Nely LB Romana

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

DATA:12.10.2023
CLASA: a IV- a
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială Mănăstirea
PROF.ÎNV.PRIMAR PAȘANIUC LUDMILA NELY
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINĂ: Limba şi literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE:” Locurile din sufletul meu”
SUBIECTUL LECŢIEI: Substantivul /”Cetatea lui Bucur” de Dumitru Almaș
TIPUL LECŢIEI : consolidare/ sistematizare
Competenţe specifice:
1.3 Sesizarea unor regularităţi ale limbii prin raportare la mesaje audiate
2.4 Participarea la interacţiuni pentru găsirea de soluţii la probleme
3.5 Sesizarea unor regularităţi ale limbii pe baza textului citit
4.1 Aplicarea regulilor de despărţire în silabe la capăt de rând, de ortografie şi de punctuaţie în redactarea de text

Obiective operaţionale:
a) cognitive:
Oc.1- să cunoască definiţia substantivului;
Oc.2- să identifice în propoziţiile şi textele date substantivul;
Oc.3- să exemplifice substantive care denumesc : fiinţe , lucruri , fenomene ale naturii;
Oc.4- să formuleze propoziţii respectând cerinţele date;
Oc.5- să identifice substantive cu sens asemănător celor date;

b) psihomotorii:
Om.1- să participe activ la rezolvarea cerinţelor;
Om.2- să utilizeze corespunzător instrumentele de lucru;
c) afective
OA.1- vor manifesta interes pentru lecţie;
OA.2- vor colabora în cadrul grupului pentru rezolvarea sarcinilor;

Strategia didactică:

a) metode şi procedee: - conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic, demonstraţia, munca independentă, metoda cadranelor, metoda
ciorchinelui
b) mijloace de învăţământ : fişe de lucru, manual, caiete
c) forme de organizare : frontală, individuală, în perechi
d) forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, evaluare scrisă, evaluare orală,
interevaluare
SCENARIUL DIDACTIC
ETAPELE OBIEC CONŢINUTURI ŞI SARCINI DE ÎNVĂŢARE STRATEGII DIDACTICE
LECŢIEI -TIVE METODE MIJLOACE MOD DE EVALU-
ORGANIZA-
RE
ARE

1.Moment Om.1 Asigur climatul favorabil pentru începerea orei de limba și Observaţia
organizatoric literatura română. sistematică a
OA.1 Conversaţia Frontal
comporta-
mentului

2. Enunţarea OA.1 Astăzi, la ora de limba şi literatura română, vom consolida Conversaţia Caiete Frontal Observaţia
temei şi a substantivul. Vom defini substantivul, vom da exemple de sistematică a
obiectivelor substantive, îl vom recunoaşte în comunicare, vom identifica comporta-
substantive dintr-un text şi vom alcătui cu ele propoziţii. mentului
Se scrie titlul lecţiei pe tablă şi în caiete.

3. Om.1 Se va purta o discuţie colectivă dirijată . Conversaţia Individual Aprecieri


(Re)actualizare generale
OA1 Frontal
a  Cum se mai numesc cuvintele , dacă ele fac parte din
cunoştinţelor vorbirea noastră ? ( părţi de vorbire )

 Ce este substantivul?

 Daţi exemple de cuvinte care denumesc fiinţe . ( copil,


urs , lalea )

 Daţi exemple de cuvinte care denumesc însuşiri .


(leneş, frumos, deştept , cuminte )

 Ce fenomene ale naturii cunoaşteţi ? ( ploaie , vânt ,


ceaţă, ninsoare)

 Câte numere are substantivul? Exemple

 Care sunt genurile substantivului? Exemple

 De câte feluri pot fi substantivele? Exemple

4. Dirijarea OA.2 Se împarte colectivul de elevi în trei grupe: Conversaţia


activității
Oc.3 1 Grupa fiinţelor Pe grupe Interevaluare
2 Grupa lucrurilor Ciorchinele
3 Grupa fenomenelor naturii Fise de
lucru
Elevii primesc o fisă de lucru ( Anexa 1)
Fişele vor fi expuse pentru a fi „examinate” de către toate
grupele. Se va concluziona că substantivele denumesc fiinţe,
Explicaţia
lucruri, fenomene ale naturii.
Oc.1 Recunoaştem uşor substantivele astfel:
-Prin numărare:
o carte- două cărţi
un băiat –doi băieți

