Animalele Pe Timp de Iarna Clasa 2

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 14

Ministerul Educaţiei şi Cercetării al Republicii Moldova

Colegiul Pedagogic „Ion Creangă” din cadrul


Universității de Stat „Alecu Russo”din Bălți

Liceul Teoretic „Lucian Blaga” din or. Bălți

Proiect didactic
la disciplina Științe

Elev stagiar: Carbune Valeria


Învățător : Cibotari Angela Nota______

Bălți, 2023
Clasa: 2-a
Disciplina: Științe
Subiectul lecției: Animalele pe timp de iarnă
Tipul lecției: de formare a capacităților de dobândire a cunoștințelor.
Unități de competență: 3.4. Distingerea părților componente ale unui mamifer.
3.5. Explicarea influenței fenomenelor naturii asupra animalelor
Obiectivele lecției:
La sfârșitul lecției, elevul va fi capabil:
O1 – să discute despre modul de trai al animalelor sălbatice și domestice în anotimpul iarna;
O2 – să numească părțile componente ale corpului unui mamifer;
O3 – să identifice asemănări și deosebiri ale animalelor pe timp de iarnă;
O4 – să grupeze animalele în dependență de comportamentul lor iarnă.
Strategii didactice:
- Forme de organizare a activității: frontal, individual, perechi, grup mic.
- Metode și procedee: conversația, jocul didactic, Turnirul ghicitorilor, explicația, observația, demonstrația, Diagrama Venn, compunerea,
problematizarea, compararea, analiza, aprecierea.
- Mijloace didactice: afiș, imagini, manual, diagramă, fișă de lucru, foi albe, pix, creioane.
Strategii de evaluare: EFI (evaluare formativă interactivă)
Bibliografie:
1. Curriculum pentru învățământul primar. Chișinău: MECC, 2018.
2. Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar. Chișinău: MECC, 2018.
3. Evaluarea criterială prin descriptori în învățământul primar clasele I-IV, Chișinău:MECC, 2019
4. Științe, manual pentru clasa II.
SCENARIUL DIDACTIC AL LECȚIEI

Elemente de conținut Strategii didactice Strategii


t’ de
Activitatea învățătorului Activitatea elevului Forme Metode Mijloace evaluare

Evocare
Pregătesc materialele necesare pentru lecție. Amintesc Pregătesc rechizitele 1min Frontal Conversația
elevilor să-și pregatească rechizitele pentru lecție. necesare pentru lecție și
Asigur ordinea și liniștea în clasă. manualul. Păstrează ordinea și
- Bună ziua elevi! Astăzi vom petrece o nouă liniștea în clasă.
lecție de științe în cadrul căreia cred că o să
aflați multe lucruri noi, dar pentru aceasta este
nevoie de liniște, multă atenție, curaj și dorință 2min
de a afla lucruri noi.
- O să vă propun un joc care se numește „Plus și Jocul Afișul cu
minus” (Anexa 1). La fiecare răspuns corect v-a didactic expresii
trebui să semnați un plus, la raspunsul incorect
un minus.
1. Acum este anotimpul vara; (-) Individua
2. Lapovița, ninsoarea, poleiul, înghețul sunt Ridică mâna. Trec la tablă. l
fenomene ale naturii iarna; (+) Înscriu semnul.
3. Zapada asigură apa necesară plantelor pentru
creștere ;(+)
4. Gheața de pe lac nu se poate rupe nicodata;
(-)
5. Animalele iarna își găsesc ușor hrană; (-)
6. Unele animale se adăpostesc de vremea rea
în vizuini sau în scorburi; (+)
7. Iarna este cel mai rece anotimp al anului. (+)
- Bravo elevi! Ați fost foarte atenți și v-ați EFI
descurcat de minune.
1min
- Pentru a descoperi tema lecției de astăzi vă Turnirul
Frontal
propun să ghiciți cui i se spune „Urecheatul ghicitorilor
Imagini
fricos”, „Acrobata pădurii”, „Sanitarul pădurii”, Ghicesc răspunsul
„Ghem cu țepi”, „Roșcata vicleană”.(Anexele 2-
6) Ce fel de animale sunt ?
Realizarea sensului
Anunț tema lecției. 1min Frontal Explicația
-Astăzi vom studia tema „Animalele pe timp de iarnă”
unde vom afla cum se adaptează animalele la vremea
friguroasă, cum mai sunt numite animalele, cum le
putem ajuta pe timp de iarnă.
- Vă rog să deschideți cartea la pagina 61 unde găsiți Deschid cartea la pag.61.
această temă.
-Deschide-ți caietul, scriem data de astăzi și tema Scriu în caiet data și tema 1min
lecției. ( scriu pe tablă data și tema lecției). lecției.
- Elevi, spuneți vă rog cunoașteți voi animalele Conversația
sălbatice? Dar de ce se numesc sălbatice?(fiindca trăiesc Răspund la întrebări. 1min
în libertate, singure se hrănsc, singure își caută adăpost
și în rest de tot ce au nevoie). Iarna multe animale sunt
active, așa ca vulpea, căprioara, mistrețul, lupul,
iepurele.

