PD Brăduțul

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 21

Gradinita Nr

Tema proiectului: „BRĂDUȚUL”

Inspecție de specialitate

Profesor pentru învățământul preșcolar


Unitatea de invatamant: Gradinita nr.
Grupa:
Functia didactica: Profesor învățământ preșcolar
Tipul inspectiei/sesiunea:Inspecția de specialitate
Data:

PROIECT DE ACTIVITATE
TEMA ANUALĂ: „Cum exprimăm ceea ce simțim? ”
PROIECT TEMATIC: „Bucuriile iernii”
SUBTEMA PROIECTULUI: „Brăduțul”
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Activităţi de dezvoltare personală (ADP)
TEMA ACTIVITĂŢII:

● Întâlnirea de dimineaţă:

- Salutul de dimineaţă
- Completarea panoului de prezenţă
- Completarea calendarului naturii;

● Joc de grup „Săniuța fuge”

SCOPUL ACTIVITĂŢII:
- Cunoaşterea unor elemente specifice anotimpului iarna;
- Dezvoltarea capacității de socializare prin comunicare liberă și creativă;
- Cultivarea sentimentului de încredere în sine, prin exprimarea propriilor gânduri, stări, idei și sentimente.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- să utilizeze o formulă de salut adecvată momentului zilei;
- să răspundă „prezent” când este menționat;
- să indice simbolul adecvat, în urma observării cu atenție a vremii de afară;
- să execute mișcările sugerate de cadrul didactic, corelând ritmul acestora cu indicii verbali audiați: rotirea capului, rotirea brațelor, alergare,
etc.

COMPORTAMENTE :

- sa adopte un comportament de relaxare, buna dispoziţie, colaborare, empatie.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstrația, jocul;
Materiale didactice: panou de prezenţă, calendarul naturii, boxă audio.
DURATA: 10-15 minute
BIBLIOGRAFIE:
- „Curriculum pentru educatie timpurie” - 2019
- „Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru Învatamantul prescolar , nivel I”;
- “Ziua buna incepe de la Intalnirea de dimineata”, Smaranda – Maria Cioflica, Gabriela Berbeceanu, Editura Tehno – Art.
SCENARIUL ACTIVITĂŢII
Intâlnirea de dimineaţă:
- Salutul: Copiii intră la întâlnire. Activitatea debutează cu întâlnirea de grup între copii și educatoare, prin intermediul salutului de
dimineață. Copiii sunt salutați prin intermediul versurilor:
“Dimineața a sosit,
Toti copiii au venit
În semicerc să ne-așezăm,
Cu toții să ne salutăm:
A-nceput o nouă zi,
-Bună dimineața, dragi copii!”

- Completarea panoului de prezenţă: Se completează panoul de prezenţă identificându-se copiii absenţi şi cei prezenţi. Voi așeza poza
copiilor prezenți la panoul de prezenţă în secțiunea „Grădiniță”, iar pe ale celor absenți în secțiunea „Acasă”.
- Completarea calendarului naturii:
“A-nceput o nouă zi / Cum e vremea azi copii?”
Se precizează ziua în care ne aflăm și cum este vremea. Se lucrează la calendarul naturii:
“ Cum este vremea afara?”
„Ce zi a saptămânii este?”
„Cum sunt îmbrăcați copiii?”
„În ce anotimp suntem?”
- Împărtășirea cu ceilalți
Le voi povesti copiilor ca am ales un brad care nu este împodobit de sărbătoare și am nevoie de ajutorul lor pentru a împodobi și pregăti
bradul.
Activitatea de grup: „A, a, a, a venit iarna,da!”
Vom interpreta cântecul: „A, a, a, a venit iarna, da!” , pentru a ne reaminti caracteristicile acestui anotimp.
- Mesajul zilei: „Pe cărările Iernii!”
-Noutăţi, evenimente,ştirea zilei:
“Astăzi, Zâna Iarna ne-a trimis un invitat special, un brad tare frumos, pe nume Brăduleț și îmi spune fericit că a pregătit multe surprize
pentru voi, copii. Sunteți curioși să aflăm ce ne-a pregatit Brăduleț? Haideți să aflăm împreună!”

