PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA Final

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data:
Nivel:II
Tema anuală: Cum este/ a fost și va fi aici pe Pământ?
Tema proiectului: Iarna
Tema săptămânală: Jocurile Iernii
Tema zilei : Bucuriile copilăriei
Tipul activitatii: mixtă
Forma de realizare: activitate integrata (ALA1+ADP+ADE+ALA2)
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:
ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP):
 Rutine:
Jocul liber
Întâlnirea de dimineaţă:
 Salutul: “Buna dimineața, fulgișori !”
 Prezenţa
 Calendarul naturii
 Împărtăşirea cu ceilalţi: “Jocul de iarnă preferat”
 Gimnastica de înviorare
 Tranzitii:
 „La derdeluș”
 Cântec numărătoare"Hai să zicem una..."
 Joc muzical „Bat din palme”
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA 1):
Joc de rol “De-a instructorul de schi”
Știință– ,,Zăpada”-experiment
Nisip și apă - “Urme pe zăpadă”
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE (ADE):DLC - "Omul de zăpadă" de Hans
Christian Andersen - lectura educatoarei + DEC - "Prietenul hazliu din ogradă" –desen cu carioci
și gheață
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA2):
,,Atinge ținta!’’ - joc de mişcare și de dezvoltare a manualității
„De-a iarna”-joc muzical (https://www.youtube.com/watch?v=viQWimtBla0)
Momentul poveștilor:
,, La săniuș”( povestirea educatoarei)

DOMENII ALE DEZVOLTĂRII:


DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICĂRII ȘI A PREMISELOR CITIRII ȘI
SCRIERII
CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI ÎN ÎNVĂȚARE
DEZVOLTAREA FIZICĂ, A SĂNĂTĂȚII ŞI IGIENEI PERSONALE
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
Mesaje orale în diverse situații de comunicare;
Finalizarea sarcinilor şi a acţiunilor (persistenţă în activităţi);
Activare şi manifestare a potenţialului creativ;
Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare.
COMPORTAMENTE VIZATE:
Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni,
emoții proprii (comunicare expresivă);
Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmplină
dificultăți.
Manifestă creativitate în activități diverse;
Utilizeaza mâinile și degetele pentru realizarea de activitati variate.
SCOPUL
Cultivarea sensibilităţii artistice și a interesului pentru lectură prin audierea unor creaţii în
proză, din literatura pentru copii, specifice vârstei; stimularea expresivităţii şi creativităţii
prin desen.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 Să rețină titlul și autorul povestii;
 Să redea conţinutul povestirii pe baza imaginilor în succesiunea cronologică a
desfăşurării evenimentelor;
 Să-și îmbogățească vocabularul cu cuvinte și expresii noi: trosnește, broderii, alamă;
 Să redea mesajul poveștii cu ajutorul întrebărilor.
 Să folosească corect tehnicile de lucru însușite anterior;
 Să respecte indicațiile educatoarei;
 Să participe activ la activitate;
 Să păstreze o poziție corectă pe scaune în timpul activității.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: - conversaţia, observația, povestirea, exerciţiul, învăţarea prin
descoperire, problematizarea, demonstraţia, explicaţia.
Resurse materiale: imagini din povestea "Omul de zăpadă, carioci,coli,cub de gheață.
Forme de organizare: frontal, individual
Durata: o zi
BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum pentru educaţia timpurie, Anexă la ordinul ministrului Educației Naționale nr.
4.694/2.08.2019 2019;
 Breben, Silvia ( şi colaboratorii) – Metode interactive de grup (Ghid metodic) , Editura
Arves, 2008;
 Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și intrumente cu care operează
curriculumul pentru educație timpurie, 2019;

