Proiect de Lectie Decembrie

Descărcați ca pdf sau txt
Descărcați ca pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 49

ŞCOALA GIMNAZIALĂ “ION CREANGĂ”

Strada VICTORIEI nr. 60A, BUZĂU


TEL/FAX: 0338 401517
E-MAIL: [email protected]
WEB: http://www.ioncreangabz.ro

PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATĂ
ÎN ALTERNATIVA EDUCAȚIONALĂ
STEP BY STEP

CLASA I B
STEP BY STEP

Prof. înv. primar:


Croitoru Irina Maria

Decembrie 2023
AGENDA ZILEI

08:00 – 08:50 - Întâlnirea de dimineaţă


08:50 – 09:00 - Pauză de masă
09:00 – 12:30 - Activitate pe centre
 CITIRE:” Concertul ” – grupul de litere ce-
consolidare
 SCRIERE „Concertul ” – grupul de litere ce-
consolidare
 MATEMATICA: Adunarea numerelor 0-31 fără
trecere peste ordin- consolidare
 ARTE: ,,Fulgul de nea,,- activitate practică
„Peisaj de iarnă”
12.30-13.30 - Pauză de masă
13.30-14.00 - Evaluarea activităţii pe centre
14.00-15.00 - Jocuri educative
15.00-16.00 - Evaluarea zilei
Activitatea I

Activitate / disciplina: ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ

Tipul lecţiei: Mixtă

Data: 06. 12. 2023

Scopul lecţiei: Formarea capacităţii de comunicare şi de relaţionare în cadrul grupului;

Competenţe specifice vizate:

3.1. Citirea unor mesaje scrise, întâlnite în mediul cunoscut


2.1. Formularea unor enunţuri proprii în situaţii concrete de comunicare
1.4. Efectuarea de adunari in concentrul 0-31 fara trecere peste ordin

Obiective:
O.1. –să citească în ritm propriu agenda;
O.2. –să completeze calendarul naturii, respectând simbolurile şi succesiunea zilelor;
O.3. –să desprindă informaţii de detaliu din mesaj;
O.4. –să participe la discuţii, prezentând noutăţile şi formulând întrebări şi răspunsuri;
O.5. –să manifeste o atitudine degajată în comunicarea cu persoanele cunoscute (colegi, cadre didactice, )
Mijloace de învăţământ: calendarul naturii, mesajul zilei, agenda zilei, markere;
Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală;
Resurse materiale: markere, agenda zilei, mesajul zilei, calendarul naturii, flipchart, videoproiector;
Resurse umane:18 elevi;
Resurse temporale: 40 minute.

Bibliografie:
Curriculum Naţional. Programe şcolare pentru învăţământul primar, Bucureşti, Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
ETAPELE OB ACTIVITATEA CADRULUI DIDACTIC ACTIVITATEA METODE ŞI
ELEVILOR PROCEDEE
Moment Activitatea se desfăşoară în sala de clasă, Elevii se înscriu la
organizatoric organizată în sistem Step by Step. noutăţi. Conversația
O.1
Elevii vor fi aşezaţi confortabil (semicerc), pentru
întâlnirea de dimineaţă.

