0% found this document useful (0 votes)
39 views14 pages

Force, Weight, and Density

Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1/ 14

• Force (F) - Newton's law states that "the acceleration of a

particular body is directly proportional to the resultant force


acting on it and inversely proportional to its mass."

𝐹 𝑚𝑎
a ∝ 𝐹=
𝑚 𝑘
where: F- force (lbf, kgf, N)
a- acceleration (ft/s², m/s²)
m- mass (𝑘𝑔𝑚 , 𝑙𝑏𝑚 )
k- proportionality constant, “k” is often ignored because of
its usual value, 1, but here it’s not always 1.
• System of units where k is unity but not
dimensionless.

𝑚𝑎 𝑘𝑔𝑚 ∙ 𝑚 𝑠𝑙𝑢𝑔 ∙ 𝑓𝑡
k= =1 2
= 1
𝐹 𝑁 ∙ 𝑠 𝑙𝑏𝑓 ∙ 𝑠 2
• If the same word was used for mass and force in a
given system, is neither unity nor dimensionless.
𝑚𝑎 𝑘𝑔𝑚 ∙ 𝑚 𝑙𝑏𝑚 ∙ 𝑓𝑡
k= = 9.81 2
= 32.2
𝐹 𝑘𝑔𝑓 ∙ 𝑠 𝑙𝑏𝑓 ∙ 𝑠 2
Equate the S.I. values of “k” from unity and not unity:
• kgf and N (kilogram force and Newton)

k=k
𝑘𝑔𝑚 ∙ 𝑚 𝑘𝑔𝑚 ∙ 𝑚 NOW, CANCEL THE
1 2
= 9.81 SAME UNITS PRESENT
𝑁 ∙ 𝑠 𝑘𝑔𝑓 ∙ 𝑠 2 ON BOTH EQUATIONS
1 9.81 NEXT, CROSS
= TRANSPOSE THE UNITS
𝑁 𝑘𝑔𝑓 IN THE DENOMINATOR

1 𝑘𝑔𝑓 = 9.81 𝑁
Equate the English values of “k” from unity and not unity:
• lbm and slug (pound mass and slug)

k=k

𝑠𝑙𝑢𝑔 ∙ 𝑓𝑡 𝑙𝑏𝑚 ∙ 𝑓𝑡 NOW, CANCEL THE


1 2
= 32.2 SAME UNITS PRESENT
𝑙𝑏𝑓 ∙ 𝑠 𝑙𝑏𝑓 ∙ 𝑠 2 ON BOTH EQUATIONS

1 𝑠𝑙𝑢𝑔 = 32.3𝑙𝑏𝑚

NOTE: Slug is a unit of MASS and not force nor weight.


• WEIGHT (W or Fg) – force due to gravity
𝑚𝑔
W = 𝐹𝑔 =
𝑘

where: Fg- weight (lbf, kgf, N)


g- gravitational acceleration (32.2 ft/s², 9.81 m/s²)
m- mass (𝑘𝑔𝑚 , 𝑙𝑏𝑚 )
• Density – is the mass per unit volume
𝑚 𝑚ሶ
𝜌= =
𝑉 𝑉ሶ
(𝑡ℎ𝑒 𝑑𝑜𝑡 𝑟𝑒𝑝𝑟𝑒𝑠𝑒𝑛𝑡𝑠 𝑡ℎ𝑎𝑡 𝑡ℎ𝑒 𝑢𝑛𝑖𝑡 𝑖𝑠 𝑒𝑥𝑝𝑟𝑒𝑠𝑠𝑒𝑑 𝑝𝑒𝑟 𝑢𝑛𝑖𝑡 𝑡𝑖𝑚𝑒)

• Specific Volume – inverse of density


𝑉 1
𝑣= or
𝑚 𝜌
• Specific Weight– weight per unit volume
𝑊 𝑚𝑔 𝜌𝑔
𝛾= = =
𝑉 𝑉𝑘 𝑘

Replaced the value of W with mg/k

By simplifying, we replaced m/V to 𝜌, since it’s the formula for


density
1. What is the weight (N) of a 66- 𝑘𝑔𝑚 man at standard
condition?

