Proiect Didactic Pt. Grupa Mare 1

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

GRUPA MARE ,,FLUTURASII”

PROFESOR IN INVATAMANTUL PRESCOLAR:


PROIECT DIDACTIC

DATA:
EDUCATOARE:
GRĂDINIŢA
GRUPA MARE,,FLUTURASII”
NIVEL II (5-6 ani)
TEMA ANUALA:,,CAND, CUM SI DE CE SE INTAMPLA?”
TEMA SĂPTĂMÂNII:,,ANIMALE SI PASARI DOMESTICE”
TEMA ZILEI:,,LA FERMA NE-AM OPRIT, ANIMALE AM DESCOPERIT”
TIPUL ACTIVITĂTII:consolidare si verificare, fixare de cunostinte ,priceperi
si deprinderi;
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITATII INTEGRATE:
ADP: Intalnirea de dimineata,,Buna dimineata dragi animalute’’
ALA:Arta:,,Animale coloram’’
Constructii:,,Adaposturi pentru animale’’
Joc de masa.,,Animale de la ferma’’- puzzle
ADE: DLC- JOC DIDACTIC,,CU ANIMALE NE JUCAM, PE MICUL FERMIER IL
AJUTAM’’;
DEC- PICTURA ,,COCOSUL”
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII:
DLC: 1.Ascultarea activa a mesajului pentru intelegerea si receptarea lui;
2.Exprimarea orala a mesajului, a emotiilor( comunicare expresiva).
DEC: 1. Curiozitate, interes si initiativa in invatare;
2. Finalizarea sarcinilor si a actiunilor ;
3.Activare si manifestare a potentialului creativ.
COMPORTAMENTE VIZATE:
1.1Se familiarizeaza cu sunete specifice limbii romane;
1.2Inteleg mesaje simple;
1.3 Participa la activitatile de grup si la activitatile de joc in calitate de auditor;
2.1 Pronunta corect sunetele specifice limbii romane;
2.2 Participa la activitatile de grup si la activitatile de joc, in situatii uzuale, in calitate
de vorbitor;
2.3 Utilizeaza structuri orale simple.
1.1 Manifesta curiozitate si interes pentru experimentarea si invatarea in situatii noi;
2.1 Realizeaza sarcinile de lucru cu consecventa;
3.1 Manifesta creativitate in activitati diverse;
3.2 Demonsreaza creativitate prin activitatiartistico-plastice.
SCOPUL ACTIVITĂTII:
Consolidarea si verificarea unei exprimari verbale corecte din punct de vedere
gramatical;
Stimularea exprimarii orale, utilizarea corecta a structurilor verbale, dezvoltarea
creativitatii si expresivitatii limbajului.
Formarea deprinderii de a realiza o compozitie plastica dupa o tema data.
DURATA :O ZI

STRATEGI DIDACTICE:
Metode si procedee: conversatia,explicatia, demonstratia, exercitiul, observatia,
mana oarba, diamantul, turul galeriei.
Mijloace de invatamantscrisoare,macheta,siluete,cosulcu graunte,saculet,,tabla
magnetica,cubul, farfurii din bambus, acuarela, pensule, recompense.
FORMA DE ORGANIZARE: frontal,pe grupe, individual.
ACTIVITATI DE INVATARE
I .ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA (ADP)
Intalnirea de dimineata: ,,Buna dimineata, dragi animalute”
Surpriza :,,Cosul cu surprize”,,Scrisoarea”
Rutine:,,Sa iubim animalele’’
Tranzitii:;,Bat din palme clap,clap,clap”,, 1,2,1,2, Cate unu-n pas vioi”
II. ACTIVITATI LIBER ALESE (ALA)
ARTĂ:,,Animalecoloram”
JOC DE MASA:,,Animale de la ferma”-puzzle
CONSTRUCTII: ,,Adaposturipentruanimale”

III. ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE (ADE)


DOMENIUL LIMBA SI COMUNICARE (DLC)
,,CU ANIMALE NE JUCAM, PE MICUL FERMIER IL AJUTAM’’-Joc didactic

DOMENIUL ESTETIC SI CREATIV (DEC)


,, COCOSUL’’-Pictura

IV.ACTIVITATI LIBER ALESE (ALA2)


Jocuri de miscare: ,,Rata, rata, gasca’’

