Proiect de Lectie DP - Despre Meserii
Proiect de Lectie DP - Despre Meserii
Proiect de Lectie DP - Despre Meserii
Data: 29.01.2024
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Nr. 24
Propunător: Mircea Alexandra
Durata lecției: 50 minute
Clasa:a II-a D
Obiective operaționale:
La finalul orei elevii vor fi capabili:
O1. Să formuleze răspunsurile, vizând informaţiile esenţiale din textul suport, obiectivul se va considera atins dacă elevii răspund la toate cele
șase întrebări;
O2. Să denumească meseriile prezentate în imagini, obiectivul se va considera atins dacă 80% dintre elevi vor denumi meseriile;
O3. Să identifice beneficiile pe care le aduc meseriile pentru comunitate, obiectivul se va considera atins dacă 80% dintre elevi identifică cel
puțin 2 beneficii pentru fiecare meserie;
O4. Să asocieze meseria cu instrumentul, obiectivul se va considera atins dacă 90% dintre elevi asociază corect meseria cu instrumentul;
Strategii didactice:
Metode și procedee didactice: Conversația, Conversația euristică, Convorbirea, Analiza, Lectura, Expunerea, Explicația, Jocul didactic,
Argumentarea
Mijloace de realizare/Materiale didactice: Tablă, videoproiector, poveste, Power Point, cartonașe cu meserii și obiecte, fișă de lucru,
foaie flipchart
Forme de organizare : frontală, individuală, perechi
Forme de evaluare : observarea sistematică a elevilor , evaluarea răspunsurilor acordate de elevi, aprecieri verbale
Bibliografie:
Manual pentru clasa a II-a Dezvoltare personală, editura Aramis, 2015;
Programa școlară pentru disciplina Dezvoltare personală, clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a;
www.twinkl.ro
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Momentele Conținutul științific Du Strategii didactice Evaluare
lecției ra
ta
Activitatea didactică Activitatea Metode Mijloace Forma de
elevilor didactice organizare
1.Moment Asigur condițiile optime Elevii își pregătesc 1min Conversația Activitate Observarea
organizatoric pentru desfășurarea lecției obiectele necesare orei. frontală sistematică a
elevilor
4. Captarea 7 min Conversația Activitate Observarea
atenției Ce cuvânt credeți că lipsește Cuvântul care completează euristică Power Point frontală sistematică a
din citatul următor: citatul este meseria.
.................. este brățară de
elevilor
aur.
Aprecieri
Care credeți că este legătura verbale
dintre meserie și brățara de
aur? Aurul este mai valoros.
Cum este o brățară de aur față
Evaluarea
de una de plastic, spre răspunsurilor
exemplu? Despre meserie putem acordate de
Așadar ce putem spune despre spune că este valoroasă. către elevi
meserie?
Lipsește imaginea cu
meseria, dar avem
informații legate de
beneficiile meseriei,
Cineva să citească, sa vedem abilitățile și calitățile
dacă putem ghici despre ce necesare.
meserie este vorba.
Are grijă de oamenii
bolnavi. Ca și abilități
trebuie să acorde atenție la
detalii și să aibă capacitatea
de a rămâne calm sub
presiune.
Calitățile de care are
Pe rând, câte un elev va veni nevoie sunt: să fie
în față și va citi informațiile muncitor, grijuliu și de
din tabel, iar clasa va încerca ajutor.
să ghicească care ar putea fi
informațiile lipsă. Apoi, Elevii numiți vin la tablă.
întorcând cartonașele vom Clasa vine cu diverse
vedea dacă ați ghicit sau nu. răspunsuri.
Elevul de la tablă întoarce
cartonașele pentru a
verifica răspunsurile.
7.Obținerea Veți juca acum un joc cu Elevii ascultă cu atenție 15 Conversația Cărți Activitate Observarea
performanței meserii. Fiecare elev va primi explicațiile învățătoarei. min Explicația frontală sistematică a
o carte de joc. Pe ele sunt
ilustrate meserii sau obiecte Un elev spune ce vede în
Jocul didactic elevilor
asociate unor meserii. imaginea de pe cartonul Activitate pe
Scopul este ca fiecare să își său, iar alt elev din clasă, perechi Aprecieri
găsească perechea formată care deține cartonul verbale
dintr-o meserie și obiectul pereche, ridică mâna și
potrivit acelei meserii. spune cu voce tare obiectul
sau meseria de pe cartonul
său.
8.Evaluarea Aș vrea să știu care este Elevii ascultă cu atenție 3min Conversația Activitate Observarea
performanței meseria pe care voi ați dori sa explicațiile legate de Power Point frontală sistematică a
o aveți. rezolvarea fișei.
Am învățat că, fiecare meserie
elevilor
este specială și valoroasă în Elevii adresează întrebări
felul ei. Pentru a putea să o sau aduc completări dacă Aprecieri
practici cu pricepere, trebuie simt nevoia. verbale
să cunoști cât mai multe
despre ea, despre calitățile de
care ai nevoie și despre
importanța ei.
Explorează și vezi ce ți se
potrivește. Rămâi deschis și
întreabă-te ce ți-ar plăcea să
faci.
Fiecare elev lucrează
Exercițiul Fișa Individual
Pe fișa pe care ați primit-o veți individual pe fișă, iar la Conversația
nota meseria care vă place, ce nevoie ridică mâna pentru a Argumentarea
presupune aceasta (ce face), primi ajutor sau
care sunt abilitățile de care ai colaborează cu alți colegi
nevoie pentru a o putea din apropiere.
practica (ce trebuie să știi) și
de ce calități ai avea nevoie.