Captarea Ca în fiecare dimineaţă, activitatea este începută Conversația


cu salutul colegilor, al doamnei învăţătoare şi al
atenţiei
invitaţilor.
Asezaţi în semicerc, participanţii vor fi atenţi la
videoproiector şi vor realiza mişcarile de dans Elevii vor fi atenți
conform indicaţiilor primite în cântecul „Trenul – la indicațiile
O.5
Stop staţia” - cântece de mișcare pentru copii cântecului, Explicația
https://www.youtube.com/watch?v=cJcm3PujZ4I imitându-le.
Solicit elevilor să completeze calendarul naturii, Elevii vor completa Conversaţia
Calendarul precizându-se data zilei în curs şi observațiile data,vor alege
naturii meteo. Propun elevilor câteva exerciții și simbolul potrivit Exerciţiul
O.2
precizez câteva semnificații ale zilei. vremei.
Mesajul şi O.1 Solicit elevilor să fie atenţi la videoproiector. Elevii observă Problematizarea
În aplicaţia Thinglink.com se va prezenta mesajul zilei, Exerciţiul
agenda zilei O.3
mesajul zilei. Imaginea principală este un rezolvă sarcinile.
O.4 brad de Crăciun care are globuri şi steluţe cu Citesc agenda zilei.
diferite sarcini. Vom deschide fiecare sarcină
şi o vom rezolva.
Elevii pun întrebări, citesc agenda zilei, unde
descoperă centrele deschise, temele propuse și
obiectivele
urmărite.
Noutățile Invit elevii înscrişi la noutăţi, pe Scaunul Elevii urmăresc cu Conversaţia
O.5 autorului pentru a ne comunica noutatea. atenţie.

Încheierea O.1 Alegerea centrului de activitate. Elevii vor merge la Conversaţia


activității centrele de
activitate alese.
06 DECEMBRIE 2023
MESAJUL ZILEI
VIDEO - MESAJ IN APLICAŢIA THINGLINK.COM

Noutăţi: 1........................ 2............................. 3..........................


Activitatea II
CENTRUL DE CITIRE

ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare


DISCIPLINA: Comunicare în limba română
TEMA: „ Călătorie în lumea poveştilor”
SUBIECTUL: “Concertul”- grupul de litere „ce/Ce”
TIPUL LECȚIEI: Consolidare și sistematizare
COMPETENȚE SPECIFICE:
1.1. Identificarea semnificației unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar și rar ;
1.3. Identificarea unor sunete/silabe/cuvinte, în enunțuri rostite cu claritate ;
2.1. Formularea unor enunțuri proprii în diverse situații de comunicare ;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple în diferite contexte de comunicare ;
3.1. Citirea unor cuvinte și propoziții scurte scrise cu litere de tipar și de mână ;
COMPETENŢE GENERALE
1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare;
3. Receptarea unei varităţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute;
4. Redactarea de mesaje in diverse situaţii de comunicare;
SCOP: Formarea de priceperi şi deprinderi pentru dezvoltarea mecanismelor cititului.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 - să raspundă oral la întrebări ;
O2 - să alinte cuvintele după model ;
O3 - să ordoneze cuvintele în propoziţiile date şi să le transcrie pe spaţiul dat ;
O4 - să completeze propoziţiile cu forma corectă ;

STRATEGII DIDACTICE UTILIZATE:


METODE ŞI PROCEDEE SPECIFICE:
 în ritm propriu, conversaţia, exerciţiul, explicaţia;
MIJLOACE DIDACTICE:
 Fişe de lucru, creioane, stilouri, creioane colorate, laptop ;
MODURI DE ORGANIZARE A ÎNVĂŢĂRII
 frontal, individual şi în perechi
BIBLIOGRAFIE:

Programa școlară pentru clasa I ;


Măcean, D., Istrate, C., 2016, O călătorie distractivă spre cunoaştere , Editura Edu, Târgu-Mureș;
Grigore, A., Ipate-Toma, C., 2015, Miniabecedar pentru cel mai mic școlar, Editura Ars Libri, Costești, jud.
Argeș.
SARCINI DE LUCRU
1. Rezolvă exercițiile de pe fișa de lucru.

Răspunde oral la întrebări.

Alintă cuvintele după model.

Ordonează cuvintele în propoziţii apoi transcrie-le.

Completează propoziţiile cu forma corespunzătoare.

Împreună cu colegul de bancă, rezolvaţi rebusul.

Potriviţi grupul de litere „ ce” – joc wordwall.

