Albina

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

DATA: 18.05.2023

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT PATRICIA

GRUPA MIJLOCIE/NIVEL I

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când, cum și de ce se întâmplă?

SUBTEMA PROIECTULUI: Insecte

TEMA ZILEI: Albinuțe hărnicuțe

TIPUL ACTIVITĂȚII: mixt

SCOPUL:
❤ Educarea unei exprimări verbale corecte din punct de vedere fonetic, lexical,
sintactic

❤ Consolidarea unor priceperi și deprinderi practice și de îndemânare

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată (ADP+ALA1+ADE(DLC+DEC)+ALA2)

COMPONENTA ACTIVITĂȚII:
Activități de dezvoltare personală (ADP):
❤ Întâlnirea de dimineață: Bună dimineața, albinuțe hărnicuțe!
❤ Rutine: spălarea mâinilor, aşezarea la masă, salutul, pregătirea pentru activităţi
❤ Tranziții: Dansează hopa-hopa, Bat din palme Clap-clap-clap!

Jocuri și activități liber alese (ALA1):


❤ Artă : Modelaj- Albina
❤Bibliotecă: Exerciții grafice
❤ Joc de rol: Mici cofetari

Activități pe domenii experiențiale (ADE):


❤ Domeniul Limbă și Comunicare: ,,5 Albine”- memorizare
❤ Domeniul Estetic și Creativ: ,,Albina”- pictură

Jocuri și activități liber alese (ALA2): Joc distractiv ,,Cursa albinuțelor”

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

A . DEZVOLTAREA FIZICĂ, A SĂNĂTĂȚII ŞI IGIENEI PERSONALE

A.1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare

A.2 Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării

B. DEZVOLTAREA SOCIO-EMOȚIONALĂ

B.2 Comportamente prosociale, de acceptare și de respectare a diversității

C. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI ÎN ÎNVĂȚARE

C.2 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)

C.3 Activare și manifestare a potențialului creativ

D. DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICĂRII ȘI A PREMISELOR CITIRII ȘI


SCRIERII

D. 2 Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare

E. DEZVOLTAREA COGNITIVĂ ȘI CUNOAȘTEREA LUMII

E. 1 Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat


COMPORTAMENTE URMĂRITE OBIECTIVE OPERAȚIONALE

A.1.3Utilizează mâinile și degetele Preșcolarul va fi capabil să folosească


pentru realizarea de activităţi variate ustensilele de lucru pentru a picta pe piatră o
albină
A. 2.3. Își coordonează mișcările în Preșcolarul va fi capabil să execute diferite
funcție de ritm, cadență, pauză, mișcări de dans și să se oprească la semnalul
semnale sonore, melodii. dat.
B. 2.2. Își însușește și respectă reguli; Preșcolarul va fi capabil să recunoască
înțelege efectele acestora în planul comportamente sociale potrivite în povestea
relațiilor sociale, în contexte familiare prezentată.
C. 2.1. Realizează sarcinile de lucru cu Preșcolarul va fi capabil să completeze fișa de
consecvență lucru cu exerciții grafice.
C. 3.1. Manifestă creativitate în Preșcolarul va fi capabil să picteze o albină
activități diverse din materialele date.
D. 2.2. Respectă regulile de exprimare Preșcolarul va fi capabil să formuleze
corectă, în diferite contexte de enunțuri clare și corecte din punct de vedere
comunicare gramatical.
E. 1.2. Compară experienţe, acţiuni, Preșcolarul va fi capabil să rezolve sarcinile
evenimente, fenomene/relaţii din primite.
mediul apropiat

STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: conversația, expunerea, explicația, observația, metoda cubului

Material didactic: marioneta Albinuța, plastilină, planșete, fișe cu exerciții grafice,


șorțuri, biscuiți, miere, farfurii, planșe suport pentru poezie, pietre, pensule, acuarele

Forme de organizarea a activității: individual, frontal


Forme de evaluare: observarea curentă, aprecierea verbală.
Durata: o zi

BIBLIOGRAFIE:
❤ Curriculum pentru învăţământul preşcolar 2019
❤ Glava A., Chiş O., Tătaru L. - Piramida cunoaşterii - Repere metodice în aplicarea
curriculumului preşcolar, Piteşti, Editura Diamant.
❤ Glava, A.,2002, Introducere în pedagogia preşcolară, Cluj-Napoca, Editura Dacia.
❤ Glava, A., Pocol, M., Tătaru L., 2009, Educaţia timpurie. Ghid metodologic pentru
aplicarea curriculumului şcolar, Piteşti, Editura Paralela 45

