La Zoo Memorizare

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 6

Prof.

Giubegan Eugenia Adriana

PROIECT DE ACTIVITATE
Data: 23.02.2021
Unitatea de învățământ: Gradinița cu Program Prelungit „Mihai Eminescu” , Tg-Jiu
Grupa: Mijlocie „C”
Tema anuală de studiu:”Cum este, a fost și va fi aici, pe pământ?”
Tema proiectului tematic: ”Viețuitoarele pământului”
Tema săptămânală: ”Prietenii de la Zoo”
Domeniul experiențial: Domeniul Limbă și Comunicare
Categoria de activitate: Educarea limbajului
Tema activității: „La Zoo”
Mijloc de realizare: Memorizare
Tipul activității: Formare de priceperi și deprinderi
Scopul: Memorarea textului liric, îmbogățirea vocabularului cu noi cuvinte și exersarea
expresivității limbajului.
Obiective operaționale:
A) Cognitive:
-Să răspundă corect la întrebări;
-Să asculte cu atenție poezia;
-Să denumească titlul poeziei și autorul;
-Să identifice cu ajutorul educatoarei cuvinte/expresii necunoscute;
-Să respecte ordinea de pe scăunele în recitarea versurilor.
B)Afective:
-Să recite corect, expresiv și cu intonație versurile poeziei;
-Să se implice activ în activitate;
-Să manifeste interes față de activitate.
C)Psihomotrice:
-Să adopte o poziție corectă pe tot parcursul activității.
Strategii didactice:
a.Metode și procedee: Conversația, Explicația, Observația, Expunerea, Demonstrația,
Exercițiul.
b.Materiale didactice: Scrisoarea, planșa omul de zăpadă, Imagini, Recompense.
c.Forme de organizare: Frontal, Individual.
Locul de desfășurare: sala de grupă
Durata: 20-25 de minute
DEMERS DIDACTIC
Eveniment didactic Conținut științific Metode și Materiale Forme de Evaluare
procedee didactice organizare
1.Moment Asigurarea condițiilor necesare
organizatoric desfășurării activității: -
aerisirea sălii de grupă;
-pregătirea materialului didactic;
2.Captarea atenției Voi capta atenția copiilor cu o machetă cu Machetă cu Frontal Observarea atenției
personajele din poezie personajele si capacității de
Conversația din poezie concentrare a
copiilor
3.Enunțarea temei și Voi comunica titlul poeziei: „La Zoo”; voi Observarea atenției
a obiectivelor anunța obiectivele activității (recitarea Conversația si capacității de
corectă și expresivă a întregii poezii). Explicația Fronal concentrare a
copiilor
4.Reactualizarea Le voi adresa copiilor întrebări referitoare Convesația Frontal Analiza
cunoștințelor la animalele de la Grădina Zoologică. răspunsurilor
anterioare
5.Dirijarea învățării Voi începe cu recitarea model a poeziei. A Conversația Evaluarea
doua recitare model, cea de aprofundare, formativă
va fi urmată de sublinierea, printr-o scurtă
convorbire sau expunere narativă a Frontal
conținutului poeziei.

La Zoo
La Zoo e hărmălaie,
Elefantul face baie.
Leul s-a cam plictisit,
Cască,e prea obosit. Analiza acțiunilor și
Iepuraşul stă pitit, răspunsurilor
din cuşcă n-a mai ieşit Expunerea
Că lupul de vis-à-vis
îl ameninţă de o zi.
Maimuţica se prosteşte,
Pe copii înveseleşte.
Zebra s-a cam supărat,
Cu tigrul s-a cam certat.
Insă,e distracţie,să ştiţi
pentru copii şi părinţi!

Folosirea infexiunilor vocii, mimicii, Frontal


gesticii, pentru a trezi emoții și pentru a
asigura motivația învățării; Imaginile
suport vor fi prezentate pe parcursul Observarea
recitării model pentru a se crea imaginea capacității de
vizuală a textului prezentat. înțelegere a
Memorarea poeziei: Demonstația textului.
Urmează învățarea poeziei pe unități
logice(fragmente): voi recita primul
fragment de două ori apoi voi solicita doi-
trei copii să îl repete; Trec la următorul
fragment, pe care îl voi repeta de doua ori,
cu reluarea primului fragment și voi numi
doi,trei copii să le repete. Voi proceda la fel
și cu ultimul fragment, reluând și primele
două fragmente.
La final, voi solicita doi sau trei copii să Explicația
recite cu ajutorul meu toată poezia. Fixarea Individual
conținutului poeziei La
sfârșit voi numi un copil care va recita Evaluarea
integral poezia fixându-se titlul. capacității de
Exercițiul memorarea a
preșcolarilor
6.Obținerea Jocul ”Continuă tu!” Conversația Fișa de Individual Evaluarea
performanței și Va începe un copil să recite poezia și la lucru formativă
asigurarea semnalul ”Stop!” se va opri și va continua Expicația Frontal
transferului alt copil, reluând versurile din locul din Analiza
care a rămas colegul său. răspunsurilor și
Jocul continuă până la finalul poeziei. Exercițiul Pe grupuri acțiunilor
7.Asigurarea Voi face aprecieri individuale și colective Conversația Frontal Aprecieri verbale
conexiunii inverse și asupra modului cum a fost memorată
evaluarea poezia și voi evidenția copiii care au
memorat cele mai multe versuri.
8.Încheierea Voi face aprecieri verbale asupra Conversația Recompen- Frontal Aprecieri verbale
activității comportamentului preșcolarilor pe se
parcursul activității.
Oferirea recompenselor.

S-ar putea să vă placă și