RPH Pendidikan Islam 2009 - Menghayati Adab Berjiran

Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN ISLAM

Tarikh : 20 Nov 2009 Tingkatan : 1 Ibn Sina


10.00 - 11.20 pagi
Masa : Bilangan Murid : 32/32

Tajuk Umum : Akhlak


Tajuk Pelajaran : Menghayati Adab Berjiran
Objektif Am : Pelajar dapat mengaplikasi adab berjiran dalam kehidupan seharian mereka
Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat:
(1) Menyatakan sekurang-kurangnya 3 cara menyemai semangat kejiranan dalam
masyarakat
(2) Menyenaraikan hikmah memelihara adab berjiran
(3) Menghuraikan sekurang-kurangnya 3 akibat tidak memelihara adab berjiran

Kemahiran Berfikir : Pelajar menyedari kebaikan memelihara adab berjiran

Penghayatan Nilai : Pelajar menyedari tanggungjawab dan kebaikan memelihara adab berjiran sesama Muslim
dan juga bukan Muslim

Penggabung Jalinan : Pendidikan Moral

Pengetahuan Sedia : Pelajar telah mempelajari konsep hidup berjiran dalam Tilawah Al-Quran : Konsep Perpaduan
Ada Asas Kesejahteraan

Bahan Bantu : 1. Video iklan berkenaan semangat kejiranan pelbagai kaum di Malaysia
Mengajar 2. Laptop dan LCD

Rujukan Guru : (1) Rijaluddin Yahya, Razliza Abdul Rahman. (2009). Panduan Revisi untuk Sukses
Pendidikan Islam Tingkatan 2. Selangor. Penerbitan Pearson Malaysia Sdn. Bhd. M/s 120

(2) Junaidah Salehudin, Rosnani Rifin, Nor Aslina Mamat. (2009). Masteri Memori Melalui
Peta Minda Pendidikan Islam PMR.Puchong Selangor, PNI Neuron (M) Sdn. Bhd.
Mukasurat 56.

Isi Pelajaran : (1) Maksud berjiran dalam Islam


(2) Hak dan tanggungjawab berjiran
(3) Cara menyemai semangat berjiran
(4) Hikmah memelihara adab berjiran
(5) Akibat tidak beradab sesama berjiran

KOMPONEN PENGAJA RAN

InstitutPendidikanUIAM|DPLI2009|RPHPendidikanIslam 1
Set Induksi
1. Pelajar mengikut bacaan doa ketua kelas
2. Guru menayangkan video tentang semangat kejiranan pelbagai kaum di Malaysia.
Guru meminta pelajar berikan sekurang-kurangnya 5 nilai murni berdasarkan video tersebut
3. - Apakah nilai murni yang boleh dijadikan contoh dalam kehidupan kita berdasarkan video?

4. Guru meminta pelajar membuat kesimpulan tentang video yang ditayangkan iaitu Semangat Hidup Berjiran
5. Guru membuat peneguhan tentang tajuk yang akan dibincangkan iaitu Menghayati Adab Berjiran
Perkembangan Isi

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

1. Maksud jiran dalam Islam 1. Soal pelajar secara rawak

- Orang yang tinggal bersebelahan atau - siapa itu jiran?


berdekatan dengan rumah kita di
kanan, di kiri, di belakang dan di depan
rumah dari setiap sudut.
2. Guru menerangkan maksud berjiran
dalam Islam

2. Hak dan tanggungjawab berjiran

- Jenis jiran
1. Guru menjelaskan jenis jiran dan hak
setiap jiran
-Jiran ahli keluarga

-Jiran bukan ahli keluarga

-Jiran bukan Islam

- Hak Jiran

-Hak sebagai Muslim

-Hak sebagai Keluarga

-Hak sebagai Jiran

3. Cara menyemai semangat kejiranan 1. Guru membahagikan pelajar kepada 2


kumpulan
- Menziarahi jiran ketika hari perayaan
2. Setiap kumpulan akan diberikan
- Mengutamakan jiran yang mempunyai situasi berbeza untuk dilakonkan oleh Teknik Main Peranan
ikatan kekeluargaan wakil setiap kumpulan.

- Memberi pertolongan sama ada


diminta atau tidak Penilaian 1
- Kumpulan 1
- Menjaga hubungan baik dengan jiran
InstitutPendidikanUIAM|DPLI2009|RPHPendidikanIslam 2
- Menghormati dan bersangka baik -cara-cara menyemai semangat
dengan jiran berjiran dalam masyarakat yang
tinggal dalam taman
perumahan.
Penilaian 3
Akibat tidak beradab sesama jiran - Kumpulan 2

- Lahir masyarakat yang mementingkan -kesan buruk tidak


diri sendiri mengamalakan semangat
berjiran dalam masyarakat
- Kehidupan akan jauh daripada rahmat
dan keberkatan Allah 3. Pelajar diberi masa selama 7-10 minit
untuk berbincang.
- Seseorang itu akan terpinggir daripada
masyarakat 4. Masa 3-5 minit untuk melakonkan
situasi yang diberikan.
- Sukar mendapat pertolongan daripada
jiran 5. Pelajar yang tidak terlibat dalam
aktiviti diminta membari maklum
balas terhadap lakonana rakan-rakan.

6. Selesai persembahan, pelajar diminta


merumuskan dengan mengeluarkan
cara-cara menyemai semangat
berjiran dan implikasi sekiranya tidak
beradab dengan jiran.

4 Hikmah menjaga adab berjiran

- Kehidupan berada dalam keadaan


Teknik perbincangan
aman dan damai 1. Guru meminta pelajar mengeluarkan
pendapat mengenai hikmah menjaga
Penilaian 2
- Masyarakat hidup dalam keberkatan adab berjiran dalam kehidupan kita
dab keredaan Allah hari ini.

- Kemungkaran dapat dicegah dengan


lebih berkesan

Rumusan
1. Islam sangat menitikberatkan adab-adab berjiran dalam kehidupan bermasyarakat.
2. Jiran adalah orang kedua terpenting dalam kehidupan selepas keluarga.
Penilaian
1. Menyatakan 3 cara menyemai semangat kejiranan
2. Terangkan 3 hikmah memelihara adab berjiran
3. Huraikan 3 akibat jika tidak menjaga adab dalam berjiran

Latihan Susulan
1. Meminta pelajar menyediakan laporan aktiviti-aktiviti yang mereka lakukan bersama jiran yang menunjukkan
amalan baik dalam berjiran selama seminggu.

InstitutPendidikanUIAM|DPLI2009|RPHPendidikanIslam 3
Penilaian Kendiri

Ulasan Penyelia

Ulasan Pengetua

InstitutPendidikanUIAM|DPLI2009|RPHPendidikanIslam 4

You might also like