Proiect Didactic Clasa A VIa Bun DE SCOS

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: ȘCOALA GIMNAZIALĂ BLANDIANA


PROFESOR: ADRIANA-IULIA MORARIU
DATA: 06 APRILIE 2022
CLASA: A VI-A
ARIA CURRICULARĂ: LIMBĂ ȘI COMUNICARE
DISCIPLINA: LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: CĂLĂTORII DE TOT FELUL
SUBIECTUL LECȚIEI: D-L. GOE, DE ION LUCA CARAGIALE
TIPUL LECȚIEI: DOBÂNDIRE DE NOI CUNOȘTINȚE. LECTURA TEXTULUI
DURATA: 25 MINUTE
COMPETENŢE GENERALE, SOCIALE ŞI CIVICE:
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri.
COMPETENŢE SPECIFICE:
2.3 Prezentarea unor răspunsuri personale, creative și critice pe marginea unor texte diverse.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE: La sfârșitul orei, elevii vor fi capabili să:
O1: Să lectureze textul epic și expresiv pe roluri;
O2: Să enumere personajele care participă la acțiune;
O4: Să prexinte pe scurt subiectul textului epic;
O3: Să utilizeze cuvintele noi în alte contexte.
STRATEGIE DIDACTICĂ:
Metode și procedee: conversația euristică, învățarea prin descoperire, explicația, jocul de rol, metoda cadranelor;
Forme de organizare a clasei: colectivă, individuală;
Mijloace și materiale: manualul, cartea Momente și schițe de I. L. Caragiale, caiete, tablă;
BIBLIOGRAFIE:
1. Programa şcolară Limba şi literatura română clasele a V-a – a VIII-a, Bucureşti, 2017, aprobată prin O.M. nr. 3393/28.02.2017
2. Limba şi literatura română. Manual pentru clasa a VI-a, autori: Mihaela Daniela Cârstea, Viorica Avram, Ileana Sanda, Alexandra
Dragomirescu, Bucureşti, Editura Didactică şi Pedagogică S.A. 2018.
3. Alina Pamfil, Studii de didactica literaturii române, Editura Casa Cărţii de Ştiinţă, Cluj-Napoca, 2006;
4. Limba și literatura română. Ghidul profesorului, Clasa a VI-a, autori: Florentin Sâmihăian , Sofia Dobra, Monica Halaszi, Anca
Davidoiu-Roman, Horia Corcheș, Editura Art Educațional, 2020

1
Scenariul didactic
Nr. Secvențele Crearea situațiilor de învățare Elemente de strategie didactică
Crt instruirii Activitatea propunătorului Activitatea elevilor Resurse Resurse Forme de Evaluare
Timp procedurale materiale organizare
1. Moment Profesorul va asigura ordinea şi Elevii se pregătesc pentru Conversaţia Catalogul Activitate
organizatoric pregătește materialele necesare lecţie. Discuţia frontală
(1min). pentru lecţie.
2. Actualizarea Se va face verificarea temei. Expun modul de realizare a Conversaţia Caietele Activitate Aprecieri
cunostințelor solicitând elevilor, prin sondaj, să temei. Fac observaţii, elevilor frontală şi verbale
însusite citească rezolvarea acesteia. De aprecieri, corectări. individuală
anterior asemenea, profesorul face
(2 min.) observaţiile şi corectările care se
impun, dar si aprecieri asupra
modului de realizare a temei.
3. Captarea Profesorul le prezintă o imagine a Elevii răspund întrebărilor Conversația Imaginea Activitate Aprecieri
atenției lui I. L.Caragiale. Elevii sunt puse de profesor. Dezbaterea frontală verbale
(4 min.) solicitați de profesor să răspundă,
la următoarele întrebări:
- Cine a fost I.L.Caragiale? Brainstorming
- Ați citit vreuna din operele lui?
- Ce anume ați citit?
- Despre ce era vorba în operă?
4. Anunțarea Profesorul va anunța titlul noului Elevii vor asculta noile Expunerea Manualul,
subiectului și capitol, dar și titlul noii lecții. Se obiectivele, apoi notează în caietul
enumerarea vor enunța și noile obiective ale
obiectivelor caiete titlul lecției.
lecției.
operaționale (1
Titlul noului capitol și al lecției:
min.)
Capitolul: Călatorii de tot felul.
Titlul lecției este D-l Goe de I. L.
Caragiale. Titlul lecției este notat
pe tablă de către profesor.

2
5. Dirijarea Profesorul îi întreabă pe elevi, ce Elevii vor răspunde că au Conversația Manualul, Individual Aprecieri
învățării mijloace de transport au folosit călătorit cu mașina, cu trenul, euristică Caietele verbale
(15 min.) pentru a călătorii. autocarul, dar și cu avionul. elevilor
Elevii sunt întrebați de profesor, Elevii răspund oral
ce reguli de conduită trebuie să fie întrebărilor puse de profesor. Lectura orală,
respectate în timpul unei călătorii. lucrul cu
Pentru lectura textului, profesorul Elevii nominalizați vor citi manualul
le propune elevilor nominalizați, textul pe roluri. Lectura pe
să citească textul pe roluri. roluri
Profesorul va prezenta elevilor Elevii vor nota în caiete Observa-
noile cuvinte care apar în text. cadranele desenate pe tablă Exercițiul Manualul rea
Apoi le va cere să prezinte ce de către profesor. Vor Caietul sistemică
impresii au după prima lectură a răspunde De ce v-a plăcut elevilor
textului. textul...? Ce nu v-a plăcut în
Vor lucra pe cadranele prezentate text...? Ce nu ați înțeles din
pe tablă de către profesor. text...? Textul v-a amintit
de ...?
6. Asigurarea Asigurarea feed-back-ului se va Elevii vor răspunde la Conversația Activitate Aprecieri
feed-back-ului realiza prin întrebări: întrebările puse de profesor. individuală verbale
(2 minute) - Despre cine e vorba în text? Notare
- Care sunt personajele care iau
parte la acțiune?
7. Tema pentru Elevii primesc temă pentru acasă, Notează tema în caiete şi sunt Explicația Caietele Activitate
acasă (1 minut) Anexa 1. atenţi la explicaţii Conversația elevilor frontală

3
Anexa 1

1. BINGO. Completează fiecare căsuţă, răspunzând la întrebări:

Autorul schiței D-l Goe Numele satului în care s-a născut I. L. Caragiale Titlul altor schițe

Ce gen literar a mai abordat Caragiale? Titlurile unor piese de teatru Sensul cuvântului ”urbe”

S-ar putea să vă placă și