2. Rezolvă fisa hărnicuților!


FIŞĂ DE LUCRU CENTRUL CITIRE

Concertul
Iarna cerne norii. O mantie nouă acoperă totul. Mircea e cu Marcela
la un concert de Crăciun.
- Acela e un violoncel?
- Nu . E o vioară.
Le place mult. Toată lumea tace. Interpreta e Celina Cernat.
Ea e elevă la liceu. Are o voce puternică.
1. Răspunde oral la întrebări.
 Cum se numeşte interpreta?
 Unde sunt Mircea şi Marcel?
 Când se petrece întâmplarea?

2. Alintă cuvintele, după modelul colac – colăcel.

mare noroc
copac

3. Ordonează cuvintele în propoziţii şi transcrie-le corect.


4. Completează propoziţiile cu forma corespunzătoare.

Eu cer un ceai.
Ea …………. un ceai.
Eu coc cornuri.
Ea ……………… cornuri.

5. Realizează corespondenţa cuvintelor cu sens asemănător:

MANTIE SPECTACOL

CONCERT ŞCOLAR

INTERPRETĂ HAINĂ

GLAS VOCE

ELEV CÂNTĂREAŢĂ
NUMELE____________________ Centrul CITIRE

FIŞĂ DE LUCRU

SARCINI ÎN PERECHE

Găsiţi cuvintele care încep cu grupul de litere “CE”, ţinând seama de definiţiile date.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

1. “Combustibil” pentru stilou.


2. Mijloc.
3. Bijuterie care se poartă la ureche.
4. Arată ora.
5. O “fabrică” albinele, dar nu e miere.
6. O cană mai mică
7. Faimos, foarte cunoscut.
8. Legumă care le face pe gospodine să plângă atunci când o toacă.
9. Grup de copii.
10. Neînţelegere.
Potriviti grupul de litere „ ce” – joc wordwall. ( SARCINA IN GRUP )
FIŞA HĂRNICUŢULUI CITIRE
Citeşte cuvintele următoare, apoi alege zece dintre ele şi transcrie-le pe fulguşori.
 cerne, Mircea, Marcela, Celina, cere, ace, coace, ceai, rinocer, răceală, ceainic, cerc, cercei, cerneală
ACTIVITATEA III

CENTRUL DE SCRIERE

ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare


DISCIPLINA: Comunicare în limba română
TEMA: „ Calatorie în lumea poveştilor”
SUBIECTUL: „Concertul” – grupul de litere „ce/ Ce”
TIPUL LECȚIEI: Consolidare și sistematizare
COMPETENŢE GENERALE
1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare;
3. Receptarea unei varităţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute;
4. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare;
COMPETENȚE SPECIFICE:
1.1. Identificarea semnificației unui mesaj scurt, pe teme familiare,rostite clar și rar ;
2.2.Transmiterea unor informații, prin intermediul mesajelor scrise ;
2.3.Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare ;
3.2.Identificarea mesajului unui scurt text care prezintă întâmplări, fenomene sau evenimente ;
4.1 Scrierea literelor de mână ;
4.2 Redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise cu litere de mână ;
SCOP: Dezvoltarea capacităţii de a utiliza sunetele/literele în contexte diferite de comunicare scrisă.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 - să scrie literele de mână corespunzătoare celor date ;
O2 - să completeze în căsuțe, numărul de silabe al fiecărui cuvânt ;
O3 - să noteze în casete numărul de cuvinte al fiecărei propoziții ;
O4 - să redea forma corectă a cuvintelor ;
O5 - să descopere în careu cel putin 10 cuvinte ;
O6- să separe corect cuvintele fiecărei propoziţii ;
STRATEGII DIDACTICE UTILIZATE:
METODE ŞI PROCEDEE SPECIFICE:
 în ritm propriu, conversaţia, exerciţiul, explicaţia.
MIJLOACE DIDACTICE:
 Fişe de lucru, creioane, stilouri, creioane colorate,foarfecă, lipici, careul de cuvinte .
MODURI DE ORGANIZARE A ÎNVĂŢĂRII
 frontal, individual şi în perechi
BIBLIOGRAFIE:
Programa școlară pentru clasa I ;
Măcean, D., Istrate, C., 2016, O călătorie distractivă spre , Editura Edu, Târgu-Mureș;
Grigore, A., Ipate-Toma, C., 2015, Miniabecedar pentru cel mai mic școlar, Editura Ars Libri, Costești, jud.
Argeș.
SARCINI DE LUCRU

1. Rezolvă exercițiile de pe fișa de lucru.

Scrie literele de mână corespunzătoare.

