CLR 15.11

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Data: 15.11.2023

Unitatea de învățământ:

Învățătoare:

Clasa: Pregătitoare

Aria curriculară: Limbă și comunicare

Disciplina: Comunicare în limba română

Unitatea de învățare: ,,Talentatul Eli’’

Subiectul lecției: ,,Sunetul e și literele E, e’’

Tipul activității: Consolidare

Scopul lecției:

Familiarizarea elevilor cu literele „E” și „e” de tipar; dezvoltarea auzului fonematic; perceperea noţiunii de reprezentare grafică. Înțelegerea
textului ”Talentatul Eli”.

Competențe generale:

1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;


2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situații de comunicare;
3. Receptarea unei varietăți de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute;
4. Redactarea de mesaje în diverse situații de comunicare.
Competențe specifice:
1.1. Identificarea semnificației unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar și rar
1.2 Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar și rar
1.3 Identificarea sunetului inițial și/sau final dintr-un cuvânt, a silabelor și a cuvintelor din propoziții rostite clar și rar
2.2 Transmiterea unor infomații referitoare la sine și la universul apropiat, prin mesaje scurte
2.4 Exprimarea propriilor idei în contexte cunoscute, manifestânnd interes pentru comunicare
3.1 Recunoașterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mici și mari de tipar
3.2. Identificarea semnificației unei/unor imagini care prezintă întâmplări, evenimente familiare
4.1 Trasarea elementelor grafice și a contururilor loterelor, folosind resurse variate

Obiective operaționale:
O1- să realizeze corect schema cuvintelor reprezentate prin imagini
Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare copil realizează corect 3 scheme din cele 5 ilustrate
O2- să recunoască literele ,,E’’/ ,,e’ dintre alte litere
Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev recunoaște literele ,,E’’/ ,,e’ dintre alte litere
O3- să coloreze corect imaginile care conțin silabele cuvintelor
Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev colorează corect 2 silabe din cele 3
O4- să scrie corect denumirile imaginilor folosindu-se de literele învățate
Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev scrie corect 3 cuvinte din cele 5
Strategii didactice:
 Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, jocul didactic, explozia stelară
 Mijloace didactice: Caiet de creație 1, Cartonașe cu silabe
 Forme de organizare: frontal, individual
Resurse:
 Umane: 19 elevi
 Spațiale: sala de clasă
 Temporale: 35 de minute activitatea propriu zisă + 15 minute activitate recreativă

Bibliografie:
 Programa școlară pentru disciplina Comunicare în limba română, aprobată prin ordinul ministrului, nr. 3418/19.03.2013, București, 2013;
 O călătorie distractivă prin clasa pregătitoare, editura EDU, ,,Caiet de creație 1’’

Proiectare didactica

Strategii didactice
Secvenţe Conţinut Evaluare
didactice
Metode si Mijloace Forme de
procedee didactice organizare

I. Momentul Pregătirea materialelor şi asigurarea condiţiilor bune


organizatoric pentru desfăşuarea activităţii

Întâlnirea de dimineață: salutul, prezența, calendarul


naturii
Se completează calendarul naturii:
-în ce anotimp sntem?
-ce zi a săptămânii este astazi?
-în ce data suntem?
-cum este vremea?
Se realizează cu ajutorul imaginii din caietul 1 de
II. Captarea creație, unde se vor adresa diferite întrebări: Cine? Conversaţia Frontal
atenţiei Ce? Când? Unde? De ce? (Anexa 1)
Explozia stelară

Anunţ subiectul lecţiei: Sunetul [e] şi literele ,,E”


III. Anunţarea şi ,,e”. Explic elevilor că până la sfârşitul orei vor Explicaţia Frontal
temei şi a trebui să stabilească poziţia acestui sunet în cuvinte
obiectivelor (iniţială, mediană, finală). De asemenea, vor despărţi
în silabe diferite cuvinte şi vor alcătui enunţuri. Vor
recunoaşte literele noi în cadrul unei poveşti, vor
forma cuvinte noi cu silabe date, vor citi şi le vor
modela.

,,Despre ce am discutat ora precedentă?’’


IV. ,,Cine este Eli?’’
Reactualizarea ,,Ce ascundea el după evantai?’’
cunoștințelor ,,Unde se petrece întâmplarea?’’
Elevii dau exemple de cuvinte care conțin sunetul e
la începutul, mijlocul și finalul cuvântului

Deschidem caietul de creație numărul 1 si rezolvăm


IV. Dirijarea diferite exerciții? Conversaţia Caiet de Frontal Evaluare
1. Colorează în cercuri doar literele E și e
învăţării 2. Realizează schema cuvintelor reprezentate creație orală şi scrisă
prin imagini, după model
3. Colorează imaginile care conțin silaba data Explicaţia
4. Scrie în casete denumirile imaginilor
Exerciţiul

Demonstraţia

Se propune elevilor un joc: ,,Jocul silabelor”,


V. Asigurarea explicându-le modul de desfăşurare. Conversaţia Silabe Individual Evaluare
feedback-ului Desfăşurarea jocului: scrisă
Se oferă elevilor silabe amestecate (Anexa 2). Exerciţiul
şi evaluare Aceştia vor aşeza silabele corespunzător pentru a
forma cuvinte. Se lasă timp de lucru apoi vor citi
cuvintele.
Se oferă emoticoane tuturor elevilor. Joc didactic

VI. Încheierea Fac aprecieri verbale asupra modului de cum au Conversaţia Frontal
activităţilor lucrat şi îi felicit pentru implicarea în desfășurarea
activității.
Anexa 1
Anexa 2-,,Jocul silabelor’’

ME - RE E – LE- FANT IE – PU – RE E – VAN – TAI E – LI – COP – TER


DE – GE – TE FOA – IE MAG – NET DE – GE – TE CA - IET

S-ar putea să vă placă și