Proiect Didacticeu Si Duhovnicul Meu

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Propunător : Deliu (Catrina) Diana-Andreea


Unitatea de învăţământ: Colegiul Național „Ion Neculce” - București
Clasa : a IX a G
Aria curriculară: Om şi societate
Disciplina : Religie ortodoxă
Unitatea de învăţare : Spiritualitate și viață creștină
Subiectul lecţiei: Eu și duhovnicul meu
Tipul lecţiei : transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe
Scopul lecției : Aplicarea învățăturii în viața personală și a comunitații
Motivaţia: modelarea caracterului moral al tânărului creștin; stimularea interesului pentru lectura duhovnicească

Competențe generale :
C.G. 3. Integrarea valorilor şi a cunoştinţelor religioase în structura propriilor atitudini şi comportamente;
C.G. 4. Aplicarea învăţăturii de credinţă în viaţa personală şi a comunităţii.

1
Competenţe specifice:
Religie
3.3. Aplicarea învăţăturilor creştine referitoare la modul de participare personală la viaţa liturgică a Bisericii;
4.1. Aplicarea normelor moralei creştine în situaţii concrete de viaţă;
4.3. Practicarea introspecţiei / meditaţiei creştine, în scopul dezvoltării capacităţii de autocunoaştere şi a participării conştiente şi
active la viaţa liturgică a Bisericii.

Limba și literature română


1.3 exprimarea orală sau în scris a propriilor reacţii şi opinii privind textele receptate.

Competențe derivate :

C1- să explice noțiunile de duhovnic și de ucenic(corelare cu c.s. 3.3.);


C2-să prezinte Sfânta Taina a Hirotoniei( corelare cu c.s.4.3);
C3- să argumneteze necesitatea preotului în viața comunității (corelarec cu c.s. 3.3. );
C4- Să evidențieze importanța relației duhovnic-ucenic (corelare cu c.s.4.1. și 4.3.);
C5- sa conștientizeze importanța selectării duhovnicului pentru viața lăuntrică(corelare cu c.s.4.1.);
C6- să realizeze organizatorul grafic cu scopul modelării caracterului moral al tânărului creștin (corelare cu c.s. 4.1. și 4.3).

Resurse :

I. Oficiale
 Programa școlară pentru disciplina religie, clasa a IX a;
 Programa școlară pentru disciplina limba și literatura română, clasa a IX a;
 Planificarea calendaristică orientativă, clasa a IX a;
 Proiectarea unității de învățare.
II. Temporale :

2
 număr de lecţii: 1;
 durata: 50’

III. Bibliografice :

1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxa Române, Bucureşti, 2000;
2. Muha Camelia, Elena Mocanu, Ionela Ene, Ghid de proiectare didactică, Editura Sf. Mina, vol. I, Iaşi, 2002;
3. Dorin Opris, Monica Opris, Metode active de predare – invatare, Editura ,,Sfantul Mina”, Iasi, 2006;

4. Nicolae Zurnazoglu, traducere de ieroschimonahul Stefan Nutescu, Cuviosul Paisie Aghioritul. Mărturii ale închinătorilor,
Editura Evanghelismos, 2006;
5. Jean Monbourquette, Jean, Cum să iertăm. Ghid practic pentru a învăţa să iertăm şi să ne vindecăm, Editura Pauline, 2016
6. Emil Jurcan, Maestrul oriental si duhovnicul crestin, Editura Reîntregirea, Alba Iulia, 2002;
7. John Chryssavgis, Vindecarea launtrica a omului, Editura Sophia, Bucuresti, 2012;
8. Muha, Corneliu, Auxiliar didactic pentru elevi, clasa a IX a, Editura Sf. Mina, Iași, 2009;
9. https://www.youtube.com/watch?v=wmznt35Owm0.

