Dezv - Personala Emotiile

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Data: 15.04.2022
Clasa: a III-a C
Aria curriculară:Consiliere și dezvoltare personala

Disciplina: Dezvoltare personală


Unitatea de învăţare: Arta cunoașterii de sine și a celuilalt
Subiectul lecției: Controlul și exprimarea emoțiilor. Controlul furiei. Relaxarea.
Exprimarea prin comportamente dezirabile la școală și acasă.
Tipul lecţiei: de consolidare şi sistematizare

Unități de competență Obiectivele lecției. La sf. lecției elevul va fi Produsul Criterii de


capabil să: evaluat evaluare
1.1. Recunoașterea O1: sǎ mimeze trăirea unei emoţii de bază, cu
situațiilor deumilire, ajutorul cunoştinţelor acumulate
tachinare, hărțuire, în O2: să asocieze emoții unor situații date ___________ _________
O3: să identifice emoţiile personajelor în diferite
baza caracteristicilor
momente ale povestirii
oferite.
O4: să analizeze emoţiile personajelor din
perspectiva relaţiei cauză-efect
O5: să găsească cuvinte cu înţeles asemănător
pentru stările emoţionale precizate
Etapele O Conţinut, sarcini de învăţare, modalităţi de realizare Timp Strategii didactice Evaluare
lecţiei b Metode şi Mijloace Forme de
procedee didactice organizare
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.
EVOCARE Se asigură materialele necesare pentru desfășurarea lecției 1’
în condiții optime.
Evocare Se realizează prin ordonarea în ordine crescătoare a 8 5’ Conversaţia Jetoane Frontală Observarea
jetoane ce conţin numere în concentrul 0-1000. Explicaţia Individuală sistematică
Fiecare număr va avea asociat o literă cu ajutorul cărora vom
descoperi titlul lecției.(Anexa 1)
III. Anunțarea Informez elevii asupra conţinutului activităţii şi a 3’ Conversaţia Frontală
temei și a obiectivelor propuse.
obiectivelor Scriu pe tablă titlul lecției: „Emoţii şi comportamente”
O Se realizează printr-un joc intitulat Cutiuţa emoţiilor. 5’ Explicaţia Individuală Observarea
REALIZA - 1 Elevii vor extrage din această cutiuţă câte un bileţel pe care Observaţia sistematică
REA este scris câte un enunţ ce indică o anumită emoţie. Ei vor Joc de
SENSULUI trebui să mimeze emoţia sugerată de enunţ.(Anexa 2) mimă
V. Le voi prezenta elevilor câteva imagini cu personaje din 15’ Exerciţiul Imagini Individuală Observarea
Consolidarea O povești cunoscute de ei (Cenuşăreasa, Albă ca Zăpada, Explicaţia Frontală sistematică
cunoştinţelor 2 Capra cu trei iezi, Fata babei și fata moșneagului, Scufiţa Asocierea
Roşie, Cei trei purceluși, Punguța cu doi bani). Sarcina
O elevilor este de a identifica titlul poveştii din care face parte
3 imaginea. Fiecare imagine prezintă o emoţie. Elevii vor
recunoaşte emoţiile personajelor şi vorasocia imaginile cu
emoticonul corespunzător
O Se va purta o discuţie despre importanţa exprimării emoţilor
4 în relaţiile cu ceilalţi.
VI. Obţinerea O Elevii vor audia diverse cântece şi vor recunoaşte emoţia 10’ Explicaţia Fişă de lucru Frontală Observarea
performanţei 2 transmisă de mesajul fiecărui cântec, prin intermediul unor Exerciţiul Cântece Individuală sistematică
cartonaşe ce prezintă tipurile de emoţii.Se vor audia si Asocierea
O melodii relaxante.
5 O altă activitate va consta în identificarea cuvintelor cu
sens asemănător pentru emoţiile învăţate. (Anexa 3) Meloterapia
REFLECȚIE O Le voi înmâna elevilor o fişă de lucru care conţine un careu 3’ Conversaţia Fişă de lucru Observarea
2 în care vor trebui să găsească şi să coloreze doar emoţiile Exerciţiul Culori Individuală sistematică
negative, utilizând culori reci. (Anexa 4)
Anexa 1