ADP Obiective operationale


- Sa utilizeze formule de salutadecvate momentelor zilei si in diferite
imprejurari
- Sa sesizeze prezenta sau absenta unui coleg, cunoscandu-i si numele
- Sa observe cum este vremea afara prin stabilirea corecta a jetoanelor
specifice calendarului naturii
- Sa intrepretezecantece si jocuri de miscare propuse pe parcursul
activitatii.
Trecerea de la intalnirea de dimineata la activitatile pe centrele de interes se
realizeaza prin:
Tranzitia:
,, 1,2,1,2,Cate unu-n pas vioi
Bratele le ridicam
Spre centre ne-ndreptam
Si frumos o sa lucram”
ALA 1: ARTA:TEMA,,Animale coloram”
- Sa coloreze imaginile, respectand conturul si culorile specifice;
- Sa utilizeze corect materialul pus la dispozitie;
- Sa-si exprime opinia fata de rezultatele finale.
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, demonstratia, turul
galeriei.
MATERIALE DIDACTICE: creioane colorate, fise de
lucru, fisa model.
ALA 1:JOC DE MASA: TEMA,, Animale de la ferma”
- Sa manuiasca cu atentie materialele puse la dispozitie;
- Sa realizeze tema data prin imbinarea pieselor;
- Sa coopereze cu colegii in realizarea temei;
METODE SI PROCEDEE DIDACTICE:conversatia,explicatia,
demonstratia
MATERIALE DIDACTICE: puzzle.
ALA 1 : CONSTRUCTII:TEMA,,Adaposturi pentru animale”
- Sa manuiasca cu atentie materialele puse la dispozitie;
- Sa realizeze tema data prin imbinarea pieselor;
- Sa manifeste interes si spirit de echipa.
METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: conversatia, explicatia,
demonstratia.
MATERIALE DIDACTICE:legoo

ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE


1.Domeniul Limba si Comunicare(DLC)
Tema:,,CU ANIMALE NE JUCAM, PE MICUL FERMIER IL AJUTAM’’
Mijloc de realizare: Joc didactic

OBIECTIVE OPERATIONALE
Domeniul Limba si Comunicare
O1-sa identifice animalele sau pasarile din ghicitori si sa alcatuiasca propozitii cu ele;
O2-sa raspunda la intrebarile adresate de catre educatoare, folosind propozitii clare
din punct de vedere gramatical;
O3-sa recunoasca imaginea si sunetul de la inceputul cuvantului;
O4- sa desparta cuvintele in silabe, precizand numarul de silabe;
O5-sa gaseasca singularul sau pluralul imaginilor de pe cub;
O6-sa selecteze imagini cu animale sau pasari conform sarcinii formulate de
educatoare.
Sarcina didactica:Recunoasterea animalului din ghicitori, denumirea imaginilor de
pe jetoane, recunoasterea primului sunet al cuvantului, despartirea corecta in silabe
precizand din cate silabe este alcatuit cuvantul, formularea corecta a propozitiilor,
gasirea singularului sau pluralului imaginilor de pe cub.
Regulile jocului: Copiii numiti vor realiza sarcinile primite, iar pentru acestea vor fi
aplaudati si recompensati. Daca un copil nu poate realiza corect sarcina primita, va fi
ajutat de ceilalti colegi.
Elemente de joc: manuirea materialului didactic, miscarea, bataia din
palme,surpriza, aplauze, recompense.

STRATEGI DIDACTICE:
Metode si procedee didactice: explicatia, demonstratia, exercitiul, conversatia,
problematizarea, jocul, metoda mana- oarba, metoda diamantul.
Mijloace de invatamant: scrisoarea baietelului, siluete cu animale si pasari
domestice, cosuletul cu ghicitori, saculetul cu jetoane, cubul cu imagini, jetoane cu
animale si pasari.
Forme de organizare: frontal, individual.

