RPH BM THN 5 Patriotik

Unduh sebagai pdf atau txt
Unduh sebagai pdf atau txt
Anda di halaman 1dari 5

Tarikh Masa Kelas Bilangan Murid Mata Pelajaran Tema Tajuk Fokus Utama

: 18 Julai 2013 : 9.45 pagi hingga 10.45 pagi (60 minit) : 5 Arif : 35 orang (12 Lelaki, 23 Perempuan) : Bahasa Melayu : Patriotisme : Leftenan Adnan : 7.1 Membaca dan menerangkan maksud kandungan teks yang tersurat dan tersirat. Aras 3 (i) Membuat ringkasan berdasarkan teks yang dibaca.

Fokus Sampingan

3.3 Menyampaikan maklumat kepada pihak lain dalam aktiviti yang terancang. Aras 1 (i) Mengemukakan hujah yang bernas tentang sesuatu topik dengan intonasi dan sebutan yang betul.

Objektif

: Pada akhir pelajaran ini, murid dapat : 1. Memahami petikan yang disediakan guru dengan membuat ringkasan mengenai petikan tersebut. 2. Menyampaikan maklumat berdasarkan bahan bacaan yang disediakan guru. 3. Mengenalpasti tiga kata adjektif berdasarkan petikan teks Leftenan Adnan

Sistem Bahasa

: Kosa kata Tatabahasa : veteran, pahlawan, tafsiran : Kata adjektif

Sebutan dan intonasi

Pengisian Kurikulum

: Ilmu Nilai Murni : Sejarah dan moral : Cinta akan Negara, bersyukur

Kemahiran bernilai tambah :

Kemahiran Berfikir

: menjana idea

Kecerdasan Pelbagai :verbal linguistik, interpersonal

Bahan Bantu Mengajar Pengetahuan sedia ada

: Speaker, Komputer riba, petikan teks : Murid pernah menyambut hari pahlawan peringkat sekolah.

LANGKAH LANGKAH

ISI PELAJARAN

AKTIVITI P & P

CATATAN

Set Induksi ( 5 minit )

Tayangan Pahlawan

video

Hari

1. Guru menayangkan video Hari Pahlawan 2. Murid bersoal jawab mengenai video.

BBM : Video

Nilai : Bersyukur, kebebasan KP : interpersonal Petikan teks Leftenan Adnan teks BBM : Petikan.teks

1. Guru

mengedarkan

petikan

Leftenan Adnan kepada murid-murid. 2. Murid akan membaca secara mekanis Nilai : petikan teks. : membaca kuat petikan

Langkah 1 (10 minit)

Bersyukur Cinta akan Negara Patriotik

3. Beberapa orang murid akan dipilih secara rawak untuk

tersebut dengan intonasi yang betul.

4. Murid dan guru bersoal jawab mengenai KB : kebebasan, menjana idea petikan teks tersebut KP : Interpersonal , intrapersonal

Ringkasan karangan - Plot cerita - Lakaran grafik Langkah 2 (15 minit)

1. Guru membincangkan petikan tersebut BBM : Petikan teks dengan murid. 2. Murid menyatakan isi-isi penting yang Nilai : terdapat dalam petikan. 3. Guru membimbing murid melaksanakan aktiviti meringkaskan karangan Patriotik Cinta akan Negara Bersyukur

berdasarka petikan teks Leftenan Adnan. 4. Murid meringkaskan karangan (Plot cerita) KB : Menjana idea dalam bentuk grafik.

Kerusi Panas

1. Murid

dibahagikan

kepada

beberapa BBM : Petikan teks

kumpulan. 2. Berdasarkan Langkah 3 (15 minit) petikan yang diberikan, KB : Menjana idea

setiap kumpulan perlu membina beberapa soalan untuk ditanya kepada kumpulan yang lain. 3. Setiap kumpulan akan menghantar

seorang wakil bagi setiap pusingan untuk menjawab soalan dari kumpulan yang

lain. 4. Pemenang akan dikira daripada jumlah soalan yang dibina dan jumlah soalan yang dapat dijawab.

Nilai : Penutup kognitif : Penutup ( 5 minit ) Merumuskan pelajaran isi 1. Guru bersoal jawab bersama murid. 2. Murid dipilih secara rawak untuk Bersyukur Prihatin

merumuskan isi pelajaran 3. Murid melaungkan kata-kata semangat

Penutup Sosial : Laungan kata-

bersama dengan guru

kata semangat