𝑚
GIVEN:m = 66 𝑘𝑔𝑚 g = 9.81
𝑠2
REQUIRED: Weight (Fg)
SOLUTION:
𝑚𝑔
𝐹𝑔 =
𝑘
,
since the problem specified the required unit for weight, we
will use not unity for the value of “k”
𝑚
(66𝑘𝑔𝑚)(9.81 2 )
= 𝑠 = 647 𝑁
𝑘𝑔𝑚 ∙ 𝑚
1
𝑁 ∙ 𝑠2
2. The mass of a given airplane at sea level (g = 32.10 fps 2 ) is 10 short tons.
Find its mass in lbm , slugs, and kg m and its (gravitational) weight in lbf when
it is travelling at a 50,000-ft elevation. The acceleration of gravity g decreases
by 3.33 x 10.6 fps 2 for each foot of elevation. (1 short ton = 2000 lbm )
GIVEN: m = 10 short tons
𝑓𝑡 𝑓𝑡
𝑔𝑠𝑒𝑎 = 32.1 g = 32.2
𝑠2 𝑠2
h = 50000 ft a = 3.33 x 10.6 fps 2 / ft
REQUIRED: Mass and Weight
2000 lb
m
SOLUTION: m = 10 short tons x 1 short ton = 20000 lbm
WE JUST USED THE
1 kgm GIVEN CONVERSIONS
= 20000 lbm x = 9090.91 kg m
2.2lbm TO GET THE VALUES
1 𝑠𝑙𝑢𝑔 OF MASS.
= 20000 lbm x = 621.12 𝑠𝑙𝑢𝑔𝑠
32.2lbm
𝑚𝑔
𝑊=
𝑘
,
we know that this is the formula for weight but given the
situation there will be a difference in gravity because of the word
“decreases” meaning there’s a deceleration that happened with the
given elevation and acceleration.
WE MULTIPLIED ACCELERATION AND
HEIGHT SO THAT WE CAN CANCEL THE
𝑚[𝑔𝑠𝑒𝑎 − 𝑎 ℎ ]
= UNIT FEET.
𝑘
2 fps 2
(20000 lbm )[32.1fps − 3.33 x 10.6 50000𝑓𝑡 ]
𝑓𝑡
=
𝑙𝑏 ∙ 𝑓𝑡
32.2 𝑚 2
𝑙𝑏𝑓 ∙ 𝑠
W = 19834.47 𝑙𝑏𝑓
3. Two liquids of different densities (ρ1 = 1500 kg/m3 and ρ2 = 500 kg/m3 )
are poured together into a 100-liter tank filling it. The resulting density of the
mixture is 800 kg/m3 , find the respective amounts of the liquids used.

GIVEN: ρ1 = 1500 kg/m3 ρT = 800 kg/m3


ρ2 = 500 kg/m3 VT = 100 L (1 m3 = 1000 L)

REQUIRED: Masses
SOLUTION: m •
1 m2 FIRST CONVERT VOLUME
ρ1 ρ2 1m3
VT = 100L × = 0.1m3
1000 𝐿
• GET THE TOTAL MASS USING THE
ρT = 800 FORMULA FOR DENSITY
VT = 100 L mT = ρT ∙ VT = 800 0.1 = 80kg m
ρ2 = 500 kg/m3 • WE KNOW THAT:
ρ1 = 1500 kg/m3
m2 mT = m1 + m2
m1
80kg m = ρ1 V1 + ρ2 V2 EQ.1

ρT = 800 VT = V1 + V2
0.1m3 = V1 + V2
VT = 100 L V1 = 0.1m3 − V2 EQ.2

• WE HAVE TWO VARIABLES: 𝑉1 &𝑉2 NOW SUBSTITUTE


EQ.2 TO EQ.1 TO ELIMINATE ONE VARIABLE

80kg m = (1500 kg/m3 )(0.1m3 − V2 ) + (500 kg/m3 )V2


V2 = 0.07 m3
• SUBSTITUTE 𝑉2 TO EQ. 2 TO GET 𝑉1
V1 = 0.1m3 − 0.07 m3 = 0.03m3
• NOW WE CAN GET THE MASSES
m1 = ρ1 V1 = (1500 kg/m3 )(0.03m3 ) = 45 kg m
m2 = ρ2 V2 = (500 kg/m3 )(0.07 m3 ) = 35kg m

You might also like