Proiect Didactic Text Nonliterar

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Veli Giorgiana


Instituția de învățământ: Școala Gimnazială Nr.1, Poarta Albă, Constanța
Data: 04.03.2022
Clasa:a VII-a B
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Lectura ca abilitate de viață
Subiectul lecţiei: Tipuri de texte-textul nonliterar
Tipul lecţiei: Lecție de dobândire de noi cunoștințe
Durata: 50 de minute

Competenţe generale:

3. Redactarea textului scris de diverse tipuri

4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise

Competenţe specifice:

3.2. Redactarea, individual şi/sau în echipă, a unor texte diverse, care urmează a fi prezentate ]n
fata colegilor.

4.1. Folosirea structurilor morfosintactice ale limbii române standard pentru înţelegerea şi
exprimarea clară şi precisă a intenţiilor comunicative complexe.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

La sfârşitul activităţii didactice, elevii vor fi capabili:


O1 - să identifice elementele specifice din structura unor texte nonliterare;
O2- să discrimineze trăsăturile definitorii ale comunicării în textele ficţionale şi nonficţionale;
O3 - să redacteze texte diverse.

1
Strategia didactică:

a) Metode şi procedee: învăţarea prin descoperire, puzzle, conversaţia, explicaţia, exerciţiul oral
şi scris, diagrama Venn

b) Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, flipchart, caietele elevilor.

c) Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală.


d) Resurse şi managementul timpului:

- spaţiu de lucru: sala de clasă;


- capacităţi normale de învăţare ale elevilor;
- cunoştinţele lor anterioare;
- timpul de învăţare: 50 minute.

Material bibliografic:
 Pamfil, Alina, Limba și literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise,
Ediția a V-a, București, 2012;

 Şerbănescu, Andra, Cum se scrie un text, Editura Polirom, Bucureşti, 2005.

2
N
r. Evaluare
Strategia didactică
cr Secvențele Conținuturile Activități de
OP
t lecţiei învățării învățare
Metode şi Mijloace de Forme de
procedee învăţământ organizare
1. EVOCAREA 1 min. Se asigură condiţiile necesare
desfăşurării optime a activităţii: Activitate
Moment liniştea, notarea absenţelor, Conversaţia Observarea sistematică
organizatoric frontală
pregătirea materialului didactic.
1’
2. Captarea Exercițiu de spargere a gheții: Anexa 1
atenţiei Profesorul propune elevilor să
5’ citească mai multe texte,
insistând asupra identificării Conversaţia
diferenţelor dintre acestea, în Activitate
ceea ce priveşte tipul de text. Se frontală Observarea sistematică
discută pe baza textelor date, se Învăţarea prin
lansează întrebări pentru a descoperire Aprecierea răspunsurilor
implica cât mai mulţi elevi în
discuţie. ( Anexa 1 )
3. Enunţarea Profesorul consemnează titlul Conversaţia
temei şi lecţiei: Tipuri de texte-Textul Activitate
obiectivelor nonliterar. Caietele frontală
Se anunță obiectivele lecției şi Observarea sistematică
1’ Explicaţia elevilor
evidenţierea paşilor pe care elevii îi
vor urma pe parcursul lecţiei.

3
4. REALIZARE Elevii vor primi un puzzle
A SENSULUI (Anexa 2) care, dacă este
O2 rezolvat corect, va conduce Conversaţia Caietele
Dirijarea -exercițiu de euristică
către definiția textului elevilor
învăţării completare
nonliterar. Activitate
20’
Cu ajutorul elevilor, profesorul frontală
notează definiția textului -exercițiu de Explicaţia Fișe cu
nonliterar pe tablă. descoperire diagrame
Profesorul solicită elevii să Învăţarea prin
identifice trăsături ale textului descoperire
Observarea sistematică
literar și ale textului nonliterar, Flipchart
pe care le va completa în
diagrama Venn (Anexa 3).
Profesorul notează la tablă
exemple de texte nonliterare.
5. REFLECȚIA Pentru realizarea performanței, - exercițiu de Explicaţia Anexa 4 Activitate
Obţinerea O1 elevii vor rezolva alături de creativitate frontală
performanţei profesor exercițiile din (Anexa
şi a feed- O3 4).
back-ului Pentru obținerea feed-back-ului,
21’ elevilor li se cere să realizeze
diferite reclame pentru: o pastă Evaluarea răspunsurilor
de dinţi, o carte, o revistă,un
stilou, o ciocolată, un produs de Eseul de cinci Activitate
curăţenie, un magazin, un minute individuală
restaurant sau o cofetărie sau o Observarea sistematică
casă de modă. Trebuie să
folosească sloganuri sugestive Conversaţia
pentru a atrage clienţii ! Activitatea
(Anexa 5) Anexa 5 frontală

