Proiect Didactifc. Llr. Enigma Otiliei de G. Calinescu. Talkshow

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 9

COLEGIUL TEHNOLOGIC CHIȘINĂU

CATEDRA DISCIPLINE DE CULTURĂ GENERALĂ

Proiect didactic
la limba și literatura română

Subiect:
Romanul obiectiv.
G. Călinescu Enigma Otiliei.
Caracterizarea personajelor.

Profesor – Dina Ianovici, GDS

Chișinău 2021
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literature română
Profesor : Dina Ianovici
Clasa/Grupa: a X-a, gr. MTT-128
Unitatea de învățare: Genul epic. Romanul
Subiectul: Enigma Otiliei de George Călinescu. Caracterizarea personajelor
Tipul lecției: mixtă
Data : 12 februarie 2021
Durata : 80 minute

MOTIVAŢIA CONDIŢII PREALABILE OBIECTIVE OPERAȚIONALE

- Elevii vor identifica ideile, atitudinile lor în - Grupă eterogenă (nivel mediu) O1: Să precizeze personajele romanului;
cuvinte proprii, în raport cu termenul dat - Elevii au deprinderi de a lucra şi de a fi în stare O2: Să încadreze personajele într-o anumită
- Creează contexte pentru schimbul liber de idei să-şi susţină argumentele tipologieumană;
- Permite o abordare interdisciplinară - Îndrăgesc ora care le permite să creeze, să se O3:Să interpreteze adecvat relațiile care se
- Elevii au oportunitatea de a valorifica joace cu idei, imagini stabilesc între personajele romanului;
informaţiile de cultură generală - Sunt CREATIVI şi INVENTIVI O4: Să prezinte un punct de vedere personal
referitor la potențialul moral și etic al
personajelor.

COMPETENȚE SPECIFICE UNITĂȚI DE COMPETENȚĂ


3. Lectura și interpretarea textelor literare și de graniță, 3.1. Aplicarea diverselor strategii de lectură.
demonstrând gândire critică și atașament față de valorile 3.2. Rezumarea unui text literar și de graniță.
naționale și general-umane. 3.3. Analiza specificului de gen și specie a textului literar și de graniță. 3.4. Utilizarea
noțiunilor de teorie literară la analiza textului literar și de graniță.
3.5. Comentarea elementelor lexicale, stilistice și semiotice din texte literare și de graniță.
3.6. Explicarea funcției cognitive, educative și estetice a textului literar și de graniță.
Strategia didactică:
Moduri de abordare: învăţarea prin identificare; învăţarea prin analogie, învăţarea prin cooperare.
Metode şi procedee: jocul de rol, brainstormingul, conversaţia euristică, problematizarea.
Suporturididactice: fișe biografice; fișe cu subiecte de rezolvat.
Forme de organizare: frontale, microgrupale şi colective.
Resurse
Bibliografice:

 G. Călinescu. Enigma Otilie, N. Manolescu, Litera, Chișinău,1997;


 C. CiopragaPersonalitatea literaturii romane, Institutul European, Iasi, 1997;
 N. Manolescu, Arca lui Noe,Grama,r 2000;
 Ov. S. Chrohmăniceanu, Literatura română între cele două războaie, vol. I, EdituraMinerva, Bucureşti, 1974.
Pedagogice:

 Curricululmpentru cl. a X-a –XII-a, Aria curriculară Limbă şi comunicare, MECC, Chișinău, 2019.
 Ghid de implementare a curriculumului, cl. X-XI, Aria curriculară Limbă şi comunicare, MECC, Chișinău, 2019.
 T. Cristei, T. Cartaleanu, O. Cosovan, A. Ghicov, Limba și literatura română, manual pentru cl. X,Cartdidact,Ch
 ConstantinParfene, Literatura în şcoală, Editura didactică şi pedagogică, Bucureşti, 1977.
 MihaelaSecrieru, Didactica Limbii Române, Editura Sedcom Libris, Iaşi, 2006.
 ConstantinȘhiopu, Metodica predării literaturii române,

Evaluare
 Observarea sistematică a activităţii la clasă
Demersul didactic

Etapa Activitateaprofesorului Resurse Activitateaelevilor


Evocare - Moment organizatoric. Notarea absențelor. - Pregătesc pentru lecție manual, fișe de lectură
(5-7 min) (Anexa1) etc
- Comentarea motto-ului:Viața noastră, a oricui ,este Brainstorming
alcătuită din nenumărate tangențe la nenumărate
romane. (L. Blaga)
- Se prezintă pe scurt elementele ce fac posibilă încadrare a - Formulează răspunsuri, selectând argumente
romanului în tipologia romanului balzacian (tehnica Conversație pro/contra
detaliului, problematica, tipologia personajelor), obiectiv
(perspective narativă obiectivă)și modern (interesul pentru
procesele psihologice)

