Skip to content
Search for easy dinners, fashion, etc.
When autocomplete results are available use up and down arrows to review and enter to select. Touch device users, explore by touch or with swipe gestures.
Unit Price | Math explained in easy language, plus puzzles, games, quizzes, worksheets and a forum. For K-12 kids, teachers and parents.
Explore
the words unit price are written in white on a purple background
mathsisfun.com

Unit Price

The Unit Price (or unit cost) tells us the cost per liter, per kilogram, per pound, etc, of what we want to buy.
Kimberly Damgaard
Kimberly Damgaard

Comments