Proiect Didactic Ino Pro 9.03.2020
Proiect Didactic Ino Pro 9.03.2020
Proiect Didactic Ino Pro 9.03.2020
COMPETENŢE GENERALE:
1. Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare prin receptarea şi
producerea textului oral;
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri;
Obiective operaţionale:
La încheierea activităţii didactice, elevii vor şti:
O1: să ordoneze cronologic ideile/evenimentele dintr-un text dat (corelare C.S. 2.2);
O2: să recunoască reperele spaţiale şi temporale din textul dat (corelare cu C.S. 2.2.);
O3: să extragă informațiile esențiale și de detaliu dintr-un text dat (corelare cu C.S. 1.1; C.S: 2.1,
C.S. 2.2);
O4: să-și exprime oral ideile, aprecierile personale pornind de la texte citite (corelare cu C.S 1.4).
Activităţi de învăţare:
A1: ordonarea cronologică a ideilor/evenimentelor dintr-un text dat (corelare cu O1);
A2: recunoașterea reperelor spaţiale şi temporale din textul dat (corelare cu O2);
A3: extragerea informațiilor esențiale și de detaliu dintr-un text dat (corelare cu O3);
A4: exprimarea orală a ideilor, pornind de la texte citite/ascultate (corelare cu O4);
STRATEGIA DIDACTICĂ:
Resurse:
a. Umane: 18 elevi
b. Materiale/mijloace de învăţământ: manualul digital, tablă, markere, fişe de lucru,
laptop, videoproiector.
c. Timp: 50 de minute
Bibliografie:
SÂMIHĂIAN, Florentina, DOBRA, Sofia, HALASZI, Monica, DAVIDOIU-ROMAN,
Anca, CORCHEŞ, Horia, 2017, Limba şi literatura română, manual pentru clasa a V-a,
Editura Art, Bucureşti.
MINISTERUL EDUCAŢIEI NAŢIONALE, 2017, Programa şcolară pentru disciplina
Limba şi literatura română, clasele a V-a – a VIII-a, Bucureşti.
ILIE, Emanuela, 2008, Didactica literaturii române. Fundamente teoretico-aplicative,
ediţia a II-a revăzută şi adăugită, Iaşi, Polirom.
PAMFIL , A., 2003, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise,
Paralela 45.
Secvențele Strategii didactice Metode/
instruirii/ Crearea situațiilor de învățare Instrumente
durata de evaluare
Metode/ Mijloace de Forme de
Activitatea profesorului Activitatea elevilor procedee învăţământ organizare
1. Moment -Salutul; Elevii se pregătesc pentru
organizatoric -Consemnarea prezenţei; începerea orei de limba şi
1’ -Asigurarea unui climat adecvat literatura română.
desfăşurării lecţiei.
Profesorul îi pregăteşte
2. Captarea afectiv pe elevi: „A fost odată ca
atenţiei niciodată...” Iată-ne pătrunşi în
lumea mirifică a basmului! Se Elevii sunt atenţi la Explicaţia Activitate
5’ spune că în basm dorinţele sunt explicaţii. frontală
împlinite, căci numai în basme
binele învinge întotdeauna răul Videoproiector
și duşmanul este pedepsit.
Apoi, cu ajutorul manualului
digital, le prezintă elevilor un
filmuleț cu tema Îți plac Brainstorming Manual digital
Elevii vizionează
basmele? De ce? Îi întreabă pe
materialul și răspund la
elevi dacă le plac și lor basmele
întrebare.
și le arată o imagine cu universul Apreciere
fascinant al basmului (prinţi, verbală
prinţese, castele, zmei, balauri
etc.) şi, pornind de la aceasta, le
propune elevilor un joc de Joc de
Participă la jocul de
autocunoaştere, Dacă aş fi…: autocunoaștere
autocunoaștere.
Imaginează-ţi că ai fi pentru
câteva secunde unul dintre
personajele basmului. Ce ţi-ar
plăcea să fii dacă ai putea alege
şi de ce?
Cine…..
De ce…..
Ce…..
ZÂNA
MUNȚILOR
Unde…
Când…..
ANEXA 2
Zâna Munţilor se preface într-o turturică şi-i iese în cale fiului de împărat,
aflat la vânătoare.
Pe măsură ce creşte, prinţul se face tot mai frumos şi mai învăţat.
Fata necunoscută dispare înainte ca nunţile să se sfârşească.
Găinăreasa mărturiseşte că este o zână măiastră şi că îl iubeşte pe fiul de împarat.
Un împărat vestit dobândeşte, la bătrâneţe, un moştenitor.
Fiul împăratului pune să se aştearnă smoală pe drum, iar ea îşi pierde un condur.
O femeie săracă vine slujnică la curtea împăratului.
Zâna renunţă la puterile ei fermecate şi se căsătoreşte cu fiul împăratului.
Toate femeile din împărăţie încalţă condurul, dar acesta nu i se potriveşte decât
găinăresei.
La nunţile din alte împărăţii, o fată necunoscută dansează numai cu fiul împăratului,
care se îndrăgosteşte de ea.
Împăratul - ..................................................
Turturica - .................................................
Găinăreasa - ...............................................
...........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
Numește câte două trăsături ale fiului de împărat și ale Zânei Munților:
.............................................................. ................................................................
............................................................... .................................................................
De câte ori bate din palme zâna ca să-i apară cărucioara? .......................................