Strategia didactică:

1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, descoperirea, lectura, argumentarea, expunerea, exerciţiul moral, meditația.
2. Mijloace de învăţământ: Tabla, Sfânta Scriptură, fişe cu texte scrise pentru interpretare, imagini, Organizatorul grafic, audiție
muzicală (Ridica-voi ochii mei la ceruri...)
3. Forme de organizare: frontal, individual, activitate pe grupe.
4. Metode şi tehnici de evaluare: observarea sistematică a elevilor, aprecieri verbale, chestionarea orală.

3
SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Etapele C. Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi Mijloace de Forme de


ctr lecţiei D. procedee învăţământ organizare Evaluare
Rostesc rugăciunea.
1. Momentul Rosteşte rugăciunea împreună cu elevii. Se pregătesc pentru activitate
organizatoric Organizează clasa pentru începerea lecţiei. începerea lecţiei. conversaţia frontală

3 min.

Îndumnezeirea omului, ca asemănare cu


Dumnezeu, este un progres infinit, care se
2. Pregãtirea
elevilor pentru realizează în funcţie de receptivitatea omului
receptarea în relație cu spatiul Bisericii, deoarece
noilor Hristos își extinde prin Duhul Sfant lucrarea
cunoştinţe sa mântuitoare în fiecare credincios. „Porțile”
4 min. prin care pătrunde în creație harul
dumnezeiesc mântuitor sunt Sfintele Taine. activitate observarea
Participarea la viața liturgică presupune Explicația frontală sistematică
împartasirea de harul dumnezeiesc prin Elevii asculta cu atenție Descoperir a elevilor
ea
întalnirea personală cu Dumnezeu. Prin toate
rugăciunile, citirile, rânduielile, slujbele, în
centrul cărora se află Dumnezeiasca
Liturghie, omul este așezat în relație directă
cu Dumnezeu, primind puterea de a se întări
în noua viață câștigată prin Botez. Elevii raspund la Conversația Activitate
Se vor reactualiza cunoștințele despre întrebare individuală

4
comunitatea Bisericii.

Precizarea Anunţă titlul lecţiei:”Eu și duhovnicul meu “ Scriu data şi titlul în Observarea
unităţii de caiete şi ascultă Explicaţia Tabla activitate sistematică
3. învăţare a Scrie la tablă data şi titlul lecţiei, precizând explicaţiile profesorului. frontală A elevilor
titlului şi a competențele propuse.
competenţelor
derivate ale
lecţiei
3 min.

1. Duhovnicul (din slavonescul duhoviniku)


Comunicarea
4. noilor este preotul care primeşte de la episcop, prin Explicația activitate
cunoştinţe C1 Elevii asculta cu atenție argumentar frontală
hirotonie puterea de a sfinți pe credincioși
(Dirijarea ea
învățării) prin savârșirea sfintelor slujbe ale Bisericii
noastre și de a-i conduce spre mântuire.
20 min.
2. Instituirea Sfintei Taine a Hirotoniei
Ca și celelete sfinte Taine, hirotonia a fost
C2
instituită de către Mântuitorul Hristos prin
Sfânta activitate Observarea
cuvintele: "Luaţi Duh Sfânt! Cărora veţi ierta
Lectura Scriptură individuală sistematică a
păcatele, vor fi iertate, şi cărora le veţi ţine, vor fi elevilor
Descoperir
ţinute" (Ioan 20, 22-23). Prin aceasta a împlinit
ea
Domnul Hristos o făgăduinţã pe care a dat-o mai
întâi Sfântului Apostol Petru, când i-a zis: "Şi-ţi
voi da cheile împărăţiei Cerurilor, şi oricâte vei
lega pe pământ vor fi legate şi în cer şi oricâte vei