2. Domeniul Estetic si Creativ(DEC)


Tema:,, COCOSUL’’
Mijloc de realizare: Pictura

OBIECTIVE OPERATIONALE:
Domeniul Estetic si Creativ
O1-sa denumeasca materialele si instrumentele de lucru puse la dispozitie;
O2-sa realizeze tema propusa, respectand indicatiile primte;
O3-sa execute corect exercitiile de incalzire a muschilor mici ai maini
O4-sa pastreze o pozitie corecta a corpului in timp ce lucreaza
O5-sa-si exprime parerea despre lucrarile colegilor tinand cont de aspectul acestora.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee didactice: conversatia, explicatia, demonstratia,
exercitiul,munca independenta, Turul galeriei.
Mijloace de invatamant: acuarela tempera, pensule, palete, farfurii bambus,
servetele umede, lucrare model.
Metode de evaluare:
- Evaluare orala
- Turul Galeriei
- Recompense.
ALA 2: JOCURI SI ACTIVITATI LIBER ALESE
- Joc distractiv ,,Rata, rata, gasca”
Obiective operationale:
- sa-si insuseasca corect regulile jocului
- sa participe activ la joc
- sa se joace cu placere

LOCUL DESFASURARII: sala de grupa


BIBLIOGRAFIE:
1. M.E.C.I.-UMPIP-,,Curriculum pentru educatie timpurie a copiilor de la 3 la
6/7ani, 2019.
2. Revista invatamantuluiprescolar nr. 3-4/2009, Ed. Arlequin, Bucuresti.
3. PREDA VIORICA, Ghid pentru proiecte tematice, Ed. Humanitas Educational,
2005.
4. Programa instructiv-educativa in gradinita de copii, Ed. Didactica si
Pedagogica, 2005.
5. SUPORT-Pentru explicitarea si intelegerea unor concepte si instrumente cu
care opereaza curriculumul pentru educatie timpurie 2019.
SCENARIUL ZILEI

Activitatea debuteaza cu intalnirea de dimineata


Salutul de dimineata se realizeaza prin intermediul versurilor:
,,Dimineata a sosit
Toti copiii au venit
In semicerc ne adunam
Cu totii ne salutam”
Salutul porneste de la primul copil si este continuat de toti copiii grupei, fiecare
salutandu-si colegul de langa el, ,, Buna dimineata, ….”.
Pentru a realiza prezenta copiii vor recita, aratand fiecare parte a corpului numita in
poezie:
„Fac intai un cap oval/ Si-i pun par ca asa-i normal/ Fac doi ochi, un nas, o gura/
Doua urechi pe masura/ Desenez corpul apoi/ Doua maini, doua picioare/ copilasu-i
pregatit,/ Dar un nume i-atigasit ?/ Mi-ar parea tare bine/ ca sa-l cheme ca pe mine.”
Pe rand, fiecare copil isi spune numele si ca este prezent, punandu-si poza la
PANOUL DE PREZENTA.
Dupa notarea prezentilor si absentilor, se poarta o scurta discutie despre anotimpul in
care ne aflam, despre starea vremii din ziua respectiva, iar un copil completeaza
calendarul naturii cu simbolul corespunzator.
Noutatea zilei conduce copiii spre ceea ce se va intampla la aceasta activitate. Voi
intreba 2-3 copii cu cine s-au intalnit in drum spre gradinita, apoi eu le voi povesti ca
m- am intalnit cu un baietel, care mi-a inmanat o scrisoare. Deschid scrisoarea si o
voi citi copiilor.

,,Dragi copiii din aceasta scrisoare veti afla ca eu sunt un baietel asa ca voi, si imi
doresc foarte mult sa devin fermier. La fel ca si voi, am invatat multe lucruri
interesante despre animale si pasari domestice si mediul lor de viata. De curand a
fost ziua mea de nastere,iar parintii mei m-au dus in vizita la o ferma, dar mi-au
lasat si o lista cu sarcini, daca indeplinesc sarcinile corect imi dau voie sa duc acasa
animalute si pasari, iar daca gresesc vor ajunge la alt fermier. Astazi as dori sa ma
ajutati si voi, intucat imi doresc foarte mult sa pastrez toate animalele si pasarile. Eu
am auzit ca sunteti o grupa de copii isteti, cuminti, atenti si va plac foarte mult
activitatile. Daca indepliniti sarcinile cerute veti avea parte de multe surprize.’’
Va multumesc!

