RPH BM TAHUN 5

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 7

Mata Pelajaran

Bahasa Malaysia

Tarikh/Hari

30 Ogos 2016 / Selasa

Tahun

Bilangan Murid

08 orang (06 lelaki/02 perempuan)

Masa

11.35 pagi -12.35 tengah hari (60 minit)

Tema

Patriotisme & Kewarganegaraan

Tajuk*

Jaguh Badminton Malaysia

Standard
Kandungan

2.5 Membaca, memahami dan menaakul untuk memindahkan maklumat yang


terdapat dalam pelbagai bahan dengan betul.

Standard
Pembelajaran

2.5.2 Membaca , memahami, dan menaakul maklumat yang terdapat dalam bahan
puisi dengan betul.

Objektif

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


1. menaakul dan memberitahu sekurang-kurangnya 3 maklumat tersirat
berdasarkan bahan dengan betul ;
2. mengisi sekurang-kurang lima ruang kosong peta i-think (peta berganda)
berdasarkan bahan dengan betul.

Sistem Bahasa

Sebutan & Intonansi


Tatabahasa (Sintaksis)

Pengisian
Kurikulum

EMK
Ilmu: Pendidikan Moral, Sivik dan Kewarganegaraan
Nilai: Kebersihan fizikal, Kesyukuran, Kerjasama, Bertanggungjawab
Peraturan Sosiobudaya : Kesantunan dan Laras Bahasa
Patriostisme
: Jati Diri
Pendidikan Alam Sekitar: Bertanggungjawab terhadap kebersihan persekitaran
Kreativti dan Inovasi
: Persediaan, Imaginasi tentang masa depan, tindakan,
TMK: Murid menggunakan TMK mencari kesan pencemaran sungai

Kepelbagaian
Kaedah dan
Teknik

Kemahiran Berfikir, KBAT, Didik Hibur, Kecerdasan Pelbagai (verbal linguistik, muzik,
visual ruang, interpersonal), Pembelajaran Koperatif, Pembelajaran Kontekstual,
Pembelajaran Kontruktivisme, BCB, Kajian Masa Depan

Kepelbagaian
Sumber Bahan
(KSB)

Pengetahuan
Sedia Ada
(PSA)
AKTIVITI

Bil
1
2
3
4
5

Bahan
LCD
Komputer
Video
Gambar
Lembaran Kerja

Jumlah
1
1
4
2
2

Catatan
Sekolah
Peribadi
Fail Video RPH Citrus
Lampiran 1: 27 keping
Lampiran 2: 10 keping

Murid pernah melihat video permainan badminton dalam Sukan Olimpik dan Sukan
Komanwel .
Set Induksi (5 Minit)
TEKNIK : VIDEO
J 1. Guru menayangkan video tentang
permainan badminton bagi pertandingan
badminton Olimpik RIO yang baru-baru ini.
2 2. Guru mengemukakan beberapa soalan
tentang video yang ditayangkan.
3 3. Guru mengaitkan video dengan tajuk
pembelajaran.
Langkah 1(15 Minit)
TEKNIK : SOAL JAWAB
1. Murid membaca teks secara mekanis.
2. Murid menyenaraikan perkataan yang
sukar.
3. Murid dan guru bersoal jawab tentang
petikan syarahan
yang dibaca.
Langkah 2(20 Minit)
TEKNIK : PEMBELAJARAN KOPERATIF
1. Murid dibahagikan kepada beberapa
kumpulan.
2. Murid diminta membina lima soalan
berdasarkan teks
yang terdapat dalam petikan.
1. 3. Murid memindahkan maklumat dari
petikan ke dalam
2. bentuk peta minda.

3.
4.

Langkah 3(15 Minit)


TEKNIK : PERMAINAN BAHASA

5. 1. Murid bertukar kumpulan dan menyoal


jawab sesama mereka untuk mengumpulkan

markah .
6. 2. Murid lain membetulkan kesalahan rakan
mereka dengan
7. bimbingan guru.
8.
9. Penutup(5 Minit)
10. TEKNIK : PERBINCANGAN
1.Guru membuat rumusan tentang
pengajaran dan
menerapkan nilai murni berdasarkan tajuk.

LANGKAH/
MASA

ISI PELAJARAN

Induksi Set
Tayangan Video
(5 minit)
08.45-08.50 pagi - sungai tercemar
-

AKTIVITI PENGAJARAN
DAN PEMBELAJARAN
Teknik: Soal
jawab/Penerangan

1. 1. Murid dipaparkan
dengan tayangan video
video 1 video rph 2. 2. Guru dan murid
citrus\video 1bersoal
PENCEMARAN_SUN
jawab berkenaan
GAI_AKIBAT_LIMBA
tayangan video
H.flv
tersebut
3. Guru mengaitkan
video 2
tayangan video dengan
tajuk pelajaran hari ini
4. Murid mengaitkan PSA
dengan induksi set
guru

Jangkaan Jawapan:
1. Saya melihat pencemaran
sungai berlaku.
2. Kejadian itu berlaku kerana
penduduk membuang
sampah ke dalam sungai.
3. Bahan-bahan yang dibuang
ke dalam sungai selalunya
tin-tin, botol-botol dan
bahan-bahan plastik.

Soalan:
1. Apakah yang kalian lihat
dalam tayangan?
2. Mengapa berlaku begitu?

