilor care persoanei respective,
sunt reprezentative pentru noi. funcţia pe care o are şi
datele de contact.
Am spus că fiecare dintre noi are 2 categorii de
trăsături. Care sunt acelea? Da, este foarte
important, pentru ca
Există persoane care au doar calităţi? astfel ne putem promova
Dar persoane care au doar defecte? mai bine şi putem să
O1 Este important să ne cunoaştem pe noi înşine din ştim care sunt punctele
punctul de vedere al calităţilor şi defectelor? De ce? pe care este nevoie să le Fişă carte
Pentru început fiecare dintre voi va primi un plic. În îndreptăm, în ceea ce ne de vizită
plicul respectiv veţi găsi câteva materiale care ne vor priveşte. M2
fi utile la activitatea de azi. Dar haideţi să ne
amintim puţin câteva lucruri pe care le-am discutat Plicuri
până acum la ora de consiliere. Colorate
Foarte bine! În activitatea de azi tocmai asta vom Elevului cu CES i se Petale şi
face, vom căuta să ne promovăm cât mai bine oferă sprijin dacă are M3 frunze din Observare
calităţile pe care le avem fiecare dintre noi. nevoie. hârtie curentă și
În continuare o să vă rog să deschideţi fiecare, plicul Fotografii continuă

3
pe care l-aţi primit. O să vedeţi că avem acolo mai Deschid plicurile şi cu elevii
multe materiale (câte o frunză de culoare verde, o organizează materialele
petală de floare de culoare galbenă sau roz şi o carte după indicaţii.
de vizită şi o fotografie). Pentru a vă fi vouă mai
O2 uşor să completaţi cărţile de vizită, o să facem mai Realizează sarcinile
întâi un exerciţiu, în care vom avea nevoie doar de indicate.
frunze şi de petalele de floare. M1
Vă prezint o floare! Vă place cum arată?Pentru a o
face să prindă viaţă vă rog pe fiecare dintre voi să
noteze pe frunza cea mai mare dorință pe care o are,
iar pe petala de floare cea mai mare calitate a sa.
În continuare, vă invit pe fiecare dintre voi să
împărtăşească cu noi calităţile sale şi dorinţele pe M5
O3 care le are. Lipesc frunzele şi
Foarte bine, copii! Şi pentru că văd ca sunteţi petalele pe tulpina florii
pregătiţi, o să mergem mai departe şi vom desenate pe flipchart,
completa fiecare cartea de vizită pe care am primit-o obţinând floarea
în plic. Dar haideţi mai întâi să parcurgem împreună calităţilor şi dorinţelor.
cerinţele trecute acolo ca să fim siguri că am înţeles Se discută cele
ce avem de făcut! Sunteţi de acord? prezentate.

Parcurge împreună cu clasa cerinţele trecute în


O4 cartea de vizită, explicând acolo unde este necesar.

Acum că aţi înţeles ce aveţi de făcut, vă rog să Completează fişa


completaţi cărţile de vizită şi la final să lipiţi CARTEA MEA DE
fotografiile. Aveţi la dispoziţie 10 minute. Spor la VIZITĂ
lucru şi vă rog să îmi puneţi întrebări dacă aveţi
nelămuriri.

O5 A fost dificil să completaţi cărţile de vizită? Care a


fost cea mai mare dificultate pe care aţi întâmpinat-
o? Ascultă cu atenţie şi M5
Fiecare dintre voi va veni în faţă să ne prezinte răspund la întrebări.
cartea lor de vizită.
O6 Acum vă invit pe fiecare pe rând să vină şi să Elevii îşi prezintă, pe
expună cartea lui de vizită pe panoul pe care l-am rând, cartea de vizită.
pregătit.

4
Realizează panoul împreună cu elevii.

Aşază cărţile de vizită M2


pe panou.

5. Asigurarea O6 Elevii sunt provocaţi să răspundă la unele întrebări: Răspund la întrebări. Autoevaluarea
Feedback-ului Cum vi s-a părut activitatea de azi?
Despre ce am discutat în cadrul activităţii de azi?
Ce aţi aflat participând la activitatea de azi?
M1
A fost dificil să discutaţi despre calităţile si dorinţele
voastre?
Aţi aflat ceva nou despre voi în cadrul activităţii de
azi?

6. Încheierea Aprecieri generale şi individuale. Evaluare orală


M1
lecției

Anexa 1

5
Numele şi prenumele meu: Numele şi prenumele meu:
Fotografia mea Fotografia mea
___________________________________ ___________________________________

Douǎ dintre calitǎţile mele: Douǎ dintre calitǎţile mele:


_________________________________ _________________________________
Douǎ calitǎţi pe care mi-aş dori sǎ le am: Douǎ calitǎţi pe care mi-aş dori sǎ le am:
____________________________________ ____________________________________

Douǎ lucruri pe care le fac cu plăcere: Douǎ lucruri pe care le fac cu plăcere:
____________________________________ ____________________________________

Când voi fi mare, vreau să fiu: Când voi fi mare, vreau să fiu:
____________________________________ ____________________________________

Numele şi prenumele meu: Numele şi prenumele meu:


Fotografia mea Fotografia mea
___________________________________ ___________________________________

Douǎ dintre calitǎţile mele: Douǎ dintre calitǎţile mele:


_________________________________ _________________________________
Douǎ calitǎţi pe care mi-aş dori sǎ le am: Douǎ calitǎţi pe care mi-aş dori sǎ le am:
____________________________________ ____________________________________

Douǎ lucruri pe care le fac cu plăcere: Douǎ lucruri pe care le fac cu plăcere:
____________________________________ ____________________________________

Când voi fi mare, vreau să fiu: Când voi fi mare, vreau să fiu:
____________________________________ ____________________________________

Anexa 2

6
7

S-ar putea să vă placă și