Le voi prezenta copiilor, în termeni accesibili, activitățile pe care le vom desfășura și voi preciza pe scurt sarcinile ce le vor îndeplini in
cadrul activitătilor. Copiii vor lucra individual acasă.

Tranziție:
Se va realiza tranziția prin intermediul jocului cu text și cânt: ’’Brăduleț, brăduț!”.(Anexa 1)

Bate vantul frunzele versuri Cantece Pentru Copii


BRĂDULEŢ, BRĂDUŢ DRĂGUŢ
Anexa 1

Brăduleţ, brăduţ drăguţ,


Ninge peste tine,
Haide, hai în casa mea,
Unde-i cald şi bine.

Pom de anul nou te fac,


O, ce bucurie!
Cu beteală am să te-mbrac,
Şi steluţe o mie.

Brăduleţ, brăduţ drăguţ,


Ninge peste tine,
Haide, hai în casa mea,
Unde-i cald şi bine.

Și fetițe și băieți
Bătând din mânuțe
Ne-om juca și ți-om cânta
Cântece drăguțe

https://www.versuri.us/cantece-pentru-copii-bate-vantul-frunzele-lyrics
Unitatea de invatamant:
Grupa:
Nume prenume cadru didactic:
Functia didactica: P
Tipul inspectiei/sesiunea:
Data:

PROIECT DE ACTIVITATE
TEMA ANUALĂ: „Cum exprimăm ceea ce simțim? ”
PROIECT TEMATIC: „Bucuriile iernii”
SUBTEMA PROIECTULUI: „Brăduțul”
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Activităţi liber-alese (ALA)
TEMA ACTIVITĂŢII:
A.CENTRE DE INTERES :
1. Bibliotecă – semne grafice: „Coronița de brad”
2. Stiință – Experiment: „Zăpada dintre brazi”
3. Construcţii „Pepiniera de brăduți”
B. JOC DISTRACTIV: „Aruncătorii de bulgări”
SCOPUL ACTIVITĂŢII :
-Cultivarea sociabilității copiilor, a potențialului creativ și a intereselor lor;
-Educarea sentimentelor de prietenie şi afecţiune față de proprii colegi prin descoperirea şi dezvoltarea capacităților empatice, prin
participarea la activități recreative.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

- să traseze cu creionul urmând liniile punctate pentru a forma cercurile coronițelor;


- să combine elementele respectând indicațiile oferite pentru a realiza zăpadă artificială;
- să construiască o pepinieră de brăduți din cuburi lego respectând indicațiile primite.

COMPORTAMENTE VIZATE:

- integrează ajutorul primit pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină dificultăți;
- identifică și numește formele obiectelor din mediul înconjurător;
- realizează sarcina de lucru cu consecvență.

DURATA: 15-20 minute


STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee : conversatia, explicatia, jocul, demonstrația, exercițiul
Material didactic/mijloace de invatamant: fișă de lucru, creioane colorate, piese lego(pentru construcția pepinierei de brăduți), bicarbonat
de sodiu, balsam de păr, cutie de plastic, spatulă, con de brad, imagini de la centre, recompense( stickere).

Forma de organizare: Frontală, grup, individuală.


BIBLIOGRAFIE:
- „Curriculum pentru educatie timpurie” – 2019
- “Piramida cunoaşterii”, Repere metodice în aplicarea curriculumului prescolar, 2014, editura Diamant

SCENARIUL ACTIVITATII
ETAPELE CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
ACTIVITĂŢI
Metode si Mijloace de
I
procedee învăţământ

Moment Se asigură condițiile optime pentru desfașurarea activitații;


organizatoric -se aeriseste sala de grupă;
-se pregatește materialul didactic
Fiecare masă are pe ea un simbol- o imagine ce arată:
- o coroniță de brad;
- zăpadă;
- un brad împodobit;

