Proiect Didactic 3
Proiect Didactic 3
Proiect Didactic 3
Data: 02.03.2020
Propunător: Valentina Taras
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială ,,B.P. Hasdeu” Nr. 12
Clasa: I D
Disciplina de învățământ: Comunicare în limba română
Subiectul/Tema lecției: Diftongii "ea", "oa" ,"ie"
Tipul lecției: comunicare – însușire de noi cunoștințe
Scopul lecției: -familiarizarea elevilor cu diftongii "ea", "oa" ,"ie";
-consolidarea deprinderilor de a despărți în silabe cuvintele care conțin grupurile de diftongi (fără a folosi
terminologia);
- formarea abilităților de a sesiza diftongii în cuvinte pe care să le utilizeze în exprimarea orală și scrisă.
Dobândirea deprinderii de a citi corect, cursiv, conştient şi expresiv cuvinte care conţin diftongii "ea", "oa" ,"ie";
Activizarea şi îmbogăţirea vocabularului elevilor ca instrument de comunicare;
Formarea deprinderilor de exprimare corectă orală şi scrisă;
Înţelegerea conţinutului de idei al unui text citit.
Obiective operaționale:
La sfârșitul activității, elevii vor fi capabili:
O1 : să identifice diftongii "ea", "oa" ,"ie" în silabe și cuvinte în diferite poziții;
O2 : să pronunțe corect diftongii în situații variate;
O3 : să compună cuvinte prin adaugare /suprimare de prefixe și sufixe (fără terminologie);
O4 : să citească corect, conștient în ritm propriu cuvintele și textul din manual;
O5 : să compună cuvinte după diferite cerințe referitoare la anotimpului iarna;
O6 : să scrie după dictare cuvinte și propoziții care să conțină diftongii "ea", "oa" ,"ie".
Strategii didactice:
Metode, procedee și tehnici didactice: conversația euristică, explicația , observația, exercițiul, jocul didactic, metoda
fonetico-analitico-sintetică;
Mijloace de învățământ: alfabetare, planșe cu imagini, planșe cu cuvinte propuse spre formare;
Forme de organizare: activitate frontală, individuală, în grupuri;
Durata: 50 de minute
Bibliografie:
„Metodica predării limbii şi literaturii române în învăţământul primar”, Elena Miţoi, Mariana
Volintiru, Editura Fundaţiei Humanitas, Bucureşti, 2001;
„Didactica limbii şi literaturii române în învăţământul primar”, Ioan Şerdean, Editura Corint,
Bucureşti, 2006;
„Proiectare şi evaluare în învăţământul primar”, Vasile Molan şi colectiv, Editura Procion,
Bucureşti, 1997.
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Ob.op. Secvente Strategia didactica Du Evaluare
de Continuturile invatarii Resurse Resurse ra-
continut proced. materiale ta
Momentul Pregatirea elevilor pentru lectie si a conversati Asculta si 2’ Frontala
organizato materialelor necesare a pregatesc
ric
O4 Reactualiz Citirea integrala si selectiva a dialogului din conversati Citesc tema 5’ Frontala
area lectia La telefon (tema) a Individuala
cunostinte Alcatuirea de propozitii cu ajutorul cuvintelor : exercitiul
lor casutele , vrabie (tema).
O7 Captarea *Joc Puzzle conversati Asculta 5’- Individuala
atentiei -Elevii vor primi pe banca un joc din cinci a cerintele 6’
O5 piese pe care il vor dezlega in echipe de cate exercitiul ,lucreaza in
doi .Pe fiecare piesa este scrisa cate o litera .Li explicatia echipa
se cere elevilor sa foloseasca toate cartoanele. jocul
Se va forma cuvantul iarna .Castiga echipa didactic
care gaseste cel mai repede cuvantul cautat .
-Li se cere copiilor sa se gandeasca la
fenomenele naturale care se produc iarna.Cum Frontala
ne imbracam si sa prezinte in cateva enunturi .
-Rolul acestui moment este de a ne aminti de
sunetele "EA", "OA" ,"IE".
Aprecieri *Sunt apreciati elevii care au caietele ingrijite Explicatia Asculta 3’ Individuala
asupra si au realizat o scriere corecta
activitatii