Circumstantiala de Timp

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Liceul Deleni / Liceul Tehnologic "Nicolae Istrăţoiu" Deleni


Profesor Cosneanu Lucian
Clasa: a VIII-a
Data: 19.04.2023
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Subiectul lecţiei: Propoziţia subordonată circumstanţială de timp [CT]
Tipul Lecţiei: mixtă
Durata: 50 minute

Competențe generale:
 Receptarea mesajului oral în diferite situații de comunicare.
 Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situații de
comunicare monologată și dialogată.
 Receptarea mesajului scris, din texte literare și nonliterare, în scopuri diverse.
 Utilizarea corectă și adecvată în producerea de mesaje scrise în diferite contexte de realizare
cu scopuri diverse.

Competențe specifice:
 utilizarea categoriilor gramaticale învățate, în diverse tipuri de propoziții;
 sesizarea organizării morfologice și sintactice a textelor citite;

Obiective operaționale:
a) Cognitive: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
 să definească propoziţia CT.
 să recunoască propoziţia CT în diverse enunţuri,elementele regente şi întrebările folosite.
 să construiască enunţuri cu propoziţii CT având diverse elemente regente.
 să cunoască topica şi puctuaţia propoziţiei CT.
 să analizeze syntactic fraze care cuprind toate subordonatele învățate, inclusiv CT.
b) Psihomotorii:
 să realizeze expansiunea unui Cct în CT și contragerea unei CT în Cct.

Strategia didactică

1) Metode şi procedee didactice: analiza sintactică a frazei, exerciţii de contragere şi expansiune,


conversaţia euristică, demonstraţia, lucrul cu manualul, problematizarea.
2) Mijloace/material didactice: texte lingvistice, fişe de lucru, flipchart.
3) Forme de organizare a activităţii: activitate frontală combinată cu activitate independentă
individuală.
4) Resurse: capacităţile de învăţare ale elevilor, cunoştinţele lor anterioare;
5) Material bibliografic:

1
- Limba română, manual pentru clasa a VIII- a, Alexandru Crişan, Sofia, Dobra, Florentina
Sâmihăian, Editura Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2006.
- Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Constantin Parfene, Editura Polirom,
Iasi,1999.
- Eliza Mara Trofin, “Fișe de lucru pe lecții și unități de învățare (cu itemi și teste de evaluare)”,
clasa a VIII-a, Ed. Paralela 45, Pitești 2015.

Desfășurarea activității

1. Organizarea clasei: se notează absenţii, se stabileşte ordinea şi se pregătesc cele necesare


desfăşurării lecţiei;
2. Actualizarea unor cunoştinţe anterioare: prin verificarea temelor elevilor, se reiau
cunoştinţele esenţiale privind complementul circumstanţial de timp. Elevii au avut de rezolvat
exerciţiul:
Identificaţi complementele circumstanţiale de timp din enunţurile următoare şi indicaţi prin ce
părți de vorbire sunt exprimate:

2
a) Mâine vom sta de vorbă mai mult. e) S-a trezit înainte de a răsări soarele.
b) Am cunoscut-o de mică. f) A sosit după al doilea.
c) Vor fi vizitaţi din când în când. g) A ajuns înaintea mamei.
d) Câzând, s-a scufundat în fundul h) A sosit după el.
pământului.

3
Elevii sunt puşi să arate cum au rezolvat tema şi ce întrebări au folosit pentru aflarea
complemetelor circumstanţiale de timp.

3. Captarea atenţiei elevilor: are loc o scurtă discuţie despre clasificarea propoziţiilor în
principale şi secundare. Apoi, elevii sunt anunţaţi că vor învăţa o nouă propoziţie din cea de a
doua categorie şi că trebuie să fie atenţi la eventualele dificultăţi implicate.

4. Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor operaţionale: astăzi vom studia o nouă


propoziţie subordonată, şi anume propoziţia circumstanţială de timp sau temporala (CT). Se va
scrie titlul lecţiei pe tablă şi în caiete. Se anunţă obiectivele operaţionale menţionate.

5. Prezentarea sarcinilor de învăţare: profesorul va scrie pe tablă câteva enunţuri ce cuprind


complemente circumstanţiale de timp. Aceste exemple se scriu pe tablă în aşa fel încât să
rămână loc pentru alcătuirea unui tabel, concomitent cu analiza lor, în care complementele
circumstanţiale de timp recunoscute de către elevi să fie transformate, prin expansiune, în
propoziţiile corespunzătoare.

6. Conducerea învăţării şi dobândirea de noi cunoştinţe:

A. Demersul didactic va porni de la aceste enunţuri în care elevii vor fi solicitaţi să


identifice complementele circumstanţiale de timp şi să le înlocuiască cu propoziţii subordonate
corespunzătoare.

PROPOZIŢIA F R A Z A
1
Primăvara se întorc în ţară berzele. [Când vine primăvara], /se întorc în ţară berzele/.
2
Coborând , admira frumuseţile naturii . [În timp ce cobora], /admira frumuseţile naturii/.