SCENARIUL ZILEI
1. Momentul organizatoric consta înstabilirea unor reguli pentru desfășurarea eficientă a
activității online pe platforma Zoom; aceste reguli trebuie cunoscute și respectate în egală
măsură de copii și de părinți (afișarea lor prin sharescreen – nu vorbim/tastăm în timpul
activităților, ne conectăm din camera de zi, vorbim când ne vine rândul, suntem atenți la
activitate, suntem respectuoși, un adult va fi langă noi, ridicăm mâna când vrem să vorbim).
2)Întâlnirea de dimineață
Salutul- Educatoarea îi va saluta atât pe părinți, cât și pe copii: “Bună dimineața, fulgișori!
Bună dimineața, părinți ai fulgișorilor! Astăzi vă propun să ne salutăm cu ajutorul
semnelor. Mai exact, atunci când vă auziți numele, vă rog să ne salutați prin orice gest doriți.
Ne puteți face cu mâna, trimite un pupic sau o îmbrățișare sau orice alt semn doriți.”
3)Prezența – Pe parcursul salutului, voi pune în partea dreaptă a ecranului câte un FULG, pentru
cei prezenți, iar în partea stângă, câte un bulgăre de zăpadă pentru cei absenți. Se vor număra
copiii prezenți/absenți/băieți/fete.
4) Calendarul naturii - pentru desfășurarea acestei etape, îi voi ruga pe copii să aibă la îndemână
o bucată de hârtie și câteva creioane colorate (material necesar care va fi comunicat părinților
într-un mesaj anterior). Astfel, după stabilirea zilei din săptămână și a anotimpului, copiii vor fi
rugați să deseneze pe foaia lor un simbol potrivit vremii. “Dragii mei, în minutele următoare vă
voi transforma ca prin magie în mici meteorologi. Așadar, după ce auziți formulă magică, vă
rog să desenați pe hârtie o imagine cu un soare, un nor, o picătură de ploaie, un fulg de zăpadă
sau un copac cu crengile aplecate dacă bate vântul. Imaginea pe care o desenați trebuie să
arate cum este vremea în zona voastră. Veți avea la dispoziție 3 minute. La semnalul meu, va
trebui să ridicați hârtia. Atenție...
Hocus-pocus-preparatus!
În meteorolog te vei transforma,
Și vremea o vei prezenta!
Pe fereastră de vei privi,
Cum este vremea vei ști!”
După 3 minute, îi voi ruga pe copii să ridice hârtiile și voi analiza împreună cu ei care
este imaginea cea mai des întâlnită, stabilind astfel cum este vremea în ziua respectivă. Un copil
va fi desemnat să prezinte vremea- ,,Meteorologul de serviciu”.
5) Împărtășirea cu ceilalți – fiecare copil va spune care este jocul de iarnă preferat și va
argumenta alegerea făcută.
Se desfășoară gimnastica de înviorare, având ca suport muzical videoclipul de pe Youtube
„Înviorarea” – Ghidușii https://www.youtube.com/watch?v=mndxc0i6MKs
Trecerea la activitatea pe centre de interes se va face prin tranziția “La derdeluș", după
care, fiecare copil este invitat să desfășoare una din activitățile propuse, sau mai multe, în funcție
de materialele pregătite cu părinții.
2)Activități liber-alese (ALA 1)
Joc de rol “De-a instructorul de schi”
Știință – ,,Zăpada”- experiment
Nisip și apă - “Urme pe zăpadă”
Sarcini de lucru:
 să confecționeze bețe ajutătoare din materiale aflate la îndemână;
 să imite mișcările schiorilor;
 să realizeze experimentul urmând indicațiile primite;
 Să creeze amprente pe zăpada confecționată;
 Să formeze bulgări de zăpadă.
Resurse materiale: bețe,
Pentru Jocul de rol “De-a instructorul de schi”-, preșcolarii sunt îndrumați să confecționeze
din cuburi bețele ajutătoare sau să folosească din gospodărie diverse obiecte (coadă de mătură,
mop) pentru a putea imita mișcările schiorilor. Sunt încurajați să-i coopteze în jocul lor pe frații
mai mari/mici, pe părinti, bunici.
La activitatea” Știintă”, după vizionarea tutorialului de pe youtube, preșcolarii sunt îndemnați
și îndrumați să încerce experimentul – crearea de zăpadă, prin combinarea bicarbonatului de
sodiu cu spuma de ras sau balsamul de păr. Se execută experimentul în fața copiilor și se oferă
explicații suplimentare.
La activitatea „Urme pe zăpadă “-Nisip și apă, li se sugerează copiilor să creeze amprente pe
zăpada deja preparată. Această activitate are rolul de a le solicita imaginația, ingeniozitatea, dar
și spiritul de cooperare prin apelul la ajutor. Pot crea amprente cu diverse jucării și vor forma
chiar și bulgări de zăpadă.
După terminarea activităţii la sectoare, copiii vor prezenta imagini sau filmulețe cu ce au
desfășurat.