Captarea Captarea atentiei se realizează cu ajutorul elementului Conversaţia Personajul surpriza,


atenţiei surpriză, Bradul „Brăduleț”care a pregatit pentru copii Observatia Brăduleț
câteva activități minunate.
Anunţarea Se anunţă tema şi sarcina pentru fiecare centru şi Conversaţia Imagini reprezentative frontal
temei şi a obiectivele pe înţelesul copiilor. Copiii se grupează la Explicaţia din centre
centrele de interes în funcție de simbolul primit prin
obiectivelor
metoda mâinii oarbe.(distribuirea de către cadrul didactic a
imaginilor reprezentative din centre)
Desfăşurarea Educatoarea prezintă copiilor fiecare centru și intuiesc -semne individuale ;
activităţii materialele prezentate, după care li se explică ce au de Conversatia
realizat la fiecare centru.
-La stiință- Experiment: copiii au sarcina de a realiza -bicarbonat de sodiu,
Frontal si
zăpadă artificială folosind ingredientele puse la dispoziție: Explicatia balsam de păr, cutie
bicarbonat de sodiu, balam de păr, con de brad, cutie transparentă, con de brad; individual
transparentă. Se amestecă ingredientele în cutie și se obține
zăpada artificială, mai apoi copiii vor realiza un peisaj de
iarnă. Exercitiul - cuburi lego;
- La construcții: copiii vor construi o pepinieră de brăduți - fișa de lucru, creioane
folosind piese lego în culorile potrivite. colorate.
-La bibliotecă: copiii vor face semne grafice trasând cu
creionul peste liniile punctate;

În timp ce se lucrează pe centre, cadrul didactic le va oferi


copiilor indicații și aprecieri verbale; îi va îndruma unde
este necesar.
Asigurarea După finalizarea activității copiii prezintă ceea ce au
feedbak-ului realizat, folosindu-se metoda turul galeriei. Sunt analizate
și apreciate lucrările.

Încheierea Se fac aprecieri generale si individuale privind implicarea Conversația


activității copiilor in activitate, modul de lucru si comportamentul Frontal și
acestora. Se vor oferi copiilor recompense: cate un sticker .
individual
ALA II:

B: TEMA ACTIVITATII: „Aruncătorii de bulgări”


MIJLOC DE REALIZARE: Joc distractiv
Scopul jocului:

 Să realizeze un bulgăre din hârtie foloind tehnica mototolirii;


 Să arunce bulgării la ținta stabilită;
 Să participe cu interes la joc păstrând ordinea si disciplina.

Sarcina jocului: Să acţioneze la semnal, respectând indicaţiile primite şi regulile jocului.


DESCRIEREA JOCULUI:
Se așază pe o masă o cutie goală. Copiii își vor face bulgări din hârtie albă pe care o vor mototoli până aceasta ia forma unui bulgăre.Pe rând
jucătorii vor trebui să arunce bulgării în cutia așezată pe masă de la o distanță prestabilită. După ce fiecare jucător aruncă de câte 3 ori jocul se
încheie.
Câştigă jucătorul care reușește să arunce în cutie cei mai mulți bulgări.

Unitatea de invatamant:
Grupa:
Nume prenume cadru didactic:
Functia didactica:
Tipul inspectiei/sesiunea:
Data:
PROIECT DE ACTIVITATE

TEMA ANUALĂ: „Cum exprimăm ceea ce simțim ? ”


PROIECT TEMATIC: „Bucuriile iernii”
SUBTEMA PROIECTULUI: „Brăduțul”
DOMENIUL DE ACTIVITATE: DLC-Educarea limbajului
TEMA ACTIVITAŢII: ’’Povestea bradului de Crăciun”
MIJLOC DE REALIZARE: Povestea educatoarei
TIPUL DE ACTIVITATE: transmitere și însușire de cunostinte
SCOPUL ACTIVITĂŢII
 Dezvoltarea capacităţilor de exprimare orală;
 Formarea deprinderii copiilor de a asculta o poveste în grup;
 Stimularea interesului pentru povesti şi cărţi;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1- Să enumere personajele din povestea „ Bradul de Crăciun”;
O2- Să numească titlulpoveștii;
O3- Să redea pe scurt conținutul poveștii respectând ordinea cronologică a evenimentelor;
O4- Să așeze obiecte în bradul de Crăciun decorându-l cât mai original.