Vă puteți inspira din tabelul cu
meserii afișat pe tablă. Puteți
să puneți întrebări, ridicând
mâna sau colaborați cu un
coleg/ă.
(vezi Anexă 3). Elevii care au finalizat, vin
în fața clasei pentru a-și
Cei care reușesc să finalizeze prezenta meseria aleasă.
fișa vor putea veni în fața
clasei pentru a-și prezenta
meseria aleasă, iar cei care nu
au reușit să termine acum, vor
prezenta data viitoare.
9.Încheierea Se fac aprecieri generale și Elevii își spun părerea 1min Conversația Activitate Observarea
lecției individuale asupra desfășurării despre oră. frontală sistematică a
lecției și încurajez elevii care
s-au implicat mai puțin.
elevilor
Aprecieri
verbale
Anexă 1.
Povestea împărăției rămasă fără grădinar
A fost odată ca niciodată o împărăție minunată, al cărei imparat se numea "Imparatul
cel Intelept". Se numea astfel pentru ca toti oamenii din imparatie erau foarte multumiti de
felul in care imparatul gasea de fiecare data cea mai buna rezolvare pentru problemele lor.
Imparatia era minunata pentru ca fiecare persoana se straduia sa faca cu placere munca pe
care o avea de facut.
Imparatul era mândru de supusii lui, in special de gradinarul de la palat, care era un
adevarat magician. Toate florile din gradina palatului isi deschideau petalele când gradinarul
le vorbea si le mângâia frunzele. Iarba din aceasta imparatie era mai verde si mai proaspata,
iar arborii mai puternici si mai vigurosi.
Nu e de mirare ca o vrajitoare invidioasa pe frumusetea imparatiei si pe linistea ce
domnea acolo s-a gândit sa faca o vraja pentru a strica echilibrul locurilor. Asa ca intr-o
dimineata, Imparatul cel Intelept, pe când se plimba prin minunata-i gradina a vazut ca
gradinarul lui prea iubit era de negasit. In zadar l-a cautat in toate colturile palatului si apoi
ale imparatiei: gradinarul intrase parca in pamânt. Intr-un târziu un bătrân dintr-un sat
indepartat a dat de veste cum, la rasaritul lunii, vrajitoarea l-a luat pe destoinicul gradinar pe
matura sa, si dusi au fost...Imparatul cel Intelept si-a adunat sfetnicii si de indata au hotarât sa
porneasa cu oaste mare sa-l salveze pe gradinar. In zadar s-au straduit zile bune: vraja era
prea puternica.
Se parea ca alta e solutia ce avea sa rezolve problema. Dupa atâtea zile, insa, copacii,
iarba si florile din imparatie incepusera sa se usuce, copacii isi aplecau crengile uscate, florile
ofilite isi aplecau cu tristate capusoarele. Le trebuia de indata un gradinar. Si atunci imparatul
a dat de veste in intreaga imparatie ca are mare nevoie de un gradinar. Toata lumea era, insa,
prea ocupata cu meseriile lor importante si nu aveau vreme pentru un lucru atât de
neinsemnat ca a fi gradinar. Tuturor li se parea ca aceasta este o meserie fara de importanta si
ca meseriile lor erau ceea ce intr-adevar era de folos imparatiei.
Imparatul nostru era tot mai trist, pe masura ce minunata lui gradina intra in paragina
si vraja nu putea fi rupta cu nici un chip. Ba mai mult, incet, incet toti oamenii din imparatie
au devenit mai tristi: nu mai aveau copacii vigurosi care sa-i adaposteasca de soare, nu mai
aveau florile gingase care sa le infrumuseteze parcurile, casele, gradinile. Iarba era uscata si
multi scaieti si multe buruiene ii impiedicau sa mai stea pe iarba ca altadata. Erau asa de tristi
incât nu mai reuseau sa-si faca cu placere meseriile lor importante.
Intr-una din zile, un tânar ucenic de la un atelier de cizmarie i-a multumit profesorului
sau pentru bunavointa si invataminte, si-a luat câteva lucruri in traista si a pornit spre palatal
Imparatului Cel Intelept. Ajuns acolo s-a infatisat imparatului si i-a spus:
- Imparate Luminate, te rog din inima sa ma lasi sa fiu gradinar! Nu stiu multe lucruri
despre gradinarit, dar trag nadejde ca dragostea pentru semenii mei intristati de paragina in
care se afla Imparatia si mai ales dragostea pentru natura ma vor ajuta sa fiu un gradinar
destoinic. Du-ma de indata la atelierul prea iubitului gradinar sa incep munca!
- Dar tu nu ai o meserie? De ce vrei sa te faci gradinar? l-a intrebat cu mirare
imparatul.
-Luminate Imparate, eu cuget cu mintea mea de om simplu ca orice munca e
importanta si frumoasa daca e facuta cu placere si cu responsabilitate.
Multumit de raspunsul tânarului, Imparatul l-a dus de indata sa-i dea tot ce avea nevoie
pentru a-si incepe munca. Dar mare le-a fost mirarea când, ajunsi la atelierul gradinarului, l-
au gasit pe acesta acolo.
-"Fiecare meserie e importanta!" s-a auzit din nori vocea vrajitoarei. Am crezut ca nu
o sa intelegeti niciodata lucrul acesta si ca vraja nu va fi rupta nicicând! a mai spus ea, si s-a
pierdut inspre apus.
De indata cei doi, tânarul si gradinarul, s-au pus pe munca si in curând toti oamenii
din imparatie se puteau bucura din nou de frumusetile naturii. In plus, de data aceasta, stiau
ca munca tuturor este importanta si utila si respectau fiecare meserie pe care o imbratisa
cineva din imparatie.
În școala voastră care e meseria cea mai importantă?
Anexa 2
Anexa 3