5.1.9 5.1.10 5.1.11

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 6

Penulisan Rancangan Pengajaran Harian (RPH)

Mata Pelajaran/ Kelas Reka Bentuk dan Teknologi (RBT)/


5 Mawar
Tajuk/ Tema 5.0 Teknologi Pertanian
Tarikh 25/10/2018 / Khamis
Masa 8.40-9.40 tengahari (60 minit)
Bilangan Murid 38 orang
Standard Kandungan 5.1 Menanam benih di dalam bekas
Standard 5.1.9 Menyediakan medium dan bekas penanaman yang sesuai.
5.1.10 Mengubah anak benih ke dalam bekas tanaman mengikut
Pembelajaran
prosedur.
5.1.11 Melakukan aktiviti penjagaan tanaman iaitu merumput,
menggembur, membaja, menyiram dan mengawal perosak
Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
1. menyediakan medium dan bekas penanaman yang sesuai
bersama kumpulan.
2. mengubah anak benih dalm bekas tanaman secara
individu.
3. melakukan aktiviti penjagaan secara individu.
Elemen Merentasi Keusahawanan :Daya kreativiti dan inovatif
Kurikulum (EMK) Kemahiran interpersonal (KI) :Dapat berkomunikasi dengan
rakan dan guru
Kecerdasan Pelbagai :Visual, auditori dan taktil
Nilai Murni :Beri perhatian, menjawab
soalan, peka, berhati-hati,
kerjasama, jaga keselamatan

Kemahiran PdP Abad Kreativiti/ Inovasi :Berfikir secara kritikal dan


Ke-21 penyelesaian masalah
: Komunikasi
Kemahiran Maklumat, Media : Kolaborasi
dan Teknologi (KMMT) : Literasi Maklumat
: Literasi TMK
Kemahiran Hidup dan : Inisiatif dan Terarah Kendiri
Kerjaya (KHK) : Sosial dan Silang Budaya
: Produktiviti dan Akauntabiliti
: Kepimpinan dan tanggungjawab
Bahan Bantu Belajar Alatan tangan seperti sudip tangan, serampang tangan dan
(BBB) penyiram
Strategi/ Kaedah/ Pembelajaran berasaskan amali, berpusatkan murid, tunjuk cara
Teknik
Penilaian Pengajaran Penilaian hasil kerja murid iaitu:
dan Pembelajaran 1.menyediakan medium dan bekas penanaman yang sesuai
bersama kumpulan.
2. mengubah anak benih dalm bekas tanaman secara individu.
3. melakukan aktiviti penjagaan secara individu
Refleksi
(Dilengkapkan _________ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
selepas sesi PdP)

_________ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.

LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN (PdP)

LANGKAH/ KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN CATATAN


MASA PEMBELAJARAN
Set induksi •Memaparkan 1. Guru menunjukkan 2 gambar EMK:
anak benih dalam seed tray dan
(5 Minit) slide  Nilai Murni: Teliti
gambar anak benih di dalam
takung.  Keusahawanan: Daya

2. Murid melihat slide yang kreativiti dan inovatif


ditunjukkan oleh guru. Kemahiran abad-21:

3. Guru menyoal murid.  Kreativiti/inovasi:


Apakah kebaikan dan keburukan membuat pilihan,
yang terdapat dalam gambar
tersebut ? meneliti, membanding-
beza
4. Murid menjawab pertanyaan
guru.  KMMT: Literasi
Maklumat
BBB: video
Strategi: berpusatkan
5. Guru merumuskan jawapan
guru
yang diberikan oleh murid tentang
perlunya anak benih diubah ke
bekas tanaman untuk tumbesaran
yang baik.