În cadrul ADE se desfășoară la DLC lectura educatoarei, „Omul de zăpadă” de Hans


Christian Andersen, în timpul căreia se vor derula pe ecran, imaginile corespunzătoare poveștii.
Cu ajutorul Jamboard, copiii vor repovesti lectura, prin unirea imaginilor cu momentul potrivit al
lecturii și prin descrierea imaginii selectate. Preșcolarii vor fi încurajați să găsească un alt titlu
poveștii și să spună ce scenă din poveste sau personaj le-a plăcut cel mai mult și să argumenteze
alegerea făcută.
Tranziția spre următoarea activitate din cadrul ADE se va face cu ajutorul cântecului
numărătoare „Hai să zicem una...”
Activitatea din cadrul Domeniului Estetic și Creativ începe prin citirea unei scrisori primite
de la Omul de zăpadă care își dorește să facă o faptă bună impreună cu copiii de la grupa,
trimițându-le celor de la grupa mica un desen. Fiecare copil va desena cu carioci omul de zăpadă,
integrându-l unui peisaj, lăsându-le libertate de creație. După finalizarea lucrării, va trece peste
aceasta cu un cub de gheață, astfel încât desenul se va transforma în pictură.
În cadrul ALA 2, copiii vor juca jocul „Atinge ținta” - joc de mişcare și de dezvoltare a
manualității și se vor dansa pe jocul muzical ritmic „De-a iarna”
https://www.youtube.com/watch?v=viQWimtBla0
Sarcini:
-să selecteze materiale din natură potrivite;
-să atingă ținta cu obiecte din natură( pietre, castane, nuci);
-să execute miscările sugerate de ritmul cântecului.
Resurse materiale: tintă, pietre, castane, nuci
Explic jocul precum și regulile acestuia: se fixează o țintă (de preferat în aer liber), iar copiii
vor încerca să atingă acea țintă cu diverse obiecte din natură, imaginându-și că sunt bulgări de
zăpadă. Câștigă cel care a nimerit ținta de 3 ori, din 5 încercări. Le voi trimite un filmuleț cu
jocul de probă, după care fiecare va desfășura activitatea în familie și va trimite o înregistrare pe
grupul de WhatApp.
Se va realiza jocul muzical pe melodia: ’’De-a iarna”. Copiii vor executa mișcările sugerate
de ritmul cântecului. Copiii vor susţine melodia cu bătăi ritmice, respectând succesiunea
acestora.
În încheierea activității îi voi aprecia pe preșcolari, le voi mulțumi pentru implicare, atât lor,
cât și părinților și le voi spune că abia aștept zilele următoare pentru a-i vedea și la alte activități.
Le voi oferi recompense virtuale și le reamintesc că, pe parcursul zilei, le voi aprecia
înregistrările/ imaginile trimise pe grupul de comunicare( WatsApp), dovadă a preocupării pentru
participarea la programul de activități didactice online.
DEMERSUL DIDACTIC