ÎNTÂMPLĂRI TIMP ȘI
REALE ȘI SPAȚIU VAGI,
FANTASTICE IMPRECISE
CIFRE,
PERSONAJE
OBIECTE
POZITIVE ȘI
MAGICE
NEGATIVE
ANEXA 6
1. „A fost odată ca niciodată; că de n-ar fi, nu s-ar mai povesti; de când făcea plopşorul
pere şi răchita micşunele; de când se băteau urşii în coade; de când se luau de gât lupii
cu mieii de se sărutau, înfrăţindu-se.” (Tinereţe fără bătrâneţe şi viaţă fără de moarte)
2. „Se duse, se duse, până ce dete de o pădure, în care întâlni pe Murgilă, şi pe care îl opri
pe loc, ca să mai întârzie noaptea. Merse după aceea mai departe şi dete peste
Miazănoapte…” (Balaurul cel cu şapte capete)
3. „Când îl văzură alde gloatele venind teafăr, alături cu o soţioară de-i râdeau şi stelele de
frumoasă, îl primiră cu mare bucurie; şi urcându-se din nou în scaunul împărăţiei,
domni şi trăi în fericire, până se istoviră.
Iară eu încălecai p-o şea şi v-o spusei dumneavoastră aşa.” (Aleodor Împărat)
4. „Aleodor plecă… Când, iaca se întâlnește cu un corb ce avea o aripă ruptă. Și voind să
vâneze corbul, el îi zise:
- Făt-Frumos, Făt-Frumos, decât să-ți încarci sufletul cu mine, mai bine ai face să-mi legi
aripa, că mult bine ți-oi prinde.
Aleodor îl ascultă, căci era băiat viteaz și de treabă, și îi legă aripa. Când era să plece,
corbul îi zise:
- Ține penița asta, voinicule, și când vei gândi la mine, eu voi fi la tine.” (Aleodor
Împărat)
5. „Vulpoiul se dete de trei ori peste cap şi se făcu un voinic, ştii colea, cum ţi-e drag să te
uiţi la el.” (Pasărea măiastră)
6. „Scorpia ospătă pe Făt-Frumos, iară el îi dete şi dânsei înapoi capul ce i-l luase cu
săgeata, carele se lipi îndată cum îl puse la loc, şi după trei zile plecară mai departe. .”
(Tinereţe fără bătrâneţe şi viaţă fără de moarte)
ANEXA 7
Numele elevului.............................
Clasa................................
Evaluare formativă
9x19=9p
1p-oficiu
ANEXA 8
Fişă de evaluare a activităţii
Cred că _____________________________________________________________
Cred că _____________________________________________________________
Azi am învăţat________________________________________________________
Cred că ______________________________________________________________
TEMĂ PENTRU ACASĂ
Tema 1: Descrie şi apoi desenează unul dintre personajele sau obiectele indicate mai jos, aşa cum vi le
închipuiţi: feciorul de împărat, Zâna Munților, turturica, condurul.
Tema 2: Imaginează-ți că ai primit și tu un obiect vrăjit. Scrie un text narativ imaginar în care să povestești
ce s-a întâmplat înainte de a primi obiectul magic, după ce l-ai primit și cum s-a încheiat aventura ta.
Tema 1: Descrie şi apoi desenează unul dintre personajele sau obiectele indicate mai jos, aşa cum vi le
închipuiţi: feciorul de împărat, Zâna Munților, turturica, condurul.
Tema 2: Imaginează-ți că ai primit și tu un obiect vrăjit. Scrie un text narativ imaginar în care să povestești
ce s-a întâmplat înainte de a primi obiectul magic, după ce l-ai primit și cum s-a încheiat aventura ta.
Tema 1: Descrie şi apoi desenează unul dintre personajele sau obiectele indicate mai jos, aşa cum vi le
închipuiţi: feciorul de împărat, Zâna Munților, turturica, condurul.
Tema 2: Imaginează-ți că ai primit și tu un obiect vrăjit. Scrie un text narativ imaginar în care să povestești
ce s-a întâmplat înainte de a primi obiectul magic, după ce l-ai primit și cum s-a încheiat aventura ta.
Tema 1: Descrie şi apoi desenează unul dintre personajele sau obiectele indicate mai jos, aşa cum vi le
închipuiţi: feciorul de împărat, Zâna Munților, turturica, condurul.
Tema 2: Imaginează-ți că ai primit și tu un obiect vrăjit. Scrie un text narativ imaginar în care să povestești
ce s-a întâmplat înainte de a primi obiectul magic, după ce l-ai primit și cum s-a încheiat aventura ta.
Tema 1: Descrie şi apoi desenează unul dintre personajele sau obiectele indicate mai jos, aşa cum vi le
închipuiţi: feciorul de împărat, Zâna Munților, turturica, condurul.
Tema 2: Imaginează-ți că ai primit și tu un obiect vrăjit. Scrie un text narativ imaginar în care să povestești
ce s-a întâmplat înainte de a primi obiectul magic, după ce l-ai primit și cum s-a încheiat aventura ta.
Tema 1: Descrie şi apoi desenează unul dintre personajele sau obiectele indicate mai jos, aşa cum vi le
închipuiţi: feciorul de împărat, Zâna Munților, turturica, condurul.
Tema 2: Imaginează-ți că ai primit și tu un obiect vrăjit. Scrie un text narativ imaginar în care să povestești
ce s-a întâmplat înainte de a primi obiectul magic, după ce l-ai primit și cum s-a încheiat aventura ta.
Tema 1: Descrie şi apoi desenează unul dintre personajele sau obiectele indicate mai jos, aşa cum vi le
închipuiţi: feciorul de împărat, Zâna Munților, turturica, condurul.
Tema 2: Imaginează-ți că ai primit și tu un obiect vrăjit. Scrie un text narativ imaginar în care să povestești
ce s-a întâmplat înainte de a primi obiectul magic, după ce l-ai primit și cum s-a încheiat aventura ta.