15 Marginal Costing
15 Marginal Costing
15 Marginal Costing
Problem No. 1
BES Desired E G
sales
100% Sales 20 (2000) 4500 6000 7000
60% V.C 12 1200 2700 (3600) (4200)
40% Contribution 8 800 1800 2400 2800
Fixed cost - (800) (800) (800) (800)
Profit - - 1000 1600 2000
contribution 8
a. Profit volume ratio = X 100 = X 100 = 40%
sales 20
b. BES = Rs. 2000
2000
c. BES (Quantity) = = 100 units
20 p.u
d. Sales value to earn profit of Rs.1000 = 4500
e. Profit at sales of Rs. 6000 = Rs. 1600
f. Margin of sales = total sales- break even sales
i. Mos of (d) = 4500 – 2000 = 2500
ii. Mos of (e) = 6000 – 2000 = 4000
7000
g. Sales volume to earn profit of Rs. 2000 = = 350 units.
20 p.u
Problem No. 2
5. Profit at sales of Rs.2,00,000 = Contribution less fixed cost = (Rs.2,00,000 X 40%) – Rs.36,000 =
Rs.44,000.
Problem No. 3
a. Calculation of profit:
BES % Calculation of Profit
Sales 160000 100% 2,00,000
V.C 1,20,000 75% 1,50,000
Contribution 40,000 25% 50,000
Fixed cost (40,000) (40,000)
Profit - 10,000
40,000
P/v ratio = X 100 = 25%, Profit = Rs. 10,000
1,60,000
b. Calculation of sales:
BES Calculation of Sales
Sales 40,000 60,000 100%
V.C 20,000 30,000 50%
Contribution 20,000 30,000 50%
Fixed cost (20,000) (20,000)
Profit - 10,000
30,000
P/v ratio = X 100 = 50%, Sales = Rs. 60,000
60,000
Problem No. 4
Rs.1,50,000
Note.1: Present selling price per unit = = Rs.10 per unit.
15,000
Note.2: present contribution per unit = selling price per unit – variable cost per unit = Rs.10 –Rs.6 =
Rs.4 per unit.
Fixed Costs
BEQ =
Contributi on Per Unit
MOS(Qtty) =
BES = MOS (Rs.) =
Particulars PVR = see note BEQ = see note Total Sales -
BEQ X SP p.u. MOS X SP p.u.
BEQ
Data given 10 − 6 Rs.34,000 8,500 X 10 = 15,000 – 8,500 = 6,500 X 10 =
= 40% = 8,500 Rs.85,000 6,500 units Rs.65,000
10 Rs.4
units
10% decrease in 9−6 Rs.34,000 11,333 X 9 = 15,000 – 11,333 = 3,667 X 9 =
selling price = 33.33% = Rs.1,01,997 3,667 units Rs.33,003
9 Rs.3
11,333 units
IPCC_33e_Costing_Marginal Costing_Assignment Solutions_______________82
No.1 for CA/CWA & MEC/CEC MASTER MINDS
10% increase in 10 − 6.6 Rs.34,000 10,000 X 10 = 15,000 – 10,000 = 5,000 X 10 =
variable costs = 34% = Rs.1,00,000 5,000 units Rs.50,000
10 Rs.3.4
10,000 units
Sales Increase by 10 − 6 Rs.34,000 8,500 X 10 = 17,000 – 8,500 = 8,500 X 10 =
2,000 units = 40% = 8,500 Rs.85,000 8,500 units Rs.85,000
10 Rs.4
units
Rs.6,000 increase 10 − 6 Rs.40,000 10,000 X 10 = 15,000 – 10,000 = 5,000 X 10 =
in fixed costs = 40% = Rs.1,00,000 5,000 units Rs.50,000
10 Rs.4
10,000 units
Problem No. 5
Therefore if selling price is reduced by 20% selling price has to be increased by 60% i.e. from Rs. 100
to Rs. 160.