Evenimentul Conținutul științific Strategii Evaluare


didactic didactice

1.Moment Se crează condiții optime pentru Activităţi de


organizatoric desfăşurarea activităților. Se reactualizează întărire a
regulile aferente activităților online. sarcinilor
Stabilirea liniştii şi asigurarea unei formulate.
atmosfere propice pentru buna desfăşurare
a activităţii.
2.Captarea atenției Captarea atenției se realizează prin Conversația Observarea
difuzarea unui mesaj vocal al Zânei Iarna comportament
cu ghicitori (despre omul de zăpadă). ului verbal şi
nonverbal al
copiilor.
3.Anunțarea temei Se anunţă tema şi obiectivele operaţionale Conversația Observarea
şi a obiectivelor într-un limbaj accesibil copiilor. Explicația comportament
activității - Astăzi veţi asculta povestea „ Omul de ului copiilor
zăpadă" de Hans Christian Andersen.
“Vreți să aflăm povestea lui?” „Credeți că
omul de zăpadă are o poveste tristă sau
veselă?
4.Reactualizarea Momentul este marcat prin prezentarea și Conversația
cunoștințelor alegerea imaginilor corespunzătoare Exercițiul
anotimpului în care ne aflăm (obiecte
vestimentare, natura, jocuri specifice).

5.Dirijarea Voi reda povestea„ Omul de zăpadă", Povestirea Observarea


învățării folosind o intonaţie adecvată conţinutului educatoarei comportament
de idei, copiii descoperind treptat imaginile expunerea ului
cu cele mai semnificative momente din
poveste. Povestea va fi expusă pe
fragmente, permiţând comentariile copiilor.
*Se expune primul fragment, se explică
unele cuvinte,după care copiii vor
răspunde la întrebarea:
-Unde credeți că s-au dus toți oamenii de
zăpadă?(S-au topit din cauza vremii
călduroase.) Conversatia
*Se expune următorul fragment, apoi se Problemati
adresează întrebarea: zarea
-De ce oare câinele a renunțat la locul lui
confortabil? (Pentru că-l mușcase pe
băiatul familiei). Aprecieri
*Se expune ultimul fragment şi se verbale
adresează întrebările:
-De ce i se părea omului de zăpadă că soba Povestirea
este o ființă interesantă? (Deoarece scotea copiilor
pe gură limbi de foc).
-Se vor caracteriza cele două personaje
principale:Omul de zăpadă şi câinele, se
vor sublinia trăsăturile de caracter ale
acestora.
Se va evidenția mesajul educativ. Aprecieri
verbale

Copiii vor recunoaște în imagini


6.Obținerea momentele principale din poveste și vor Exercițiul
performanței ordona imaginile în ordinea cronologica a Aprecieri
desfasurarii actiunii din text, cu ajutorul Conversatia verbale
extensiei whiteboard din Zoom.
Le propun copiilor să găsească un alt titlu
poveștii care se potrivește cu conținutul și
personajele ei! Cum să se numească?
( Prietenul cu suflet bun, etc.)

7.Evaluarea Se fixează titlul, autorul și mesajul Conversatia Aprecieri


educativ al povesții. de verificare verbale prin
Copiii sunt întrebați ce personaj sau scenă mesaje trimise
din poveste i-a impresionat cel mai mult și pe grupul
să ofere explicații pentru alegerea făcută. WhatsApp

8.Încheierea Se vor face aprecieri verbale asupra


activității modului de participare a copiilor la
activitate.
Se proiectează mesajul de final al Zânei
Iarna (filmuleț Chatterkid).

Trecerea la a doua activitate se va face printr-o TRANZIȚIE: „Bat din palme”(Joc muzical).