Completează numărul de silabe al fiecărui cuvânt.

Notează în căsuţă numărul de cuvinte.

Joc: ,, Eu scriu una, tu scrii multe! ”

Găseşte în careu cel puţin 10 cuvinte care conţin grupul de litere „ce/Ce”, apoi transcrie-le

în spaţiul dat.

Separă cuvintele fiecărei propoziţii, apoi transcrie în spaţiul dat.

2. Rezolvă fişa hărnicuților!


Fişă de lucru SCRIERE

Concertul
Iarna cerne norii. O mantie nouă acoperă totul. Mircea e cu Marcela
la un concert de Crăciun.
- Acela e un violoncel?
- Nu . E o vioară.
Le place mult. Toată lumea tace. Interpreta e Celina Cernat.
Ea e elevă la liceu. Are o voce puternică.
1. Scrie literele de mână corespunzătoare celor date:

2. Completează în căsuţă, numărul de silabe al fiecărui cuvânt :


 CONCERTUL
 POVESTE
 CRĂCIUN
 VIOLONCEL
 MIRCEA
3. Scrie în casetă, numărul de cuvinte al fiecărei propoziţii.

a. Iarna nu cerne norii.


b. Mircea e cu Cecilia la concert.
c. Toată lumea tace.
d. Interpreta e Marcela.
e. Celina e elevă la liceu.
f. Are o voce puternică.

4. Eu scriu una, tu scrii multe :

 iarnă ……………………………
 Crăciun ……………………………
 nor ……………………………
 liceu ……………………………
 ac ……………………………
 cercel …………………………….
 răceală ……………………………..
FIŞĂ DE LUCRU SCRIERE

 Împreună cu colegul de bancă, descoperiţi în careu cel putin 10 cuvinte care conțin grupul de litere
“ce”.
 Scrieţi în cadou doar cuvintele cu literele învăţate până acum.

C E A R A C E R C

E L I C E P A C E

R U M A R C E L N

N C E A I N I C T

E E X C E A S X U
A R C E L U L A R
L N E X R E C E A
A A R C E R C E L
X C E R C E T A S
FIŞĂ DE LUCRU SCRIERE GRUP
1. Separaţi cuvintele fiecărei propoziţii, apoi transcrieţi propoziţia pe rândul său.

Norocelareuncanarauriu.
Marcelacerecernealănouă.
Celinacoacecornuricucremă.
CecereMirceamameilui?
FIŞA HĂRNICUŢULUI SCRIERE

 Dacă ai terminat, colorează cana de ceai , scrie cât mai multe cuvinte cu grupul de litere „ce/Ce”,
decupeaz-o şi apoi asambleaz-o.
ACTIVITATEA IV
CENTRUL DE MATEMATICĂ

ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științele naturii


DISCIPLINA: Matematică și explorarea mediului
TEMA: „Călătorie în lumea poveştilor”
SUBIECTUL: Adunarea numerelor naturale de la 0 la 31, fără trecere peste ordin (ZU+U, ZU+Z)
TIPUL LECȚIEI: Consolidare și sistematizare
SCOPUL : Consolidarea cunoștințelor referitoare la adunarea numerelor naturale în concentrul 0 – 31, fără trecere
peste ordin, prin limbaj matematic specific.

COMPETENȚE SPECIFICE:
 1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-100, recurgând frecvent la numărare.
 1.5. Efectuarea de adunări repetate/ scăderi repetate prin numărare şi reprezentări obiectuale în concentrul 0-100
 1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (termen, sumă, total, diferenţă, , =, +. -) în rezolvarea şi/sau
compunerea de probleme
 3.1. Rezolvarea de probleme prin observarea unor regularităţi din mediul apropiat.