Se poarta o discutie despre ,,animale si pasari domestice’’ si cum o sa aflam celalalte


surprize facute de baietel. Se prezinta tema zilei,, La ferma ne-am oprit, animale am
descoperit”si ceea ce au ei de realizat pe tot parcursul zilei. Se prezinta cele trei
centre de interes urmand ca fiecare copil sa-si aleaga centrul la care doreste sa
participe. Deplasarea catre centre se realizeaza prin tranzitia:
,,1,2,1,2,Cate unu-n pas vioi,
Bratele le ridicam
Spre centre ne-ndreptam
Si frumos o sa lucram
Fiecare centru este dotat cu materialele necesare sarcinilor. Copiii se aseaza fiecare
dupa preferinta urmand ca pe parcursul desfasurarii activitatii sa se deplaseze si la
celalalte centre de interes.

ARTA: ,,Animale colaram”


La acest sector vor colora pe fise cu animale.

JOC DE MASA:,, Animale de la ferma”


La acest centru vor imbina piesele de puzzle.

CONSTRUCTII: ,,Adaposturi pentru animale’’


La acest centru copiii vor imbina piese de lego.

Voi urmari si voi indruma copiii in realizarea sarcinilor propuse.


Prin metoda ,, veniti, povestiti, aplaudati” se realizeaza evaluare activitatilor pe
centre.
RUTINE: ,, Ne-n vartim ne rasucim/si la baie noi pornim”-exersarea unor deprinderi
igenico –sanitare (copiii vor merge la baie). Copiii revin in sala de grupa pe
cantecul ,,Glasul animalelor”
La intoarcerea in sala de grupa, copiii se aseaza pe scaunele in semicerc, ne
reamintim de scrisoare primita de dimineata, apoi captez atentia copiilor cu un
cosulet, anuntandu-i ca vor desfasuraun joc numit ,,CU ANIMALE NE JUCAM, PE
MICUL FERMIER IL AJUTAM”.
Se vor explica regulile jocului, iar dupa desfasurarea jocului de proba, se va trece la
desfasurarea jocului didactic. Pentru fiecare sarcina realizata corect, copiii vor fi
aplaudati, iar ca recompensa vor aduce animale si pasari in ferma si le hranesc.
Tranzitia intre DLC si DEC se va realiza prin intermediul cantecului :
,,Bat din palme clap, clap clap,
Din picioare trap, trap, trap,
Ne-nvartim, ne rasucim
Si spre baie toti pornim”.
Printr-o scurta conversatie cu privire la educarea limbajului si a cosului surpriza in
care gasim un bilet, copiii vor fi introdusi usor in activitatea artistico-plastica, unde
au de realizat prin intermediul picturii un tablou,,COCOSUL’’.
Se fac aprecieri generale asupra activitatii prin intermediul metodei Turul galeriei.
Se vor face aprecieri verbale si individuale.
ALA II :
Jocdistractiv: ,,Rata, rata, gasca’’.
DESFASURAREA ACTIVITATII

SECVENTA CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGII EVALUARE


DIDACTICA DIDACTICE
1.Moment Voi asigura conditiile optime
organizatoric pentru buna desfasurare a
activitatii: aerisirea salii de
grupa, aranjarea mobilierului,
pregatirea materialului didactic
necesar.
2. Captarea Activitatea debuteaza cu Conversatia
atentiei intalnirea de
dimineata(salutul,prezenta, Observarea
calendarul naturi, noutatea zilei) Explicatia Comportament
Trezesc interesul copiilor pentru ului
activitatea cu ajutorul nonverbal al
scrisorii,cosul si celelalte copiilor
surprise de la baietel.
,,Dragi copiii din aceasta
scrisoare veti afla ca eu sunt un Scrisoarea
baietel de varsta voastra, si imi
doresc foarte mult sa devin
fermier. La fel ca si voi, am
invatat multe lucruri interesante
despre animale si pasari
domestice si mediul lor de viata.
De curand a fost ziua mea de
nastere,iar parintii mei m-au
dus in vizita la o ferma. Am
ramas impresionat cat de multe
animale am vazut acolo.Le-am
spus parintilor ca mi-as dori sa
avem si noi la fel de multe
animale in ferma noastra.
Acestia au spus ca imi pot
indeplini dorinta doar daca voi
realiza corect sarcinile din lista
data de ei. Astazi as dori sa ma
ajutati si voi in realizarea
sarcinilor, ca dorinta mea sa se
indeplineasc. Eu am auzit ca
sunteti o grupa de copii isteti,
cuminti, atenti si va plac foarte
mult activitatile. Pentru ajutorul
acordat, eu o sa va ofer
recompense surpriza.
Va multumesc!