3 M-am trezit dis-de dimineaţă. [M-am trezit] /când se lumina de ziuă/.

4 Vino înainte de a se însera! /Vino/ [înainte să se însereze!]

Elevii vor analiza, pe rând, fiecare propoziţie, urmărind descoperirea complementelor


circumstanţiale de timp, întrebările la care acestea răspund, părţile de vorbire prin care sunt exprimate,
precum şi cuvintele determinate.
- Ce funcţii sintactice au cuvintele subliniate?
- Prin ce părţi de vorbire sunt exprimate aceste complemente?
- Care sunt cuvintele determinate de ele?
- La ce întrebări răspund complementele descoperite?
- Dacă realizăm expansiunea complementelor circumstanțiale de timp, ce va rezulta?
Elevii sunt anunţaţi că o astfel de propoziţie subordonată care arată timpul şi durata unei
acţiuni exprimate de verbul din regentă se numeşte propoziție circumstanţială de timp sau
temporală (CT).
Prin conversaţie euristică privind echivalenţa dintre complementul circumstanţial de timp şi
propoziţia CT, elevii ajung la a formula singuri definiţia propoziţiei circumstanţiale de timp.

4
Ca o concluzie a răspunsurilor la aceste întrebări, se formulează definiţia:

Definiţie : Propoziţia circumstanţială de timp constituie în frază o realizare propoziţională


a complementului circumstanţial de timp .
B. Pentru descoperirea elementelor regente ale propoziţiei CT se supun atenţiei elevilor
următoarele exemple (Anexa 1, Subiectul I):
Prin conversaţie euristică, elevii sunt conduşi spre surprinderea elementelor regente:
Î. Când a plecat?
R.”......când l-a zărit intrând pe uşă”. (propoziţie temporală).
Î. Care este regentul propoziţiei temporale?
R..........verbul personal predicativ a plecat.
Răspunzând şi celorlalte întrebări, elevii vor descoperi următoarele elemente regente:
- verb - adverb
- locuţiune verbală - adjectiv.

5
C. Pentru descoperirea elementelor introductive, elevii vor primi câte o fişă de lucru în care vor avea
de identificat, prin activitate independentă individuală, elementele lor introductive ale propoziţiei temporale
(ANEXA 1, subiectul II).
După rezolvarea exerciţiului, profesorul cere elevilor să precizeze ce elemente introductive au găsit.
Elemente introductive: - adverbe relative și nehotărâte
- conjuncţii subodonatoare și locuţiuni conjuncţionale subordonatoare
- pronume relative și nehotărâte

D. Pentru topica propoziţiei CT, pe baza exemplelor următoare (scrise pe tablă) elevii vor putea
concluziona că temporala poate sta după sau înaintea regentei sau poate fi intercalată în regentă.
- Vino când vei avea timp.
- Când te chem, să vii !
- Astăzi, când mi-am repetat, mi-am amintit tot.

E. Punctuaţia se constată de către elevi prin analiza exemplelor deja cunoscute, ajungând la concluziile
următoare:
¤ Temporala aflată după regentă nu se desparte prin virgulă.
¤ Temporala aşezată înaintea regentei se desparte prin virgulă când se insistă
asupra ei şi când are în regentă un adverb corelativ.
¤ Temporala intercalată în regentă se desparte prin virgulă dacă stă înaintea
predicatului.

7. Asigurarea feedback-ului: are loc permanent pe parcursul lecţiei, întârirea făcându-se prin aprecieri
verbale (Da! Corect!,etc.).

8. Evaluarea formativă: ca activitate frontală, elevii vor avea de făcut rezolvarea testului grilă
(Anexa 2) și câte un text (ANEXA 3) pentru care vor avea de făcut analiza sintactică a frazei așa cum
au învățat la clasă. Textele (frazele) vor fi scrise pe flipchart (elevii le au în Caietul elevului- fișe de
lucru, la exercițiul 7 de la pagina 83) iar elevii le vor rezolva în fața clasei.
9. Asigurarea retenţiei şi a transferului: se dă ca activitate independentă pentru acasă exercițiile
nerezolvate din Caietul elevului-fișe de lucru cu itemi de evaluare.
ANEXA 1.

FIŞĂ DE LUCRU

I. Realizați analiza sintactică a frazelor de mai jos și precizați felul elementelor


regente ale propozițiilor circumstanțiale de timp CT, scriindu-le pe liniile punctate:

1. A plecat când l-a zărit intrând pe uşă. .........................................................

2. Şi-a adus aminte de el când l-a văzut. .........................................................

3. Atunci când vine primăvara, natura se trezeşte la viaţă. ..................................

4. Este un băiat cuminte de când îl ştiu. ....................................................................

II. Descoperiţi care sunt elementele introductive ale propoziţiilor circumstanţiale de


timp din frazele următoare şi scrieţi-le în tabel:

1.Când l-am strigat, nu mi-a răspuns.


2. Cum stă ploaia, plec.
3. Pleacă oricând vrea.

4. A citit până când a terminat cartea.


5. Au ştiut adevărul înainte să afle şi el.
7. Am ajuns înaintea cui doream.

8. Aş fi putut afla înaintea oricui aş fi dorit.

ANEXA 2.
T E S T

Încercuiţi răspunsul corect din următoarea frază:

În textul „Cum te depărtezi puţin de el, nu se mai aude nimic” propoziţia subliniată este:
a) AT b) CL c) CT

Se acordă 1 punct pentru fiecare răspuns corect.


Total 10 puncte.

S-ar putea să vă placă și