COMPORTAMENTE VIZATE:
 Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înţelegerii şi receptării lui;
 Demonstrează înţelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoţiilor, semnificaţiilor;
 Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozităţi, acţiuni, emoţii proprii;
 Respectă reguli de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare;
 Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului;

STRATEGII DIDACTICE

Metode şi procedee: conversaţia, povestirea, explicaţia, jocul, demonstraţia, exerciţiul;


Resurse materiale: bradul „Brăduleț”, prezentare PPT poveste, brad artificial, decorațiuni pentru brad, marionete, recompense;
Forma de organizare: frontal, individual.
Locul: sala de grupă
DURATA: 15-20 minute
BIBLIOGRAFIE:
- „Curriculum pentru educatie timpurie” – 2019
- “Didactica domeniului limba si comunicare din învătământul prescolar”-Vasile Molan, editura MINIPED, Bucuresti 2020.

STRATEGII
SECVENŢA DIDACTICE
DIDACTICĂ CONŢINUT ŞTIINŢIFIC Material didactic / EVALUA
Metode Mijloace de RE
şi învăţământ
procedee
Moment Pentru buna desfășurare a activității se vor lua urmatoarele măsuri:
organizatoric - aranjarea mobilierului;
- pregătirea materialului didactic pentru activitate.

Captarea În sala de grupă apare (sub forma de surpriză) un brad, pe nume Conversaţia Personajul surpriza, Frontal
atenţiei Brăduleț. Surpriza Brăduleț
- Bârr, bârr, bârr- zice brădulețul

- Cui îi este frig, copii?

După răspunsul dat de către copii, cadrul didactic le spune copiilor că


vor asculta peripeţiile prin care a trecut Braduleț și ce a învățat el în
urma întâmplărilor.
Anunţarea Se precizează numele poveştii şi sarcinile ce revin copiilor: de a Conversaţia Brad Frontal
temei şi a asculta cu atenţie povestea ,,Bradul de Crăciun” pentru a o povesti şi
obiectivelor ei părinţilor.
Desfăşurarea Prezentarea textului poveștii:
activităţii Se redă cât mai expresiv conţinutul poveştii, ţinându- se cont de Conversaţia - textul povestii Frontal
modularea vocii, a ritmului vorbirii pe parcursul expunerii, pe
Povestirea - prezentare PPT
pauzele logice, psihologice şi gramaticale, accentuarea sau scăderea
intensităţii vocii, folosirea mimicii şi gesticii corespunzătoare și Explicația poveste
explicarea cuvintelor nou întâlnite. Fiecare eveniment din povestire
este simbolizat printr-o imagine in ordinea prezentarii continutului
povestii de catre cadrul didactic.

Exercițiul
Fixarea conținutului poveștii:
- imagini
Se realizează printr-o scurtă convorbire cu copiii, pe baza
- decorul
continutului poveștii și a imaginilor prezentate. Se urmărește să
răspundă la întrebările adresate de cadrul didactic:
„ - Cum s-a simțit bradul când au râs copiii de el?”
„ - Au procedat bine copiii? Ce ar fi trebuit să facă?”
„ - Când a devenit bradul fericit?”

Exercițiul
Când am zis că a fost bradul fericit? Când a fost împodobit. Le voi Individual
Obținerea
explica copiilor că bradul pe car îl avem trebuie și el împodobit
performanței
pentru a fi fericit. Fiecare copil va alege câte o decorațiune pe care o Frontal
Decorațiuni pentru
va așeza în brad.
brad
Încheierea Se vor face aprecieri globale si individuale asupra modului de Brăduleț Individuală
activității participare la activitate. Conversația Coș cu decorațiuni
Frontal
Vor fi impartite diplome pentru fiecare copil pentru a aprecia efortul
și implicarea în activitate.

Unitatea de invatamant:
Grupa:
Nume prenume cadru didactic:
Functia didactica:
Tipul inspectiei/sesiunea:
Data:

PROIECT DE ACTIVITATE

Tema anuala: „Cum exprimăm ceea ce simțim? ”


Tema proiect: „Bucuriile iernii”
Subtema proiect: “Brăduțul”
Domeniul de activitate : Domeniul Estetic si creativ
Categoria de activitate : - Educatie plastică-pictură
Tema activității: „Bradul” –pictură
Tipul de activitate: formare de priceperi și deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
- Consolidarea deprinderii tehnice de a realiza o lucrare ( bradul) prin tehnica picturii cu acuarele;
- Educarea spiritului de ordine si al acuratetii in realizarea lucrării.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

- să denumească materialele și instrumentele de lucru puse la dispoziție (figurină brad ipsos, acuarele,pensulă, servetel, pahar cu apa);
- să realizeze lucrarea utilizand tehnica picturii cu pensula;
- să aplice corect pata de culoare.