3. Se poarta o scurta discutie Observarea


Reactualizarea despre evenimentele importante Conversatia capacitatii de
cunostintelor care au avut loc in aceasta atentie
saptamana. voluntara
4.Anuntarea Voi anunta, tema zilei care se
Temei si a numeste,,La ferma ne-am oprit,
obiectivelor animale am descoperit”. Ca sa
putem indeplini toate sarcinile Conversatia Observarea
propuse, trebuie sa recunoasteti comportamentu
animalele si pasarile, sa lui
formulati propozitii, sa copiilor
recunoasteti sunetul initial al
cuvantului, sa despartiti in
silabe , sa gasim una sau mai
multe animale de acelasi fel
(singular-plural),sa selectati
imagini respectand cerinta, sa
pictati corect tema propusa si sa
participati activ la toate
activitati.

Copii se aseaza dupa preferinta


5.Prezentarea la centrul de inters dorit: Conversatia
Continutului si ALA1
Dirijarea Arta: Explicatia
invatarii Materialele folosite sunt Aprecierea
creioanele colorate si fisele, iar modului de
copiii au ca sarcina sa coloreze cooperare cu
corect,sa nu depaseasca celalti
conturul. copii
Joc de masa:
Materialele folosite sunt puzzle,
copiii au ca sarcina de indeplinit
sa aseze piesele corect pentru a
reda imaginea. Demonstratia
Constructii:
Materialele folosite la acest Aprecieri
centru sunt piese de legoo, iar verbale
ca sarcina au de imbinat corect
piesele pentru a construi un
adapost.
La fiecare centru voi face
precizari referitoare la modul de
lucru, se vor intui materialele si
voi demonstra modul de
realizare al sarcinilor. Prin Explicatia
metoda ,,Turul Galeriei”
si ,,veniti, povestiti, aplaudati,
se realizeaza evaluarea
activitatilor pe centre. Trecerea
de la activitatile pe centre , la
activitatile pe domenii
experintiale se face prin
tranzitia: ,, Bat din palme Observarea
clap,clap,clap…” Comportament
ALA2 ,, Rata, rata, gasca” ului
Domeniul Limba si copiilor
Comunicare
Se anunta tema si obiectivele
jocul didactic ,,Cu animalele ne
jucam, pe micul fermier il Explicatia
ajutam”apoi gasim surpriza
primita de la baietel, un cos, in
care decoperim un bilet.
Citesc biletul,,Dragi copiii in
cos veti gasi multe surprize,
acestea le veti descoperi pe
rand, pentru aceasta trebuie sa
indepliniti sarcinile cerute de
baietel sa il ajutam sa-I pastreze
toate animalele dorite”.
Noi trebuie sa raspundem corect Observarea
la toate sarcinile propuse care se Comportament
gasesc in cosul trimis de el. ului
Pentru fiecare raspuns corect pe copiilor
langa aplauze, primesc si
recompense, cate un animal, pe Demonstratia
care il asezam in ograda, sau
hrana pentru animalele intalnite.
Se explica regulile si
desfasurarea jocului.
Pentru o mai buna intelegere a
joculu didactic, voi demonstra
modul de desfasurare.
Explic si demonstrez modul
de desfasurarea jocului
didactic:
Se descopera surpriza,
reprezentand un cosulet cu grau,
in care se gasesc sarcinile lasate Jocul
de baietel. Se va extrage o
ghicitoare, iar dupa gasirea
raspunsului corect,se vor alcatui
propozitii. Pentru fiecare
sarcina realizata corect, copilul
va fi aplaudat si va avea
posibilitatea de a aduce
animalul (gasit in ghicitoare) in
ferma.
Jocul de proba:
Numesc unu sau doi copii care
vor executa jocul de proba,
pentru a demonstra ca au inteles
regulile si modul de desfasurare
a acestuia.
Executarea jocului propriu
zis:
Copiii numiti vor executa
sarcinile cerute.
Varianta I
1.Bucalaie de la stana
Ne da miel, lapte si lana?(oaia) Problematizarea
2.Cu ratul el scormoneste
Pamantul il rascoleste
El creste in batatura
Ne da carne si untura?(porcul)
3.Ea este buna la toate
Ne da carne ,ne da lapte
Iar viteii mititei
Se numesc copiii ei?(vaca)
4.Pasare cu ciocul lat
Si cu mersul leganat
Cand o cauti e pe lac
Toata ziua mac, mac, mac?(rata)
5.Atunci candeste in ograda
Ga,ga,ga,seia la cearta
Iar cand e pe langa lac
Mereu baie stiu sa fac?(gasca)
6.Am un mot si am maregele,
Vai, cum ma mandresc cu ele
In pene ma umflu tot Conversatia
Si sunt rosu, rosu foc?(curcanul)
7.Cavaler impintenat
Sus pe gard sta cocotat
Si tot striga prin vecini
Ca e sef peste gaini?(cocosul)
Varianta II
In cos se gaseste saculetul in
care sunt jetoane.
Educatoarea va inmana
saculetul primului copil, acesta f
fiind dat din mana in mana, iar
la semnalul stop, saculetul se va
opri. Copilul la care se opreste
saculetul, il deschide, scoate un
jeton care contine un
animal/pasare, il va denumi, va
spune sunetul initial, desparte
cuvantul in silabe specificand
numarul lor.
Varianta III
La a treia varianta se foloseste
cubul ce are pe fetele lui
imagini cu animale. Copilul
numit va rostogoli cubul
denumind animalul-animalele
( unul sau mai multe)