- Se evocă temeleromanului:
*viața socială a burgheziei bucureștene de la începutul Evaluare
sec.XX; frontală
*moștenirea;
*iubirea;
*parvenismul;
*paternitatea;
*maturizarea

- Se anunță obiestivele lecției:


*Precizarea personajele romanului;
* Incadrarea personajelor într-o anumită tipologieumană;
*Interpretareaadecvată arelațiilor care se stabilesc între
personajele romanului;
*Prezintarea un punct de vedere personal referitor la
potențialul moral și etic al personajelor romanului.
Realizare - Capunct de plecare pentru realizarea sensului este
asensului propusă părerea lui N. Manolescu: Puțini dintre - Elevii care interpretează rolurile personajelor prezintă
(60 min.) protagoniștii EnigmeiOtiliei au o concepție morală asupra Jocul de rol fișele biografice și răspund la întrebări:
vieții...

- Pentru a testa pertinența acestei opinii ne deplasăm


într-un studiou de televiziune improvizat, pentru a participa
la emisiunea Vorbește CTC- Moldova (…)
- Aici Vorbește CTC Moldova,
- In acest platou aducem personaje și istorii despre care
vorbesc, la lecțiile de LLR, toți profesorii eleviiI.
- Prezintă punctul de vedere (Anexa 2) despre
personaje, formulează/adresează întrebări elevilor-
-Pentru început invit personajul care e descris de ,,personaje,,;
narator în felul următor (Otilia Mărculescu):
" ...un cap prelung si tânăr de fata, incărcat de bucle, (Sugestii pentru completarea fișelor)
căzând pâna la umeri. Fata, subtirica, imbracata intr-o
rochie foarte larga pe poale, dar stransa tare la mijloc si Problematizarea • Tipologia personajului - femeia modernă/ eternul feminin misterios
• Rolul atribuit personajului - ,,eroina mea lirică,, ,,tipizarea mea în ipostază
cu o mare colereta de dantela pe umeri...". feminină,, întruchipează drama singurătății feminine;
„Fata părea să aibă 18-19 ani. Faţa măslinie, cu nasul • Situaţii (două-trei) în care îşi exercită rolul –
- aleargă desculță prin iarbă, dar explică profund și rațional imposibilitatea
mic şi ochii foarte albaştri arată şi mai copilăroasă intre mariajului cu Felix;
multele bucle şi gulerul de dantelă. Insă in trupul - se comportă cu tact și înțelegere față de C. Giurgiuveanu;
- respinge cu delicatețe manifestările sentimentale ale lui Felix;
subţiratic, cu oase delicate de ogar, de un stil perfect, fără - grijă maternă pentru Felix;
acea slăbiciune suptă şi pătată a Aureliei, era o mare - aparent imună la răutățile celor din clanul Tulea;
- pleacă la Paris cu Pascalopol;
libertate de mişcări, o stăpânire desăvirşită de femeie”. • Trăsături de caracter (independentă, inteligentă, capabilă de a lua decizii,
fascinantă, imprevizibilă, împrăștiată, visătoare, - amestec de farmec juvenil cu o
maturitate profundă etc.);
• Tip de comportament (exemplar, nedemn etc.);
Intrebăre:
- Dvs întruchipați drama singurătății feminine, toți bărbații vă admiră, dar niciunul
nu vă poate oferi o viață fericită, viitorul dvs este incert, dacă vi s-ar oferi șansă să
vă luați viața de la început, la ce ați renunța?