SCENARIUL ACTIVITĂȚII INTEGRATE


Programul zilei debutează cu întâlnirea de dimineaţă . Copiii stau pe scăunele în
cerc – cercul magic. Are loc salutul introdus de o poezie spusă de educatoare
(„Dimineaţa a sosit/Toţi copiii au venit,/În semicerc ne
adunăm, /Cu toţii ne salutăm:/ -Bună dimineaţa, albinuțe hărnicuțe!”). Se va completa
prezenţa- fiecare copil își va pune poza în trenuleț şi vom porni spre o nouă călatorie. Se
va completa calendarul naturii, punându-se întrebări precum: În ce zi a săptămânii
suntem? Ce zi a fost ieri? Cum este vremea? Cum trebuie să fim îmbrăcați? În ce
anotimp suntem? Ce caracteristici cunoașteți ale anotimpului primăvara?
Gimnastica de înviorare
Dacă vreau să fiu voinic
Fac gimnastică de mic,
Merg în pas alergător,
Apoi sar într-un picior.
Mă opresc, respir usor,
Întind brațele să zbor
Toată lumea e a mea
Când mă așez jos pe podea.
Acesta-i doar un început
Priviți, cât am crescut!

Captarea atenției
Educatoarea îl va prezenta pe un nou prieten-Albinuța, personajul din poezia ,,5
Albine”. Acesta le-a pregătit copiilor o hartă, unde se regăsește un drum pe care Albina îl
va parcurge pentru a ajunge la miere. Fiecare oprire a albinei va fi marcată printr-o poză
reprezentată de activitățile derulate pe tot parcursul zilei.
Activități liber alese ALA1
Prima oprire va fi la centre:
La sectorul Artă, preșcolarii vor primi materiale pentru a modela o albină.
La Joc de rol, copiii vor deveni mici cofetari, și vor avea de realizat niște biscuiți cu
miere.

La centrul Bibliotecă copiii vor completa fișe de lucru ce conțin exerciții grafice
Dirijarea învățării
Albina ajunge la următorul punct pe hartă, unde va avea o poezie pentru
preșcolari. Se va recita în întregime, rar și expresiv poezia “5 albine”, astfel încât să fiu
ascultată cu interes de către aceștia, fiind ajutată de obiecte și imagini sugestive textului
poeziei :
Cinci albine, cinci albine,
Hărnicuţe, gospodine,
Flutură din aripioare,
Zumzăie, pornesc să zboare.

Cinci albine, cinci albine,


Duc pe aripi coşuri pline
Cu nectar şi cu parfum,
Vesele se-întorc din drum!
Intră-n stup grăbite, apoi,
Miere fac şi pentru noi,
Miere dulce, parfumată,
Să-ndulcească lumea toată!

Se vor explica copiilor cuvintele și expresiile necunoscute .Aceștia vor avea sarcina de
a alcătui propoziții cu ele .Se va începe învățarea primei strofe. Voi recita prima strofă cu
preșcolarii, până când aceștia o vor reține .
Se vor nominaliza câțiva copii, care vor veni în față pentru a recita primele versuri
învățate .
Pentru versurile rămase se va proceda la fel ca în cazul anterior, în final recitând prima
strofă cu cea de-a doua, respectiv cu a treia
În final ,întreaga poezie se va recita în cor .
Asigurarea feedback-ului

Se vor adresa întrebări referitoare la conținutul poeziei :


„Care este titlul poeziei ?”
„Despre ce este vorba în poezie ?”
„Care sunt prietenii din poezie ?”

Obținerea performanței
DEC:Educație plastică
Copiii vor realiza albine, folosindu-se de acuarele și pensule, pentru a picta pe
pietre de dimensiuni diferite.
Preșcolarii sunt îndrumați prin exerciții de încălzire a mușchilor mâinii, pentru a
putea lucra mai bine:
Închid pumnii şi-i desfac,
Degetelor fac pe plac;
Unu, doi, unu, doi
Faceţi toţi la fel ca noi!

Plouă uşor, să auzim!


Cu vârfuri de degete masa lovim.
Plouă mai tare, norul tot vine,
Lovim cu degetele masa bine…
Educatoarea urmărește ca toți preșcolarii să folosească corect instrumentele de
lucru și oferă ajutorul atunci când aceștia îl solicită.
Se va realiza tranziția către următoarea activitate cu ajutorul jocului cu cânt:
”Bat din palme clap, clap, clap
Din picioare trap, trap, trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Și cu toți ne veselim!
Ne-nvârtim, ne răsucim
Și la baie noi pornim.”

Activități liber alese (ALA2)

Cursa albinelor- se formează echipe de câte 5 copii. Aceștia vor avea de parcurs un
traseu (care va fi trasat pe jos) ca să ajungă la miere. Ambele echipe vor fi câștigătoare,
primind câte un ecuson cu o albină
Evaluarea activității
Educatoarea oferă aprecieri verbale, generale și individuale, privind
comportamentul copiilor și modul în care au participat la activitățile zilei.
Încheierea activității
La final, Albina le mulțumește preșcolarilor pentru tot ajutorul oferit și le oferă
recompense pentru munca depusă.

S-ar putea să vă placă și