3. Nyatakan bahan-bahan
yang dibuang ke dalam
sungai.

CATATAN

Ilmu:
Moral, Sivik
Nilai:
- Kebersihan fizikal
- Kesyukuran
- Bertanggungjawab
Pendidikan Alam
Sekitar:
Bertanggungjawab
terhadap kebersihan
persekitaran
KSB
- video 1
- video 2

Langkah 1
(15 minit)
08.50-09.05
pagi

Deklamasikan Sajak
Sajak Sayangilah Sungai

Contoh perkara yang


dibincangkan:
- keadaan sungai
- punca pencemaran

Teknik: Perbincangan
1. Guru mengedarkan
sajak sayangilah sungai
kepada murid.
2. Guru berbincang
tentang kandungan
sajak.
3. Beberapa orang murid
dipilih secara rawak
untuk
mendeklamasikan sajak
.
4. Murid diminta mencatat
maklumat maklumat
penting tentang sajak .
Teknik: Bercerita
5. Beberapa orang murid
lain dipilih untuk
menceritakan semula
maklumat yang telah
dicatat.

Langkah 2
(10 minit)
09.05-09.15
pagi

Teknik: Sumbang Saran


Punca Pencemaran Sungai
1. Pembuangan sampahsarap
2. Pembuangan sisa toksik
3. Pertumpahan minyak

1. Murid dalam kumpulan


dikehendaki menilai
keadaan sungai yang
terdapat dalam gambar
dan menyatakan idea
mereka tentang punca
berlakunya pencemaran
pada sungai tersebut.
2. Murid diminta
menyatakan penyakit
yang relevan dengan
kesan pencemaran
sungai (air).

Nilai:
- Kebersihan fizikal
- Kerjasama
- Bertanggungjawab
Pendidikan Alam
Sekitar:
Bertanggungjawab
terhadap kebersihan
persekitaran
KSB
Teks sajak
EMK
Kreativiti dan Inovasi
(Persediaan)
KKT
Kemahiran Berfikir,
KBAT, Didik Hibur,
Kecerdasan Pelbagai
(verbal linguistik, muzik,
interpersonal),
Pembelajaran Koperatif
Nilai:
- Kebersihan fizikal
- Bertanggungjawab
Pendidikan Alam
Sekitar:
Bertanggungjawab
terhadap kebersihan
persekitaran
KSB
Lampiran 1
EMK
Kreativiti dan Inovasi
(Imaginasi)

KKT
Kajian Masa Depan

Langkah 3
(10 minit)
09.15-09.25
pagi

Langkah 4
( 15 minit)
09.25-09.40
pagi

Tayangan Video Kesan


Pencemaran Sungai

Teknik: Perbincangan
Kumpulan
1. Murid melihat tayangan
video dan menyebut
secara kuat dengan
sebutan yang betul dan
jelas kandungan
tayangan tersebut.
2. Murid berbincang dalam
kumpulan kecil dan
menilai sikap yang
ditunjukkan oleh
penghuni rumah dalam
menangani masalah
denggi.

Kepentingan Menjaga
Sungai
-Think Peta Pokok

Aktiviti: Melakar Peta


Pokok
1. Murid dikehendaki
melakarkan peta
pemikiran (Peta Pokok)
berdasarkan maklumat
yang telah dilihat
dengan jelas dan
didengar dengan
sebutan yang jelas.

Nilai:
- Kebersihan fizikal
- Bertanggungjawab
Pendidikan Alam
Sekitar:
Bertanggungjawab
terhadap kebersihan
persekitaran
KSB
video 3

Peta Pemikiran
1. Peta Pokok
EMK
Kreativiti dan Inovasi
(Tindakan)

Penilaian (1)
2. Bentangkan di dinding
kelas untuk dinilai guru.

Latihan Menulis Ulasan


-ulasan tentang Sayangilah
Sungai

Teknik: Latih Tubi


1. Murid menonton
tayangan video dan
menceritakan semula
dengan tepat cerita
tersebut menggunakan
ayat sendiri dengan
sebutan yang jelas dan

KSB
- video 4
KKT
Kemahiran Berfikir,
KBAT, Didik Hibur,
Kecerdasan Pelbagai
(verbal linguistik, muzik,

intonasi yang betul.


Aktiviti: Padanan
1. Murid mendengar frasa
yang dibaca oleh rakan
dan memadankan frasa
tersebut menjadi ayat
yang betul.

Langkah 5
(12 minit)
09.28-09.40
pagi

Teknik: Perbincangan
1. Murid diminta mencari
kesan pencemaran air
berdasarkan gambar
menggunakan TMK dan
mencatat maklumat
berkaitan.

Penutup
(5 minit)
09.40-09.45
pagi

Rumusan
*Kognitif
*Sosial
-sajak Sayangilah Sungai

Teknik: Soal Jawab


- Merumuskan tentang
punca-punca
pencemaran sungai

- Mencari bahan berita


daripada surat khabar
berkaitan demam
denggi untuk P d P
seterusnya

Teknik: Mendeklamasikan
Sajak
-

Mendeklamasikan
Sajak Sayangilah
Sungai

interpersonal),
KSB
Lampiran 2
KKT
Kemahiran Berfikir,
KBAT, Didik Hibur,
Kecerdasan Pelbagai
(verbal linguistik, muzik,
visual ruang,
interpersonal),
Pembelajaran Koperatif,
Pembelajaran
Kontekstual,
Pembelajaran
Kontruktivisme, BCB,
Kajian Masa Depan
KSB
Gambar 2
EMK
TMK - mencari kesan
pencemaran sungai
Ilmu:
Kesihatan
Muzik
Nilai:
- Kebersihan fizikal
- Kesyukuran
- Kerjasama
- Bertanggungjawab
Pendidikan Alam
Sekitar:
Bertanggungjawab
terhadap kebersihan
persekitaran
KKT: Kemahiran Berfikir,
Didik Hibur, Kecerdasan
Pelbagai (verbal
linguistik, muzik), BCB

You might also like