- Următorul invitat este (Felix Sima) ... "un tanar de


vreo optsprezece ani, imbracat in uniforma de licean, () • Tipologia personajului - tânărul în devenire;
stransa bine pe talie ca un vesmant militar, iar gulerul tare • Rolul atribuit/tipologia personajului  martor și actor
• Situaţii (două-trei) în care îşi exercită rolul
si foarte inalt si sapca umflata ii dadeau un aer barbatesc - Plecarea la Paris a Otiliei îl deznădăjduiește, dar nu renunță la carieră,
si elegant. Fata insa ii era juvenila si prelunga, aproape dimpotrivă, eșecul în dragoste îl maturizează;
- ,,Să-mi fac o educație de om. Voi fi ambițios, nu orgolios,,;
feminina din pricina suvitelor mari de par ce-i cadeau de - face eforturi deosebite pentru a se remarca în plan profesional;
sub sapca, dar coloarea maslinie a obrazului si taietura - se căsătorește ,,în chip strălucit,, și intră, prin soție într-un cerc de persoane
influiente
elinica a nasului corectau printr-o nota voluntara intaia • Trăsături de caracter (fire rațională, analitică, spirit de observație, ambițios,
impresie". intelectual superior, etc.);
• Tip de comportament (exemplar etc.);
Intrebăre:
- Pe parcursul romanului ați evoluat de la un adolescent la om matur, trăind
experiența iubirii entuziaste, ați făcut totodată o carieră strălucită, ce v-a
ajutat/motivat?
- Aveți un spirit de observație bine dezvoltat, la ce v-a ajutat această calitate?

• Rolul atribui- victima propriei zgârcenii; pers. central – hotărăște soarta celorlalte
- Mai avem un erou, care-și așteaptă rândul: (Costache pers. care se concentrează în jurul averii sale;
Giurgiuveanu),,… „un omuleţ subţire şi puţin •Tipologia umană – avarul umanizat prin dragostea lui sinceră pentru Otilia
• Situaţii (două-trei) în care îşi exercită rolul
încovoiat”, capul îi era „atins de o calviţie totală”, faţa - se teme de orice nou venit (potențial atentator la avere) și răspunde absurd ,, Nu
părea „apraope spână, pătrată”, buzele erau „întoarse în stă nimeni aici;
- casa părăginită, arhitectura ai sugerează intenția de a executa grandiosul clasic din
afară şi galbene de prea mult fumat, acoperind numai materiale nepotrivite
dinţii vizibili ca nişte aşchii de os. Omul, a cărui vârstă - se supune unor privațiuni personale – hrană, îmbrăcăminte (poartă ciorapi de lână
de o grosime fabuloasă, dar cu găuri, nădragi de stambă colorată legați cu sfoară),
desigur înaintată rămânea totuși incertă”; îngrijiri medicale;
- de câte ori are prilejul să mănânce de la alții, o face cu lăcomie ,,vârând capul în
farfurie,,
- falsifică socotelile și îl înșală grosolan pe Felix în administrarea averii;
- vrea să construiască o casă Otiliei, dar folosește materiale ieftine de la dărâmături,
face planul singur, deși nu se pricepe;
- vinde lucrurile studenților chiriași care întârzieau cu plata,
- ține banii în casă ca să-i pipăie/numere mereu;
- deși o iubește tandru pe Otilia, amână la nesfârșit adopția, refuză să facă un
testament;
- moare de groază când vede că i se smulge de sub saltea pachetul cu bani
• Trăsături de caracter (avar, ridicol, suspicios etc.);
• Tip de comportament (nedemn);
• Opinii ale criticilor literari despre personaj, cu care sunt / nu sunt de acord:
* sunt de acord: * nu sunt de acord:
Al. Piru: ,, Costache este expresia unei monomanii. Un altul ș-ar fi investit banii în
afaceri spre a-i fructifica sau și-ar lua măsuri mai severe de pază, convins că toți l-
ar fura, și nimeni nu l-ar ocroti; el ține totul la el și e hotărât să înfrunte eroic orice
atac. Figura lui Costache Giurgiuveanu e una din marile creații ale romancierului
(G. Călinescu). ”
Intrebăre:
- De ce v-a fost atât de greu să luați o decizie în privința adopției Otiliei, dacă tot o
iubeați atât de mult?

• Tipologia personajului - aristocratul rafinat;