 2.1 Recunoaşterea şi dezbaterea situaţiei în care este nevoie de mai multă forţă.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 : să opereze cu terminologia specifică operaţiilor de adunare: termeni, sumă, total;
O2: să efectueze corect, oral şi în scris, operaţii de adunare;
O3: să afle termenul necunoscut în operaţii matematice;
O4 : să compare numerele în concentrul 0-31.

STRATEGII DIDACTICE UTILIZATE:


METODE ŞI PROCEDEE SPECIFICE MATEMATICII:

 Munca independentă, conversaţia, exerciţiul, explicaţia, problematizarea

MIJLOACE DIDACTICE:

 fişe de lucru, numărătoarea, creioane, creioane colorate, stilou, laptop

MODURI DE ORGANIZARE A ÎNVĂŢĂRII

 individual, în perechi, în grup


BIBLIOGRAFIE:
Grigore, A., Ipate-Toma, C., 2015, Micul explorator: fișe de lucru, Editura Ars Libri, Costești, jud. Argeș.
Programa școlară pentru clasa I ;
Măcean, D., Istrate, C., 2016, O călătorie distractivă spre cunoastere, Editura Edu, Târgu-Mureș;
Să desluşim tainele matematicii – Bădescu Anina, Iaurum Gabriela, Aramis
SARCINI DE LUCRU
1. Rezolvă individual exercițiile din fișa de lucru.

Efectuează adunările.

Află suma numerelor.

Rezolvă exercițiile şi uneşte cu rezultele corecte afişate pe norisori.

Scrie pe omuleţii de zăpadă numere potrivite.

Completează tabelul.

Compară numerele folosind semnele <, >, = .

Recunoaşte si dezbate împreună cu colegul de bancă situaţia în care este

prezentată căderea liberă a corpurilor şi unde este nevoie de mai multă forţă sau împingere.

Deschide caseta şi rezolvă exerciţiile de adunare – joc wordwall.

2. Rezolvă fișa hărnicuților – SURPRIZĂ.


FIŞĂ DE LUCRU MATEMATICĂ
NUMELE____________________ Centrul MATEMATICĂ

FIŞĂ DE LUCRU
Deschide caseta şi rezolvă exerciţiile de adunare – joc wordwall. ( SARCINĂ DE GRUP )
NUMELE____________________ Centrul MATEMATICĂ

FIȘA HĂRNICUȚILOR
Relaxează-te ! Calculează, decupează şi lipeşte corespunzător. Vei avea parte de o surpriză!
Activitatea V
CENTRUL DE ARTE
ARIA CURRICULARĂ: Arte și tehnologii
DISCIPLINA: Arte vizuale și abilități practice
TEMA: „ Călătorie în lumea poveştilor”
SUBIECTUL: ,,Fulgii de zăpadă”- pictură cu sare
„Peisaj de iarnă” - pictură
TIPUL LECȚIEI: formare de priceperi și deprinderi
COMPETENȚE SPECIFICE:
1.1. Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu,exprimat printr-o varietate de forme artistice.
2.1.Identificarea unor caracteristici/propietăți ale materialelor întâlnite în mediul cunoscut.
2.2.Expunerea ideilor și trăirilor personale prin utilizarea: liniei,punctului,culorii și formei.
COMPETENȚE GENERALE:
1.Explorarea de mesaje artistice exprimate în limbaj vizual într-o diversitate de contexte familiare.
2.Realizarea de creații funcționale și/sau estetice folosind materiale și tehnici elementare diverse.
SCOPUL: Dezvoltarea priceperilor şi deprinderilor de a utiliza elemente de limbaj plastic în vederea realizării unei
compoziţii cu o temă dată.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 - să identifice materialele cu care vor lucra;
O3- să analizeze lucrările model cu atenție;
O4 - să respecte etapele de lucru observând modelul și criteriile de analiză date;
O5 - să îmbine în realizarea peisajelor, prin pictură, diverse elemente de decor: linii, puncte, figuri geometrice și alte
desene reprezentative anotimpului;
O6- să participe cu interes pe tot parcursul activității manifestând un comportament adecvat cu colegii din grup.

