RPH M1

Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1of 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SMK SAINS TINGKATAN 1


TARIKH 20/3/2023 MASA 1000-1130
MINGGU 1
HARI Isnin KELAS 1 BESTARI
TEMA KAEDAH SAINTIFIK
TAJUK 1.0 Pengenalan Kepada Penyiasatan Saintifik
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Sains adalah sebahagian daripada kehidupan harian.
STANDARD 1.1.1 Menghubungkaitkan aktiviti seharian dengan Sains.
PEMBELAJARAN
ASPIRASI MURID Pengetahuan
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat: 1. Menguasai pengetahuan berkaitan Sains adalah
1. Menghubungkaitkan aktiviti seharian dengan sebahagian daripada kehidupan harian
Sains. 2. Menjawab sekurang-kurangnya 4 soalan berkaitan
pengenalan kepada penyiasatan saintifik dengan tepat.
AKTIVITI PERMULAAN (SET INDUKSI) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu. • Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan dahulu dan
objektif pelajaran dan kriteria kejayaan. merangsang
AKTIVITI UTAMA (AKTIVITI) pengetahuan sedia
1. Murid memberikan idea-idea yang bernas melalui aktiviti sumbangsaran mengenai ada murid.
tajuk. Brainstorming (Sumbangsaran) • Guru menggunakan
2. Murid bersoal jawab dengan guru dan melakukan aktiviti KBAT. (KBAT) strategi pembelajaran
3. Murid mengaitkan pengalaman murid dengan tajuk kolaboratif dan
4. Murid membaca dan membuat rujukan tambahan. koperatif dengan
5. Murid menghubungkaitkan aktiviti seharian dengan Sains. menerapkan PAK21
6. Murid menjalankan aktiviti perbincangan kumpulan. Murid melaksanakan dan elemen
pendekatan berbeza oleh guru dari segi proses iaitu murid menjalankan aktiviti sekolahku sejahtera
pembelajaran khas mengikut tahap masing-masing. Projek Berkumpulan supaya ada interaksi
7. Murid bersoal jawab dengan guru tentang perkara yang dibincangkan. antara murid dan
8. Murid memberi respons dan pujian kepada rakan yang memberikan jawapan. memotivasikan murid.
9. Murid melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah. (PBD) • Menilai kefahaman
AKTIVITI PENUTUP (PENUTUP) murid tentang
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan pembelajaran hari ini
bimbingan guru. .
2. Murid diberikan latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
ELEMEN 4C Creativity BUKU TEKS Halaman 5
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21 Brainstorming
SEJAHTERA (Sumbangsaran)
STRATEGI PdP Pembelajaran Konstektual PAK-21 Projek Berkumpulan
KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Kasih Sayang KB Menganalisis
PATRIOTISME
EMK : ILMU & Pendidikan Moral PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan

☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: MINGGU PERTAMA


PERSEKOLAHAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

21/003/2023 MASA 0640-0740


MINGGU 1
HARI Selasa KELAS 1 BESTARI
TEMA KAEDAH SAINTIFIK
TAJUK 1.0 Pengenalan Kepada Penyiasatan Saintifik
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Sains adalah sebahagian daripada kehidupan harian.
STANDARD 1.1.3 Merumuskan kepentingan bidang Sains tersebut dalam kehidupan harian.
PEMBELAJARAN
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat: 1. Menguasai pengetahuan mengenai kepentingan
1. Merumuskan kepentingan bidang Sains tersebut Sains dan mengaplikasi pengetahuan tersebut
dalam kehidupan seharian. dalam kehidupan seharian.
2. Menjawab sekurang-kurangnya 4 soalan berkaitan
dengan tepat.
AKTIVITI PERMULAAN (SET INDUKSI) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu. • Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan dahulu dan
objektif pelajaran dan kriteria kejayaan. merangsang
AKTIVITI UTAMA (AKTIVITI) pengetahuan sedia
1. Murid melakukan aktiviti peta minda dengan menggunakan pembelajaran ada murid.
konstekstual, iaitu mengaitkan Sains dengan kehidupan seharian murid. Mind • Guru menggunakan
Map (Peta Minda) strategi pembelajaran
2. Murid merumuskan kepentingan bidang Sains tersebut dalam kehidupan seharian. kolaboratif dan
3. Murid melakukan aktiviti Round Table iaitu murid bergilir-gilir memberikan respon koperatif dengan
atau menyelesaikan soalan dengan menulis di atas kertas yang sama dan menerapkan PAK21
menggunakan pen atau pensil yang sama secara berkumpulan. Round Table dan elemen
(Meja Bulat) sekolahku sejahtera
4. Murid bersoal jawab dengan guru dan melakukan aktiviti KBAT. (KBAT) supaya ada interaksi
5. Murid bersoal jawab dengan guru tentang perkara yang dibincangkan. antara murid dan
6. Murid memberi respons dan pujian kepada rakan yang memberikan jawapan. memotivasikan murid.
7. Murid melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah. (PBD) • Menilai kefahaman
AKTIVITI PENUTUP (PENUTUP) murid tentang
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan pembelajaran hari ini
bimbingan guru. .
2. Murid diberikan latihan atau soalan sebagai pengukuhan
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
ELEMEN 4C Creativity BUKU TEKS Halaman 5
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21 Mind Map (Peta Minda)
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Pembelajaran Konstektual PAK-21 Round Table (Meja Bulat)
KBAT Menilai PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Kasih Sayang KB Menganalisis
PATRIOTISME
EMK : ILMU & Pendidikan Moral PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan

☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: MINGGU PERTAMA


PERSEKOLAHAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SMK SAINS TINGKATAN 1
TARIKH 23/3/2023 MASA 740-0940
MINGGU 2
HARI Khamis KELAS 1 BESTARI
TEMA KAEDAH SAINTIFIK
TAJUK 1.0 Pengenalan Kepada Penyiasatan Saintifik
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Sains adalah sebahagian daripada kehidupan harian.
STANDARD 1.1.4 Memerihalkan bidang Sains.
PEMBELAJARAN
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat: 1. Menguasai pengetahuan mengenai kepentingan
1. Memerihalkan bidang Sains. Sains dan mengaplikasi pengetahuan tersebut dalam
kehidupan seharian.
2. Menjawab sekurang-kurangnya 4 soalan berkaitan
dengan tepat.

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK


1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu. • Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan dahulu dan
objektif pelajaran dan kriteria kejayaan. merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) pengetahuan sedia
1. Murid merujuk Rajah 1.2 untuk melihat pengelasan bidang Sains. ada murid.
2. Murid melakukan aktiviti Hot Seat: Aktiviti susulan selepas murid membuat bacaan • Guru menggunakan
dan kajian/rujukan secara individu atau berkumpulan. Hot Seating (Kerusi Panas) strategi pembelajaran
3. Murid memerihalkan bidang Sains melalui rujukan internet. kolaboratif dan
4. Murid dipastikan menguasai objektif pembelajaran. koperatif dengan
5. Murid melakukan aktiviti berkumpulan dengan melakukan perbincangan memilih menerapkan PAK21
satu bidang sains dan membentangkan kepada rakan kelas mengenai kepentingan dan elemen
bidang tersebut dalam kehidupan seharian. Projek Berkumpulan sekolahku sejahtera
6. Murid bersoal jawab dengan guru dan melakukan aktiviti KBAT. (KBAT) supaya ada interaksi
7. Murid bersoal jawab dengan guru berkaitan perkara yang dibincangkan. antara murid dan
8. Murid memberi respons dan pujian kepada rakan yang memberikan jawapan. memotivasikan murid.
9. Murid melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah. (PBD) • Menilai kefahaman
AKTIVITI PENUTUP (PENUTUP) murid tentang
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan pembelajaran hari ini
bimbingan guru. .
2. Murid diberikan latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
ELEMEN 4C Creativity BUKU TEKS Halaman 6
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21 Hot Seating (Kerusi Panas)
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Pembelajaran Konstektual PAK-21 Projek Berkumpulan
KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Kasih Sayang KB Menyelesaikan masalah
PATRIOTISME
EMK : ILMU & Pendidikan Moral PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan

☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: MINGGU PERTAMA


PERSEKOLAHAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA
KIMIA KELAS 4
PELAJARAN
MINGGU 1 HARI Rabu
TARIKH 22/3/2023 MASA
TAJUK 1.0 PENGENALAN KEPADA KIMIA
STANDARD
1.1 Perkembangan Bidang Kimia dan Kepentingan Dalam Kehidupan
KANDUNGAN
STANDARD
1.1.1 Menyatakan maksud kimia.
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran murid Pada akhir pembelajaran murid
dapat; mencapai objektif pembelajaran
1. Memahami Perkembangan sekiranya:
Bidang Kimia dan Kepentingan 1. Berjaya Menyatakan maksud kimia.
OBJEKTIF KRITERIA
Dalam Kehidupan melalui aktiviti Round Robin
PEMBELAJARAN KEJAYAAN
2. Berjaya Memahami Perkembangan
Bidang Kimia dan Kepentingan
Dalam Kehidupan melalui aktiviti
Team Stand-N-Share .
Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat serta perhatian
murid terhadap tajuk yang bakal dipelajari.
1. Guru menerangkan objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan yang perlu dicapai oleh murid.
2. Guru/Murid Perkembangan Bidang Kimia dan Kepentingan Dalam Kehidupan dengan
menjalankan aktiviti Rally Robbin
AKTIVITI
3. Seterusnya, murid menjalankan aktiviti; Team Stand-N-Share: Ahli pasukan berdiri. Guru atau
rakan memberikan soalan kepentingan Dalam Kehidupan
4. Sumbang saran antara guru dan murid
5. Menjawab soalan latihan pengukuhan
6. Guru atau murid membuat kesimpulan mengenai tajuk yang dipelajari pada hari ini.
Kemahiran Abad Ke-21 Choose an item.
PENGISIAN Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Choose an item.
KURIKULUM Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - Choose an item.
Nilai - Choose an item.
BAHAN BANTU
Buku teks Slide power point Choose an item. Choose an item.
BELAJAR (BBB)
KEMAHIRAN Menghubungkait
BERFIKIR
PENTAKSIRAN Soalan Bertulis
____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.
____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
REFLEKSI Disiplin dan komitmen murid memuaskan.

Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan kerana Program sekolah

KERJA SUSULAN PEMULIHAN Choose an item.


UNTUK MURID PENGAYAAN Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA
KIMIA KELAS 4
PELAJARAN
MINGGU Choose an item. HARI Jumaat
TARIKH 24/3/2023 MASA
TAJUK 1.0 PENGENALAN KEPADA KIMIA
STANDARD
1.1 Perkembangan Bidang Kimia dan Kepentingan Dalam Kehidupan
KANDUNGAN
STANDARD
1.1.2 Memberikan contoh bahan kimia yang lazim digunakan dalam kehidupan harian.
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran murid Pada akhir pembelajaran murid
dapat; mencapai objektif pembelajaran
1. Memahami Perkembangan sekiranya:
Bidang Kimia dan Kepentingan 1. Berjaya Memberikan contoh bahan
OBJEKTIF Dalam Kehidupan KRITERIA kimia yang lazim digunakan dalam
PEMBELAJARAN KEJAYAAN kehidupan harian.
2. Memahami Perkembangan Bidang
Kimia dan Kepentingan Dalam
Kehidupan melalui aktiviti Hot Seat
.
Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat serta perhatian
murid terhadap tajuk yang bakal dipelajari.
1. Guru menerangkan objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan yang perlu dicapai oleh murid.
2. Guru menerangkan perkembangan Bidang Kimia dan Kepentingannya dalam kehidupan
sambal menayangkan slide powerpoint
AKTIVITI 3. Seterusnya, murid menjalankan aktiviti; Hot Seat: Aktiviti susulan selepas murid membuat
bacaan dan kajian secara individu atau berkumpulan. Seorang murid akan duduk di kerusi yang
disediakan dan menjadi ‘pakar’ atau ‘watak’.
4. Sumbang saran antara guru dan murid
5. Menjawab soalan latihan pengukuhan
6. Murid membuat kesimpulan mengenai tajuk yang dipelajari pada hari ini.
Kemahiran Abad Ke-21 Choose an item.
PENGISIAN Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Choose an item.
KURIKULUM Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - Choose an item.
Nilai - Choose an item.
BAHAN BANTU
Buku teks Slide power point Choose an item. Choose an item.
BELAJAR (BBB)
KEMAHIRAN Choose an item.
BERFIKIR
PENTAKSIRAN Choose an item.
____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.
____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
REFLEKSI Disiplin dan komitmen murid memuaskan.

Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan kerana Program sekolah

KERJA SUSULAN PEMULIHAN Choose an item.


UNTUK MURID PENGAYAAN Choose an item.

You might also like