247 274 138 93


729 758 447 947
E M O Ţ
I I L E
Anexa 2

1) Nu ai primit cadoul promis. (supărare)


2) Săptămâna viitoare pleci într-o excursie cu colegii. (fericire)
3) Ai văzut un animal de care îţi este teamă. (frică)
4) Pentru că m-ai minţit sunt nervos. (furia)
5) Ai fost anunţat că ai câştigt un concurs de desen. (bucurie)
6) Nu ai fost invitat la ziua celui mai bun prieten. (supărare)

Ne reamintim faptul că:


 Bucuria este o emoţie pozitivă, ce indică starea de bine a unei persoane.
 Tristeţea este o emoţie negativă, provocată de o pierdere, de o suferinţă sau
de o dezamăgire.
 Frica este o emoţie negativă puternică, provocată de un pericol (frica de
animale, de întuneric, de personaje imaginare).
 Furia este o emoţie negativă, manifestată printr-o izbucnire nervoasă,
agresivă, de obicei verbală, iar în cazuri grave, prin violenţă .
Anexa 3

Fişă de lucru
1. Găseşte câte două cuvinte cu sens asemănător pentru următoarele emoţii:

bucurie-
tristeţe-
frică-
furie-

Anexa 4
Fişă de lucru

3. Găseşte emoţiile negative şi colorează-le utilizând culori reci!

F U M B U N A R T A
R O M U N E G A R R
I F O C I P N L B E
C U F U R I E T A C
A N T R I S T E Ț E
L I L I S O M O N I
A L T E C I R E Ş E
 Ce simte Scufiţa Roşie când lupul o prinde ca să o mănânce? (frică)
 “Cei trei purceluşi” – veseli când se jucau toată vara fără nicio grijă, speriaţi când lupul dărâma căsuţa;
 “Capra cu trei iezi” – capra veselă la plecare gândindu-se că iezii sunt ascultători, tristă la întoarcere
 “Fata babei şi fata moşneagului” – fata babei speriată de ceea ce găseşte în cufărul ales, fata moşneagului veselă că îşi bucură tatăl.
 Cocoşul trist când este alungat de moş, vesel când revine şi îl îmbogăţeşte pe acesta.
 Cenuşăreasa tristă când trebuie plece de la castel, veselă când rămâne cu prinţul pentru totdeauna.
 Albă ca Zăpada simte frică când mama vitregă o alungă de la palat, veselă când dansează cu prințul

- După cum vedeţi, şi personajele din poveşti simt lucruri pe care le simţim şi noi, şi ele sunt triste, speriate, fericite, etc. Unele sunt în dificultate
şi atunci vin prietenii lor şi le ajută. De exemplu, când Albă ca Zăpada este trimisă împreună cu vânătorul în pădure ca să fie omorâtă acolo,
vânătorul vede că ea este foarte speriată şi o eliberează, o lasă să meargă unde vrea ea. Cum şi-a dat seama vânătorul că prinţesa este speriată?
- Este important să vadă ceilalţi ce simţim? Cât este de important să vedem ce simt ceilalţi? Dacă vedem că cineva suferă, cum putem să ne dăm
seama de acest lucru? Şi după ce vedem suferinţa sau bucuria cuiva rămânem indiferenţi? Ce faci dacă vezi că un coleg plânge? Ce faci dacă
vezi nişte oameni că se bucură? Dar dacă un copil arată că este înspăimântat de un câine?
- Deci, dacă vedem cu atenţie ce simt ceilalţi, putem să îi ajutăm când au probleme sau putem să le fim alături atunci când se bucură. Tot ceea ce
vedem pe feţele oamenilor în anumite situaţii se numesc emoţii. Ele sunt vizibile pe feţele oamenilor, dar şi în postura sau în gesturile lor. Când
îţi este frică de un câine, nu mai stai relaxat, te sperii aşa de tare şi nu mai ştii încotro să fugi. Când te bucuri, începi să ţipi şi să sari în sus de
fericire.

S-ar putea să vă placă și