- (Leonida Pascalopol)"un om cam de vreo cincizeci de • Rolul atribuit de autor -  
ani, oarecum voluminos, totusi evitand impresia de exces, • Trăsături de caracter (spirit cultivat, plin de noblețe, educație solidă, inteligență,
bun gust, eleganță și distincție, generozitate)
carnos la fata si rumen ca un negustor, insa elegant prin • Situaţii (2-3) în care îşi exercită trăsăturile:
finetea pielii si taietura englezeasca a mustatii carunte. - pasionat pentru flaut;
- bibliotecă bogată, cu volume în diferite imbi și în diferite domenii;
Parul rar dar bine ales intr-o carare care mergea din - e generos cu toate personajele romanului – pe Otilia o invită la plimbări, teatru, îi
îndeplinește toate dorințele, lui Stănică îi oferă bani de câte ori cere; îi plătește
mijlocul fruntii pana la ceafa, lantul greu de aur cu breloc taxele de studii lui Felix ;
la vesta, hainele de stofa fina, parfumul discret in care - se consideră un om ratat în plan matrimonial și cel al studiilor, deaceea vrea să fie
util celor ce au nevoie de el;
intra si o nuanta de tabac, toate acestea reparau cu - venind serile în casa lui moș Costache, îi ,,pierde,, generos la cărți, aduce
desavarsire, in apropiere, neajunsurile varstei si ale delicatese pentru cină, rabdă cu distincție răutățile Aglaei și flirturile Auricăi;
- îi oferă Otiliei un sprijin moral și material, se căsătorește cu ea, apoi când își dă
corpolentei". seama că nu e potrivit pentru ea, îi redă libertatea ,, s-o las să-și petreacă liberă anii
cei mai frumoși,,.
• Tip de comportament (exemplar, nedemn etc.)
Intrebăre:
- Cum apreciați relația dvs cu moș Costache/Felix/Stănică?

- Încă un invitat își așteaptă rândul (Aglae Tulea): ,,... o


doamnă cam de aceeași vârstă cu Pascalopol. Faţa era • Tipologia personajului – baba absolută, fără cusur în rău (Weissman);

gălbicioasă, gura şi buzele subţiri, acre, nasul încovoiat şi • Rolul atribuit de autor -  pers. grotesc fără nicio trăsătură pozitivă;
acut, obrajii brăzdaţi de câteva cute mari, acuzând o • Trăsături de caracter – răutăcioasă, veninoasă, avară, invidioasă, arțăgoasă,
proastă, acră, vulgară, limitată în gândire, lacomă, meschină,obsedată de averea lui
slăbire bruscă. Ochii erau bulbucaţi ca şi aceia ai Costache;
bătrânului, cu care semăna puţin, şi avea de altfel aceeaşi • Situaţii (2-3) în care îşi exercită trăsăturile:
- eșuează ca mamă;
mişcare moale a pleoapelor. Era îmbrăcată cu bluză de - se opune cu înverșunare înfierii Otiliei, amenințând licențios (Cât trăiesc eu
mătase neagra cu numeroase cerculeţe, strânsă la gât cu o niciodată...L-a amețit stricata asta... Cine știe ce-o fi între ei);
- incapabilă să perceapă corect problemele copiilor. Este autoritară cu Aurica și iti,
mare agrafă de os şi sugrumată la mijloc cu un cordon de dar indiferentă față de Olimpia, îl ignoră cu desăvârșire pe Simion;
piele...”. - disprețuiește orice preocupare intelectuală (Pre multă carte strică mințile
oamenilor);
- greșește amarnic în metodele de educație a copiilor, le anihilează personalitatea;
- devine ridicolă când instalând un adevărat cartier general în casa fratelui său este
înșelată de Stănică Rațiu și sfârșește prin a moșteni o casă veche și dărăpănată
• Tip de comportament (exemplar, nedemn etc.);
Intrebăre:
- Cum este gustul înfrângerii?

- (Aurica Tulea) ,, „...o fată cam de treizeci de ani, cu


Tipologia personajului – fata bătrână;
ochii proeminenţi ca şi ai Aglaei, faţa prelungă, sfârşind • Rolul atribuit de autor – în antitiză cu feminitatea și delicatețea Otiliei;
într-o bărbie ca un ac, cu tâmple mari încercuite de două • Trăsături de caracter – răutăcioasă, veninoasă, acră, nesuferită, obsedată de
măritiș, antipatică, lipsită de farmec, noblețe, delicatețe, sensibilitate, generozitate –
şiruri de cozi împletite” semănă cu Aglae;
• Situaţii (2-3) în care îşi exercită trăsăturile:
- se fardează strident;
- vede în orice bărbat aflat în prejmă un posibil pretendent;
- nu ia în calcul dragostea;
- are un comportament agasant/enervant/iritant de fată cuminte (îl hărțuiește pe
Felix);
- nu înțelege nimic din sfatul lui Pascalopol ...Omul preocupat prea mult de
problema succesului, nu izbutește. Bărbaților le plac femeile care nu umblă prea
mult după ei, nepăsătoare....
- rămâne nemăritată și ajunge să practice amorul liber
• Tip de comportament (exemplar, nedemn etc.);
Intrebăre:
- Dacă ar fi să modificați relația cu personajul Otilia, ce ați schimba în primul
rând?