- Priviți imaginile din carte la rubrica OBSERVĂ și Privesc imaginile din carte, 1min Observația Manual
spune-ți cum credeți că își găsesc hrană animalele observă și răspund la
sălbatice când este iarnă? - Cum credeți că influențează întrebări.
iarna viața animalelor?
Frontal
- Aceste animale după cum ați spus, mai greu îți găsesc Asculă explicațiile 5min Imagini
hrana în timpul iernii. Dar sunt ajutate de oameni. De învățătorului.
acest lucru se ocupă pădurarii, ei pun în pădure fân,
crenguțe uscate cu tot cu frunze, grăunțe, etc. Haide-ți
împreună să vedem ce manincă animalele pe timp de Demonstrația
iarnă. (Prezint imaginile animalelor sălbatice Anexa 7)
Veverițele manincă rezervele făcute vara și toamna.
Iepurii rod coaja copacilor tineri și mănâncă iarbă
uscată. Explicația
Căprioarel și, cerbii se hrănesc cu crenguțe și ierburi
uscate.
Mistreții se hrănesc cu ghindă ( fructul copacului de
stejar) și rădăcini de plante.
Vulpea prinde șoareci și păsări. Pun întrebări. Discută în baza
(Anexa 8) Liliacul, popândăul și ariciul se adăpostesc subiectului.
în vizuini și hibernează, ele nu se hrănesc, nu se mișcă,
inima le bate rar și temperatura corpului le scade.
(Anexa 9) Ursul, bursucul și cârtița se adăpostesc și
intră în somnul de iarnă, o stare de
amorțire.Temperatura corpului lor scade foarte puțin.