Langkah 1 Menayangkan 1.Guru menunjukkan pelbagai EMK:


(10 Minit) power point jenis bekas tanaman seperti pasu  Nilai Murni: Memberi
plastik, pasu tanah liat, beg perhatian, menjawab
politena dan bekas kitar semula. soalan
 Keusahawan:
2. Murid melihat alatan bekas
Berorientasikan
semaian yang ditunjukkan oleh
pencapaian
guru.
 Kecerdasan pelbagai:
3. Guru menerangkan fungsi penglihatan (visual),
setiap alatan bekas semaian pendengaran (auditori),
kepada murid. Kemahiran abad-21:
 Kreativiti/inovasi: berfikir
4. Murid mendengar penerangan secara kritikal dan
guru. penyelesaian masalah,
komunikasi
5. Guru menunjukkan contoh
 KMMT: Literasi Media
medium tanaman.
dan Literasi TMK
6. Murid melibatkan diri dalam
 KHK: Inisiatif dan
pdpc
terarah kendiri
BBM : pasu, plastic, pasu
tanah liat, beg politena
dan bekas kitar semula.
Strategi: berpusatkan
guru
Langkah 2 Cara 1. Guru menunjukkan cara-cara EMK:
(10 minit) mengubah memasukkan medium ke dalam  Nilai Murni: Teliti,
anak benih bekas penanaman. bekerjasama, berhati-
kedalam bekas hati, menjaga
2. Murid melihat demostrasi yang
tanaman keselamatan
ditunjuk oleh guru.
 KI: Dapat berkomunikasi
3. Guru menunjukkan cara
dengan rakan
mengubah anak benih dari bekas
 Keusahawanan: Daya
semaian ke dalam bekas
ketabahan yang tinggi
tanaman.
Kemahiran abad-21:
4. Murid meneliti aktiviti yang  Kreativiti/inovasi: berfikir
dilakukan oleh guru. secara kritikal dan
penyelesaian masalah,
5.Guru menerangkan penjagaan komunikasi
yang perlu dilakukan bagi anak
 KMMT: Kolaborasi
benih yang telah diubah ke dalam
 KHK: Inisiatif dan
bekas tanaman.
terarah kendiri, sosial
dan silang budaya,
6. Murid mendengar penerangan
produktiviti dan
guru.
akauntabiliti
7. Murid bersoal jawab dengan BBB: sudip tangan,
guru. serampang tangan dan
penyiram
8. Guru mengarahkan murid
Strategi: berpusatkan
membuat kumpulan ( 4 orang
murid, pembelajaran
dalam satu kumpulan)
berasaskan amali

9.. Murid diminta memilih satu


jenis bekas tanaman yang
sesuai.

10. Murid dikehendaki


memasukkan medium ke dalam
bekas tanaman.
11. Murid memilih anak benih
yang sihat bagi penanaman
dalam bekas.

12. Murid mengubah anak benih


yang telah dipilih ke dalam
bekas tanaman.
13. Guru memberi bimbingan
kepada murid

Penilaian Penilaian 1. Guru memberi lembaran kerja EMK:


(10 minit) kepada murid.  Keusahawanan: berdaya
saing
2. Murid melakukan aktiviti  KI: Dapat berkomunikasi
tersebut. dengan rakan dan guru.
 Nilai Murni: Peka, teliti
3. Guru memerhati aktiviti murid Kemahiran abad-21:
dengan sempurna.  Kreativiti/inovasi: berfikir
secara kritikal,
komunikasi
 KHK: Produktiviti dan
Akauntabiliti
Penilaian: lembaran kerja
Strategi: berpusatkan
guru
Penutup Rumusan 1. Guru meminta murid untuk EMK:
(5 minit) merumuskan pembelajaran  Nilai Murni: Teliti,
pada hari ini. bekerjasama,
kebersihan, menjaga
2. Murid merumuskan keselamatan
pembelajaran pada hari ini.  Keusahawan: Daya
kreativiti dan inovatif
 KI: Dapat berkomunikasi
dengan rakan dan guru.
3. Guru mengarahkan murid
Kemahiran abad-21:
mengemas tempat kerja
 Kreativiti/inovasi:
masing-masing sebelum
Komunikasi
meninggalkan bengkel.
 KHK: Kepimpinan dan
4. Guru mengingatkan murid
Tanggungjawab
pembelajaran yang akan
Strategi: berpusatkan
dating.
guru

5. Murid mengemas kawasan


kerja yang digunakan.

6. Murid berbaris dan kembali ke


kelas.

Tandatangan Guru Pelatih: Tandatangan Pensyarah: Tandatangan Guru Pembimbing:`

________________ __________________ _______________________


( LEE PEIYING ) ( PN. ZALEHA BT ENDOT) ( CIK FAIZATUL HANIM MATDIN)

You might also like