Proiect Didactic CLASA A VII-a
Proiect Didactic CLASA A VII-a
Proiect Didactic CLASA A VII-a
PROIECT DIDACTIC
DATA: 23.11.2022
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Profesională Bordușani
CLASA: VII-a
PROFESOR PROPUNĂTOR: Vasile Mitu
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și Științele naturii
DISCIPLINA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Matematică-Algebră
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Rezolvarea sistemelor de ecuații cu două necunoscute
TEMA LECȚIEI: Metoda substituției
TIPUL LECȚIEI: Lecția de formare a priceperilor și deprinderilor de rezolvare a sistemelor de
ecuații cu două necunoscute
TIPUL OREI: Ora de clasă
SCOPUL LECȚIEI: Formarea priceperilor și deprinderilor de lucru cu metodele aritmetice
NIVELUL INIȚIAL AL CLASEI: Elevii au însușit noțiunile teoretice legate de metodele
aritmetice de rezolvare a sistemelor de ecuații cu două necunoscute
COMPETENȚE GENERALE:
C.G.1. Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au
fost definite;
C.G.2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunţuri
matematice.;
C.G.3. Utilizarea conceptelor și a algoritmilor specifici în diverse contexte matematice;
C.G.4. Exprimarea în limbajul specific matematicii a informațiilor, concluziilor și demersurilor de
rezolvare pentru o situaţie dată;
C.G.5 Analizarea şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii-problemă.
C.G.6 Modelarea matematică a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunoştinţelor din
diferite domenii
COMPETENȚE SPECIFICE:
C.S.1. Determinarea soluţiilor unor ecuaţii, inecuaţii sau sisteme de ecuaţii;
C.S.2. Identificarea unor probleme care se rezolvă cu ajutorul ecuaţiilor, inecuaţiilor sau a
sistemelor de ecuaţii, rezolvarea acestora şi interpretarea rezultatului obţinut.;
COMPETENȚE DERIVATE:
C1. Să analizeze poziţia dreptelor soluţiilor în plan şi să stabilească corelaţii cu mulţimea
soluţiilor unui sistem de ecuaţii.;
C.2. Să determine coordonatele punctului de intersecţie al dreptelor soluţiilor de pe grafic (când
sunt întregi).;
C3. Să reprezinte/analizeze grafic în GeoGebra soluţia/soluţiile unui sistem de ecuaţii
OBIECTIVE GENERALE:
Învățarea creativă și conștientă a acestor cunoștințe, consolidarea algoritmului de rezolvare utilizând
metoda substituției și relațiilor aritmetiuce, dezvoltarea flexibilității gândirii.
OBIECTIVE CADRU:
1. Cunoasterea si intelegerea conceptelor, a terminologiei și a procedurilor de calcul specifice
matematicii
2.Dezvoltarea capacităților de explorare/investigare si rezolvare de probleme.
3.Dezvoltarea capacității de a comunica,utilizand limbajul matematic.
4. Dezvoltarea interesului si a motivației pentru studiul și aplicarea matematicii în contexte variate.
OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:
1. Să identifice etapele metodei substituției
2. Să utilizeze metoda de rezolvare a ecuiației de grad I în determinarea soluțiilor.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1. Formarea deprinderilor de a rezolva probleme în care intervine metoda substituției.
O2. Să cunoască metoda de rezolvare a ecuației de grad 1.
O3. Să aplice cunoștințele dobândite în probleme.
O4. Să găsească noi metode de abordare a aceleiași probleme.
OBIECTIVE CU EFECT ASUPRA PERSONALITĂȚII:
COGNITIVE:
să aplice algoritmul metodei substituției în rezolvarea problemei
să formeze deprinderile de a folosi metoda substituției în rezolvarea de probleme
AFECTIVE:
dispoziția de receptare, conștientizarea, satisfacția de a știi
PSIHOMOTORII:
să gestioneze rapid și eficient orice rezolavare de probleme care implică metoda mersului
invers
ACTIVITĂȚI DE INVĂȚARE:
Stabilirea segmentelor și a transpunerea lor în metoda mersului invers.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee:
conversatia euristica,
expunerea și explicația,
problematizarea,
analiza șidemonstrația,
modelarea analogica,
rezolvarea de probleme,
munca independenta
Mijloace de învățământ:
- manual virtual;
- manual;
- tabla interactivă;
- prezentare power point;
Forme de organizare:
- activitate frontal;
- activitate pe grupe;
Forma de evaluare:
- evaluare frontală; evaluare individuală, aprecieri verbale
Locul de desfășurare: sala de clasă
Durata: 50 min
Bibliografie
1. Sorin Doru Noaghi - Matematică, clasa a VII-a, Editura Litera, București, 2019
2. Manuale digitale - https://www.manuale.edu.ro/
SCENARIUL DIDACTIC
UNITATEA DE INVĂȚARE: Rezolvarea sistemelor de ecuații / Metoda substituției
CLASA A VII-a
{ x+y=5¿¿¿¿
Prezentarea informaţiile primite. euristică Prezentare
continutului si Pun întrebări în cazul Problematizarea power point
dirijarea neclarităților
invatarii
⇔¿ { x=5− y ¿ ¿¿ suplimentare
{ x=5− y ¿ ¿¿¿
{ x=5− y¿¿¿¿ S={(4,1)}
La sfîrşitul orei elevii vor știi:
1. reprezentarea problemei prin metoda
substituției urmărind contextul problemei
2.să rezolve ecuația de grad 1, pe una
dintre necunoscute
Fac o demonstrație a metodei
V Consolidarea 10 Le propun elevilor sa rezolve cerintele Fiecare grupa Exerciţiul Fisa de lucru Frontal/grup Observare
cunoştinţelor din fisa de lucru frontal/grup: desemneaza un lider Proiectarea Manual sistematica
care prezinta celorlalti asistata pe
colegi rezolvarea calculator
fisei. Se analizeaza si
comapra rezultatele
fiecarei grupe;
VI Formularea 7 Noteaza elevii luand in consideratie toata Studiu tehnoredactarii Explicatia Fisa de lucru Frontal/grup -
concluziilor, activitatea practica si cunostiintele computerizate si Conversatia
evaluarea şi teoretice din parcursul lectiei date si a organizarea Enunţul
notarea elevilor celor precedente. Se urmareste: informatiilor intr-un rezultatului
Cantitativ : document hipermedia; final
1. Ce noţiuni noi am învăţat azi la
lecţie?
2. Care sunt etapele rezolvării prin Notarea
metoda substituției ?
Calitativ:
1. Evidenţiez cine s-a remarcat,
indicînd realizările fiecăruia;
2. Apreciez activitatea clasei în
întregime;
3. Verificăm ce obiective am reuşit
să realizăm şi ce nu.
VII Tema pentru acasă
FISA DE DOCUMENTARE
FIȘ A DE LUCRU
Rezolvați problemele 1 și 3 din următoarea fișă de lucru