Problem No. 6
a)
M arg in of safety
1. % of margin of safety =
Total sales
M arg in of safety
Total sales =
% of M arg in of safety
2,40,000
=
40%
= 6,00,000
Break even sales = Total sales – Margin of Safety sales
= 6,00,000 – 2,40,000
= 3,60,000
Contribution 1,50,000
P/V ratio = X100 = X100 = 50%
Sales 3,00,000
Pr ofit 90,000
ii. safety = or = Rs.1,80,000
PV ratio 0.50
Problem No. 8
i. In the First half year:
Contribution = Fixed cost + Profit = 4,50,000 + 3,00,000 = Rs. 7,50,000
Contribution 7,50,000
P/V ratio = X 100 = X 100 = 50%
sales 15,00,000
Fixed cost 4,50,000
Break-even point = = = Rs. 9,00,000
P/V ratio 50%
Margin of safety = Actual sales – Break-even point = 15,00,000 – 9,00,000 = Rs. 6,00,000
Problem No. 9
1. Marginal cost sheet for the given data is prepared as under –
Particulars Rs.
Sales (given) 3,00,000
Less: variable cost (balancing figure) 1,20,000
Contribution (fixed cost + profit) 1,80,000
Less: fixed cost (given) 90,000
Profit (given) 90,000
Problem No. 10
i. P/V Ratio - 50%
Margin of Safety - 40%
Sales 500 Units for Rs. 5,00,000
Sales Per Unit - Rs. 1000
Calculation of Break Even Point (BEP)
Sales - BEP
Margin of Safety Ratio = x 100
Sales
5,00,000 - BEP
40 = x 100
5,00,000
BEP = Rs. 3,00,000
BEP (Qty) = 3,00,000/1000 = 300 Units
To find out sales in units amount of sales Rs. 3,75,000 is to be divided by Selling Price Per unit
Thus -
3,75,000
Sales (in units ) = = 375 Units
1,000
Working Notes:
4. Fixed Cost
= (Sales x P/V Ratio) – Profit
= 5,00,000 x 50% – 1,00,000 = Rs.1,50,000
Note: Alternative ways of calculation of ‘Break Even Point’ and required sales to earn aprofit of 10% of
sales’ can be adopted to solve the problem.
Problem No. 11
Particulars (Rs.)
Contribution in 2010 (1,20,000 × 25%) 30,000
Less: Profit 8,000
Fixed Cost* 22,000
Particulars (Rs.)
Contribution (Rs.1,80,000 × 25%) 45,000
Less: Fixed cost 22,000
Profit 23,000
iv. Sales to earn a profit of Rs.12,000
Fixed Cost + Desired Pr ofit 22,000 + 12,000
= = Rs.1,36,000
P /V ratio 25%
Problem No. 12
Change in Total cos t
a) Variable cost ratio =
Change in sales
4560000 − 3440000 1120000
= = = 70%
4800000 − 3200000 1600000
P/V Ratio = 1 – Variable cost ratio
IPCC_33e_Costing_Marginal Costing_Assignment Solutions_______________86
No.1 for CA/CWA & MEC/CEC MASTER MINDS
= 1 – 70%
= 30%
Fixed cost = Total Cost – Variable (Sales x Variable cost Ratio)
= 34,40,000 – (3200000 x 70%)
= 34,40,000 – 22,40,000
= 12,00,000
Contribution per unit = Selling Price x PL Ratio
= 40 x 30%
= 12
Fixed cos t 12,00,000
BEP(in units) = =
Contribution per unit 12
= 1,00,000 units
Problem No. 13
i)
T.Variable Cost
a) Variable cost pre unit =
No. of units
1,12,000 + 49,000 + 35,000
=
14000 units
= Rs.14
Rs.2,52,000
Selling Price = = Rs.18
14000 units
1,12,000 35,000
Revised Variable cost/ P.4 = 14 + x10% + x5%
14,000 14,000
= 14 + 0.8 + 0.125
= 14.925
b) Margin of safety
Problem No. 14
Problem No. 16
Problem No. 17
i. Contribution Per Unit = 20-14 =6
Problem No. 18
7. Total sales = BEP + MOS
= 400 crores + 120 crores
= 520 crores
Variable Cost Ratio = 1 – P/V Ratio
= 1 – 30%
= 70%
Fixed cost = BEP x P/V Ratio
= 400 x 30%
= 120 crores
Current profit = MOS x P/V Ratio
= 120 x 30%
= 36 crores
P/V Ratio
Problem No. 19
Break even point (in units) is 50% of sales i.e. 12,000 units
Fixed Cost
i. We know that Break even sales =
P / V ratio
Fixed Cost
or Rs. 24,00,000 =
25%
or Fixed Cost = Rs. 24,00,000 x 25%
= Rs. 6,00,000
So Fixed Cost for the year is Rs. 6,00,000
ii. Contribution for the year = (24,000 units x Rs. 200) x 25% = Rs. 12,00,000
Profit for the year = Contribution – Fixed Cost
= Rs. 12,00,000 - Rs. 6,00,000 = Rs. 6,00,000
iii. Target net profit is Rs. 11,00,000
Hence, Target contribution = Target Profit + Fixed Cost
= Rs. 11,00,000 + Rs. 6,00,000
= Rs. 17,00,000
Contribution per unit = 25% of Rs. 200 = Rs. 50 per unit
Rs.17,00,000
No. of units = = 34,000 units
Rs.50 per unit
So, 34,000 units to be sold to earn a target net profit of Rs. 11,00,000 for a year.