4
6. Realizarea O3 Elevii vor primi ca temă pentru - exercițiu de
retenţiei şi a acasă să alcătuiască o reclamă, creativitate
transferului adresată unui public având Explicaţia Caietele Activitate
2’ următoare caracteristici: băiat, elevilor frontală
elev, vârstă cuprinsă între 10-15 Anexa
ani, pasionat de fotbal. (Anexa Observarea sistematică
6).

7. Evaluarea Evaluarea se va realiza pe


parcursul întregului demers
didactic și va consta în aprecieri
ale activității elevilor.

5
Anexa 1

a. “Cam în același timp, într-o cameră din centrul Sibiului suna telefonul. Mara Dumitrescu
tocmai se pregătea să plece de-acasă. — Vai, ce bine că te-am prins. E un urs în oraș! a
strigat mama fetei. — În oraș? Cum să fie? Ce urs? — Este! Au zis la televizor. E alarmă.
Să nu ieși din casă! a turuit mama” (Cum e lumea, Veronica D. Niculescu)

b. Te-ai săturat de aceeaşi haină veche şi demodată?


Vrei altceva?
Noi îţi oferim, la preţuri incredibile, marochinărie specială.
Haine din pielea clientului!
Mănuşi pentru copii cu un deget!
Poşete din piele de damă!
Nu pierde ocazia!
Numai la noi, ocazia e bună!
S.C. Pielicica
Str. Blănarilor nr. 8, Cluj-Napoca

c. La un concurs de animale, în cadrul unei sărbători agricole, s-a afișat programul:


-ora10.00 - prezentarea invitaților,
-ora12.00 - prezentarea animalelor,
-ora14.00 - masa comună.

d. „Lasa-mi, toamna, pomii verzi,


Uite, ochii mei ti-i dau.
Ieri spre seara-n vantul galben
Arborii-n genunchi plangeau.” „ Lasă-mi toamnă pomii verzi, Ana
Blandiana”

6
e.

f. Rețeta fericirii
Ingrediente:
- un răsărit cu arome ruginii,
- o tigaie,
- 1 lingură de bună-dispoziție,
- 2 linguri de optimism,
- 2 linguri de răbdare,
-1 litru de veselie.

g. Mod de preparare:
Se admiră răsăritul cu arome ruginii în drum spre magazin de unde se cumpără o tigaie .
Apoi se încinge bine veselia, se adaugă buna-dispoziție în cascadă și se amestecă bine.
Când s-au rumenit, se presară optimismul și răbdarea. La final, se ornează cu puncte
cadou, și gata! Fericirea e în mâinile voastre, gata să fie savurată.

h. . În lumina oblică a soarelui de toamnă scăpărară arme. Apăru un pâlc de opt ori zece
călăreţi, în fruntea cărora se vădea un boier tânăr moldovan pe-un arăbesc roib. Purta
cizme roşii, contăş, cu guler şi mânicuţi de jderi, şi gugiuman de aceeaşi pelcică.
(Zodia cancerului sau vremea Ducăi-Vodă, Mihail Sadoveanu)

i. La un concurs de animale, în cadrul unei sărbători agricole, s-a afișat programul:


-ora10.00 - prezentarea invitaților,
-ora12.00 - prezentarea animalelor,
-ora14.00 - masa comună

7
Textul Literar Nonliterar
a.
b.
c.
d.
e.
f.
g.
h.
i.

8
Anexa 2

aspecte ale
Textul nonliterar realității,

se referă
la diferite

a convinge

având scopul de a informa

Acesta poate fi:


a. continuu
b. discotinuu
a
amuza.

