DLC - Educarea Limbajului - Negoita Ana Maria

Descărcați ca pdf sau txt
Descărcați ca pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 9

Data: 10.12.

2020
Grupa: Mijlocie
Gradinița: Olga Gudynn International School
Educatoare: Negoiță Ana-Maria

PROIECT DIDACTIC

Tema anuală: “Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?„


Subtema: : “Obiceiuri și tradiții”
Tema săptămânii: “O, brad frumos!”
Categoria de activitate: Domeniul Limbă și comunicare (DLC)
Tipul activității: Predare - Învățare
Denumirea activității: ,,Legenda bradului”

SCOP: Folosirea comunicării verbale și nonverbale adecvată situațiilor de învățare pentru


exprimarea corectă și creativă a conținuturilor vehiculate prin intermediul povestirii.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Pe parcursul și la sfârșitul activității copiii vor fi capabili:
 să numească titlul legendei, pe baza prezentării acesteia;obiectivul se consideră
realizat dacă toți copiii numesc titlul legendei;
 să identifice personajele din legenda prezentată, pe baza materialului prezentat;
obiectivul va fi atins dacă toți copii numesc cel puțin două personaje din legendă;
 să povestească fragmente din legendă pe baza imaginilor prezentate;obiectivul va fi
atins dacă toți copii povestesc cel puțin 2 secvențe din legendă;

STRATEGII DIDACTICE:
-METODE ŞI PROCEDEE:. : povestirea, observatia, demonstratia, conversatia, explicatia,
problematizarea, exemplul

1
MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT : imagini cu text, cântec ,,O brad frumos”
https://www.youtube.com/watch?v=uX-Rdx13GIM
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual,online
DURATA: 15-20 de minute

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

 Silvia Borţeanu, Rodica Brănişteanu Silvia Breben, Mihaela Fulga, Filofteia Grama
Roxana Haiden, Eugenia Ignat, Liana Mânzu Gabriela Necula, Irinela Nicolae,
Carmela Popescu Daniela Răileanu -„Curriculum pentru învăţământul preşcolar” –
aprobat O.M. Nr.5233 din 1.09.2008
 Damsă I. si colaboratorii, Dezvoltarea vorbirii in gradinita de copii si clasele I-II-Ghid
metodic, EdituraPRA, Bucuresti, 1996.
 Breben S., Gongea E., Ruiu G., Fulga M., Metode interactive de grup-Ghid metodic,
Editura Arves, 2002.
 Dulama M., Metode, strategii si tehnici didactice activizate, Editura Clusium, 2002
 Stanciu Mihai – Didactica postmodernă, Editura Ştefan cel Mare, Suceava, 2003
 Mateiaş A. - Pedagogie pentru învăţământul preprimar, E.D.P,RA, 2008
 Druţă, G. şi Jurcău, M.- Jocul în cadrul activităţilor complementare, Ed. Print, Arad,
2000.

2
MOMENTELE CONTINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
ACTIVITĂȚII Metode Mijloace de (indicatori și
și procedee învățământ instrumente)
1.Moment Crearea condițiilor psiho-
organizatoric pedagogice necesare desfășurării
activității în bune condiții:
- aerisirea sălii de
grupă(dacă activitatea se
desfășoară online – ne
conectăm pe zoom și
așteptăm ca toată lumea să
se conecteze)
aranjarea și accesibilizarea
materialului didactic.

2.Captarea și Captarea atenției se face prin Conversația Olaf Observarea directă


orientarea atenției audiția cântecului ,,O brad Observatia a
frumos”. Cântec ,,O comportamentelor
Deodată cântecul este întrerupt de brad frumos” Gradul de
apariția lui Olaf care întreabă: manifestare a
,,De ce împodobim bradul si nu interesului pentru
stejarul? sau mărul? De ce temă/material
bradul?”

3 Anunțarea temei În urma întrebărilor lui Olaf, Conversația de


și a obiectivelor educatoarea propune ca alături de Conversaţia Olaf verificare
Olaf să aflăm Legenda bradului de Expunerea Capacitatea de
Crăciun, ascultând cu atenție reactualizare a
textul pe baza imaginilor cunoștințelor
prezentate de către aceasta.

3
4. Reactualizarea Se face printr-o discuție despre Conversația Imagini Orală prin întrebări
cunoștințelor sărbătoarea Craciunului și bradul despre
împodobit și ceea ce se întâmplă
Crăciun
în această zi.
Explicația
Copiii trebuie să verbalizeze,
exprimându-se în propoziții.

Se va prezenta propriu-zis legenda Proba orală:


5.Dirijarea bradului folosindu-se și Conversația Prezentare - capacitatea de a
învățării prezentarea power point la tabla ppt denumi
interactivă. Educatoarea va folosi personajelor
o mimică și gestică adecvate
pentru a reda încărcătura Exemplul Observarea direct a
emoțională a textului. Exerciţiul Olaf comportamentului
Simultan citirii se vor explica -Relaţionarea în
cuvintele și expresiile noi prin cadrul grupului
sinonimie: zgribulită, duioasă, a jocul prin comunicare şi
se frământa, degrabă, generoși. acţiune

6. Fixarea și Copiii vor fi solicitați să precizeze -expresivitatea


titlul legendei și se vor purta
consolidarea Olaf facială şi gesturi, în
discuții pe marginea conținutului
cunoștințelor precizându-se ideile din text Problemati- redarea unor stări
printr-o serie de întrebări. Se zarea emoţionale
identifică personajele și relația
dintre acestea.
De asemenea, educatoarea va
adresa câteva întrebări :
-De ce nu a putut să zboare
pasărea alături de celelalte care au
plecat în Țările Calde?
-Cui i-a cerut prima dată ajutorul?
-Cine i-a sărit în ajutor păsării?
-Cine l-a răsplătit pe brad pentru
ajutor pe care i l-a oferit păsării?

4
7.Obținerea Copiii vor repovesti conținutul Observarea
performanței și legendei cu ajutorul unor imagini Prezentare directă a
cu secvențe din poveste,
asigurarea Conversatia ppt comportamentului
respectând ordinea cronologică a
retenței și a evenimentelor. -interrelaționarea
transferului de grup
Personajul Olaf adresează o
Aprecierea verbală
ultimă întrebare copiiilor: ,,Așadar
Explicaţia
copii, de ce împodobim bradul de
Crăciun?
Cel puțin 4-5 copii au reținut
motivul pentru care împodobim
bradul de Crăciun.
8. Încheierea Se fac aprecieri asupra modului în Conversația Aprecierea verbală
activității care s-au implicat copiii în timpul Frontal
activității pe baza răspunsurilor
date.

5
Legenda bradului

6
7
8
9

S-ar putea să vă placă și