STRATEGII DIDACTICE UTILIZATE:


METODE ŞI PROCEDEE SPECIFICE ABILITĂŢILOR PRACTICE

 explicaţia, conversaţia, observaţia, munca independentă, demonstratia ;


MIJLOACE DIDACTICE:
 coli cartonate, planşele model, acuarele, pick, sare, aracet, carioci, creioane, scrisoarea lui Moş Crăciun.
MODURI DE ORGANIZARE A ÎNVĂŢĂRII
 frontal, individual, în grup.
EVALUAREA LA SCAUNUL AUTORULUI

 se va urmări:
respectarea etapelor de lucru;
respectarea tehnicii în elaborarea lucrării;
folosirea creativităţii şi imaginaţiei pentru a obţine materiale cât mai diferite şi originale.
BIBLIOGRAFIE:
Programa școlară pentru clasa I;
Abilităţi practice - Ghid metodologic privind proiectarea şi desfăşurarea activităţilor de predare-învăţare-evaluare,
2003, Editura Aramis, București ;
Îndrumător pentru lecţii de abilităţi practice, clasele I-IV, Editura Petrion, Bucuresti, 2001, Diaconu M.
SARCINI DE LUCRU

Observă modelul prezentat.


Respectând etapele de lucru, realizează fulgii de nea prin pictura
cu sare.
Realizează cu colegul de bancă un peisaj de iarnă prin tehnica
pick-ului.
Redactează o scrisoare lui Moş Crăciun.
Materiale necesare:
 Template fulgi ;
 Sare ;
 Aracet ;
 Acuarele tempera
Am început prin a trasa forma fulgilor cu aracet.
După aceea i-am acoperit din plin cu sare şi am scuturat excesul.
Cu pensula îmbibată cu multă apă şi puţină culoare, am dat culoare fulgilor şi apoi am lăsat planşa la uscat.
EVALUAREA ACTIVITĂŢILOR

Cadrul didactic va urmări:

CITIRE

 Formularea de propoziții corecte din punct de vedere gramatical;


 Rezolvarea corectă a exercițiilor din fișa de lucru;
 Citirea corectă a cuvintelor și a propozițiilor date.
SCRIERE

 Scrierea corectă a literelor, silabelor, cuvintelor ,propozițiilor, atât cu litere de mână cât și cu litere de tipar;
 Stabilirea corectă a numărului de cuvinte din propoziţii;
 Transcrierea corectă a propoziţiilor în spaţiul dat.

MATEMATICĂ

 Aflarea rezultatului corect al exercițiilor;


 Rezolvarea corectă a exerciţiilor din fișa de lucru;
ARTE

 Respectarea etapelor de lucru;


 Realizarea fulgilor de nea prin pictura cu sare şi a peisajului de iarnă prin tehnica pick-ului;
 Scrierea cât mai creativă a scrisorii pentru Moş Crăciun .
Evaluarea se va realiza astfel:

CENTRUL DE CITIRE

 Evaluarea se realizează la centru şi la Scaunul Autorului.


 Fişele de lucru vor fi expuse la centru.
CENTRUL DE SCRIERE
 Evaluarea se realizeză la centru şi la Scaunul Autorului.
 Fișele de lucru vor fi expuse la centru.

CENTRUL DE MATEMATICĂ

 Evaluarea se realizează la centru şi la Scaunul Autorului.


 Fișele de lucru vor fi expuse la centru.

CENTRUL DE ARTE

 Evaluarea se realizează la Scaunul Autorului prin expunerea şi aprecierea lucrărilor elevilor.

S-ar putea să vă placă și