Proiect de Lectie Elemente Regente Ale Atributului A Vatr
Proiect de Lectie Elemente Regente Ale Atributului A Vatr
Proiect de Lectie Elemente Regente Ale Atributului A Vatr
DATA:
UNITATEA SCOLARĂ:
PROFESOR:
CLASA: a V-a
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi Comunicare
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE:
SUBIECTUL: Atributul. Elemente regente ale atributului
TIPUL LECŢIEI: predare-învăţare-evaluare (dobândire de noi cunoştinţe)
VALORI ŞI ATITUDINI:
Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele
mesaje receptate;
Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare prin conştientizarea
impactului limbajului asupra celorlalţi şi prin nevoia de a înţelege şi de a
folosi limbajul într-o manieră pozitivă;
Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba română şi recunoaşterea
rolului acesteia pentru dezvoltarea personală şi îmbogăţirea orizontului
cultural;
COMPETENŢE GENERALE :
1. Receptarea mesajului oral.
2.Utilizarea corectă a limbii române în producerea de mesaje orale.
3. Receptarea mesajului scris.
4. Utilizarea corectă a limbii române în producerea de mesaje scrise.
COMPETENŢE SPECIFICE :
2.3 alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical
3.4 sesizarea corectitudinii utilizării categoriilor gramaticale învăţate
4.3 alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical,
folosind corect semnele ortografice şi de punctuaţie
1
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
O1: să recunoască părţile de propoziţie învăţate
O2: să rezolve rebusul
O3: să recunoască atributele în comunicarea orală si scrisă;
O4: să identifice elementele regente ale atributului;
O5: să identifice prin ce părţi de vorbire se exprimă atributul ;
O6: să exemplifice atribute exprimate prin diverse părţi de vorbire;
STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul,
problematizarea,reflecţia personală, munca independentă, învăţarea prin
descoperire, lucrul cu manualul.
b) Materiale şi mijloace: rebus, manualul, markere, fişe de lucru, planşă cu
atributul.
c) Forme de organizare a învăţării: activitate frontală ,
activitateaindividuală.
d)Evaluare: observare sistematică, aprecieri verbale, evaluare formativă,
autoevaluare, interevaluare
Bibliografie:
- Limba română, manual pentru clasa a V-a, Alexandra Crişan, Sofia Dobra,
Florentina Sâmihăian, editura Humanitas Educational, Bucureşti, 2002
- Limba şi literatura română în gimnaziu - Structuri diactice deschise, Alina
Pamfil, Ed. Paralela 45, 2004
- Metodica predării limbii şi literaturii române în şcoală, Constantin Parfene,
Iaşi, Editura Polirom,1999.
2
SCENARIUL ACTIVITĂŢII - DEMERSUL DIDACTIC
2 min.
Profesorul face aprecieri şi notează actvitatea
elevilor Conversaţia Aprecieri /
concluzii
Anexa 1
A
1
B
2
Fişă de lucru
Se dau enunţurile:
a) Subliniaţi atributele.
b) Identificaţi elementele regente.
c) Transcrieţi un atribut exprimat prin :
- pronume ............................
-substantiv...........................
d) Alcătuiţi enunţuri in care atributul să aibă, pe rând, următoarele elemente regente: substantiv,
pronume, numeral.