COMPORTAMENTE VIZATE:
- Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice ;
- Integrează ajutorul primit pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină dificultăți;
- Realizează sarcinile de lucru cu consecvență.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul;
Mijloace didactice: modelul educatoarei, figurină brad ipsos, pensulă, acuarele, pahar cu apă, boxă audio, recompense.
Evaluare : individuală, frontală;

DURATA:

BIBLIOGRAFIE
„Curriculum pentru educatie timpurie” - 2019
„Didactica activităților instructiv-educative pentru învățământul preprimar”-Editura Didactica Nova, Craiova -2005
STRATEGII
SECVENŢA DIDACTICE
DIDACTIC CONŢINUT ŞTIINŢIFIC Material EVALUA
Ă Metode şi didactic / RE
procedee Mijloace de
învăţământ
Moment Se asigură condițiile necesare desfășurării optime a activității:
organizatoric
- aranjarea mobilierului
- pregătirea materialului didactic pentru activitate.

Captarea Prietenul, Brăduleț (bradul de jucărie) propune copiilor să îl ajute la Conversaţia


atenţiei realizarea noii activități. Acesta le-a pregătit copiilor câteva surprize pe
măsuțele de lucru.
Anunţarea Se anunţă tema activităţii ”Decorațiune pentru brad” şi obiectivele pe Conversaţia
temei şi a înţelesul copiilor.
obiectivelor
Desfăşurarea Se intuiește materialul prezentat copiilor aflat pe măsuțe. Se prezintă copiilor Conversaţia Figurină de
activităţii modelul, insistând asupra culorii, asupra tehnicilor de lucru și ordinea Explicatia ipsos Frontală
efectuării lor.
acuarele Individuală
Demonstrarea tehnicii de lucru:
Educatoarea demonstrează copiilor modul prin care se realizează tema Explicația pensulă
propusă.
Conversația pahar cu apă
Se introduce pensula în apă, după aceea în culoarea cu care voi realiza tema Demonstrația modelul
propusă: verde. Apoi cu pensula, se trasează pe toată suprafața bradului, până
educatoarei
când se acoperă toată suprafața bradului. Se șterge pensula cu un șervețel,
apoi se pune pensula în altă culoare pentru a face globurile prin punctare. La
final, se șterge pensula cu servețel umed. Sunt precizate criteriile după care
se vor evalua lucrarile: - alegerea culorii adecvate, folosirea corectă a
pensulei, acuratețea lucrării.(corectitudine, aspect estetic, grad de finalitate, Exercițiul
originalitate)
Evaluarea
performanței - Exerctii de încălzire a mâinilor:
“ Vântul bate neîncetat
Vârful degetelor bat
Iar apoi le răsfirăm Frontală
Și la pian noi cântam
Lebedele-n jur privesc
Mâinile mi le rotesc Individuală
Morișca o învârtesc
Și la lucru eu pornesc’’
Explicatia Boxă audio
Conversatia
Executarea temei de către copii:
Voi ura copiilor ”Spor la lucru”, după care se trece la realizarea temei de către copii.
Le voi pune în surdină melodii despre anotimpul iarna și despre bradul de Crăciun. Individuală
În timp ce copiii lucrează, cadrul didactic oferă indicații și sprecieri verbale,
dar și informații suplimentare acolo unde este nevoie.

Se va face prin aprecieri verbale privind modul de realizare al temei. Fiecare


Obținerea copil își va arăta lucrarea și le vor analiza prin metoda „Turul Galeriei”. Cei Turul
feed-back- care au lucrat corect vor fi aplaudați. Galeriei
ului
Încheierea Se fac aprecieri globale și individuale cu privire la modul cum au lucrat și Conversaţia Frontala
activităţii cum s-au comportat copiii la activitate. Individuala

S-ar putea să vă placă și