- (Titi Tulea)
,, ...părea și era, într-adevăr mai în vârstă decât Felix cu Tipologia personajului – retardatului mintal;
câțiva ani... Barbișonul îi dădea un aer matur, care făcea • Rolul atribuit de autor – în antitiză cu inteligen’a lui Felix;
• Trăsături de caracter – neputincios, incapabil de a gândi ceva creativ, dominat de
din uniforma școlară un adevărat veșmânt militar. Era un automatisme, devine treptat apatic și dezinteresat, lipsit total de personalitate,
tânăr blând cu o înfățișare modestă...,, irascibil în preajma femeilor;
• Situaţii (2-3) în care îşi exercită trăsăturile:
- copiează note muzicale și cărți poștale;
- nu e în stare să învețe, rămâne repetent de mai multe ori și abandonează școala;
- cere sfatul și o ascultă pe Aglae chiar în relațiile amoroase;
- Aglae este pentru el autoritatea supremă (Vă spun la mama), îi dirijază întreaga
viață;
• Tip de comportament (exemplar, nedemn etc.)
Intrebăre:
- Cum apreciați consecințele controlului/influienței excesive din partea mamei dvs?

Și ultimul, dar nu în ultimul rând (Stănică Rațiu) •Tipologia personajului – parvenitul, arivistul, demagogul;
„era roșu la față...de o sănătate agresivă”, cu „părul • Rolul atribuit de autor -  profitorul de oczie/escrocul ordinar;
mare şi negru, foarte creţ şi cu mustaţă în chip de muscă”, • Trăsături de caracter – leneș, în așteptarea unei moșteniri, năucitor de
locvace/guraliv, impertinent/obraznic, agitat, fără scrupule, ipocrit,
îmbrăcat „într-un costum de soie-ecrue deschis”, cu „o fanfaron/lăudăros, meschin, perfid/viclean, impostor/șarlatan, volubil/cu un mare
lavalieră” înfoiată, semn al dorinţei sale de a părea un om debit verbal, grosolan, trivial/scârbos/vulgar, actor talentat, bun cunoscător de
oameni;
de lume, în pas cu moda • Situaţii (2-3) în care îşi exercită trăsăturile:
- își dorește o ascensiune ușoară, bazată pe înselăciune;
- perorează principii în care nu crede și pe care nu le aplică;
- trăiește în concubinaj cu Olimpia până aceasta nu primește casa promisă de
Simion Tulea;
- cere cu nerușinare bani de la oricine;
- informează și se informează, trage sfori cu indiscreție și cu un tupeu revoltător
(narator);
- se furișează în casa lui Costache, apare când nu te aștepți, îl descoase cu privire la
testament, pândește mereu o ocazie și aceasta se ivește: văzând unde ține bătrânul
banii, îi fură și-i cauzează moartea;
- după ce se căsătorește cu Georgeta, își face firmă de avocatură, patronează
cazinouri și cercuri de morfinomani. Este propulsat în viața politică și devine
persoană remarcabilă a acestei societăți, în care nu contează mijloacele de
parvenire, ci averea.
• Tip de comportament (exemplar, nedemn etc.);
• Opinii ale criticilor literari despre personaj, cu care sunt / nu sunt de acord:
* sunt de acord:
Al. Piru: Profitorul de ocazie, escrocul ordinar, lipsit de orice scrupul, gata
oricând de orice josnicie, fanfaron sentimental, demagog schelălăitor, oferindu-și
tuturor serviciile cu o limbuție nerușinată, hilară.
Intrebăre:
- Cum apreciați opinia criticului literar?
Reflecție - Se precizează că fiecare temă a romanului poate fi *moștenirea – Costache/clanulTulea
(7min.) ilustrată prin 1-2 personaje; *iubirea Felix /Otilia
*parvenismul – Stănică
*paternitate – Costache/Pascalopol
*maturizarea– Felix/Titi
- Se revine la citatullui N. Manolescu:
Puțini dintre protagoniștii Enigmei Otiliei au o concepție - Formulează răspunsuri, selectând argumente
morală asupra vieții... pro/contra

Extindere - Realizați un eseu,de 1-1,5pag., în care să meditați asupra - Redactează eseul


(6 min.) uneia din cele 2 întrebări propuse:
*Ce lecții de viață putem deduce citind acest roman?
*Ce experiențe duc la maturizarea unui tânăr?

S-ar putea să vă placă și