Ion Creanga. Proiect Didactic La Limba Romana Clasa A VIII-a Alolingvi
Ion Creanga. Proiect Didactic La Limba Romana Clasa A VIII-a Alolingvi
Ion Creanga. Proiect Didactic La Limba Romana Clasa A VIII-a Alolingvi
DATA:
CLASA: a VIII-a
DISCIPLINA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Limba şi literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Copilăria- o vârstă perenă
SUBIECTUL LECŢIEI: Ion Creangă- Viaţa şi activitatea
TIPUL LECŢIEI: Însuşire de noi cunoştinţe
DURATA: 45 MIN.
SCOPUL LECŢIEI: cultivarea receptivităţii literar-artistice a elevilor
PROFESOR: Croitoru Ina
COMPETENŢA SPECIFICĂ:
1. Receptarea mesajelor orale în diverse contexte de comunicare, manifestând atenţie, interes şi atitudine
pozitivă în procesul de interacţiune verbală.
UNITĂȚI DE COMPETENŢE:
1.1. Desprinderea ideilor principale din mesaje audiate, emisiuni radio/TV/Internet pe teme familiare.
1.2. Recunoaşterea unor informaţii specifice din mesaje audiate, de interes personal.
1.3. Desprinderea semnificaţiei mesajului dintr-o conversaţie cotidiană.
1.4. Executarea instrucţiunilor/ indicaţiilor, în situaţii de comunicare uzuale.
1.5. Manifestarea interesului faţă de înţelegerea diverselor mesaje orale.
STRATEGIA DIDACTICĂ
METODE ŞI PROCEDEE: explicaţia, expunerea, conversația euristică, problematizarea, observaţia,
explicaţia, exerciţiul verbal, demonstraţia, povestirea, problematizarea, jocul, cubul, diagrama Venn,
ciorchinele.
Mijloace de învăţământ: Portretul lui ION CREANGĂ, computer, material PPT, manualul, tabla.
Forma de organizare: frontală, individual.
Documentare bibliografică:
- Limba și literatura română,manual pentru clasa a VIII-a din școlile cu instruire în limba rusă.
-„Povesti, povestiri, amintiri”, ION CREANGĂ , Iaşi, 1990
Scenariul didactic
-Acum voi citi o ghicitoare şi vreau - Elevii ascultă poezia propusă Elementul Activitate Observarea
să-mi spuneţi despre cine vom surpriză frontală comportament
discuta la lecţia de astăzi. ului elevilor
“Scris-am pentru voi povesti,
Sa le-asculti pan’ ai sa cresti!
În traistută le- am adus ,
Si surprize chiar v-am pus.
Despre-o capră cu 3 iezi...
Despre-o baba si-un moşneag,
Si o vulpe cam sireata
Ce-a lasat fara de coada,
Cat mi ti-i ursul de mare!
Dar destept…nevoie- mare!
Eu acum va las traistuta,
Ş-am sa plec fuga- fuguta
Pe la alte şcoli
Cu băieţi şi cu fetiţe.
Dar sunt tare curios,
De ghiciti, cine am fost!?”
- Anunţă titlul lecţiei: Ion Creangă- Viaţa
- notează
şi pe caiete titlul lecţiei
activitatea - sunt atenţi la indicaţiile
- prezintă obiectivele urmărite profesorului
REFLECȚIA - întreabă elevii ce le-a plăcut cel - sunt atenţi şi răspund la întrebările Conversaţia Activitatea Aprecieri
3’ mai mult din lecţie adresate de către profesor individuală verbale
- pune întrebări despre viaţa şi
opera scriitorului
- face aprecieri verbale Notarea
Activitatea elevilor
frontală
Ion Creangă s-a născut la Humuleşti la data de 1 martie 1837, fiind primul copil din cei şapte al lui Ştefan a Petrii Ciubotariul şi al Samarandei Creangă.
În anul 1846 Ion Creangă începe cursul primar într-o “chilie făcută cu cheltuiala sătenilor, prin îndemnul şi obârşia părintelui Ioan Humulescu”, în curtea
bisericii din sat, având ca dascăl pe bădiţa Vasile.
În 1848 Bunicul său îl duce, alături de Dumitru, la şcoala lui Alecu Baloş, în Broşteni, unde era profesor Nicolae Nanu.
În anul 1852 – Creangă urmează cursurile Şcolii domneşti din Târgu Neamţ.
În 1854 – Creangă se înscrie la Şcoala de catiheți din Fălticeni, având ce profesor pe Nicolae Conta.
În anul 1855 – Ion Creangă se înscrie la Seminarul de la Socola din Iaşi.
În anul 1858 – termină cursul inferior al Seminarului şi cere hirotonisirea ca diacon.
În august 1859 se căsătoreşte cu Ileana Grigoriu, fiica preotului Ioan Grigoriu de la Biserica 40 de sfinţi. În decembrie este hirotonisit diacon.
În decembrie 1860 se naşte unicul fiu al scriitorului, Constantin.
În 1864 ocupă prin concurs postul de institutor la Şcoala primară de la Trei Ierarhi.
În anul 1865 termină cursurile Şcolii normale şi obţine diploma de absolvire.
În 1868 – apare manualul pentru clasa I semnată de Ion Creangă împreună cu alţi colegi.
În anul 1871, în septembrie, diaconul Creangă este oprit “de lucrarea diaconiei”.
În 1872 este destituit din postul de institutor.
În 1874 – Titu Maiorescu care a devenit ministru al Cultelor îl reintegrează pe Ion Creangă în învăţământ.
În 1875 – se împrieteneşte cu Mihai Eminescu care era revizor şcolar. În octombrie debutează în revista Convorbiri literare, cu povestea Soacra cu trei
nurori.
În 1877 - apare în broşură Moş Nichifor Coțcarul, poveste glumeaţă.
În ianuarie 1881 publică prima parte din “Amintiri din copilărie”
Pe 31 decembrie 1889 moare în urma unui atac de apoplexie şi a fost înmormântat în 2 ianuarie în cimitirul Eternitatea din Iaşi.
Opera:
Poveşti – Capra cu trei iezi, Ivan Turbincă, Povestea lui Stan Păţitul, Povestea porcului etc.
Povestiri – Acul şi barosul, Cinci pâini, Inul şi cămaşa, Păcală, Ursul păcălit de vulpe etc.
Nuvele – Moş Nichifor Coțcarul, Popa Duhul
Amintiri din copilărie
Manuale didactice
„Hai mai bine despre copilărie să
povestim, căci ea singură
este veselă și nevinovată…”
ION CREANGĂ
“Ia, am fost şi eu în lumea asta, un boţ cu ochi, o bucată de humă însufleţită din
Humuleşti, care nici frumos până la 20, nici cu minte până la 30 şi nici bogat până la
40 nu m-am făcut. Dar şi sărac aşa ca în anul acesta, ca în anul trecut şi ca de când
sunt, niciodată n-am fost”.