5
dezlega pe pământ vor fi dezlegate şi în cer" (Mt.
16, 19).
3. Rolul preotului în viața comunității
Preotul este, în Biserica Ortodoxă, persoana
înzestrată cu puterea de a săvârşi în parohia sa, în
C3
virtutea hirotoniei şi a delegaţiei permanente
primite de la episcop, toate slujbele şi lucrările Elevii asculta cu atentie
Imagini Activitate
sfinte de cult, necesare în viaţa religioasă a
frontală
parohiilor, cu excepţia celor care alcătuiesc Explicația
dreptul exclusiv al episcopului. Se vor reactualiza
cele mai importante Sfinte Slujbe ale Bisericii Activitate Aprecieri
individuală verbale
noastre care pot fi săvârșite de către preot. Elevii raspund la
4. Relația duhovnic-ucenic întrebare Conversaţia
In rândul sfintelor slujbe un loc aparte îl ocupă
cele 7 Sfinte Taine. Relația duhovnic-ucenic este
realizată în mod special de Sfânta Taina a
C4
Spovedaniei sau a mărturisirii prin care Activitate Observarea
frontală sistematică a
credinciosul primește de la Dumnezeu iertarea
Argumentar Elevilor
păcatelor și se reînoiește sufletește. Preotul devine ea
Explicația
astfel părinte duhovnicesc sau părinte spiritual al
credincioşilor.
Duhovnicia are două aspecte:
 sacramental-de iertare a păcatelor în

6
cadrul Sfintei Taine a Spovedaniei;
 pedagogic-duhovnicul este ca un sfătuitor
C1 și învățător.
Profesorul transmite elevilor ideea că relația dintre Elevii asculta cu atenție Activitate
ucenic și duhovnic este foarte importantă pe frontală
Expunerea
drumul desăvârșirii si trebuie să se bazeze pe
încredere și confidențialitate, așa cum spunea si
părintele Constantin Galeriu: „Relaţia dintre
duhovnic şi ucenic este o relaţie fundamentată pe
dragoste, dragoste înţeleasă ca actul prin care
C4
C5 duhovnicul se goleşte de sine şi intră în starea
ucenicului; îşi pune sufletul pentru acesta.
Duhovnicul autentic şi deplin trebuie să fie un
martor viu, un receptor şi al învăţăturii şi al
experienţei duhovniceşti, fiindcă harul implică
Elevul numit de profesor Text suport Activitate Aprecieri
viaţă şi învăţătură. Nu există o autoritate de tip va citi textul individuală verbale
juridic, duhovnicul nu se substituie Mântuitorului Lectura
şi harului ci este numai purtătorul acestora.

Fixarea şi Explicația fişă cu text


sistematizarea C1 Profesorul organizează colectivul de elevi Elevii ascultă cu Conversați scrisă pentru Activitate pe Chestionarea
5. noilor C2 pentru lucrul pe grupe, apoi distribuie fișele atenție indicațiile. a interpretare grupe orală
cunoştinţe C4 de lucru și explică sarcina didactică.
C5 Fișa de
12 min. lucru:Organi

7
zatorul grafic

Audiție
muzicală
Este important ca fiecare creștin să aibă
Asocierea,
duhovnicul său personal, care-L cunoaște, îi știe
6. generalizarea
şi aplicarea păcatele, neputințele , putând astfel să dea activitate
C4 frontală
fiecăruia canonul, medicamentul potrivit.
2min.
Tratamentul prescris de părintele duhovnicesc
trebuie sa fie adaptat personalității celui bolnav
sufletește, situației lui particulare, stării și
dispoziției lui sufletești. La fiecare boală i se
potriveste un tratament, duhovnicul se va opri la
remediul adecvat bolii.
Se fac aprecieri generale şi individuale asupra
7. Aprecierea modului cum au răspuns şi s-au comportat Ascultă aprecierile activitate aprecieri
activităţii copiii. profesorului. frontală verbale
elevilor Se fac recomandări cu privire la participare și
comportament.
2 min.
Precizarea și Se anunță și se explică tema pentru acasă:
8. explicarea realizarea unui proiect despre viața și activitatea Elevii ascultă cu atenție Explicația Activitate
temei pentru unui mare duhovnic român. individuală
acasă
2min.
Rosteşte rugăciunea împreună cu elevii. Rostesc rugăciunea Meditația activitate
9. Încheierea Exercițiul frontală
activității moral
2min.

8
9

S-ar putea să vă placă și