4.0 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Matapelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan
Tema : Kenali Budaya Malaysia
Tajuk : Kenali dan Apresiasi Adab Sosial Warisan Budaya Malaysia
Sub Tajuk : Adab Makan
Tarikh :18 Februari 2010
Masa : 8.30 pagi-9.30 pagi
Tahun : 4 Kencana
Bilangan Murid : 30 Orang (14 lelaki dan 16 perempuan)
Pengalaman Sedia Ada : Murid membesar dalam latar belakang sosiobudaya masing-masing.
Objektif : Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Mengenalpasti warisan budaya setiap kaum
Membandingbezakan adab-adab makan setiap kaum
Menyenaraikan amalan budaya kaum lain.
Penerapan Nilai :
Menghormati amalan budaya kaum lain
Memupuk kesedaran terhadap nilai positif yang dibawa dalam setiap budaya
Menggalakkan kerjasama dalam kumpulan untuk melaksanakan aktiviti pengajaran dan pembelajaran.
Kaedah Pengajaran :
KBKK
Kecerdasan Pelbagai
Koperatif
Kajian Masa Depan
Kontekstual
Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan
Set Induksi
(5 minit)
Tayangan video bertajuk “Amalan Kunjung-Mengunjung di Kampung”
Guru menunjukkan tayangan video tentang aktiviti masyarakat bertajuk “Amalan Kunjung-Mengunjug di Kampung.”
KBKK
Langkah 1
(10 minit)
Perbincangan tentang adab-adab makan setiap kaum
Kaum Cina menggunakan Chopstick ketika makan
Kaum Melayu dan India menggunakan tangan ketika makan
Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid
Murid diminta memilih adab-adab makan setiap kaum dengan betul
Guru meminta murid mengenalpasti adab makan setiap kaum.
Guru berbincang dan menerangkan adab makan bagi setiap budaya
Rujuk lampiran A
Kecerdasan Pelbagai
- interpersonal
Langkah 2
(10 minit)
Demonstrasi adab makan masyarakat Malaysia
- Murid Melayu mendemonstrasikan adab makan kaum India,
-Murid Cina mendemonstrasikan adab makan kaum Melayu,
-Murid India pula mendemonstrasikan adab makan kaum Cina.
Beberapa orang wakil murid dikehendaki mendemonstrasikan adab makan masyarakat Malaysia
Guru membimbing murid untuk melakukan demonstrasi adab makan masyarakat Malaysia.
Rujuk lampiran B
Kecerdasan Pelbagai
- kinestetik
Langkah 3
(15 minit)
Praktik adab makan
Guru meminta murid membawa makanan tradisional kaum masing-masing.
Murid bertukar makanan dan makan mengikut adab jenis makanan tradisional tersebut.
Rujuk lampiran C
Kontekstual
Langkah 4
(15 minit)
Membandingbeza adab makan
Murid dibahagi kepada beberapa kumpulan mengikut nama kaum seperti Melayu, Cina, India, Iban, Murut dan Kadazan.
Setiap kumpulan mempunyai murid yang pelbagai budaya.
Guru meminta murid membandingbezakan adab-adab makan setiap kaum.
Wakil kumpulan dikehendaki membentangkan hasil kerja mereka di hadapan kelas.
Guru membimbing dan menyemak hasil kerja murid.
Rujuk lampiran D
Koperatif
Kecerdasan Pelbagai
- interpersonal
-verbal-linguistik
KBKK
Penutup
(5 minit)
Rumusan tajuk pelajaran.
Guru membuat rumusan tentang tajuk kenali dan apresiasi adab sosial warisan budaya Malaysia.
Murid diminta meramalkan masyarakat yang tidak mempunyai adab dalam sistem sosial mereka.
Kajian Masa Depan
4.1 Lampiran A
Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid
Aktiviti dilakukan secara individu
Dilakukan untuk menguji kefahaman awal murid terhadap budaya lain
Murid diminta memilih adab-adab makan setiap kaum dengan betul
Murid perlu memilih adab makan setiap kaum berdasarkan gambar yang ditunjukkan
Guru meminta murid mengenalpasti adab makan setiap kaum.
Berdasarkan lampiran kerja yang diberi murid-murid perlu mengecam gambar dan menjawab soalan mengikut pengalaman sedia ada murid.
Guru berbincang dan menerangkan adab makan bagi setiap budaya
Guru membincangkan latihan bersama-sama murid.
Mengapa kaum Cina menggunakan Chopstick ketika makan?
Apakah persamaan adab makan kaum Melayu dan Kaum India?
4.2 Lampiran B
Beberapa orang wakil murid dikehendaki mendemonstrasikan adab makan masyarakat Malaysia
Guru memilih beberapa orang wakil murid untuk menunjukkan cara makan mengikut adab setiap kaum
Tiga orang wakil murid Melayu melakukan demonstrasi adab makan kaum India
Tiga orang wakil murid India melakukan demonstrasi adab makan kaum Cina
Tiga orang wakil murid India melakukan demonstrasi adab makan kaum Melayu
Guru membimbing murid untuk melakukan demonstrasi adab makan masyarakat Malaysia.
Guru membetulkan cara murid-murid melakukan demonstrasi adab makan tersebut
4.3 Lampiran C
Guru meminta murid membawa makanan tradisional kaum masing-masing.
Guru meminta murid membawa makanan tradisional pada minggu lalu
Murid bertukar makanan dan makan mengikut adab jenis makanan tradisional tersebut.
Murid Melayu bertukar makanan dengan murid Cina dan murid India
Murid Cina bertukar makanan dengan murid Melayu dan murid India
Murid India bertukar makanan dengan murid Melayu dan murid Cina
Mana-mana murid yang mendapat makanan kaum Melayu dikehendaki makan dengan adab makan kaum Melayu begitu juga dengan makanan kaum Cina dan kaum India.
4.4 Lampiran D
Murid dibahagi kepada beberapa kumpulan mengikut nama kaum seperti Melayu, Cina, India, Iban, Murut dan Kadazan.
Guru menyediakan kertas undian yang tertulis Melayu, Cina, India, Iban, Murut dan Kadazan pada setiap kertas undi.
Setiap murid mencabut satu undi dan guru hendaklah memastikan satu kumpulan terdiri daripada pelbagai kaum.
Setiap kumpulan hendaklah mempunyai murid yang pelbagai budaya.
Guru meminta murid membandingbezakan adab-adab makan setiap kaum.
Guru menyediakan kertas sebak/ mahjong kepada setiap kumpulan
Murid secara kumpulan dikehendaki mencari persamaan dan perbezaan adab makan yang telah mereka pelajari
Wakil kumpulan dikehendaki membentangkan hasil kerja mereka di hadapan kelas.
Guru membimbing dan menyemak hasil kerja murid.
Guru menilai dan memberikan markah kepada setiap kumpulan yang berjaya mempersembahkan hasil kerja mereka dengan baik dan kerjasama dalam kumpulan yang ditunjukkan.