- Probabil, că știți cum trăiesc animalele domestice


iarna. Ele mult mai ușor rezistă iarna, deoarece omul
are grijă să le ofere adăpost, hrană și apă. (Anexa 10)
Animalele domestice trăiesc în grajduri și cotețe.
Aceste condiții le sunt asigurate pe tot parcursul anului.
Animalele domestice sunt îngrijite de om pentru
foloasele pe care le aduc: carne, lapte, ouă, lână, pene.
Din laptele vacilor, oilor, caprelor oamenii prepară:
brânză, smântână, caș, urdă, cașcaval, unt, iaurt. Din
lâna oilor și caprelor se confecționează haine (căciuli,
mănuși, pulovere, ciorapi) și încălțăminte.Calul este
folosit pentru călărie, tracțiunea căruțelor și săniilor și
pentru dresaj. Porcul este unul dintre primele animale
domesticite de om, acesta este crescut pentru carnea și
grăsimea lui. Pisicile, prind șoarecii de prin hambare și
cămări, iar căinii apără casa omului de oaspeții
nepoftiți: lupii care se abat la oi, vulpile și aricii cărora
le plac păsările domestice. Imagini
- Elevi dar voi știți ce sunt mamiferele? Răspund la întrebări. Discută
- Cum credeți ce au în comun vulpea, ariciul, vaca, subiectul
soarecele de câmp pisica, porcul? Indiferent de locul de Conversația
trai sau de faptul că sunt domestice sau sălbatice aceste
animale nasc pui și îi hrănesc cu laptele lor, adică sunt
mamifere. (Anexa 11) Ele au grijă de pui până aceștea Explicația
ajung la maturitate. Toate mamiferele sunt foarte
importante în natură. Fiecare mamifer are corpul
acoperit cu păr, blană, țepi sau plăci.Corpul lor este
format din cap, trunchi și membre numite și picioae cu
ajutorul cărora ele se deplasează, fug și sar.
-Dar vă rog să aveți grijă. Animalele pot fi 1min
periculoase chiar și cele domestice. ( Anexa 12) Ele nu
înțeleg intențiile voastre.Nu va apropiați în lipsa unui
matur s-au fără acordul lui. Discut in baza celor scrise
și imaginilor.
Imagine
- Iar acum să citim la rubrica AFLĂ cum animalele se
adaptează la vremea friguroasă.
Numesc elevul care citește textul. Individua
Propun elevilor să citească condiția l
exercițiului 1 de la pag. 62, să grupeze Lucrul cu
Manual
animalele în funcție de comportamentul Frontal manualul
în timpul iernii. (Un elev scrie la tablă
Citesc condiția exercițiului.
(Anexa 13), restul scriu în caiet) 2min
- Iar acum să citim condiția exercițiului 2 de la
Scriu în caiet.
aceiași pagină. (numesc un elev care citește
condiția). 1min
Citesc exercițiul 2.
- În diagrama de la tablă ve-ți înscrie numele Frontal
animalelor din imagine, deosebirile și
asemănările dintre ele. (Elevul care spune 2min Individua
Completează diagrama.
deosebirea sau asemănarea trece la tablă și l
Imaginea P3
face inscrierea.)(Anexa 14) 1min Diagrama
diagrame
- Citiți condiția exercițiului 3. Care este condiția Venn
Citesc condiția exercițiului 3. i
exercițiului? Ce trebuie să faceți cu aceste
Explică cu cuvinte proprii ce
perechi de cuvinte? (rezerv timp elevilor pentru 2min
trebuie să facă.
a scrie propoziții cu perechile de cuvinte) Frontal
Formuleză și scriu în caiet
- Sunt foarte curioasă să aud ce propoziții ați Compunerea
propoziții cu perechile de Manual
formulat cu aceste perechi de cuvinte.
cuvinte date.
Apreciez verbal elevii pentru ingeniozitate. 1min
EFI
Reflecție
- În continuare vom explora rubrica LUCRUL ÎN
PERECHI din manual de la pag.62. Să vedem
care este sarcina ce trebuie îndeplinită. (Propun
elevilor să citească condiția, să discute cu
colegul de bancă, să scrie căteva soluții în Citesc condiția exercițiului. 1min Manual
caiet. ) Cercetează imaginile din Problemati-
- Iar acum o sa vă rog să citiți soluțiile scrise în manual zarea
caiet și să comparați cu soluțiile scrise de alți Discută cu colegul de bancă. 2min
colegi. Scriu soluțiile găsite în caiet. 1min
Compară răspunsurile 1min În perechi
- Iar acum vom forma grupuri de căte 3 elevi. colegilor.
Denumiți grupul vostru cu numele unui Se grupează câte 3. 1min Compararea
mamifer. De exemplu grupul Ariciorii, Iepurașii Cercetează și îndeplinesc
etc. (Anexa 15). Fiecare grup v-a trebui să fișele de lucru. 1min
citească informația din fișa de lucru cu atenție, Realizează un afiș despre un Fișă de
apoi să rezolve cerințle făcând înscrieri în fișă și mamifer. 10min Observarea lucru
să realizați un afiș ( Anexa 16) despre un Un elev din grup relatează Grup mic
mamifer la alegere. rezultatele de pe fișa de lucru. 4min Foaie
( Împart fiecărui grup fișa de lucru și câte o foaie Alt elev din grup prezintă pentru
pentru afiș. Rog elevii să discute în grupuri fără a face afișul. afiș, pix,
gălăgie și fără a încurca colegii de alături.) Al treilea elev din grup Analiza creioane
Ascult prezentarea fiecărui grup. Analizez împreună cu analizează afișele colegilor. Aprecierea EFI
elevii afișele de pe pe tablă.
Apreciez lucrul echipelor.
Extindere
Lucrul pentru acasă.
1min
- Pentru acasă ve-ți avea de realizat rubrica Filă de
proiect de la pagina 63 din manual. Unde v-a
trebui să căutați cât mai multe informații despre
Găsesc în manual la pag. 63
cum se adaptează la condițiile de iarnă un
rubrică FILA DE PROIECT. Frontal
animal din pădure, ales de voi. Să scrieți Explicația Manual
Fac însemnări la lucrul pentru
informațiile pe o foaie , să o competați cu
acasă în agendă.
desene, să o prezentați la lecția viitoare de
științe.
- Vă mulțumesc mult pentru lecția de astăzi. Am
petrecut împreună o lecție foarte interesantă.
Anexa1
Anexa 2
Anexa3

S-ar putea să vă placă și