iv. Net desired total Sales (Number of unit x Selling price) be X , then desired profit is 25% on Cost or
20% on Sales i.e. 0.2 X
Fixed Cost + Desired Pr ofit
Desired Sales =
P / V ratio
6,00,000 + 0.2 X
X =
25%
or, 0.25 X = 6,00,000 + 0.2 X
or, 0.05 X = 6,00,000
or, X = Rs. 1,20,00,000
1,20,00,000
No. of units to be sold - = 60,000 units
200
v. If Break even point is to be brought down by 4,000 units then Breakeven point will be
12000 units – 4000 units = 8000 units
Let selling price be Rs. X and fixed cost and variable cost per unit remain unchanged
i.e. Rs. 6,00,000 and Rs. 150 respectively.
Break even point: Sales revenue = Total cost
8,000 X = 8,000 x Rs. 150 + Rs. 6,00,000
Or, 8,000 X = Rs. 12,00,000 + Rs. 6,00,000
Rs.18,00,000
Or, X = = Rs.225
8,000
∴ Selling Price should be Rs. 225
Hence, selling price per unit shall be Rs. 225 if Breakeven point is to be brought down by 4000
units.
Problem No. 21
Profit = Sales – cost of sales
Cost of sales = COGs + Selling & distribution expenses
COGs = Cost of sales - Selling & distribution expenses
COGs = Variable cost of goods sold + Fixed COGs
COGs = 0.57 COGs + 3,01,000
301000
=
0.57
= Rs.7,00,000 /-
COS = COGs + S & DOH
COS = COGs + (COS x 4% + 68,000)
COS = 7,00,000 + 0.04 Cos + 68,000
7,68,000
COS =
4%
= 8,00,000
Variable cost = 0.57 COGs + 0.04 COS
= 0.57 x 7,00,000 + 0.04 x8,00,000
= 43,10,000
Total fixed cost = 3,69,000 (2,30,000 + 71,000 + 68,000)
Contribution 9,25,000 − 4,31,000
a) P/N ratio = = = 53.41%
Sales 9,25,000
Fixed Cost 3,69,000
BEP (z) = = = 6,90,882
P / V Ratio 53.41%
b) Profit earned in Last Year = sales – Cost of sales
= 9,25,000 – 8,00,000
= 1,25,000
c) Margin of safety (in %)
Pr ofit 1,25,000
MOS = = = 2,34,039
P / V Ratio 53.41%
MOS 234039
% of MOS = =
T.sales 925000
= 25.30%
Working notes:
Change in amount of overheads
i. Variable overheads III per unit =
Change in activity level
(2,000 xRs.7) − (1,500 xRs.9)
= = Rs.1 per unit
2,000 − 1,500
Problem No. 24
Conclusion:
Problem No. 25
Workings:
Rs. 24,00,000
1. Absorption rate for fixed cost of production = = Rs. 6 per unit
4,00,000 units
THE END