6.Obtinerea Comlicarea jocului:Metoda Explcatia


performantei Diamantul Observarea
Copiii numit va trebui sa modului in care
gaseasca jetonul a carei imagine copiii
reprezinta cuvinte formate din Exercitiul rezolva
una,doua,respective trei silabe, sarcinile
asezandu-le pe diamant, de sus propuse
in jos, respectand indicatiile
educatoarei.
Incheierea jocului didactic:
Se fac aprecieri generale asupra Aprecieri
modului de desfasurarea verbale
activitatii,privind calitatea
indeplinirii sarcinilor si asupra
modului de comportare al
copiilor.
Tranzitia;
,,Bat din palme clap, clap
clap…”
DomeniulEsteticsiCreativ
7. Asigurarea Activitate artistico-plastica
Retentiei si a ,, Tablou Cocosul” Conversatia
transferului Introducerea in a doua activitate Observarea
se realizeaza prin exprimarea Activitatii
dorintei noastre de a face o copiilor
surpriza baietelului, realizand
cate un tablou prin intermediul
picturii .
Se prezinta copiilor tabloul
model.
Se intuieste materialul didactic
aflat pe masute, educatoarea Explicatia
explica si demonstreaza modul
in care se realizeaza tabloul,
folosind culorile Conversatia
corespunzatoare. Se numesc 2-3
copii care vor repeta materialele
folosite si etapele de lucru, Explicatia
aratand ca au inteles. Demonstratia
Se fac exercitii de incalzirea Exercitiul
muschilor mici ai mainii si se
trece la realizarea tabloului.
Prescolarii vor fi supravegheati
pe tot parcursul activitati, ajutati
si indrumati acolo unde este
nevoie. Aprecieri
Analiza lucrarilor finale se Turulgaleriei verbale
realizeaza prin metoda ,,Turul
galeriei”.
Activitatea se incheie prin
intermediul jocului de
miscare ,,Rata,rata,
gasca”( ALA 2 )
8.Evaluarea Conversatia
activitatii Se fac aprecieri asupra modului
de lucru si a realizarii sarcinilor
pentru intreaga activitate.
Baietelu multumeste copiilor Aprecieri
pentru ajutorul acordat, verbale
oferindu-le recompense.
,,Pentru ca ati ascultat cu atentie povestea ati raspuns corect la intrebari, eu mai am o
surprizapentru voi, dar aceasta o veti afla cand va intoarceti la masute”

,,Dragi copiii va rog sa nu decoperiti cosul, pana nu aflati povestea mea”.

,,Dragi copiii din aceasta scrisoare veti afla ca eu sunt un baietelasa ca voi. Eu stiu
ca toti copiii din intreaga lume , saptamana aceasta sarbatoresc ziua mamicilor.
Astazi as vrea sa aflati povestea mea,dar pentru aceasta trebuie sa indepliniti
sarcinile pe care vi le da d-na ecucatoare. Eu am auzit ca voi sunteti copii cuminti,
atenti si va plac foarte mult povestile. Daca indepliniti sarcinile cerute veti avea
parte de multe surprize.’’

S-ar putea să vă placă și