Oc.6 un penar –două penare Fise de Individual


Exemple de substantive pentru fiecare gen. lucru cu
Oc.4 Metoda
cadrane
cadranelor
Om.2
Elevii primesc o fişă de lucru – (Anexa 2)

5. Obţinerea Oc.3 „ Ce denumesc eu? ”- joc didactic (Anexa3) Jocul Bilețele Observaţia
performanţei didactic sistematică a
OA2 Fiecare elev vine în faţă, extrage un bilet , citeşte cuvântul, Individuală
comporta-
spune ce denumeşte substantivul, numărul și genul acestuia.
Om.2 mentului

6. Asigurarea Oc.2 Pe o fișă elevii vor avea de completat propoziţii lacunare. Exerciţiul În perechi Evaluare
feedbackului ( Anexa 4) formativă
Om.1
7. Evaluarea Oc.4 Elevii primesc o fişă de lucru. (Anexa 5) Exerciţiul Evaluare
scrisă
Oc.2 Individuală
Oc.3
8. Ttransferul Voi face aprecieri şi recomandări. Frontală Aprecieri
Se notează tema pentru acasă.
finale
Anexa 2
Metoda cadranelor
1. Scrie genul următoarelor substantive: 2. Treci la numărul plural următoarele substantive!

mână-............................... ninsoare-……………………………….
cocoş- .......................................
om- …………………………………….
vulpe-..................................
ploaie-…………………………….
dulap- ......................................
elev- …………………………………..
urs-......................................
școală- ........................................ bancă- ……………………………….

carte-…………………………………

3. Găseşte substantive cu acelaşi sens: 4. Alcătuieşte propoziţii în care să foloseşti următoarele


substantive: ploi, veveriţă, caiete, Maria, brad.
nea-......................

codru- ..................... ____________________________________________

dar- ...................... ____________________________________________

prieten- ........................ ____________________________________________

potecă- ........................ ____________________________________________


Anexa 4
Completează propoziţiile cu substantive potrivite:
………......... meu se joacă cu ……………………. .
……………. pregăteşte ………………. cu …………… .
…………….. zboară spre ……………. calde .
……………. apleacă ………………. …………………. .

(ţările, mingea, mama, rândunelele, vântul, fratele, copacilor, ciocolată, crengile,


clătite)
Anexa 5
Nume şi prenume:……………….. Data…………..
Fişă de lucru

1. Alcătuiește câte o propoziție în care substantivul ” școlarii” să se afle:


a). la începutul propozitiei:
..........................................................................................................................
b). în interiorul propozitiei:
..........................................................................................................................
c). la finalul propozitiei:
...............................................................................................................................
2. Alintă substantivele date:
pisică - .......................................
peşte - .........................................
haină - .........................................
copil - ......................................

3.Scrie câte patru substantive care denumesc:


flori: ..........................................................................................................................
rechizite: ..................................................................................................................
anotimpuri: .............................................................................................................
fructe: .........................................................................................................................

4.Încercuiește doar cuvintele care sunt substantive: barcă, pahar, citeşte, copil, desenează, ploaie, răspunde, băiat, fată, frunză,
zăpadă, controlează, penar, bancă, coase, portocală, palton
Anexa 1

1.Grupa fiinţelor

Completează ciorchinele cu substantive ce denumesc fiinţe.

Fiinţe
2. Grupa lucrurilor
Completează ciorchinele cu cuvinte ce denumesc lucruri.

Lucruri

3 Grupa fenomenelor naturii


Completează ciorchinele cu cuvinte ce denumesc fenomene ale naturii.

Fenomen
e ale
naturii

S-ar putea să vă placă și