Evenimentul Conținutul științific Strategii Evaluare


didactic didactice
1.Moment Se crează condiții optime pentru Observarea
organizatoric desfăşurarea activităților. Se Conversația comportamentul
reactualizează regulile aferente ui copiilor
activităților online. Stabilirea liniştii
şi asigurarea unei atmosfere propice
pentru buna desfăşurare a activităţii.
2.Captarea Captarea atenției se realizează prin Observarea
atenției citirea unei scrisori, adresată copiilor Expunerea comportamentul
de la grupă: Conversația ui copiilor
“Dragi copii, eu sunt Omul de Explicația
Zăpadă și mi-aș dori tare mult să
facem o faptă bună de sărbători.
Pentru acest lucru, voi trebuie să
realizați un desen cu mine pe care să
îl trimitem copiilor de la grupa mică,
pentru a le face o bucurie.Trebuie să
respectați indicațiile doamnei
educatoare pentru a ieși totul foarte
bine. Ce spuneți, ne apucăm de
treabă? ”
3.Anunțarea „Pentru că am primit o scrisoare așa
temei și a frumoasă și pentru că am și citit Conversația
obiectivelor povestea despre omul de zăpadă, azi
vom realiza desenul cu tema –
Prietenul hazliu din ogradă. Trebuie
să folosiți culorile potrivite, să redați
corect forma omului de zăpadă, să-l
așezați în mijlocul fișei de lucru, să
desenați toate elementele
componente, să decorați lucrarea așa
cum vă doriți și să o finalizați.
Spatele trebuie să fie lipit de scăunel,
iar foaia trebuie să stea puțin înclinată
spre stânga.”

4.Reactualizarea “Din ce este făcută zăpada? Oare la Conversația Observarea


cunoștințelor căldură omul de zăpadă se topeşte? - Problematizarea comportamen
Vreţi să vedeți ce lucru minunate tului copiilor
putem face cu o bucățică din corpul
omului de zăpadă?”
5.Dirijarea Observarea
învățării Prezint copiilor modelul meu și îi comportamen
a) Prezentarea și întreb dacă le place. Explicația tului copiilor
analizamodelului
b)Explicarea si Voi demonstra şi explica tehnica de
demonstrarea lucru. Copiii vor desena cu carioci un Demonstrația
modului de lucru om de zăpadă, ținând cond de Explicația
indicațiile primite( forma bulgărilor,
mărimea acestora, așezarea în pagină,
trasarea elementelor componente,
completarea desenului cu alte
c)Încălzirea elemente la alegere, etc.).
mușchilor mici ai “Vom face câteva exercitii de Observarea
mâinilor incalzire, pentru a putea lucra mai comportamentul
bine: ui copiilor
”Mana lebada o fac/ Care da mereu Exercițiul
din cap/ lebedele-n jur privesc/
Mainiile eu le rotesc/ Ploaia bate-
neîncetat/Varful degetelor bat”
d)Executarea Le urez copiilor“Spor la lucru!”
propriu-zisă a Îi voi îndruma în timpul executării
temei temei și le voi stimula încrederea în
forțele proprii, încurajându-i.
Realizarea temei se va face pe fond
muzical.
https://www.youtube.com/watch?
v=35hAjisjbO8

6.Obținerea Peste lucrările finalizate copiii vor Observarea


performanței plimba un cub de gheață (pe care îl au Exercițiul comportamentul
pregătit din ziua anterioară), astfel ui copiilor
încât desenul va arăta ca o pictură.

7.Evaluarea Se realizează analiza lucrărilor, Turul galeriei


tinând cont de criteriile de evaluare (realizarea unui
enunțate.Solicit copiilor să-și exprime colaj cu lucrăirile
opinia față de lucrarea personală. copiilor și
distribuit în
online).
8.Încheierea Aprecieri individuale pentru Observarea
activității participare și implicare în activitate, comportamentul
mulțumiri atât copiilor, cât și ui copiilor
părinților. Se oferă recompense
virtuale.
Anexă

1. 2. 3.

4.

S-ar putea să vă placă și