9
Anexa 4

Reţine!
Reclama este făcută pentru a atrage cumpărătorii.
Reclama unui produs poate fi prezentată prin:
desene, imagini sugestive pentru numele produsului;
sloganuri (un cuvânt sau un enunţ scurt care exprimă convingător calităţile unui produs, intenţiile
unei persoane sau firme);
Reclama îl impresionează pe cititor, lăudând calităţile produsului.

Realizează diferite reclame pentru: o pastă de dinţi, o carte, o revistă,un stilou, o ciocolată, un
produs de curăţenie, un magazin, un restaurant sau o cofetărie.

............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................

Alcătuiți o reclamă, adresată unui public având următoare caracteristici: adolescent, vârstă
cuprinsă între 12-16 ani, intersat de muzică și concerte. Folosiți un slogan atractiv pentru a
atrage clienții.

10
Anexa 5

Se dă textul:

ÎN ŢARĂ: Vremea va fi închisă, umedă şi mai rece decât în mod normal la această dată.
Vor cădea ploi mai frecvente şi mai însemnate cantitativ în sudul şi în estul ţării, în special în
Subcarpaţi şi la munte, unde pot totaliza pe alocuri peste 20 l/mp.
Vântul, moderat, va prezenta intensificări în sud-vestul ţării. Temperatura aerului, în
creştere uşoară, va fi cuprinsă între 10 şi 20 de grade.
Pe alocuri, ceaţă la munte şi în Transilvania.
ÎN BUCUREŞTI: Vreme rece, umedă şi închisă. Temporar va ploua. Vântul va sufla
moderat. Temperatura aerului, în creştere, va ajunge, la amiază, la valori în jur de 15 grade.

Cerinţe:

1. Precizează scopul textului suport.


2. Prezintă particularităţile de structură a textului.
3. Numeşte domeniul de cunoaştere abordat.
4. Selectează câţiva termeni din câmpul semantic al meteorologiei.
5.Pornind de la elementele identificate anterior, stabileşte dacă textul este
literar/nonliterar .

11
Anexa 6 (tema)

Alcătuiți o reclamă, adresată unui public având următoare caracteristici: băiat, elev, vârstă
cuprinsă între 10-15 ani, pasionat de fotbal. . Folosiţi desene şi sloganuri sugestive pentru a
atrage clienţii !

............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................

12
Oglinda tablei

 Definiția textului nonliterar- Textul nonliterar se referă la diferite aspecte ale realității,
având scopul de a informa, a convinge sau a amuza.
Acesta poate fi: continuu sau discontinuu
 Trăsături ale textului nonliterar:
- Are caracter nonficţional (prezintă aspecte ale realităţii, observate de autor şi
transformate în informaţie).
- Are scop informativ(transmite informaţii şi/sau persuasiv(încearcă să convingă
receptorul, pentru a-l determina să facă sau să creadă un anumit lucru).
- Se bazează pe aspecte adevărate, aparţinând realului cotidian.
- Prezintă şi se referă la persoane reale.
- În general, este lipsit de expresivitate, dar unele forme, cum ar fi reclamele , de
exemplu, pot utiliza totuşi jocuri de cuvinte, figuri de stil, diferite sensuri ale cuvintelor.
- Se remarcă prin obiectivitate, claritate, utilizează uneori clişee de limbaj , formule fixe
în diverse acte oficiale.
- Prezintă o mare varietate de forme: texte de lege, reclame, articole de ziar, ştiri,
anunţuri, acte oficiale, lucrări ştiinţifice, reţete, prospecte medicale.
 Trăsături ale textului literar:
- Are caracter ficţional(prezintă o lume virtuală, creată de autor, cu ajutorul imaginaţiei.
- Are scop estetic(produce emoţie şi stimulează fantezia cititorului).
- Prezintă personaje, “realităţi de hârtie”, create de autor, care nu trăiesc în realitate , ci
doar în lumea imaginară a operei literare.
-Se remarcă prezenţa expresivităţii , caracteristică a limbajului, obţinută prin utilizarea
figurilor de stil, a imaginilor artistice.
-Pot fi folosite cuvinte şi expresii populare, regionalisme, arhaisme, neologisme.
-Vehiculează valori general umane prin diverse teme şi motive literare (natura, iubirea,
istoria, copilăria, aventura, războiul, satul, oraşul,..)
-Prezintă o mare varietate de forme, specii, în genul liric, epic şi dramatic.

13

S-ar putea să vă placă și